PDA

Arată versiune întreagă : Cu medicina terminata...

Man_in_Red
12.12.2005, 04:32
<TABLE cellSpacing=1 cellPadding=3 width="100%">
<T>
<TR>
<TD class=text vAlign=top background="" bgColor=#f8f8fc>

salut

stie cineva, cum se poate ajunge in state cu facultatea de medicina absolvita...conteaza doar sa ajung acolo, nu vreau sa lucrez in domaniu.

cu programul de absolventzi (training)sunt slabe sansele...doar absolventzii de profil economic primesc viza...cei care au absolit medicina, am auzit ca nu primesc viza, pt ca consulii nu vor ca romanii sa inceapa sa 'si practice meseria "pe americani" ...

am auzit ca ...cu o adeverintza ca as fi acceptat sa'mi fac masterul in state...as putea primi viza.

ce alte modalitztzi mai stitzi de a ajunge dupa termianrea facultatzii ?

mentzionez ca am mai fost in state cu viza J1 pt studentzi,si nu pot sa aplic nici pt viza h2b pt ca aceasta viza este pt cei fara studi superioare...adica asa considera cei de la ambasada...si din moment ce ei vad ca am mai fost in usa cu viza J1 si ca am o facultate termianta..."e clar" de ce incerc cu viza h2b

mersi

PS : in afara de loterie...ca loteria e "bulanu- bulanului" http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif</TD></TR>
<TR>
<TD background="" bgColor=#f8f8fc></TD>
<TD class=text background="" bgColor=#f8f8fc></TD></TR></T></TABLE>

nkog
12.12.2005, 06:20
Man_in_Red, referitor la ce zici mai jos,

"...cei care au absolit medicina, am auzit ca nu primesc viza, pt ca consulii nu vor ca romanii sa inceapa sa 'si practice meseria "pe americani" ..."

Cei care termina medicina in Romania, si nu numai, trebuie sa obtina un License sa practice medicina in USA. "Consulii" stiu ca medicina nu poate fi practicata ( legal cel putin) fara a avea Licensul. Cum se ajunge sa obtii licensul, stepurile, si procesul de acreditare a ceea ce se numeste IFMG ( International Foreign Medical Graduates ) s-a mai discutat pe acest forum mai mult sau mai putin. Cei care sint medici, Romani sau de altundeva, odata trecuti prin procesul de acreditare ( nu intru in detalii ) si odata ce au obtinut sau au fost acceptati intr-o rezidenta aici in SUA, pot obtine viza.

In cazul tau insa, cum tu nu ai de gind sa profesezi medicina aici in USA, calea cu medicina nu te ajuta. Consulii nu au nimica impotriva medicilor Romani, care legal pot practica in SUA.smileys/smiley2.gif

Despre urmatoarea afirmatie,

"am auzit ca ...cu o adeverintza ca as fi acceptat sa'mi fac masterul in state...as putea primi viza."

In cazul asta, ai putea aplica, din nou pentru o viza de student pe motivul ca mergi la studii. Nu mai stiu exact cum e cu visa waiver pentru J1, dar tu poti fi student in State toata viata daca asta vrei si te tine buzunarul.

Nu am avutnici o intentie de a te descuraja sau a lua in deridere ce ai intrebat sau cum ai pus problemasmileys/smiley1.gif. Dar daca ceea ce am scris a suparat sau tulburat pe cineva, imi cer scuze anticipat !smileys/smiley1.gif

Succes si numai bine !

ralux
12.12.2005, 09:13
Si eu sunt absolventa de medicina si am tot cautat cai mai mult sau mai putin ocolite sa ajung acolo.
Dar sa stii ca intr-adevar step-urile sunt cea mai buna optiune.Iar daca chiar nu ai de gand sa lucrezi in domeniu..ar mai fi viza turistica,si cred H2B sau poate tot J1(nu mai stiu sigur)( cu contract de salvamar -este o firma in cluj care ofera aceste programe ,numai ca trebuie sa dai inainte un test de inot) Si din cate am inteles absolventii de medicina sunt destul de avantajati.Oricum astea sunt vize pe o perioada limitata si ...expira..asa ca poate ar trebui sa te gandesti la o perioada mai mare de timp (nu numai cateva luni),asta bine-nteles daca vrei sa te stabilesti acolo...

12.12.2005, 09:48
...h2b pt ca aceasta viza este pt cei fara studi superioare...

Nu este asa. Viza depinde de natura job-ului. Daca ai studii superioare
si accepti o munca de H-2B asta este numai problema ta. Oricum numai cu
diploma de medicina din Romania nu te va lasa nimeni in SUA sa te
atingi de vreun pacient (cel putin conform legii) iar cei de la
consulat stiu asta (si anume ca este o cale lunga pana la luarea tuturor
examenelor). Sau poate nu inteleg eu bine si ai diploma de medicina din
SUA?

Daca oferta de H-2B este facuta ca la carte atunci trebuie vazut
daca ti-au cerut la J-1 "2-year home residency". Daca da si ai stat in Ro.
mai putin de 2 ani atunci iti va trebui un "waiver" inainte sa aplici
(tu+angajatorul) ptr. acest H-2B.

Man_in_Red
14.12.2005, 07:07
mersi de sfaturi la toata lumea..dar ..nus stiu, poate nu m'am exprimat eu bine cand am postat topicul :) eu as vrea sa stiu o modalitata de a ajunge in state :) si nu vreau sa lucrez acolo in domeniu si nici nu vreau sa imi echivalez studiile sau ceva de genu...vreau doar sa ajung acolo.Vroiam sa zic ca fiind absolvent de medicina nu pot sa aplic pt viza h2b pt ca este o viza pt cei fara studii superioare care vor sa lucreze in state.si eu pe perioada studentiei am mai fost in sua cu viza J1 ...deci la o mmica verificare sunt gasit in baza de date de catre consuli.Cel putzin faza cu "h2b pt cei fara studii superioare" el mi'a zis ca asa "prives" consulii...si ca din moment ce ei vad ca eu am mai fost in state...ca am facultatea terminata...si ca un om cu facultate cere o viza h2b cu un job de salvamar sau moving ...e clar ca acea persoana incearca o cale de a ajunge in sua.Asta e doar o parere a unui om care cu asta se ocupa smileys/smiley1.gif

Referitor la viza de turist ..nu prea cred..pt ca nu am proprietetzi pe numele meu...sunt tanar smileys/smiley36.gifso ... smileys/smiley19.gif

darcy
14.12.2005, 10:48
Poti veni la studii de doctorat cu bursa, intr-un domeniu apropiat
medicinei. Cred ca s-a mai discutat asta pe forumul studentilor.