PDA

Arată versiune întreagă : original job description -de unde?

radu
10.12.2005, 23:28
Salut!

ce reprezinta "original job description"? cine emite acest act? poate
angajatorul sa il scrie, daca da, este vreo formulare specifica?

multumesc

ovex
11.12.2005, 21:20
E vorba de ceea ce faci tu la serviciu.Scrie pentruce meserie te intereseazasi cautam.....

radu
12.12.2005, 07:51
este vorba de tehnician dentar (dental technician) si medic stomatolog (dentist).

ovex
12.12.2005, 09:53
Medic stomatolog - http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/groups/3113.shtml

Tehnician dentar - http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/groups/3223.shtml

radu
12.12.2005, 11:03
Draga ovex,multumescpentru raspuns!

Chestiile astea de pe NOC le-am gasit si eu insa mie mi se ceresa aduc
la interviu "original job desciption". Ce fac, le aduc o pagina
printata din NOC sau pun pe angajator sa-mi scrie cu cuvintele lui cam
acelasi lucru?

GNChicago
12.12.2005, 18:50
Radu, am impresia ca vrei sa obtii DOL aprobare.

Nu lasa pe angajator sa faca job description.

Ia diploma ta si vezi ce cursuri mai speciale ai facut sau capitole speciale si pune-l,e ca cerinta la job description astfel ca altii care ar aplica ptr job sa fie eliminati nefacind aceste cursuri sau capitole speciale sau tehnici speciale. E BINE CA TU SA FACI JOB DESCRIPTION CUM ITI TREBUIE TIE!

Angajatorul va semna fara probleme ptrca el poate modifica aceasta oricind pofteste.

Unii au facut MAREA GRESEALA vrind sa elimine alti potential candidati au facut un job description SUPER, dar cind au ajuns la DOL (dept of labor) au constatat ca nici ei nu se mai calificau, ceea ce ei facusera cu mina lor.

Inevitabil chiar daca mai sunt zece candidati si acestia pot fi intervievati prin tel. la intrebarea: " spune-mi ce puncte slabe ai?", atunci poti oricind spune ca de fapt cauti tocmai persoane care nu acele puncte slabe.....si astfel l-a eliminat!

Mult Succes!

radu
13.12.2005, 08:20
cred ca problema se complica prea mult. Am primit scrisoarea de
invitatie la interviu (Canada) si acolo este specificat la actele de
adus acest original job description de la toate functiile avute dupa
depunerea actelor. probabil ca in institutii/firme mari exista aceste
fise de post, se face un extras, semneaza un sef si aia e. eu sunt
angajat la un cabinet stomatologic mic si nu cred sa existe asa ceva
(adica sigur). ce fac, scriu eu, rog medicul sa scrie, scriu eu si el
semneaza? in alte meserii cum este ? voi ce ati prezentat la interviu
(cei care au fost la unul)?

multumesc

ovex
13.12.2005, 12:16
cred ca problema se complica prea mult. Am primit scrisoarea de invitatie la interviu (Canada) si acolo este specificat la actele de adus acest original job description de la toate functiile avute dupa depunerea actelor. probabil ca in institutii/firme mari exista aceste fise de post, se face un extras, semneaza un sef si aia e. eu sunt angajat la un cabinet stomatologic mic si nu cred sa existe asa ceva (adica sigur). ce fac, scriu eu, rog medicul sa scrie, scriu eu si el semneaza? in alte meserii cum este ? voi ce ati prezentat la interviu (cei care au fost la unul)?
multumesc

Scrie acel job description de la adresele pe care ti le-am scris,ptr. fiecare meserie in parte,poate nu neaparat in acea ordine sau un pic "aranjate" intr-o alta forma dar sa fie in principiu acelasi lucru si apoi da-l doctorului sa-l semneze.Eu zic ca va fi ok.Unde dai interviul?

radu
14.12.2005, 07:47
multumesc de sfaturi;dau interviul la bucuresti.