PDA

Arată versiune întreagă : vreau sa ma mut

ovidiu 13
09.12.2005, 11:43
hello la toata lumea de pe forum...eu si cu sotia mea ne-am gandit sa ne mutam anul viitor si dupa cum stiti[cine a citit mailurile anterioare]ea este posesoare de green card si deci eu astept sa mi se schimbe statutul asta o sa dureze ceva timp dar intrebarea mea este unde ar fi cel mai bine pt. mine sa ne mutam avem in principiu cateva orase in minte....new york,chicago,seatlle....apropo eu lucrez intrun hotel de 5 stele momentan deci domeniul meu este food and beverage momentan sunt waiter si fac cam 2500 pe luna aceea ce zic e destul de bine ...ea lucreaza in sales la marriot si o sa se transfere cu locul de munca deci e mult mai usor pt. ea ...intrbarea este unde ar fi ideal sa ne mutam sa gasesc un job pt. mine pana imi schimb statutul ....asta o sa dureze cam 2 ani ....cred eu... unde e cel mai bine vorbind de chiria pe care o platesti in cele 3 orase de mai sus....nu vreau de ex. sa stau in new york in bronx ....etc.....si de baniii care poti sa-i faci....care e sfatul vostru ..cea mai viabila varianta...apropo o sa vizitez cele 3 destinatii la inceputul anului viitor asa ca sa am o idee dar astept oferte de munca s-au ajutor de la cine se poate...multumesc anticipat la toata lumea....ovi 13

sorin
09.12.2005, 12:07
I am for Chicago smileys/smiley1.gif

Eu zic sa le vizitezi pe toate 3 si dupa aceea sa te hotarasti. Studiaza internetul, fa comparatie intre aceste orase in ceea ce priveste salarizarea, piata locurilor de munca, chirii, etc. Dupa ce te hotarasti, cei care locuiesc in orasul respectiv, iti vor putea da mai multe informatii specifice.

Bafta!

ovidiu 13
09.12.2005, 12:32
merci mult Sorin as voi face....oricum o sa mai cercetez piata poate se ivesc ceva oferte....smileys/smiley4.gif

Canadian Tired
09.12.2005, 14:07
Salut Sorin. Nu stiu daca s-a postat pe undeva caci nu am citit toate
afisarile, dar de ce este Chicago atit de minunat (in afara de vremea
pe timp de iarnasmileys/smiley17.gif)? Nu stiu si intreb, imi place sa aud argumente solide sau macar pasiune daca nu convingeresmileys/smiley1.gif

sorin
09.12.2005, 15:20
Cauta postari de-ale lui GNChicago si o sa gasesti destule explicatii. Sunt prea multe de spus ca sa ma apuc de asa ceva, dar cum internetul este la indemana oricui se pot face multe comparatii. Asa e, iarna e dura cam ca in Romania (deci majoritatea suntem antrenati), dar sunt multe avantaje legate de traiul in Chicago, de particularitatile arhitectonice ale orasului, de piata buna a locurilor de munca, de posibilitatile de petrecere a timpului liber, etc., etc., etc. In ceea ce ma priveste, nu as da Chicago pe orice alt oras din State.smileys/smiley1.gif

Canadian Tired
09.12.2005, 15:26
Vroiam sa aud de la tine, Sorin. Raspunsul tau suna a "if you'd like to know more about us please call our toll free number 1-800" etc...which i am sick of. Vroiam sa aud de la un roman om sau de la o persoana om being roman din gresala. Internet am, chiar daca sint in Canada de 7 ani, la 5 mbps, thanks.

Canadian Tired
09.12.2005, 15:42
Dar cum internetul este la indemina adica ceea ce spui e "ba nene, n-ai
computer? nu ne mai obosi pe noi cu d'astea, noi americanii-"romani"
care ne-am aranjat aicea in za states si veghem la pacea
lumii"....vroiam de fapt sa vorbesc si eu cu un om...da' toata lumea e
prea busy precum amicii bietului imigrant care nu poate fi asteptat la
aeroport....are dreptate garfield proud to be an american si din nou
gresesc eu ca ma incurc cu natia asta minunata de care n-as mai avea
parte....oops, acum politrucii si komissarii, pazea, foc automat sa ma
omoare, tata....n-am fost politikly korekt, pe forumu' asta nu vezi o
critica, parca'i Scinteia....lasa ca cecui Internetu' despre Chicago,
oricum e mare si nu ne-om ciocni pe interstate ca sa te embarasez.
Oricum mersi ca ca american mi-ai spus mie fraierului ca exista
internet pe planeta ca io's prost de'am picat acu' de pe google.

sorin
09.12.2005, 16:01
Unde dai si unde crapa smileys/smiley75.gifMi-ar trebui 25 de ore pe zi sa raspund cu lux de amanunte la toate intrebarile, mai ales ca sunt o gramada de cazuri cand informatia se gaseste deja chiar pe acest forum, dar lumea totusi intreaba.

GNChicago
09.12.2005, 18:33
Vroiam sa aud de la tine, Sorin. Raspunsul tau suna a "if you'd like to know more about us please call our toll free number 1-800" etc...which i am sick of. Vroiam sa aud de la un roman om sau de la o persoana om being roman din gresala. Internet am, chiar daca sint in Canada de 7 ani, la 5 mbps, thanks.

Presupun ca eu sunt exclus din start, probabil ca nu satisfac dpdv roman, om, 1-800...etc.

Sorin a raspuns prompt la cei peste trei mii de forumisti, deasemenea majoritatea au sarit sa-si dea cu parerea sau sa spuna din experientele lor.

Domnule canadian obosit raspunsul e pe acest forum, daca faci un search cu Chicago, poti gasi multe informatii chiar aici si nu cred ca ar fi corect ca Sorin sa ti le dea pe tava, sau cum se spune: "Muietzi-s posmagii".

Hai sa mai fac un pas pozitiv si cu bunii nostri vecini canadieni si sa vin cu un sfat: Ai incercat sa ceri un transfer in cadrul aceluiasi hotel de cinci stele care ar trebui sa aiba si in Chicago un hotel, astfel iti pastrezi vechimea si beneficiile.Daca doresti NY sau Seattle acelasi lucru. E pacat sa dai cu piciorul la niste beneficii legate de continuitate, senioritate, etc.

Deasemenea puteti incerca si la competitionari cum ar putea fi Hyatt Hotel, Mariotte si altele care sunt chiar in downtown Chicago, usor accesibile cam de oriunde.

Si pentruca vine Craciunul, nu cred ca Sorin merita o asemenea atitudine din partea nimanui si cred ca ar fi nimerit sa fi fair si sa-i spui macar...."sorry".....

Mult succes!

nkog
10.12.2005, 06:06
Hello GNChicago !

Incurci borcanele...smileys/smiley32.gifdin nou smileys/smiley2.gif???

Canadian tired nu e cu hotelul de 5 stele...Ovidiu13 e cel cu hotelul...e drept, amindoi au legatura cu Canada...

Anyway, no ofense intended...And yes, stay warm. All the best !

GNChicago
10.12.2005, 06:21
Nkog, ai dreptate si ovidiu a deschis un topic separat unde i-am raspuns si il rog pe Sorin sa mute raspunsurile aici ptr a fi intelese de toata lumea.

Pot re-edita ce am scris dar nu o fac ptrca atunci interventia ta nu ar mai fi inteleasa, deasemenea raspunsul lui Ovidiu.

Cer scuze ptr regretabila confuzie de nume si le urez la toti succes.

Canadian Tired
10.12.2005, 08:29
Ok, imi cer scuze pentru ca am intrebat. Multumesc pentru informatia
pretioasa gen "cauta pe internet". Sint convins ca un american ar fi
fost bucuros si mindru sa-mi ofere amanunte despre orasul lui, dar am
uitat ca am de a face cu eterna si fascinanta natiune de daci viteji,
drepti, harnici si saritori.

Sorin si GNChicago, sinteti probabil primii romani din Chicago cu care
vorbesc si mi-ati lasat o deosebita prima impresie. Judecind dupa
raspunsul "fa search" probabil ca daca vin in minunatul Chicago si am
indrazneala de a va deranja cu un ride o sa-mi spuneti "ia un taxi",
similar trimiterii atit de precise la internet.

Cit despre posmagii muietzi, sint miliarde de situri pe internet. Am
intrat pe acesta in speranta ca am ceva informatii mai precise. Am
intrebat si eu ceva insa atunci cind dealui cu romanii asta primesti.
Si cine e de mai mult de 5 zile in America de Nord stie exact la ce ma
refer.

Exista vreun oras fara romani? ca n-as vrea sa mai deranjez pe cineva
cu stupid questions, cum de-am indraznit?! Si nici sa deranjez sa fiu
asteptat la aeroport. Anyway, Chicago is great but inhabited. M-am
lamurit.

10.12.2005, 21:23
"Obositule" ( sau sa zic Extenuatule?), informatii iti dam, dar cere-le frumos, nu ne lua la "mishto"smileys/smiley7.gifSau chiarsperi ca nu ne-am prins ce vrei? Atunci chiar te crezi mai subtil decat estismileys/smiley4.gif

Iarcu aeroportul si taxiul gresestihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gifCand vii incoace, spune-ne si te asteptam cu totii.Facem si un chef pe cinste cu ocazia asta! Dar sa nu crezi ca ne deranjezi, nici gand, nu facem asta pt tine in mod special! Asa suntem noi,"baieti" buni si oricineaterizeaza la O'Hare, roman sau nu, se bucura de acest tratament. Singura conditie e sa nu-l mai fi vazut niciodata in viatza noastra Ca altfel ar fi plictisitor, nu-i asa?! Aceleasi fetze tot timpul.. A propos de fetze..

Eu am vrut sa fiu contabil, da' nimeni nu m-a 'ntrebat...toti mi-au spus: cu fatza asta, fa-te, tata, avocat!"

Probabil ca se uitau ei la fatza, dar n-au vazut-o din cauzagurii si asa le-a venit ideea...

Canadian Tired
11.12.2005, 00:55
Luca, este evident ca nu este nici o urma de ironie sau misto in
mesajul tau, nu-i asa? Ma iei la misto de ce iau la misto (?!). Pot si
eu sa te iau la misto de ce ma iei la misto ca de ce te iau la
misto....?smileys/smiley4.gif Glumesc. Cit timp scriai
mesajul asta mai bine imi spuneai ceva despre orasul tau folosind
acelasi numar de caractere, my friend, caci sintem saritori si
constructivi, nu-i asa?

E ok, pe bune, don't worry smileys/smiley20.gif

In sfirsit, ai remarcat desigur ca am fost surprins de o aparenta (si
sper sa ma insel) lipsa de comunicare in urma solicitarii mele. REPET:
sper sa ma insel, deci acord privilegiul prezumtiei de neintelegere.

Adica exista o cauza a reactiei </span>mele
si anume EXPERIENTA "MINUNATA" din sinul "extraordinarei" comunitati
romanesti din Canada. Si stii exact la ce experiente "placute" ma refer
in legatura cu dragii nostri compatrioti. Repet: totul are o cauza.

Oricine are optiunea </span>de
a-mi confirma sau infirma experienta de mai sus, fiind o tara libera.
Si apoi, in Chicago sint 120.000 de romani, nu? Chiar daca censusul
spune 12.000, sa inteleg ca la 108.000 le e rusine sa se declare romani?smileys/smiley4.gif
Ok, chiar si din cei 12.000 avem de unde alege, caci nu ne poate iubi
toata lumea. 1/1000 prieteni si tot ar fi neasteptat de mult.

Cer scuze inca o data si ramii asigurat ca i-am dat PM si lui Sorin.
Stai linistit ca am venit aici cu cele mai bune intentii iar in ceea ce
priveste subtilitatea se pare ca atunci cind nu o folosesc devin
antipatic, nu? Deci cred ca nu am fost prea subtil smileys/smiley1.gif.

FYI Canadian Tire este un chain de magazine de piese auto si hardware in Canada.

FYI2 Citatul din semnatura este dintr-un cintecel stupid al lui Florin
Chilian. Cit despre gura mea, mi s-a educat aici fiind coplesit de
"bunatatea" romanilor care mi-au intors spatele sau mi-au "tras-o" pe
la spate (ca tot e legal acum in Canada). Chiar si acum stau si ma
intreb ce caut pe acest forum, si nu ma refer la tine ci in general la
ideea in sine.

Si aprope de mistouri: cum preferi, sa stam ca momiile sau sa avem putin fun? Deocamdata nu s-a injurat nimeni pe aici smileys/smiley1.gif.

Poate ar trebui sa fac o excursie mai intii la Chicago, imediat ce trec cele 6 luni de iarna smileys/smiley1.gif.

(tot n-am aflat de ce e Chicago atit de grozav, se pare ca e un mare secret)

Pina acum Nashville este cel mai minunat oras, judecind dupa solicitudine, fiindca veni vorba. smileys/smiley32.gif

GNChicago
11.12.2005, 08:20
Canadian obosit, mi-as permite sa te intreb de ce esti atit de obosit de romanime. Ce ai facut tu pentru romani. Ai ajutat vreodata pe cineva? Ai obosit ajutind romani? Ai luat tzepe? Vrei cumva sa comparam ce ai facut tu pentru romani cu ce am facut eu? nu pot vorbi pentru Sorin! Daca vrei acest challenge spune, dar pot sa-ti spun dinainte ca vei pierde la scor astronomic!

Daca tu pierzi la acest capitol iti cer doar sa-ti ceri scuze pe acest forum pentru atitudinea ta, iar daca eu pierd astept your demands. OK?

Raspunsurile la intrebarea ta despre Chicago, se afla pe acest forum si nu prea imi place sa ma repet decit daca este ceva critical pentru cineva. Plus ca-mi este in obicei sa ofer unditza in loc de peste.

Acum vreau sa te vad daca esti doar bun de gura. Hai sa lasam faptele sa vorbeasca!

nkog
11.12.2005, 08:34
GNChicago,

Canadian Tired a scris mai sus :

"FYI Canadian Tire este un chain de magazine de piese auto si hardware in Canada"

Acuma vad si eu ca lipseste litera "d", iar el adaugind litera "d" la Canadian Tire, cind si-a ales user name, aschimbat intelesul si ca urmare ainfluentat reactia celor de pe forumsi spiritele au inceput sa fiarba...

No intention on my part to put gas on the fire, although if it is perceived as such, and it could be, I apologize.smileys/smiley1.gif

Best of everything to everybody !

GNChicago
11.12.2005, 09:03
Nkog, nu auzisem de acel chain, dar a fost alegerea lui ca nume, care poate sau nu poate sa aiba vreo legatura. It is his choice and I do respect that.

Oricum atitudinea lui, lasa impresia ca e obosit de romanimea din canada, Chicago si vrea un loc fara romani.

Te asigur ca va pierde astronomic daca accepta propunerea mea de challenge this issue, dar nu o sa aiba curajul pentru ca nu prea are cu ce. Astept sa vad raspunsul lui. Incerc si eu sa-l supar putin sa intre in joc dar nu va avea curajul, sau cum spui tu gaz pe foc.....

It's OK with me.

11.12.2005, 11:24
FYI2 Citatul din semnatura este dintr-un cintecel stupid al lui Florin Chilian. ....
(tot n-am aflat de ce e Chicago atit de grozav, se pare ca e un mare secret)

"..si-o sa ai casa in centru si-o masina mai de neam / si-o sa ai in loc de geamuri la ferestre/ la ferestre termopan./ fA-te, fa-te avocat, Sandele .... "

De gustibus.. smileys/smiley36.gifFiecare cu placerile lui; e dreptul tau sa-ti placa ...termopanele si al meu sa nu imi placa ..avocatii, nici macar in cantece! Si cum nici restul mesajului ( nu numai "citatul") nu mi-a placut, n-am rezistat tentatiei...smileys/smiley13.gif

Nu vad ce sens are sa "combatem" fara rost pe acest forum. Ti-am mai spus ca daca vrei informatii, cere-le si vom incerca sa te ajutam; dar nu asa la modul general, unde e mai bine si de ce... Pt fiecare notiunea de bine e alta, in functie de cati ani are, de ce profesie are, daca are familie sau nu, etc. De ex. lui Sorin ii place Chicago, eu nu pot sa spun ca ma omor dupa el! Si probabil ca avem amandoi dreptatesmileys/smiley4.gifDaca esti tanar, Chicago e perfect. Distractii peste tot,chef sa ai si sa te tina ..buzunarele. Cum treci de 30 de ani, ai familie, copii, te muti mai la nord, in suburbii, unde au scoli ..faine, securitate ptfamiliesi ...taxe pe masurasmileys/smiley4.gif.La batranete, dupa ce ai terminat de platit datoriile la casa si colegiile copiilor, cu ce-ti mai ramanete muti in Florida sa scapi de vanturile de pe aici, ca nu degeaba ii spune Windy City. Locuri de munca sunt destule ( gandeste-te ca in Chicagoland sunt cam toti atatia oameni cat in Carolina de Nord) dar si coruptia este mare aici. Centrul orasului este superb dar si criminalitatea pe masura ( locul 2 in US). Vremea este cu nabadai si vara si iarna ( care nu dureaza 6 luni, doar.. 5 si29 de zile), dar nu vad cum ar putea deranja asa ceva un canadiansmileys/smiley4.gif. Dupa cum vezi sunt si lucruri bune, si mai putin bune. Ca sa nu mai spun ca acum, in plina iarna, s-au apucat sa monteze noi semne de circulatie pe toate strazile siautostrazile:"YIELDto Airplanes"smileys/smiley7.gif

Problemele tale cu comunitatea le intelegem cu totii, am fost si noi in puncul asta candva,dar ce nu inteleg eu cel putin e de ce insisti atatasi te tot plangi? Prietenii ii alegi, dupa cum iti doresti sa fie. Nu poti fi prieten cu toata comunitatea, ci doar cu un grup restrans, care impartaseste cat de cat ideile tale. Si nici macar prieten ( de la o varsta e mai greusmileys/smiley17.gif) ci doar cunostinte. Trebuie sa mai si lasi de la tine, ca asa e intr-o ..relatie.

Have fun!

Si ca tot iti plac citatele:

"It's Fun to Have Fun But You Have to Know How! "

Canadian Tired
11.12.2005, 15:34
GNChicago, nu este in intentia mea sa ma intrec in vreun challenge.
Sint intr-adevar obosit. Am trimis mii de mailuri (ore si zile) cu
sfaturi la oameni cum sa faca sa le fie bine (din experienta mea), am
cazat oameni la mine acasa, am adus lumea de la aeroport, am dus lumea
cu masina, am ajutat cu rezumeiele si cu vorba buna SI CU OBRAZUL pus
acolo pentru altii samd etc etc.

NU MA DAU mare. Nu vreau statuie. Nu m-am plins. Am explicat temerea
mea. Nu vreau challenge sau intrecere. Discutam constructiv si
prieteneste. De cerut scuze am facut-o dar pot sa mai spun inca o data:
imi cer scuze pentru felul meu de a fi, direct si fara zimbete false de
customer service sau de lawyer sau de car salesman. smileys/smiley1.gif

Tu poate ai ajutat 50 sau 5000 de romani, nu asta e chestiunea si nu
facem concurs aici. Eu traiesc intr-un oras mai mic si nu aveam cum sa
ajut atitita nici daca dadeam anunt la ziar. Deci nu facem nici un
trivia sau hockey sau football ori wrestling cu degetul in jos ca sa
decidem cine e imparat sau cine e matrasit.

GNChicago, inca o data tot respectul pentru atitudinea sportiva si deschisa, pe bune.smileys/smiley20.gif

S-auzim numai de bine.

Canadian Tired
11.12.2005, 15:38
Luca, multumesc pentru mesaj, mi-a placut la maximsmileys/smiley1.gif

Canadian Tired
11.12.2005, 15:43
Sorine, precum se vede am devenit foarte popular in comunitate ("cu
fatza asta"....) deci poti sa ma promovezi grupete sau leader sau
plutonier, colonel, ce vrei tu, mai pe la blocul alimentar p'acolo....smileys/smiley4.gif

victoras
13.12.2005, 09:24
New York... zic eu...

Jeorjet
14.12.2005, 09:12
Eu locuiesc in New York....platim 1375$ chiria, pe mancare cam 600$ pe
luna....stam in suburbie intr-o casa cu 8 apartamente...100$cablu, tel
si internet, 50$ pe luna gaz, electricitate....