PDA

Arată versiune întreagă : casatorit co lpr

ovidiu 13
07.12.2005, 05:08
sunt casatorit cu lpr din iulie 2005,am avut viza j1 care mi-a expirat in septembrie intrebarea mea este cum pot sa-mi iau permisul de conducere si cel de munca cat mai repede .....sunt in sua in acest moment si stiu ca trebuie sa astept cam 3 ani pana o sa am un nr. de visa available....daca stie cineva cum sa ma ajuta as fi foarte recunoscator..smileys/smiley1.gif

GNChicago
07.12.2005, 05:35
Pentruca nu ai viza available cred ca te poate lasa sa stai aici linga sotioara pe "parola", nu prea stiu cum functioneaza dar e o posibilitate sa-ti dea si drept de munca anual care ar trebuit reinoit anual pina ajunge viza la timpul tau.Deosebirea este ca stai la coada ptr viza linga sotia iubita si ai ceva drepturi.

Trebuie sa scormonesti sa vezi cum merge treaba asta si sa ne spui si noua.

Probabil, Transit stie mai multe, sper sa vada asta, daca nu trimite-i un pm.

07.12.2005, 06:21
Nu GNChicago, la probleme de casatorii eu sunt cam afon (cele internationale, se intelege smileys/smiley1.gif).
Incerc totusi sa definesc problema, nu numai ca sa ma aflu in treaba
dar si ca sa ajunt pe cine stie sa-ti raspunda cat mai bine.

Casatoria este cu un cetatean american (chiar daca este o "ea")?

Inainte de Sept. ai facut vreo aplicatie de change/adjustment of status la USCIS?

nkog
07.12.2005, 07:06
Ma bag si eu ca musca in lapte...

Casatoria este cu un LPR ( legal permanent resident ).

07.12.2005, 08:15
Aha, uitasem de prescurtarea asta. Ramane a 2-a intrebare, cu statutul curent sau pending din Sept.

nkog
07.12.2005, 08:39
Transit are dreptate, o definire mai buna a situatiei ar ajuta...in special pe cei ce vor sa te ajute pe tine ovidiu13 smileys/smiley1.gif

ovidiu13 a scris :

"am avut viza j1 care mi-a expirat in septembrie intrebarea mea este cum pot sa-mi iau permisul de conducere si cel de munca cat mai repede .....sunt in sua in acest moment"

transit, e greu sa incercam sa ghicim printre rinduri, iar intrebarea ta despre statut current sau pending, ramine neraspunsa...poate aflam mai mult...

marioana
08.12.2005, 02:04
raspunsul e destul de simplu. Daca inainte de expirarea vizei j1 nu a depus actele pentru schimbarea de statut pe alta viza in aces moment e ilegal. Casatoria cu un LPR nu iti da nici un drept pana un numar de viza iti este atribuit.

GNChicago
08.12.2005, 03:19
As merge la emigratie si as cere formularele de ajustare a statutului dupa casatoria cu un lpr. Se pare ca chiar daca ai depasit putin perioada de aplicare, timp necesar umplerii (completarii) formularelor a existat intentia clara de a face totul legal. Intentia se pedepseste in US dar si invers in acest caz e rewarding.

E o incercare de justificare, in grey area, care trebuie argumentata right.

ovidiu 13
08.12.2005, 10:15
buna la toat lumea...am trimis i 130 inainte sa-mi expire j1,in septembrie am si primit o confirmare de la ins ..dar acum astept sa vad ce se intampla in continuare stiu ca trebuie sa astept pt. un nr. de viza si asta dureaza cativa ani dar totusi mi-a spus cineva parca de un permis de munca anual pe care e posibil sa mi-l dea pana imi vine randul la viza? crede cineva ca e posibil ?si daca da cum ..si ce formular ar trebui sa trimit s-au imi trimit ei ce trebuie sa fac ...stiu sigur ca nu trebuie sa ca ies afara din state ce nu mai pot sa vin inapoi dar astept poate se intampla vreo minune cu toate ca nu prea cred.....apropo la cat timp poti sa aplici pt. cetatenie de cand ti-ai luat green cardul..cineva mi-a spus ca 4 ani si 9 luni dar nu sunt sigur...astept sfaturi de la cine stie mai multe decat mine in aceasta problema si multumesc mult la toata lumea ...apropo eu sunt in charlottesville virginia....2 h distanta de washigton dc....

sorin
08.12.2005, 10:35
Ovidiu, ti-am mutat acest ultim mesaj pe care-l postasei pe un topic nou cu aproximativ acelasi titlu.

nkog
08.12.2005, 16:19
ovidiu13 a scris :....."apropo la cat timp poti sa aplici pt. cetatenie de cand ti-ai luat green cardul..cineva mi-a spus ca 4 ani si 9 luni dar nu sunt sigur.."

vezi ce zice mai jos :

<A name=Residence>Residence and Physical Presence</A> <A name=E7E9></A>

An applicant is eligible to file if, immediately preceding the filing of the application, he or she:
<UL>
<LI>has been lawfully admitted for permanent residence (see preceding section); <A name=E7E12></A><A name=E7E13></A>
<LI>has resided continuously as a lawful permanent resident in the U.S. for at least 5 years prior to filing with no single absence from the United States of more than one year; <A name=E7E14></A><A name=E7E15></A>
<LI>has been physically present in the United States for at least 30 months out of the previous five years (absences of more than six months but less than one year shall disrupt the applicant's continuity of residence unless the applicant can establish that he or she did not abandon his or her residence during such period) <A name=E7E16></A><A name=E7E17></A>
<LI>has resided within a state or district for at least three months <A name=E7E18></A></LI>[/list]

nkog
08.12.2005, 16:25
ovidiu13, poate te uiti si la linkul asta, in ce priveste eligibilitatea pentru a aplica pentru cetatenie:

http://uscis.gov/graphics/exec/natz/worksheeta.asp?JS=Y&amp; (http://uscis.gov/graphics/exec/natz/worksheeta.asp?JS=Y&amp;Brow=IE&amp;Ver=6.0&amp;&#099;ookies=Y&amp;Plat =U&amp;iStage=1&amp;DebugLevel=2b) Brow=IE&amp;Ver=6.0&amp;Cookies=Y&amp;Plat=U&amp;iStage=1&am p;DebugLevel=2b

Bafta !

marioana
08.12.2005, 21:02
Pentru cetatenie se poate aplica la 4 ani si 9 luni dupa ce ai devenit rezident iar din cate am citit procesarea actelor dureaza cam 6 luni.

Daca nu ai depus actele pentru alta viza ci doar pentru ca te-ai casatorit cu o LPR in momnetul asta esti ilegal si nu cred ca ai vreo sansa sa primesti drept de munca.

GNChicago
09.12.2005, 04:08
In America totul este posibil, tara tuturor oportunitatilor!

Sper sa poti obtine drept de lucru temporar pe un an cu reinoire in fiecare an, dar trebuie sa ceri asta si sa gasesti niste motive bune.

Mult Succes!