PDA

Arată versiune întreagă : Copil nascut in USA

catacaz
06.12.2005, 05:30
Dragii mei,

Anul asta am aplicat pentru prima oarapt. DV sias vrea sa va pun o intrebare ce ma macina de ceva timp. Presupun ca voi castiga viza (ma bazez pe "norocul incepatorului"). Anul viitor vreau sa ma casatoresc si in 2007 voi ajunge in USA. smileys/smiley32.gif...(va rog sa nu ma contraziceti). Un viitor copil ce se va naste in State ce statul va avea? Tot rezident?

Poate intrebarea asta a mai fost adresata. Imi cer scuze anticipat. Nu am avut rabdarea necesara sa citesc tot forumul.

sorin
06.12.2005, 05:47
Orice copil nascut in State devine automat cetatean american.

06.12.2005, 05:55
..indiferent de statutul parintilor.

doremi
10.12.2005, 02:32
si parintii pot sa dobandeasca cetatenia americana datorita copilului ce sa nascut american? chiar daca au un statut ilegal in state?

doremi
10.12.2005, 02:34
in italia trebuie sa stea copilul 3 ani de zile in italia pt a fi fcetatean italian(dovezi precum a locuit in italia)

sorin
10.12.2005, 02:36
Da, pot, dar din pacate dupa ce copilul implineste 21 de ani si poate aplica pentru intregirea familiei.

luckylord
14.03.2006, 10:36
de exemplu,pe mine nu m-a putut trece sotia pe certificatul de nastere al copilului nascut acolo pentru ca nu eram de fata si cica trebuia sa semnez.....americanii astia cu legile lor:(

Pisoi
14.03.2006, 11:04
de exemplu,pe mine nu m-a putut trece sotia pe certificatul de nastere al copilului nascut acolo pentru ca nu eram de fata si cica trebuia sa semnez.....americanii astia cu legile lor:(

tu nu crezi ca legea e logica?smileys/smiley2.giftatal trebuie sa isi dea consimtamantulprin semnaturaca este copilul luismileys/smiley2.gifaltfel unele femei ar putea pretinde pe oricine ca tatal copiluluismileys/smiley18.gif

...pe de alta parte, dupa cate stiu alta lege s-a modificatsmileys/smiley19.giftatal nu are drept la rezidenta pana la majoratul copiluluismileys/smiley18.gif