PDA

Arată versiune întreagă : dosar cam subtire...

mihaela75
05.12.2005, 22:35
De o vreme ma tot framanta o chestie.Eu sunt venita aici cu contract de munca dupa care m-am casatorit.Am aplicat pentru spousal sponsorship dar avocatul nostru ne-a cerut pentru dosar trei lulele trei surcele,adica f. putin:niste poze de la nunta si dinainte,adeverinta de la medic ca sunt insarcinata,contractul de inchiriere ca locuim impreuna,certif. de casat.,un join account si...cam atat.Iar de la sot a cerut ceva care arata venitul lui.Eu m-am pregatit cu tot arsenalul de e-mailuri ,facturi de telefon,scrisori,etc dar avocatul a spus ca nu e nevoie.Si vreau sa spun ca e un avocat scump si f. bine cotat.Are el vreun as in maneca sau ce se-ntampla de dosarul meu e asa de subtire?L-am intrebat " Nu trebuie sa dovedesc istoricul nostru dinaintea casatoriei?( am corespondat vreo 7 luni inainte de a veni aici),si el cica nu trebuie,sa stau linistita.Nu gasesc explicatia de ce atat de putine acte la dosarsmileys/smiley92.gif

GNChicago
06.12.2005, 04:01
Mihaela in primul rind CASA DE PIATRA!

Nu prea inteleg dece ai luat avocat ptr o chestie foarte evidenta.

Di actele mentionate vad ca avocatul a cerut tot ce era esential pentru a dovedi relatia.

Probabil ca ai corespondat si cu alti prieteni/prietene, ai vorbit cu multa lume, ai scris si pe forum vreo 125 de mesaje dar nu te-ai casatorit cu forumul, sau cu ceilalti prieteni/e....

Avind atitea hirtii ne-esentiale ar fi ingreunat situatia sa gaseasca hirtiile care dovedesc o relatie, act de casatorie, stati impreuna, sarcina, joint acct., poze cu voi sint mai mult decit trebuie.

In mod normal ar trebui doar actul de casatorie, domiciliul comun si doar atit ptrca US gov. nu trebuie sa intre in bedroom-ul vostru, restul sunt personale si unele drepturi trebuie respectate.

mihaela75
06.12.2005, 08:21
da...desi am ceva vechime pe forum nu am invatat nimic si se pare ca fiecare parere si caz in parte ma influenteaza.Cred ca ai dreptate.prea multe hartii ar produce mai multa confuzie...Avocatul zice mereu ca avem un caz clar ca lumina zilei si sa stau calma.Probabil neuronii mei s-au mutat in pantec smileys/smiley36.gif.Mersi de incurajare.smileys/smiley4.gif

hazel
06.12.2005, 10:04
Mihaela, se vede ca citesti mult si printre posturile celor din US, relativ la aceasta problemasmileys/smiley1.gif Spun asta pentru ca, in US din cate stiu sunt mult mai drastici la verificat dovezile anterioare despre legatura celor doi care sunt implicati in dosarul de sponsorship.

Din ceea ce stiu eu de pe la cei care au trecut prin acest proces in Canada, este mult mai usor procesul de sponsorizare a sotiei in Canada, probabil ca avocatul stie ce face si probabil ca nici nu aveati nevoie de avocat.

Cat despre neuronii care s-au dus in pantec draga mea, crede-ma, va lua un timp lung pana ce ei se vor intoarce inapoi din pantec catre creier, iar unii dintre ei isi vor fi dat un eroic si iremediabil obstesc sfarsit pe sinuosul drum inapoi smileys/smiley36.gifCu alte cuvinte, nu vei mai fi vreodata ceea ce ai fost, insa vei fi cu mult mai mult decat atat. Been there, done that smileys/smiley2.gifMult noroc in continuare.

mihaela75
06.12.2005, 13:22
M-ati mai linistit.Oricum va spun eu la final daca mi-am impuscat avocatul sau nu.Asta fiindca o sa am motiv:neuronii n-au mai ajuns toti inapoismileys/smiley36.gif.

GNChicago
06.12.2005, 13:44
FIRE HIM!

Tell him: "I HATE LAWYERS!". He cannot do anything about that!

ovex
06.12.2005, 22:42
M-ati mai linistit.Oricum va spun eu la final daca mi-am impuscat avocatul sau nu.Asta fiindca o sa am motiv:neuronii n-au mai ajuns toti inapoismileys/smiley36.gif.

Stii,avocatii spun intotdeauna:NOI CASTIGAM!Adica EI castiga bineinteles...clientul poate sa piarda dar ei castiga oricum.... . Oricum la ce ai scris tu ca aveti la dosar,eu zic sa nu te stresezi nici o clipa,este evidenta relatia voastra,deci implicit si nevoia ca voi 2 sa fiti impreuna.Asa ca nu te necaji ca stii bine ca-ti face rau la sanatatesmileys/smiley2.gif.Asa ca suntem numai noi doi smileys/smiley36.gif,ai putea sa "dai in vileag" onorariul avocatului? Poate ii pui pe ganduri pe unii care ar putea si ei sa nu dea acesti bani cam degeaba....

GNChicago
07.12.2005, 01:26
Buna ideie!

How much?

mihaela75
07.12.2005, 04:19
Am dat 250$ pt "deschiderea dosarului" ce o mai fi insemnand si aia...si apoi 1500$ pt caz.Mie mi s-a parut cam mult mai ales ca nu am la dosar decat 2-3 foi si tot ce face el e sa duca dosarul la imigrari,nu stiu altii cat dau ...dar sotul meu e cam speriat de bombe si ar fi acceptat si mai mult numai sa se termine cu bine.Bine ca m-ati intrebat ca sa-mi fac si eu o idee ,e mult,e putin...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

GNChicago
07.12.2005, 04:48
Deci deja ai dat $1750 ?

De cite ori o sa vorbesti cu el te taxeaza, trebuie totdeauna sa fii scurt si la obiect, fara inpodobiri de Christmas, Romania, Marea Neagra. Strictly business! Chiar daca vorbesti la telefon, el tot te taxeaza.

Trebuie sa fii franc cu el si sa-i reamintesti ca i-ai dat o galeata de bani si ca te astepti la un good job de la el ptr un caz foarte evident pe care a-i fi putut sa-l faci si singura.

In america, tot ce vorbesti cu avocatul ar trebui sa ramina confidential. Daca ai vazut in filme in care un avocat da un singur dollar la altul si se consulta unul cu altul, dollarul ala e considerat ca hiring unul pe celalat si cel consultat nu poate vorbi ptrca e legea confidentialitatii.

Eu nu as fi dat niciun sfantz!

Ma mir ca esti cam de multisor pe forum....

Ti-as fi facut totul ptr juma de pretz.....(Glumesc ptrca nu sunt avocat! (ptr aconi!)).

mihaela75
07.12.2005, 05:12
El zice ca asta e tot si ca de-acum sa-mi pregatesc bagajele sa ma duc dupa fata ( am o fetita in tara).De multe ori m-a speriat optimismul lui si ma gandeam "pai daca e asa de simplu de ce naiba iti dau eu tie 1700$?"Oricum nu mai avem ce vorbi la telefon sau stiu eu ce ca dosarul deja a fost trimis.Eu,daca eradupa mine ,imi faceamdosarul singura pt ca ,cum zicea si avocatul,cazul nostru e " cristal clear".Dar am un sot cam speriat, nu stie nimic despre emigrari si n-a avut incredere sa lase totulin mainile mele.El a ramas impresionat ca niste prieteni de-ai lui si-au adus parintii in Canada in numai 8 luni ,cica avocatul asta face minuni ca a lucrat 15 ani in immigrations si are inca radacini acolo.Ce sa zic...astept si eu sa apara vreo minune si la minesmileys/smiley36.gif.

ovex
07.12.2005, 06:13
1750$ la un caz de acest gen.Ganditi-va acum cam cat se ia la un dosar de emigrare ptr. o familie si asta tot ptr.cateva pagini care trebuie completate?Sa nu mai zic,ca si pe acest forumsunt cativa asa zisi consultanti care de fapt iau de pe forum informatii si apoi le iau banii la bietii oameni.Dar pe de alta parte indruga la minciuni....Dar nu le pasa,sunt de toata jena...

mihaela75
11.06.2006, 04:53
Au trecut 6 luni si eu tot astept...oare de ce dureaza asa de mult?Cat dureaza rezolvarea unui caz de spousal sponsorship inceput in interiorul Ca,aveti idee?smileys/smiley5.gifDaca incerc sa-mi aduc fetita cu visa de turist vara asta am sanse sa fie refuzata pe motiv ca sa astepte raspunsul la sponsorship?smileys/smiley5.gifE cam incurcata incurcatura asta...smileys/smiley19.gif

ovex
11.06.2006, 07:37
In mod sigur ar fi trebuit pana acum sa ai un raspuns,insa se prea poate ca avocatul tau sa fi primit raspunsul,ptr. ca autoritatile canadiene ii transmit lui toate informatiile in ceea ce priveste dosarul tau.Deci....Ori il intrebi pe el si vezi ce raspuns primesti,ori trimiti un mail la autoritati in care mentionezi ca toate informatiile despre dosarul tau le vrei pe adresa sau pe mailul tau.Acest lucru evident poti sa-l faci numai daca cunosti exact numarul dosarului si toate datele despre el.In fond ai platit o taxa de procesare a dosarului deci esti indreptatita sa primesti toate informatiile ptr. banii pe care i-ai dat.Dar intai de toate,vorbeste cu avocatul.El a luat onorariu ca sa iti rezolve problema si sa te informeze...dar o fi uitatsmileys/smiley17.gif.

mihaela75
11.06.2006, 09:15
il impuscsmileys/smiley7.gif

ovex
11.06.2006, 12:12
Veziprima datace aflii despre dosar si apoi te hotarasti in privinta calibrului smileys/smiley36.gif.

mihaela75
14.06.2006, 04:40
Am cerut nr# client si am verificat online.Nu mi-a venit sa cred , dosarul a fost depus pe 28 dec si ei s-au apucat de procesat abia pe 7 april.Asa ca asteptam eu mult si bine raspuns in vara .Poate la toamna sau la iarna sau...la vara cealaltasmileys/smiley36.gif.O sa cer visa de turist pt fiica-mea ca tot e in vacanta...sa vedem poate avem olecuta de norocsmileys/smiley5.gif

mihaela75
20.04.2008, 04:52
A durat doi ani jumate ...spuneti si voi...nu stiu cum de mai sunt in viata .Bine ca s-a terminat smileys/smiley7.gif

fifi
22.04.2008, 00:00
felicitari, lasa, nu fi necajita, acum bafta cu fetita din romania, cu ea ai facut ceva pana acum?

mihaela75
22.04.2008, 09:11
Am incercat in tot acest timp sa o aduc in vizita dar nu au lasat-o .Acum e chestiune de timp, tre sa-si faca analizele si gata .In vara asta se lasa cu chef smileys/smiley43.gif