PDA

Arată versiune întreagă : Montreal sau Toronto?

Kylie
04.12.2005, 12:46
Exista undeva o lista cu avantajele si dezavantajele zonei franceze respectiv a celei engleze? Sau s-a mai discutat acest subiect si nu l-am vazut eu? Cred ca pana la urma voi trage la sorti...sau poate nu, daca ma ajutati voi.smileys/smiley92.gif

nkog
04.12.2005, 14:22
Kylie, uite un articol care atinge un pic pe tema intrebarii tale.

http://www.chass.utoronto.ca/~cjones/pub/ontquebe.html (http://www.chass.utoronto.ca/~cjones/pub/ontquebe.html)

Ma gindesc ca daca voi vorbiti si engleza si francezala fel de bine atunci din punctul de vedere al limbii, dai cu banul...In rest, cred ca ar fi maibine sa vezi ce puteti voi sa faceti, ce stiti sa faceti, ce vreti sa faceti, si bazat pe asta sa va alegeti drumul. Sint convins ca vei auzi argumente si pentru si contra, pentru ambele parti...si e normal sa fie asa. Asculta-le pe toate, analizeaza ce e si ce nu e relevant situatiei voastre iar pe urma ia o decizie. Va fi greu ? Va fi usor ? Raspunsul va trebui sa-l gasiti numai voi...Experientele altora sint importante in sensul ca ne dau un punct de vedere, dar la urma urmei voi sinteti cei care trebuie sa parcurgeti drumul.

Mult succes, capul sus, si toate cele bune !

GNChicago
04.12.2005, 15:15
As merge pe engleza ptrca pot sa dau si treptele 1 si 2 plus clinicul si am inca o poarta deschisa in USA.......

Kylie
05.12.2005, 07:56
GNChicago, ce inseamna "punctele unu si doi plus clinicul"?smileys/smiley82.gif

Kylie
05.12.2005, 11:07
Articolulrespectiv este exact ceea ce cautam, nkog.smileys/smiley43.gif merci foarte mult.

Mi-ar placea totusi, daca exista persoane care s-au stabilit in partea franceza iar apoi s-au mutat in cea engleza sau invers sa aud si versiunea lor. De peste tot (inclusiv din articolul respectiv) trag concluzia ca ar fi mai bine in Toronto. Asa sa fie oare? Cu timpul nu pot sa spun ca stam foarte rau pt ca noi vom ajunge acolo prin aprilie dar pana atunci as dori sa caut pe internet locuinta, o gradinita, locuri de munca si tare as vrea sa nu gresesc regiunea pentru ca apoi sa o iau de la capatsmileys/smiley75.gif

GNChicago
05.12.2005, 13:48
Kylie, pentru a profesa in USA, medicinistii dau doua trepte de examene pentru a incepe a fi dr. rezidenti aici si recent s-a introdus si un examen practic, clinic. Dupa rezidentiat esti full dr. aici.

De obicei dr. romani sunt bine cotati aici, buna pregatire, etc.

Aceste echivalari s-au introdus ptr a stavili prcaticile "doctorilor" indieni care dadeau leacuri babesti nestiintifice si incarcau asigurarile iar acestea trebuiau platite.

Facind totul in engleza in Canada ti-at fi mai usor daca te gindesti vreodata sa treci pe celalat mal a-l cascadei niagara si sa practici in USA pe real money!

Mult Succes!

Kylie
06.12.2005, 12:33
Multumesc GNChicago. Acum m-am prins si eu!smileys/smiley9.gif

nkog
06.12.2005, 12:45
Kylie,

Tu si sotul,sau unuldin voi doi,sinteti medici ?

Kylie
07.12.2005, 02:10
nu, dar GNChicago m-a informat despre "trepte si clinic" si eram curioasa ce sunt. Nu, nici eu nici sotul meu nu suntem medici. De ce?

GNChicago
07.12.2005, 02:23
Mea culpa!

Nu stiu pe unde mi-a fost capul, am crezut ca dau sfatul la doctori, dar e vorba de alt profesii.

Mult succes!

Kylie
07.12.2005, 09:18
E ok GNChicago, doar pt asta e forum-ul, pentru discutii.smileys/smiley2.gif