PDA

Arată versiune întreagă : baby on board!

Kylie
02.12.2005, 11:36
A calatorit careva dintre voi cu avionul pana in Canada cu un copil mic? ...dar cu doi? Pentru ca lasand la o parte faptul ca ajungand acolo vom fi doar noi doi+ doi copii mici sub cerul liber, ma ingrozeste calatoria cu avionul. Eu o vad asa: din 15 ore (sau cat face pana acolo) 10 ore voi fugi pe culoar si eu si sotul meu dupa copii incurcand pe toata lumea, inclusiv pe amabilele stewardeze. Sa nu mai vorbim la sosire, pana la cazare, apoi instalarea...sunt sigura nu suntem primii 'nebuni' asa ca daca aveti sfaturi...le astept cu nerabdare.smileys/smiley104.gif

garfield
02.12.2005, 16:36
Copii sunt de obicei ok pe avion. Depinde de varsta decizi cum sa procedezi ca sa nu ai probleme multe. Cel mai important e sa-i poti tine ocupati cu ceva ce ii intereseaza.Du-le jocuri cu care se pot juca, carti de colorat, cd player sau mp3 cu musica (daca sunt mai marisori) o carte de citit, etc. Depinde de varsta lor. De asemenea, daca ajung in avion obositi, ei vor dormi ore intregi. smileys/smiley2.gifDu cu tine la carry-on o perinita si o paturica.

Kylie
03.12.2005, 02:01
Multumesc, Garfield. Copiii sunt foarte mici (sub doi ani).

mihaela75
03.12.2005, 06:00
voi fugi pe culoar si eu si sotul meu dupa copii incurcand pe toata lumea, inclusiv pe amabilele stewardeze. Sa nu mai vorbim la sosire, pana la cazare, apoi instalarea...sunt sigura nu suntem primii 'nebuni' asa ca daca aveti sfaturi...le astept cu nerabdare.smileys/smiley104.gif

Asta e marea problema la noi in tara,copiii sunt vazuti ca niste mici robotei care incurca pe toata lumea.(Si eu de multe ori ma simteam stanjenita cand ma duceam cu fata peste tot si se uita lumea crucis la mine)Nu-ti face griji,cum iesi din tara lucrurile se schimba.Copiii sunt copii ,galagiosi sau nu,cui nu-i convine sa schimbe ruta.Daca copilul meu plange si nu-ti convine,astupa-ti urechile.In avion vor mai fi copii,poate si mai mici ,poate si mai galagiosi.Va fi un pic greu pt voi sa nu-i pierdeti pe drum ,doamne fereste.O sa vezi ca aici copiii sunt primiti peste tot si chiar au coltul lor cu creioane colorate si altele,mai ales la ...cum zicem noi " impinge tava" au scaunele speciale.O sa vezi copii tavalindu-se pe jos ca asa au ei chef si nimeni nu se simte deranjatsmileys/smiley36.gif.Deci sta nu e de trecut in lista cu " probleme" .

Kylie
03.12.2005, 10:56
Ai dreptate, Mihaela. OK. Sa zicem ca trec peste treaba cu stanjeneala din avion...cu toate ca nu e tot una sa calatoreasca un copil cu doi parinti sau doi gemeni mici cu mama si tata si amandoi sa vrea sa stea numai la mama sau numai la tata sau amandoi pe acelasi scaun, sau in aceeasi parte a scaunului,etc,etc smileys/smiley36.gifca ii cunosc eu foarte bine.

Dar cand voi ajunge acolo...din doi, unul tot se va imbolnavi din cand in cand, apoi celalalt; ce voi face?...voi lipsi de la servici de fiecare data?...ca nu va fi ca in Romania unde i-as putea lasa cu bunica, cu matusa, cu sora sau cu vecina... Acolo chiar nu avem pe nimeni. Ma va intelege angajatorul?

Si alte, si alte probleme...deci nu imi vad copiii ca pe o povara, doamne fereste, dar mi-ar placea sa aud povestile altor familii ca noi, sa-mi spuna cum s-au descurcat. smileys/smiley88.gif

garfield
03.12.2005, 11:11
Copiii sunt copii ,galagiosi sau nu,cui nu-i convine sa schimbe ruta.Daca copilul meu plange si nu-ti convine,astupa-ti urechile.

That sounds incredibly inconsiderate. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley39.gifMost people love kids, and are understanding and tolerant of them, but that does not include improper behavior and indifference from the parents. smileys/smiley5.gif

I have been in a planein frontof a young child that was bored and was constantly screaming and kicking the chair in front (where I was seated) while his mother was sleeping smileys/smiley7.gifYour advice to this is find a different route??? It was a bit too late for that, we were already in the air.

Similarly on many occasions I have seen young kids running in the isles of stores playing tag (book stores, video stores, department stores), pulling merchandise off shelves and leaving it on the floor, sometimes throwing it at each other, allwhile their parents continue shopping as if everything was ok. If I follow your logic, I should find another store to shop in, right? smileys/smiley5.gif

I really don't blame the kids for anyof this. They're young, bored and want to play. The parents areresponsible for their children's behavior in public, and they are the ones who should educate them and control them. A simple book, game or coloring book is enough to keep a young child entertained and calm.

I think there is better advice that can be given a parent with a crying child, other asking them to tell everyone around to plug up their ears.

Kylie
03.12.2005, 13:21
Cresterea unui copil nu e deloc usoara. A gemenilor e cu atat mai grea. Ai vrea sa-ti vezi odraslele multumite si rasfatate acasa, smileys/smiley61.gif smileys/smiley63.gifdar in public sa fie bine crescute, educate smileys/smiley52.gif. E normal, pentru ca asa cum spunea Garfield, nu copilul e privit cu un ochi critic daca nu stie sa se poarte in societate ci parintele care l-a educat. Niciodata nu am fost de acord cu manifestari ale copiilor gen 'Dl Goe'. Totusi cred ca si Mihaela are dreptate. Totul depinde de varsta copilului...adica nu poti sa pretinzi ceva unor copii de un an si ceva care nu pot sta locului 5 minute.Le dai un joc,le dai doua,le mai dai o carte, dar dacaei au chef sa fuga...explica-le tu ca trebuie sa aibe rabdare inca 9 ore.

Dar lasand la o parte zborul cu avionul - care va trece si va ramane doar o amintire, sper eu haioasa - acolo, in Canada, necunoscand pe nimeni, ne vom descurca cu cei mici? Tare mi-ar place sa aud experientele voastre. M-ar mai linisti. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley44.gif

mihaela75
03.12.2005, 13:46
Cred ca o perioada ,pana va asezati ,trebuie sa munceasca numai unul iar celelalt sa stea cu copii.Sau mai e posibilitatea sa-i lasi la day care dar si acolo e program pana la 4.Eu alta solutie nu vad decat unul sa stea acasa...

In ce priveste copiii care de-acum trec in nesimtire si se arunca pe canapele in magazine sau trantesc marfa pe jos ca n-au chef s-o puna pe raft si multe altele pe care le vad aici...si pe mine ma scoate din rabdari.Eu ma refeream stict la cazul de fata,cu copii f. f. mici .

Da' chiar,nimeni n-a trecut prin asta...?Veniti oameni buni cu idei...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley92.gif

GNChicago
03.12.2005, 14:32
Cauta in comunitatea romaneasca pe cineva care are copii sau pe cineva care are grija de mai multi copii.Deasemenea mai sunt creshe.

Pune anuntz la biserica sau intreba preotul de la biserica.

Parca ai zis Montreal: Biserica Buna Vestire (Announciation), 8080 Ave Christophe Colomb, Montreal QC H2R2S9, Rev. Fr. Daniel Nenson, dean Phone: 1-306-761-2379 or Fax: 1-306-761-0479.

or: Saint Nicholas mission: The Rev. dr. Cezar Vasiliu 555 Rue Guy Apt.2, Montreal QC H3J 2V5 (Priest Residence) phone: 1-514-846-3232 or Fax: 1-514-846-3029 serviciile se tin la o biserica anglicana.

Web site: www.allwebconcept.com/eglise (http://www.allwebconcept.com/eglise)

Ca o nota personala pot spune ca nu prea am avut noroc cu Fr. Vasiliu, am sunat de citeva ori la rugamintea unui prieten din Romania care cauta pe cineva care avea ultima adresa cunoscuta in Montreal.

Poate sa fie mai receptiv cu tine.

Ca o nota specifica americana, desi au trecut citiva ani de atunci, am mentionat acest lucru cu subiect si predicat, ca o referinta si indemn si pe altii sa nu menajeze pe nimeni.

Mai exista o posibilitate, daca nu gasesti pe nimeni, atunci sa stea unul din parinti acasa si sa incerce sa ia alti copii in plus care sa suplineasca din plin un salariu.Anunt la biserica si magazine...

Cu citiva ani in urma am vizitat pe cineva care avea o casa frumoasa, spatioasa, lux, tot ce vrei acolo si am intrebat-o ca o ontrebare tipica americana: Ce face for living? (Ce lucreaza) si raspunsul a fost ca are grija de citiva copii. Pot spune ca intr-adevar : "Sa traiti bine!"

Mult SUCCES!

Kylie
04.12.2005, 06:49
Intr-adevar la asta nu m-am gandit: sa mai iau cativa copii pe langa ai mei; caci sa stau doar cuai meiacasa si sa consumam banii pe care-i castiga sotul pentru toti patru...nu, in nici un caz...poate o luna, doua, pana ne stabilim.

Din comunitatea romaneasca de acolo nu cunosc inca pe nimeni, dar voi tine cont de sfat. Adresele ne sunt foarte utile. Merci, GNC CHICAGO.smileys/smiley1.gif

Mihaela, ce e un 'day care'? Banuiesc ca e un fel de gradinita, cresa, unde imi pot duce copiii. Dar care e diferenta intre un 'day care' si o gradinita? Stiu ca va stresez cu atatea intrebari, dar asta sunt eu.smileys/smiley9.gif

nkog
04.12.2005, 07:07
kylie,

Nu sint in Canada. Dar am un frate acolo, care si el, are doua fetite gemene, un pic sub virsta de doi ani. Pentru o vreme,mai la inceput,cumnata-mea a stat cu bebelusele acasa, apoi mama mea, si mama lui cumnata-meaa venit din Romania si a mai ajutat, apoi au stat ea cu ele. Cind Mamele s-au intors in Romania, gemenele au fost duse la day care. A costat aprox $ 300 canadieni pe caciula, pe saptamina...Sint convins ca sint si alte preturi si situatii. Necazul a aparut cind una sau amindoua fetite se imbolnaveu un pic, aveau putina febra, raceli...ma rog ca toti copii mici. Atunci, day careul, nu le primea pina cind nu erau sanatoase. Cum amindoi parintii lucreaza, citeodata aceasta prezinta probleme...

Acuma, mama e inapoi acolo si are grija de ele. O tine pe mama ocupata, parintii sint mai linistiti la lucru,si toata lumea e mai bine.

Bafta !

Kylie
04.12.2005, 11:35
Da, nkog, mi-ar place sa pot sa o duc si pe maica-mea acolo. De fapt mi-as duce eu toata familia, ca ma apuca frigurile doar cand ma gandesc ca ma voi desparti de ei pentru atat de mult timp.smileys/smiley19.gifIntr-adevar ar fi cea mai buna solutie. Dar...smileys/smiley118.gifvom fi singuri.

Krista
05.12.2005, 02:07
Draga Kylie, iti inteleg ingrijorarile si gandurile, plecand in necunoscut, ca noi emigranti, si parinti de copii mici. Daca am inteles bine mergeti la Montreal... Curaj, n-o sa fie usor, dar fiti optimisti si o reusiti! Asistenta sociala si tot felul de facilitati guvernamentale sunt printre cele mai bune in Quebec pt. noii veniti. Exista "garderie" (echivalentul pt "day care"-ul din partea engleza)subventionate, unde poti sa duci copii si la 1 luna si sunt accesibile ca pret (7$/ zi). Singura problema e ca trebuie sa inscrii copii pe o lista de asteptare si poate sa va vina randul doar in cateva luni - un an. Mai sunt daca nu persoane particulare care au asa numitele "service de garde en milieu familial", care pot lua pana la 4-10 copii. Sunt putin scumpe decat o gradinita guvernamentala, dar tot mult mai ieftine decat in Ontario, spre exemplu. Uite sicateva linkuri despre gradinite in Quebec:

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/anglais/education/d (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/anglais/education/day-care.html) ay-care.html

http://www.garderie-montreal.com/ (http://www.garderie-montreal.com/)

Succes si drum bun!

Kylie
05.12.2005, 09:44
Nu stiam ca trebuie sa astept atat de mult pentru ca, copiii sa fie primiti la gradinita. smileys/smiley5.gifAcum ca mi-ai spus poate voi incepe demersul inca de aici si ii voi inscrie pe o lista de asteptare prin internet, iar pana ajungem acolo ei vor fi admisi.

Multumesc Krista.

Krista
05.12.2005, 10:45
Nu stiu daca merge, iti trebuie adresa si cred ca si numarul social. Prieteni de-ai mei au aplicat putin inainte de nasterea copilului si le-a venit randul cand bebe avea cam 6 luni... Dar asta depinde de disponibilitatea care e atunci (volumul de copii). Iti dai seam ca toata lumea incearca intai pt gardinitele subventionate... Inca o data succes si sper ca vine Mos Nicolae la copilasii tai!smileys/smiley2.gif

Kylie
05.12.2005, 11:10
Merci mult Krista, o sa ma mai interesez.

Aaa mosul a fost de mult la noi. Este acum in Romania ora 1.00 noaptea. Copiii mei viseaza deja jucariile galagioase pe care le-au primit. Nu prea stiu ei ce e cu mosul la un an si ceva, dar bucuria din ochii lor cand i-am dus in alta camera si au vazut plasutele cu jucarii e de nedescris smileys/smiley36.gif

Numai bine...si daca ai fost cuminte poate vine mosul si la tine...chiar si in poza. smileys/smiley48.gif