PDA

Arată versiune întreagă : casatorie cu un cetatean american

ITALIANU
02.12.2005, 02:08
cetateanul roman in urma unei casatori cu un ceatean american ar putea sa nu obtina viza sau sa dureze aceasta asteptare chiar si cativa a

cum se procedeaza pt. a primi o viza de emigrant cat mai repede(care sunt secretele)?

cat timp tre sa astepti pana va trebui sa mergi la ambasada dupa casatorie?

in cat timp deci poti pleca cu green cardu in state avand in vedere ca ea americanca nu poate sta mai mult de o luna (munca) dovezile cum tre sa fie ?

sunt suficiente cateva mailuri vederi si cartele tel. cump prin card cu dovada ca sa vb de pe un nr. al ei pe un alt nr al meu de vreun an incoace f mult,dif de varsta este 17 ani ea fiind mai mare

si cateva poze de ale ei cu cadouri ale mele specific romanesti

multumesc pt eventualele sfaturi

angela
02.12.2005, 04:57
Cetateanul roman ar putea fii refuzat doar daca celor de la ambasada li
se pare ca incheierea casatorie a fost facuta in urma unui acord
reciproc si nu e vorba de dragoste. Daca au mirosit interesul pentru
green card iti poti lua adio de la viza.

Dupa casatorie te poti prenta la ambasada si a doua zi daca ai stabilit interviul, deci asta nu e o piedica

Nu pleci cu green card in state, pleci cu o stampila pe pasaport si cu
un dosar iar cam in max 1 luna iti vine green cardul in posta aici in
state.

Dovezile voastre nu sunt suficiente, pentru o casatorie trebuie sa va fii vazut macar odata in ultimii 2 ani de zilesmileys/smiley2.gif

hasdeu
02.12.2005, 12:23
bine draga angela cine crezi ca are puterea sa faca acest lucru?

daca eu o iubesc tre sa o dovedesc in felul lor?

Si daca nu nu am voie sa traiesc cu ea?doar asa ca vrea ea sau el cel de a ambasada care este in ziua aceea nervos?

nu te poate intreba o a doua persoana?si sa ai o a 2-a sansa?

fiind pt. un cetatean american asa usor poate fi refuzat?

si cat timp ar dura pt. aceasta stampila pana sa poti pleca?maxim

Eu am prieteni care nu sau vaz niciodata si au plecat usor ,bine cei drept asta sa intamplat acu vreo 5 ani

GNChicago
02.12.2005, 12:53
Poti da exemplu pe Liz Taylor: " Gaina batrina face zeama buna!" spune o vorba pur romaneasca.....

nkog
02.12.2005, 12:58
Poti da exemplu pe Liz Taylor: " Gaina batrina face zeama buna!" spune o vorba pur romaneasca.....

...daca morcovul e tinar smileys/smiley9.gif( sau fraged ????)

angela
02.12.2005, 14:42
bine draga angela cine crezi ca are puterea sa faca acest lucru?

daca eu o iubesc tre sa o dovedesc in felul lor?

Si daca nu nu am
voie sa traiesc cu ea?doar asa ca vrea ea sau el cel de a ambasada care
este in ziua aceea nervos?

nu te poate intreba o a doua persoana?si sa ai o a 2-a sansa?

fiind pt. un cetatean american asa usor poate fi refuzat?

si cat timp ar dura pt. aceasta stampila pana sa poti pleca?maxim

Eu am
prieteni care nu sau vaz niciodata si au plecat usor ,bine cei drept
asta sa intamplat acu vreo 5 ani

Da, pana si cetateanul american poate fii refuzat, mai greu si cu mult
zambet pe buze si tot se poate, sau va tot amana pana trebuie sa plece
ea, dupa care pe tine te refuza si mai usor si fara prea multe zambetesmileys/smiley7.gif. Trebuie sa prezentati dovezi cat mai multe, emailuri la greu, facturi telefonice, s.a.m.d

In cazul in care te refuza la ambasada din Bucuresti, exista o a doua
sansa. Se va face depunerea actelor direct aici de catre sotia ta.
Totusi tin sa te anunt ca poti astepta si un an de zile......cu
ambasada daca ai noroc poti veni aici in 10 zilesmileys/smiley2.gif

hasdeu
02.12.2005, 21:42
dar daca te refuza aicea mai poti merge in state sub alta forma(viza de munca-contract sau turistica ?)

te poate refuza ca nu te-ai vaz cu ea deloc?

bine angela vad ca ai mai multe experienta poate ne dai ceva exemple in cazul acesta

mersic...

angela
03.12.2005, 03:26
In cazul in care casatoria a avut loc si totusi te refuza in tara,
atunci nu e bai ca exista asa cum am mai spus , o a doua sansa. Aplica
sotia sau sotul direct de aici din state. Nu stiu daca te va refuza
doar pentru motivul ca nu te-ai vazut cu ea deloc, dar in cazul
italinului mai sunt si 17 ani diferenta.

Oricum conteaza enorm de mult sa mergeti impreuna la ambasada, sa
faceti o impresie buna si sa sa vada cu ochiul liber ( ca sa zic asa)
ca va iubitismileys/smiley2.gif

hasdeu
04.12.2005, 13:55
Deci de obicei nu se prea refuza?se intampla rar sa ti se refuze din romania?

sau din state este vreo sansa sa ti se refuze?da mergem impreuna la ambasada ar as dori cat mai multe informatii normal ca si oricine sa nu dau chix...smileys/smiley19.gif

angela
05.12.2005, 03:11
Se intampla rar sa te refuze si din tara, totul consta in cat de bine aveti pregatit dosarul atata totsmileys/smiley2.gif

Din State nu am auzit de vreun refuz, dar e de duratasmileys/smiley19.gif

hasdeu
05.12.2005, 10:46
Iti multumesc Angela am mai prins incredere datorita tie si ...si poate iti scriu si din state prin februarie -martie daca toate sunt bune...

acu ca sa schimbat si ambasadorul poate e mai de treaba....si se simplifica treburile...

angela
05.12.2005, 14:38
Cu placere!!! Sper sa iti mearga totul binesmileys/smiley2.gif. Daca ai un dosar super bine pregatit, atunci poate iei viza in 10 zile ca mine si ce sa iti mai zic...." casa de piatra!!"

grandetorito
30.07.2006, 07:28
Eu sunt tare confuz.Urmaresc de cateva zile bune forumul si parca sunt mai confuza ca inainte :)
Iubita mea (cu care m-am intalnit ultima oara in mai 2004 in Romania) a scapat de un divort acum 1 luna si sapt trecuta a obtinut cetatenia americana. Acum intrebarile noastre sunt... care viza e mai sigura si mai rapida...K1, CR1, K3...ce inseamna toate astea? parerile sunt foarte impartite si nu stiu ce sa aleg. ar putea cineva sa aiba rabdare cu noi si sa ne explice?
</span></font>

IcXvS
11.08.2006, 21:12
Salut!

Daca se poate continua discutia: intentionez sa ma casatoresc in State cu o americanca, diferenta ar fi ca eu am o viza de 10 ani, am mai fost in America de doua ori.M-am gandit ca cel mai bine ar fi ca dupa casatorie sa ma intorc in Romania sa astept actele.Din cate am inteles, dureaza in jur de 3 luni.Daca cineva ar putea sa ma ghideze, as fi recunoscator.

Multumesc

VicolA
12.08.2006, 07:19
Grandetorito, e bine sa aplicatzi pentru K1, viza de logodnic, in 4-5 luni vei fii in USA oficiatzi casatoria si depunetzi actele pentru Adjustment of Status.

Bafta!

VicolA
12.08.2006, 07:24
IcXvS, nu stiu care sunt motivele pentru care doresti sa asteptzi actele in Romania dar trebuie sa stii ca nu prea este indicat, o vizita scurta este altceva, pentru asta va trebui sa aplici si pentru Advance Parole in momentul depunerii dosarului de Adjustment of Status.

grandetorito
12.08.2006, 21:50
Grandetorito, e bine sa aplicatzi pentru K1, viza de logodnic, in 4-5 luni vei fii in USA oficiatzi casatoria si depunetzi actele pentru Adjustment of Status.

Bafta!

dap. pana la urma asa facem. sper sa fie totul bine si sa mearga asa cum ne dorim.

IcXvS
14.08.2006, 19:45
Multumesc, VicolA.

Practic vroiam sa stiu daca dpdv legal e o problema ca dupa casatorie plec 3 luni.Teoretic sunt mai multe motive sa raman decat sa astept in Romania.Again, thanks.

livia
15.08.2006, 03:33
Ca sa pleci dupa casatorie, va trebui intai sa aplici pentru Adjustment of Status si AP. Pana la sosirea AP poate sa dureze si cateva luni.... Tu zici ca vrei sa stai 3 luni in Romania, fiind in perioada de procesare a dosarului pentru green card? Nu stiu daca e tocmai indicat....

livia
15.08.2006, 03:38
Eu am prieteni care nu sau vaz niciodata si au plecat usor ,bine cei drept asta sa intamplat acu vreo 5 ani

Inteleg ca viitoarea sotie vine in in Romania si va casatoriti? Stiu cazuri care dupa casatorie au mers direct la ambasada si au primit viza. Nu este ceva garantat, dar daca tot vine si va miscati rapid cu actele, merita incercat. Daca nu , ramane sa aplicati pentru K3, care va dura cateva luni.

In acest caz vei avea ca dovezi pozele de la nunta.

IcXvS
15.08.2006, 19:32
Am inteles. Nu cred ca e indicat deloc.M-am lamurit si in plus, 3 luni pt acomodare acolo ar ajuta.

Iti multumesc si tie Livia. smileys/smiley17.gif

elamic
23.08.2006, 08:32
Buna

As avea si eu nevoie de ajutor.

Sunt in SUA cu viza J1. Viza mea expira in 9 ianuarie 2007. Sunt logodita cu un cetatean american si vrem sa ne casatorim.PLanuim sa o facem dupa 9 ianuarie, pentru ca inainte nu ne da voie contractul de au pair. Dupa 9 ianurie putem sa ne casatorim aici pentru ca eu am dreptul sa mai stauca si turist inca 4 saptamani.

Apoi planul nostruera ca eu sa plec in Romania si sa ma ocup de partea mea dedosarsi apoi sa vina si el acolo(el nu poate sta mai mult de doua saptamani in RO din cauza serviciului; de asta facem casatoria aici sa fie mai putin in Romania). Cat timp suntem acolo vrem sa mergem la ambasada si sa solicitam viza.

Sunt totusi nelinistita pentru ca am citit undeva ca daca te casatoresti in Statele Unite trebuie sa aplici aici pentru viza. Asta ar insemna sa mai astept aici inca mult si bine pana pot sa fac si eu o vizita in Romania (ca trebuie sa fac o scurta vizita acolo).SI nu stiu daca in timpul in care astepti pentru viza aici in State poti sa calatoresti in Romania si sa te intorci. Logic e ca nu. Cat dureaza in state sa primesti viza ca si sotie a unui cetatean american/probabil sa schimb statutul vizei?

Daca ne casatorim aici si mergem pentru viza la Ambasada Americii la Bucuresti ce fac cu schimbarea de nume? Imi va afectaacordarea vizei si apoi obtinerea green card-ului in SUA? Daca trebuie sa imi schimb actele in Romania cu noul nume imi va lua foarte mult.

Daca a trecut cineva prin o casatorie in SUA si aplicarea pentru viza in Romania il rog sa imi scrie despre experienta prin car e a trecut.

Multumesc anticipat. Ela

VicolA
23.08.2006, 09:31
Ela, e bine sa depunetzi aici dosarul pentru Adjustment of Status si sa solicitatzi si Advance Parole pentru a putea face o scurta calatorie in Romania inainte de a-tzi sosi actele cum la fel de bine putetzi merge in Romania pentru Consular Filing.

www.USImmigrationForAll.com

elamic
23.08.2006, 19:44
Multumesc Vicola pentru ajutor

nu sunt sigura ca stiu ce este Consular Filing.

Ma gandeam acum ... daca pot solicita Adjustment of Status for a fiancee visa, atat timp cat sunt aici. Ca nu pot sa ma casatoresc cat sunt in contract si dupa ce se termina contractul as vrea sa merg destul de repede in Romania. Am inteles ca pentru Advance Parole astepti in jur de 3 luni de zile.

Dar putem solicita a K1 mai repede cu trei luni de expirarea contractului meu. Apoi candprimesc Advance Parole pot sa si plec acasa ca si contractul de au pair e terminat (putem sa ne si casatorim intre timp ca sa respectam cele90 de zile). Astaar fi perfect. Si atunci dupa o scurta vizita pot sa ma intorcin State.

Dar pare cam indrazneata ideea mea.smileys/smiley4.gif

Stiu ca e complicat ce visez eu. Apreciez ajutorul vostru.

ela

cryssa29
24.08.2006, 15:44
Va rog tare mult, ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi.

Am o prietena care a venit in State cu viza de turist. Cu 4 zile inainte d eexpirarea vizei s-a casatorit cu un cetatean american. Si ptr ca a fost sfatuita prost de un avocat, a plecat in Panama dupa casatorie, unde a stat 3 luni, apoi s-a reintors in State, unde poate sa stea legal 6 luni. Intre timp, sotul a aplicat ptr K3 visa, insa in petitie adeclarat ca sotia se afla in Panamala momentul respectiv. Intrebarea mea este: se poate face ceva ptr ca ea sa nu mai mearga in Panama ptr a obtine viza K3? Se poate reaplica de aici ptr ajustare de statut fara a avea probleme legale?

Va multumesc anticipat ptr orice sfaturi.

25.08.2006, 00:04
e al 3-lea post unde vad ca se da vina pe un prieten. Fiti oameni buni sinceri ca nu mai traim in anii 90.

cryssa29
25.08.2006, 04:03
Imi pare rau, insa eu nu dau vina pe nici un prieten. Sunt in state de 10 luni, venita cu viza CR-1.

Vreau doar sa ajut aceasta persoana si daca se poate sa gasesc raspunsuri aici, bine, daca nu , asta este....

Asha ca nu fac parte nicicum dintre aceia lipsiti de responsabilitate.

Pisoi
25.08.2006, 08:40
...pentru a intelege mai bine conditiile vizei K3 citeste aici (http://www.k3-visa.com/)

...eu cred ca se poate face totusi un update la INS in urma unui appointment.

ssimona
25.08.2006, 11:52
Multumesc Vicola pentru ajutor

nu sunt sigura ca stiu ce este Consular Filing.

Ma gandeam acum ... daca pot solicita Adjustment of Status for a
fiancee visa, atat timp cat sunt aici. Ca nu pot sa ma casatoresc cat
sunt in contract si dupa ce se termina contractul as vrea sa merg
destul de repede in Romania. Am inteles ca pentru Advance Parole
astepti in jur de 3 luni de zile.

Dar putem solicita a K1 mai repede cu trei luni de expirarea
contractului meu. Apoi candprimesc Advance Parole pot sa si plec
acasa ca si contractul de au pair e terminat (putem sa ne si casatorim
intre timp ca sa respectam cele90 de zile). Astaar fi
perfect. Si atunci dupa o scurta vizita pot sa ma intorcin State.

Dar pare cam indrazneata ideea mea.smileys/smiley4.gif

ela

Nu bag mina in foc pt asta, dar eu sti ca Advance Parole e legat de
procedura de green card. Adica intii te casatoresti, apoi aplici pt
green card si Advance Parole (care iti da dreptul sa calatoresti). Nu
cred ca poti sa ceri Advance Parole pt o viza K1.

Nu uita ca daca mergi acasa si-ti schimbi numele, o sa trebuiasca sa-si
schimbi si pasaportul, si asta probabil inseamna ca trebuie sa trimiti
toate hirtiile inca o data la INS pt Adjustment of Status (green card).
Cel mai simplu ar fi sa te casatoresti cint ti se termina J1, stai aici
pina primesti Advance Parole, si dupa aia poti merge in Ro fara grija!

cryssa29
27.08.2006, 15:05
Mersi mult ptr raspuns,Pisoi.

Numai bine!

elamic
27.08.2006, 19:01
Multumesc Simona

trebuie sa fie o varianta in care eu sa pot merge in Romania dupa ce mi se termina contractul. Oricum multumec prentru atentionarea ta legata de AP si K1. Are sens ce spui tu.

Multumesc Pisoi ptr locul cu informatii despre K3 si K1, chiar daca nu imi era direct adresat.Este foarte folositor.