PDA

Arată versiune întreagă : bye bye Romania

Kylie
01.12.2005, 13:20
Fratilor, eu plec de aici. Mai am de trecut de examenele medicale si am zburat in Montreal, impreuna cu sotul si cei doi copii. Intrebare: ce facilitati voi avea in Montreal cu doi copii mici, mici? (ca nu stiu pe nimeni acolo)

01.12.2005, 14:13
Buna Kylie,

Din cate stiu eu statul canadian nu-ti asigura nimic, nici cazare si nici loc de munca dupa ce ajungi acolo. Fiecare trebuie sa se descurce singur. Nu vreau sa te induc in eroare, dar acum cativa ani asa era, si nu stiu sa se fi schimbat ceva intre timp, nu prea cred.

Oricum, felicitari ca ati reusit si multa bafta!

01.12.2005, 14:16
Buna Kylie,

Din cate stiu eu statul canadian nu-ti asigura nimic, nici cazare si nici loc de munca dupa ce ajungi acolo. Fiecare trebuie sa se descurce singur. Nu vreau sa te induc in eroare, dar acum cativa ani asa era, si nu stiu sa se fi schimbat ceva intre timp, nu prea cred.

Oricum, felicitari ca ati reusit si multa bafta! Adica vreau sa zic ca ai dreptul sa lucrezi oriunde daca ati fost acceptati pentru emigrare, doar sa nu va asteptati sa vi se ofere ceva cand ajungeti. Daca va gasiti voi, bine, daca nu... De fapt asa e peste tot.

mihaela75
01.12.2005, 14:28
Fratilor, eu plec de aici. Mai am de trecut de examenele medicale si am zburat in Montreal, impreuna cu sotul si cei doi copii. Intrebare: ce facilitati voi avea in Montreal cu doi copii mici, mici? (ca nu stiu pe nimeni acolo)

Facilitati???smileys/smiley3.gif.Sper ca nu pleci din tara cu ideea ca cineva va asteapta cu paine si cu sare .Trebuie sa cauti din timp locuinta de inchiriat ca sa nu stati cu copiii in strada ,apelati la romani care sunt deja acolo si va pot ajuta( eu nu sunt in partea aia) si apoi incepeti umblatul dupa job.Adica o luati de la zero.smileys/smiley6.gif.Bafta!

ovex
01.12.2005, 21:33

Bine ai venit pe forum Kylie.Unde te-ai gandit sa faci medicalele,la Bucuresti,la Budapesta,la Chisinau?In orice caz dupa incheierea etapei cu medicalele,mai dureaza in medie cam 3 luni pana o sa te cheme cu pasapoartele la Ambasada pentru viza....deci in rastimpul asta,poate iti intinzi "antenele" si gasesti vreo cunostinta sa vreun prieten care sa te astepte in Montreal.Daca chestia asta nu se intampla,va trebui sa te descurci singur,in sensul ca va trebui sa-ti cauti,in principiu un apartament in care sa stai,pe o perioada scurta de timp sau daca iti convine zona in care este poti sa inchei un contract pe 1 an minim(asa se practica).Ca sa-ti faci o idee cam cum sunt preturile,intra la adresa de mai jos si cauta cam ce ti-ar conveni,sunt si pensiuni la care poti sa stai(un soi de motel) dar acolo e cam 40 $ CAD/zi....evident timp mai este,dar nu e rau sa ai o idee.... http://www.louer.com/

Deci,imi permit sa-ti dau un sfat,apartamentele de inchiriatfiind in exces,ideal e sa-ti gasesti unul aproape de un centru comercial,de o statie de metrou(poti studia si harta metroului din Montreal la:&nb sp; http://www.stcum.qc.ca/English/metro/a-mapmet.htm ) si sa nu uitam de locurile unde este posibil sa faci niste cursuri de francizare sau alt soi de cursuri,deci trebuie un pic de informare nu gluma.... Ca sa-ti faci o idee despre Montreal si zonele pe care poate iti convin,instaleaza google earth(poate il ai instalat deja) de la adresa: http://earth.google.com/download-earth.html si pentru a gasi locatia apartamentului care-ti place si care ti-l permitismileys/smiley2.gif,introdu codul pe care-l gasesti sub fotografia fiecaruia(cel format din 3 cifre si 3 litere, ex H4J6C5)si ii vei gasi locatia.

Pentru copii vei primi o alocatie undeva la 250$/luna si o data la 3 luni vei primi si din partea "federalilor" cate 500$ pentru fiecare.Gradinita te costa 7$/zi restul pana la 25$/zi suporta guvernul.Deci cam astea sunt facilitatile,daca nu-ti gasesti job in 3 luni,poti sa primesti ajutor social la o familie ca a ta socialul e in jur de 1000$CAD/luna.NU PRIMESTI AJUTOR SOCIAL IN PRIMELE 3 LUNI! Deci ce sa zic,ptr. inceput cam astea sunt datele problemei,daca mai e ceva....suntem aici! Bafta!

angeline
01.12.2005, 21:36
eu cred ca facilitatea de a-ti da o sansa tie si familiei tale pur si simplu de a "trai"...."altfel" decat in tara si asta din timp util....sunt sigura ca nimeninuva va ziceca va fi usor dar nici imposibil....smileys/smiley2.gif

succes si numai bine ! smileys/smiley1.gif

ovex
01.12.2005, 21:53
Kylie,poate ne descri in amanunt cum a fost la interviu,cu cine l-ai dat,unde,intrebarile care s-au pus...ar fi un lucru deosebit pentru cei care nu au dat interviul,deci v-as ruga sa-l postati la adresa

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=140 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1401&PN=1) 1&PN=1

Numai bine!

Kylie
02.12.2005, 05:59
Multumesc deincurajari. Oricum aici muncesc pe un post bun si nu am bani decat de mancare. Ce concediu?! Ce garderoba noua?! (avand doi copii). Nu vreau sa traiesc doar ca sa mananc si sa-mi cumpar din cand in cand un aparat electrocasnic in rate. Nu cred ca dincolo e mai rau. Ma contrazice cineva?

mihaela75
02.12.2005, 07:14
Nu,bineinteles ca e mai bine si indiferent prin cate greutati vei trece la inceput ,efortul va fi rasplatit.In primul rand toate sistemele sunt ultra puse la punct si sunt in slujba noastra sa ne usureze viata.Apoi,daca muncesti ai daca nu,nu ai: In tara indiferent ca muncesti sau nu ,tot nu ai.Sunt N si N motive sa pleci cu incredere si speranta...Mult noroc!

Kylie
02.12.2005, 10:39
In sfarsit cineva ma incurajeaza. Multumesc Mihaela. Imi pare rau, am intrat in acest forum abia ieri si nu prea va cunosc. Tu de cat timp esti plecata in Canada? Esti in Montreal sau in alt oras? Ma bucur ca cineva de acolo recunoaste c ao duce mai bine decat aici. Normal ca o sa muncim. Nu merg acolo sa stau in ajutorul lor socisl. smileys/smiley1.gif

mihaela75
02.12.2005, 11:24
In sfarsit cineva ma incurajeaza. Multumesc Mihaela. Imi pare rau, am intrat in acest forum abia ieri si nu prea va cunosc. Tu de cat timp esti plecata in Canada? Esti in Montreal sau in alt oras? Ma bucur ca cineva de acolo recunoaste c ao duce mai bine decat aici. Normal ca o sa muncim. Nu merg acolo sa stau in ajutorul lor socisl. smileys/smiley1.gif

smileys/smiley36.gifMi-a spus taica-meu azi ca dupa greva profesorilor s-au facut salariile de 11 mil."Uite,tata,daca vii acasa ai salar bunicel"smileys/smiley36.gif.I-am zis ca poate sa-mi dea si 30 de mil ca nu dau viata de aici cu cea din tara.Problema acolo nu sunt numai salariile ci organizarea proasta in toate domeniile.Eu sunt noua aici,doar de 6 luni( in Toronto),am venit initial cu contract de munca iar apoi m-am casatorit.Acum nu munceste decat sotulsi cu toate astea imi permit ce in Ro. nici n-am visat.Suntem o familie cu putine pretentii,traim decent si stamin chirie si totusi ma declar multumita si fericita.Incep sa vad diferentele si sa vad cat de deschise sunt orizonturile aici,nu m-as intoarce acasa decat in vizita ca mi-e dor de locurile natale de mor.Nu stiu cum ar putea cineva spune ca o duce rau?Poate a uitat de unde a plecat.Poate o duce mai rau decat avocatul lui sau decat medicul lui dar sa fim seriosi...daca muncesti n-ai cum sa o duci rau.

Kylie
03.12.2005, 02:56
[QUOTE=ovex]

Bine ai venit pe forum Kylie.Unde te-ai gandit sa faci medicalele,la Bucuresti,la Budapesta,la Chisinau?