PDA

Arată versiune întreagă : Caut job in NYC

CristianDan
27.11.2005, 19:41
Exista e adevarat cateva site-uri recunoscute de job-uri pe care le-a
recomandat si Sorin , problema e ca nu prea te baga nimeni in seama.
Personal am trimis electronic la peste 250 de angajatori (in field-ul
in care ma pricep calculatoare, telecomunicatii) si nu m-au contactat
decat vreo 10 care s-au dezumflat repede (nu toti) ca nu am masina iar
restul s-au dezumflat ca nu am green card. (drept de lucru am)

Pana la urma solutia e sa bati din poarta in poarta si sa discuti
direct. Treaba e ca e o solutie temporara pentru ca nu ai sanse sa-ti
gasesti job-ul la care te pricepi si te cam descalifici.

In ideea asta lansez rugamintea pentru acei care stiu ceva job-uri de
telecom, PC,...poate sa fie si altceva, constructii de exemplu sa-mi
dea de veste....

cu multumiri anticipate

GNChicago
27.11.2005, 19:51
Dane la 250 de resumeuri zece chemari e foarte bine. de obicei daca ai 1% raspuns e bine. Nu te descuraja ptrca multi americani nu stiu ce-i ala green card. poti sa dai raspuns scurt ca esti legal aici si ai SSN. daca vrei la US GOV. atunci ai nevoie de green card.

De unde stiu ei ca nu ai masina? Roaga un prieten ptr raid! DVD ai? TV ai? Nu voluntariza nici o info care nu e legata de profesie.

Cauta sa faci resumeul pe ce se cere, aia stii! E pacat sa te duci in constructii cu calculatoare din Ro. astia nu stiu ce inseamna pregatirea ta!

Nu uita ca multi fac delete la attachments. eu niciodata nu deschid attachmenturi decit daca cunosc persoana si de multe ori din Ro. primesc virusuri si le fac delete inainte de deschidere.

Cred ca 80-90 % din americani fac automat delete la orice attachment.

Mult SUCCES!

AQUARIUS
10.12.2005, 03:23
??

sorin
10.12.2005, 03:57
Un resume (CV) corect este foarte important si reprezinta peste 50% din sansele de a primi o slujba.

CameliaXX
14.12.2005, 15:29
ha ha ha... nu te baga nimeni in seama cu facultatea ta de computere din Romania- sint aici in New York zeci de mii de studenti care gradueaza de la CUNY numai - pe semestru- sanse prea mari nu ai sa lucrezi in profesia ta din Romania- smileys/smiley19.gif