PDA

Arată versiune întreagă : INFORMATIE PT. INTERVIU!...

26.11.2005, 23:25
Salutare voua,celor de dincolo de ocean!...,si nu numai

Exista cineva care a trecut de interviu si nu a avut in ordine dosarul?

...ma refer daca s-a omis un membru al familiei pe formularul de iscriere electronica?...pe scurt,sunt divortat siam omis sa trec copilul minor, fiindca nu aveam poza, dar ulterior dupa ce am primit formularele de castigator, l-am mentionatin acestea. Dar acesta nuvine cu mine nici acum si nici in viitor, deoarece este incredintat mamei. Am randul doi de formulare(medicale) si astept interviul.

Are rost sa merg mai departe?...interviul se apropie...!

Mutumesc anticipat

GNChicago
27.11.2005, 04:15
Americanii stiu asta foarte bine: " sh*t happens! (din filmul :Forest Gump, Tom Hanks, OSCAR).

La copil o sa-i creasca mintea in timp si va avea posibilitatea sa faca singur decizii, deaceea trebuie trecut in toate actele. Mai tirziu poate vrea sa vina si daca nu e declarat inseamna ca pe undeva ai mintit.

In America, foarte multe divorturi se intimpla asa ca nu trebuie sa-ti fie teama de aceasta situatie, deoarece toti inclusiv fosta si copilul sunteti niste victime.

Mergi inainte si vei cistiga interviul si restul.

Mult succes!!!

27.11.2005, 18:51
Iti doresc si eu mult succes, dar tare m-ar mira ca la Consulat, cand iti analizeaza dosarul,sa se tina cont de Forest Gump :o)) "...However, if you include an eligible dependent on your visa application forms that you failed to include on your original entry, your case will be disqualified. (This only applies to persons who were dependents at the time the original application was submitted, not those acquired at a later date.)"

http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.html) l

GNChicago
27.11.2005, 19:07
Copilul nementionat este doar PARTIAL dependent, nu e fully dependent, el stind cu mama lui.

Conform celor scrise mai sus de Luca, se poate interpreta,total dependent sau partial dependent.

Daca te uiti in Affitdavit of support acolo o sa vazi doua rubrici, partial sau full dependent.

Cheia succesului este purul adevar, fiind partial dependent, iar daca plateste pensia alimentara pina face copilul majoratul, practic nu mai este dependent, ramine copilul lui dar nu mai e dependent de tatal ci numai de mama.

Mult succes!

28.11.2005, 18:32
GNChicago,

Nu ai inteles ce spuneam. Dependent eligibil e una, ce spui tu e cu totul si cu totulaltceva.

Numai bine

GNChicago
29.11.2005, 04:36
luca, probabil ca multe lucruri imi sunt neclare, dar citeodata le imping pina la limita de a fi acceptate.

Hai sa despicam firul in patru. Copilul probabil e legitim si poate ca este eligibil din punct de vedere al legii americane desi nu sunt sigur, dar la ora actuala copilul poate sa nu fie eligibil pentru ca mama lui nu vrea sa-i dea drumul sa mearga cu tatal natural si conform legii romane dar si celei americane devine ineligibil la aceasta data, dar poate deveni eligibil la majorat.

Nu ar fi pacat ca omul sa piarda viza pentru ca nu gaseste o interpretare corecta?

Omul trebuie sa mearga acolo si sa explice in mod politicos aceasta situatie, de ce acel copil este ineligibil sau eligibil. Cei de la ambasada trebuie ajutati sa inteleaga complexitatea vietii, complexitatea acestei situatii. Ei sunt satui de atitea minciuni, de toti care vin acolo cu pretentii absurde, de impertinenta unora de ti se face tie jena.

Eram odata la ambasada americana din Bucuresti si venise un tip ce vorbea perfect romaneste si le cerea BANI ptrca ramasese fara bani in Romania si el e cetatean american si trebuie ajutat, ca el e gata sa moara ptr America si ambasada nu vrea sa-l ajute cu bani.....si pe tema asta a insistat vreo ora......

Stiu ca in momente de distress, ambasada te ajuta si cu bani daca ai neaparata nevoie dar ti-i da exact asa cum ti-ar da un credit card, cu dobinda respectiva care se acumuleaza daca nu e platita inapoi in timp.

In cazul omului nostru cu viza, el a facut totul in good faith si am convingerea ca daca explica corect cistiga. Imi amintesc ca cineva, (elev)a aplicat ptr SSN si ptrca nu a stiut ce sa spuna a fost refuzat. A venit vremea taxelor si nu puteau parintii sa-l treaca si am intervenit si la oficiul respectiv am fost refuzat si pe urma am sunat in Washington DC, dupa o ora de parlamentari in care am spus ca la momentul aplicatiei elevul avea dreptul, drept ce i-a fost refuzat ptrca ofiterul nu a inteles bine situatia, (un record exista doar la ei de acest refuz), deci era vina lor neacordind atentia cuvenita acestui caz, urmarea a fost ca a obtinut SSN si acum toti sunt cetateni americani.

Morala: Acel om de la celalat cap al firului a avut nevoie de ajutor, de un fact de care sa se lege ptr a aplica legea right.

29.11.2005, 14:53
GNChicago,

Decat sa pierdem atata timp despicand firul in patru :o))),mai bine citeai ce scrie pe site-ul guvernuluila instructiunile de aplicare pt DV si te lamureai ce am vrut sa spun. Acolo scrie clar ca, insituatia in care nu si-a trecut toti copiii in aplicatie, cazul sau va fi descalificat( si la fel de clar enumera si ce copii trebuie trecuti, si ca trebuie trecuti chiar daca acestia nu intentioneaza sa emigreze). Mai mult ca sigur ca a citit aceste instructiuni inainte de a aplica pt DV (mai ales ca ele exista si in limba romana, deci nu poate fi vorba despre o neintelegere) ca altfelcum putea sa aplice? :O)))

Inteleg ca vrei sa-i dai omului o speranta, darchiar daca gestul tau e laudabil si bine intentionat, nu intotdeauna rezultatul e pe masura. Uneori e bine sa stii ce te asteapta si sa te pregatesti de ce-i mai rau.

Si inca ceva.Cei care acceseaza acest site asteapta de la noiinformatii "reale", bazate peexperienta noastra in situatii asemanatoare cu cele prin care vor trece ei dupa primirea vizei. In nici un caz nu se asteapta sa ne intrecem in sportul nostrunational "datul cu parerea" despre chestii de care avem cunostinta doar din auzite!(observatia e generala, fara sa vizeze pe nimeni anume!)

"NOTA: Formularul de

GNChicago
29.11.2005, 16:21
Hi Luca,

Stensy stie , ptrca am mentionat ca nu am aplicat ptr asaceva deci nu am experienta proprie, dar cel putin eu asa vad lucrurile.

Omul va face decizia lui proprie, asa cum am mentionat.

Ii urez mult succes si tie la fel!

Sper sa ne tina la curent cu rezultatul, daca aplica sau nu, daca a obtinut sau nu.

Ciao