PDA

Arată versiune întreagă : informatii work&travel

redpanther2005
26.11.2005, 03:48
as dori sa aflu mai multe informatii legate de acest program,cam cat
costa participarea la acesta si cum e la ambasada pt.obtinerea vizei?

am aproape 19 ani,sunt in clasa a XII-a si am inteles ca,daca voi avea
medii peste 9 pe semestrul I la facultate,voi putea participa la acest
program de munca pt.studenti.

as fi recunoscatoare pt.orice informatie referitoare la acest subiect.

ancanemes
06.12.2005, 12:27
programul costa intre 700 si 1200$ plus biletul de avion , cu cat e mai scump programul cu atat ai sanse mai multe sa iei viza, si intradevar note bune dar e cam exagerata faza cu peste 9 smileys/smiley1.gif

uite un program bun dar e scump www.aweusa.comsmileys/smiley2.gifsi multa bafta

ps sa stii ca daca erai in clasa a XI existau programe de schimb de experienta si pt elevi, chiar am incercat pt fratele meu dar el nu vrea sa vina aici pt vara numai ca nu puteti sa lucrati ci numai studia si to have fun all time, programul e in cj si se num work and travel

redpanther2005
07.12.2005, 06:44
exista vreo posibilitate sa gasesc o firma in bucuresti care sa-mi plateasca toate cheltuielile programului, inclusiv biletul de avion, iar apoi sa-i returnez banii din salariul primit in sua?

am auzit ca e posibil asa ceva, dar as vrea sa fiu sigura. ce-mi puteti spune in acest sens? se unde sa fac rost de bani ?

Man_in_Red
12.12.2005, 02:27
am auzit ca este o firma in bucuresti care face treaba asta...sa iti plateasca tot...si apoi sa inapoiezi banii ..cu ceva dobanda cand te intorci...dar e mult mai complicat...trebuie sa ai un apartament,teren.masina,pe numele tau...cu care sa girezi...si in cazul in care nu te mai intorci...firma iti ia bunul cu care ai girat.La faptul ca ...sa zicem ...ajungi in USA...si nu iti scotzi nici banii ca sa'ti platesti datoria te'ai gandit? smileys/smiley1.gifeu am fost vara asta...si am prieteni care nu si'au scos banii...sau si i'au scos in ultima saptamana dinainte de intorcerea in Romania.Am vazut rushi,polonezi, care cautau in gunoaie pt ca au ramas fara joburi, si nu'si gaseau altele...nu mai aveau bani...dormeau in boschetzi... O colega de'a mea de faculta s'a intors acasa dupa 1 luna jumate pt ca ...a cedat psihic smileys/smiley1.gif... nu vreau sa te descurajez...dar ..parrerea mea...e mult mai greu cu viza aceasta pt studentzi decat cu viza h2b ..pt ca cu viza J1 de obicei sunt contracte in statziuni..in orashe mici...nu se plateste bine...+ ca sunt o gramada de studentzi cu tipul asta de viza , de alte natzii, care ajung inaintea romanilor in SUA pt ca termina anul universitar mai rpd...si ....ei cam iau joburile smileys/smiley1.gif..daca vrei sa incerci...incearca sa'ti faci rost de un contract intr'un orash mare...chiar daca multa lume zice ca e periculos...daca ai grija o sa fie ok..si din punctul de vedere al banilor...si al distractziei acolo...etc

In cluj sunt cele mai multe firme care plaseaza studntzi pe perioada verii in usa...unele trag tzepe..altele sunt ok...Eu iti recomand sa incerci la Adira ( www.adira.ro) sau PromoInternational ( www.promointernational.ro (http://www.promointernational.ro) )

si...ai dreptate,...daca esti in primul an...e bine sa ai media catre 9 ... Medii mai mici potzi sa ai daca esti in anul 2 sau 3 ..dar oricum..pe cat posibil fara restantze

bafta

Man_in_Red
12.12.2005, 02:29
inca ceva......ancanemes zicea mai sus : programul costa intre 700 si 1200$ plus biletul de avion , cu cat e mai scump programul cu atat ai sanse mai multe sa iei viza

care'i faza?...crezi ca tuh platesti viza anca? normal ca nu is prosti aia de la firma care cer bani multzi pt program...sunt prosti aia care dau... pt ca actele de care ai nevoie sunt aceleasi...firmele se ocupa de acte...asa ca...de ce sa platesti mai mult?

redpanther2005
12.12.2005, 19:49
cum as putea atunci obtine o viza h2b dupa terminarea primului an de facultate si cat m-ar costa?

cam ce optiuni as avea pentru a face rost de banii necesari plecarii, avand in vedere ca nu am proprietati si alte conturi pe numele meu?

exista posibilitatea ca angajatorul american sa-mi plateasca toate cheltuielile?

voi cum ati procedat?v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde.

Man_in_Red
14.12.2005, 07:35
mmm...nus cum vrei sa pleci tuh in america daca nuh ai bani ...fara suparare :) e ceva cheltuiala...

pt viza h2b nu'ti trebuie conturi in banca ..nici proprietetzi...

te duci la o firma care se ocupa cu asa ceva...un program costa intre 1200 $ si 1500 $...depinde pe cat tp vrei sa ai viza...parca se poate intre 6 si 9 luni...se mai adauga unele taxe + alte hartzoage la dosar care sa zicem ca mai costa catre 100 $ + 100 ambasada... si te'ai dus la interviu smileys/smiley1.gif..daca iei viza...te mai coata inca vreo 600 de euro biletu de avion...deci se aduna...

ca angajatoru din state sa'ti plateasca tzie toate cheltuielile...As vrea sa o vad si pe asta.... Firma lui merge si daa nu lucrezi tu acolo...deci nu are nici un interes sa lucrezi la el...

Aduna ceva bani aici in Romania, vinde cevasmileys/smiley36.gif, ia bani imprumut...sau de ce nu...mai nou se dau credite la banci ...la sume mici iti acorda creditu usor...sume mici ma refer la 2-3 mii $ ...dar dobanda e destul de mare smileys/smiley1.gif..

oricum...faci tuh cumva...daca chiar vrei sa ajungi in state..o sa ajungi...exact asa imi zicea si mie cineva de pe siteul acesta acum cateva luni...si asa s'a intamplat...

bafta