PDA

Arată versiune întreagă : viza K3

16.11.2004, 01:10
Buna ziua,

Sunt proaspata detinatoare a unei vize K3 si am cateva intrebari.

Ce avantaje voi avea pentru faptul ca voi intra pe teritoriul SUA cu acest tip de viza ( ex. mi se va permite sa muncesc, etc.)?

Care sunt pasii pe care va trebui sa-i urmez din momentul in care voi ateriza in SUA, in afara de faptul ca va trebui sa-mi iau o slujba, sa-mi deschid un cont?

Va multumesc in avanspentru sfaturi si ma bucur ca existati!!!!

angela
16.11.2004, 05:31
In primul rand bine ai venit pe acest forum smileys/smiley31.gif

K3 este un subiect atat de controversat, multa lume spune ca se ia atat de greu si totusi la mine a fost usor (nu numai cazul meu). Miri, dar sotul??? Sotul nu te poate ajuta cu o gramada de detalii cand vii aici????

Prin aceasta viza ai drept de munca, trebuie sa stai totusi si sa astepti green-cardul( eu l-am primit dupa 2 saptamani) si social security no ( care l-am asteptat o luna). Dupa ce te-ai inarmat cu aceste documente, te poti duce sa te angajezi, sa iti iei permis de conducere si cam tot ce vrea muschiuletul tau, exceptand o chestie, nu ai dreptul sa aplici pentru ajutor de somaj, te deporteaza astia urgent.

Deci destule drepturi , asta in timp de doi ani cand iti expira viza si trebuie sa mergi sa aplici pentru cea permanenta. Iar la sfrasitul celor 3 ani de sedere aplici pentru cetatenie

Daca mai intrebari, nelamuri, orice, suntem aici ok?

Bafta si bine ai venit!!

16.11.2004, 20:46
Multumesc pentru informatii!

Bineinteles ca voi avea suportul sotului meu dar e bine sa mai inveti ceva si de la cei care au trecut deja prin asta.

Daca voi mai avea neclaritati va voi contact negresit.

in ceea ce priveste obtinerea vizei K3 si la mine a fost o situatie simpla. am depus actele imediat dupa casatorie la INS si am primit petitia dupa 6 luni si la ambasada e teribil de simplu cu conditia sa ai toate actele in regula.

Succes pentru cei care trec acum prin asta.

forever
06.01.2005, 01:40
Ce actetrebuiesc depuse pentru a obtine viza K3?

Multumesc

viviana_ny
15.01.2007, 00:49
Buna Angela,

Si eu am ajuns in State tot cu viza K3. Am fost cu sotul meu la Social Security Administration, dar dupa 2 ore de stat la coada, ni s-a spus ca nu pot aplica pentru ca imi trebuie work permit. Ne-am uitat pe internet si am vazut ca imi trebuie EAD. Ma poti ajuta, te rog? Si tu ai avut nevoie de asa ceva? Ce inseamna? Nu am nici o idee. Multumesc anticipat,

Viviana.

Pisoi
15.01.2007, 05:19
...ti-am raspuns eu la celalalt topic deschis de tinesmileys/smiley2.gif...poti posta acolo daca ai alte intrebari legate de acestsubiectsmileys/smiley4.gif

miri, raspunsul este valabil si pt tine, citeste topicul "Ce inseamna EDA?"

viviana_ny
16.01.2007, 03:31
Buna Angela,

Spune-mi te rog, tu a trebuit sa mergi la interviu pentru green card sau pur si simplu l-ai primit prin posta?

Eu am inteles ca trebuie sa merg la interviu cu sotul meu si as vrea sa stiu cum este de fapt.

Multumesc,

Viviana

Printesa
30.01.2007, 04:53
Angela vreau sa te rog sa-mi raspunzi si mie,daca ai placere , la urmatoareaintrebare: Ce acte am nevoie pt K3?

Multumesc

grandetorito
03.02.2007, 06:11
plz help lume! dragi romani :)
am fost refuzati elegant de USCIS..in ce priveste petita pt viza K1...se pare ca treaba cu 2 ani e lege...nu accepta 2-3 luni in plus ... greseala noastra!
Acum... ce ma framanta... daca ea vine in Romania, ne casatorim...exista vreo posibilitate sa plecam impreuna?! nu poate sta decat 2 luni in Romania si vrem sa plecam impreuna. Care stiti sau ati auzit ceva? plz hlp!!!

cristama
04.02.2007, 17:46
"grandetorito" ,depinde cat de norocosi sunteti, dar cred ca se poate. Eu am auzit pe cineva care spunea ca si-a luat viza in 3 saptamani de la casatorie. Deci ,daca "ea" poate sta 2 luni ,sunt sanse mari sa puteti pleca impreuna, atat doar sa aveti toate actele care va trebuie, pt ca de multe ori asta e unul din motivele pt care obtinerea vizei dureaza asa de mult. Ca sa mai scurtati din timp, incercati sa va casatoriti cat mai repede, eu m-am casatorit la 5 zile dupe ce el a venit in tara, si asta pt ca am pierdut o zi si juma pe la consulat dupa o bucata de hartie de care avea el nevoie ca sa se poata casatori ( e vorba de acea declaratie pe proprie raspundere cum ca nu e casatorit, cred ca ii spune " declaratie de cutuma" , sau ceva de genul asta).

So....rabdare, noroc ....si cel mai important--inainte ca ea sa vina in tara sa aiba toate actele de care are ea nevoie din state .

Bafta!

grandetorito
04.02.2007, 20:43
intrebare este urmatoarea... in urma schimbarilor de legislatie...de la ambasada mi s-a spus ca nu se mai poate aplica din Romania. Insa exista viza K3 de care ei nu dau nicio informatie. Exista vreo varianta sa aplic de aici? care stiti?

light
04.02.2007, 22:20
Din pacate se pare ca nu se mai primesc toate aplicatiile la consulat, ci doar unele exceptii (militari si cetateni americani care au rezidenta in alta parte decit USA). DE fapt s-a revenit la "normal" pt ca pina in urma cu 2-3 ani nu se primeau la consulatnumai cazuri de exceptie.

Sfatul meu e sa va casatoriti, sa pregatiti meticulos dosarul, daca as fi sotia, nu as sta in RO mai mult de 2-3 saptamini, daca venitul ei nu-i constant, ori e la limita, apelati la un co-sponsor, eventual vei avea nevoie de un wiaver, dar pina la urma se rezolva. Rolul lor e sa serveasca contribuabilul american. Inarmati-va cu rabdare, si acceptati ca uneori trebuie sa platesti pt greseli. Te rog nu lua ca o critica, ci doar realitate. Numai bine.

grandetorito
04.02.2007, 22:58
Sunt dezamagit, dar va trebui sa aceeptam realitatea asa cum e. La noi nu se poate pune problema de un caz exceptional si nici de resedinta sotiei aici in Romania. E evident ca trebuie sa plece fara mine dupa casatorie. Acum urmeaza planul B... pt ce sa aplicam? K3 sau CR1? am inteles ca diferenta este...ca la USCIS trimiti si 129F pt K3. Este oare o diferenta si de durata a aprobarii? Any ideas? Care ar fi recomandarea voastra?

Oricum apreciez enorm sfaturile, ideile si solutiile voastre. Ma ajuta enorm!

luckylord
05.02.2007, 00:59
cand s-a schimbat legislatia asta? sa inteleg ca sotia daca acum primeste cetatenia,nu poate aplica pentru mine la bucuresti????smileys/smiley5.gif

grandetorito
05.02.2007, 01:56
eu am aflat despre aceasta modificare acum 2 zile si m-am interesat si la ambasada si la avocati si peste tot... Petitia I-130 se depunde direct la USCIS in Statele Unite. Deci... casatoria se face in Romania, ea (el) se intorc sa depuna petita...si asteptam.

Acum... nu stiu care e mai rapida...K3 sau CR1!!? voi stiti?

light
05.02.2007, 12:25
Fratilor, mergeti la sursa: siteul Ambasadei usa.

http://www.usembassy.ro/Romana/Immediate_Relatives_Visa.html

Petitiile depuse in Statele Unite
In cele mai multe cazuri imigrantii sponsorizati de familie trebuie sa aiba o petitie de imigrare, formularul I-130 (http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/i-130.htm), depusa in numele lor de catre ruda lor de cetateanie americana la cel mai apropiat birou USCIS din S.U.A. Pentru mai multe informatii vizitati site-ul http://www.uscis.gov/.

Sectia de Vize de Imigrare din cadrul Ambasadei SUA la Bucuresti nu mai poate accepta depunrea sau adjudecarea petitiilor de imigrare (formularul I-130) pe baza legaturilor de rudenie cu un cetatean american (http://www.usembassy.ro/Romana/Visa_01252007.html).

light
05.02.2007, 12:26
grandetorito, nu stiu ce sa-ti spun. Durata depinde de la caz la caz.

grandetorito
05.02.2007, 20:19
pentru CR-1 este evidenta durata.. scrie si pe site si mi-au spus si agentii de la ambasada... intre 6 si 8 luni dureaza aprobarea de la USCIS. Sper totusi ca pt K3 (care este non-immigrant) sa dureze jumatate din timp. Oricum eu am sa aplic pt K3 imediat dupa casatorie. Dzeu cu mila! :)

light
05.02.2007, 22:19
Imi place atitudinea ta: Dumnezeu va decide. Sint convinsa ca totul va merge bine.

grandetorito
07.02.2007, 00:05
dap. El hotaraste ce si cum va fi... acum... liberul meu aribtru spune ca tre sa fac si eu ceva, nu? nu sa stau acasa si sa astept viza de la Dzeu. Incerc sa fiu cat mai bine informat si pregatit pt orice...dar pacat ca intampinam greutati peste tot :(

cristama
07.02.2007, 01:54
Grandetorito, eu nu prea ma pricep ce si cum e cu K3, pt ca mie mi-au dat direct CR1 fara sa ma intrebe nimeni ce fel de viza vreau. Dar ,din ce vad eu pe aici ,este totusi o diferenta intre K3 si CR1( in afara de durata) . De ex ,o data intrat in state nu mai trebuie sa umbli pe nicaieri ca sa iti iei SSN si GC , ele iti vin automat acasa, ca sa nu mai spun ca viza CR1 esta de fapt GC provizoriu ,pana ce iti vine cardul, ceea ce inseamna ca poti iesi si intra , din si in state, oricand , pe cand cu K3 nu poti parasi tara pana nu ai GC in mana, ceea ce poate sa dureze catava luni bune. Cu CR1 poti sa lucrezi imediat , nu stiu cu K3 cum e treaba aici. Deci, totusi sunt cateva diferente, asa ca totul depindede tine ce alegi.

Ca sa nu mai spun ca ,dupa cate vad eu aici ,majoritatea au luat viza K3, se pare ca asta se da mai des in Ro, ...eu am luat viza din De.

Apropo de durata, eu am depus actele pe la sfarsitul lui August si am avut viza la inceputul lui Decembrie. Si asta pt ca nu am primit prima instiintare de laHomeland Security, asa ca s-a intarziat totul cu aproape o luna pana mi-au trimis a doua instiintare. Dar si asa , am luat viza in 4 luni.

cristama
07.02.2007, 02:07
OOPS...se pare ca am gresitsmileys/smiley9.gif . Dupa cate vad aici ,cu viza K3 poti sa iesi si sa intri de cate ori vrei, my bad sorrysmileys/smiley9.gif

grandetorito
07.02.2007, 02:42
da. tu ai dreptate. cu alte cuvinte diferenta este ca... pt CR1 astepti in Romania totul (mi s-a spus clar de la ambasada intre 6 si 8 luni), iar cu K3 astepti in US... GC, dreptul de munca si altele... asta este marea diferenta si d'aia ma avantajeaza K3... e clar ca daca k3 este non-immigrant dureaza mult mai putin si apoi... asta e ideea! NUMAI SUPORT SA FIU DEPARTE DE SOTIA MEa :(((
multumesc mult pt suport... daca vreunul din voi sau din cunoscutii vostri a aplicat pt K3 si are ceva sfaturi... plz hlp!

grandetorito
07.02.2007, 02:44
Apropo de durata, eu am depus actele pe la sfarsitul lui August si am avut viza la inceputul lui Decembrie. Si asta pt ca nu am primit prima instiintare de laHomeland Security, asa ca s-a intarziat totul cu aproape o luna pana mi-au trimis a doua instiintare. Dar si asa , am luat viza in 4 luni.

cand ai aplicat tu pt CR1 si de unde? Din State sau din Romania?
Nu de alta..dar acum numai pot aplica din Romania :(

cristama
07.02.2007, 03:05
Eu am aplicat in Germania. Sotul meu lucreaza aici asa ca ,dupa casatorie ,eu am venit aici si am asteptat aici pt viza, bineinteles ca le-am spus ca locuiesc cu sotul in Germania ,altfel ar fi trebuit sa ma intorc in Ro ca sa iau viza. Se pare ca am facut o alegere buna ,aplicand in De, pt ca dupa cate citesc pe acest forum, in Ro este totul foarte complicat. Iti trebuie atatea dovezi ale relatiei, si stresul de la interviu.....pe cand la mine totul a mers foarte usor, interviul a durat 2 minute ,am fost impreuna cu sotul, iar dupa ce ne-a intrebat cum ne-am cunoscut( pt ca asta a fost singura intrebare pe care ne-a pus-o, nu mi-a cerut nici o poza ...sau orice altceva ca sa ii dovedesc relatia) , tipul de la DHS s-a luat la povesti cu sotul meusmileys/smiley5.gif( despre servici, armata ...bla bla - lucru care nu avea de a face cu viza). Tipu' a fost tare de treaba smileys/smiley4.gif Lucky me

grandetorito
07.02.2007, 03:12
mda...a intotdeauna lucrurile sunt altfel in lume decat in Romania. Felicitari! si..sa fiti fericiti!

ecaterina gg
14.04.2007, 23:36
buna,va rog pt cine este in tema...spuneti mi sotul meu cetatean american stiu ca poate fi sponsorul meu,dar depinde de castigul lui anual?sau exista o suma limitasmileys/smiley5.gif....plz ajutati ma!multumesc

light
15.04.2007, 02:45
Uite linkul, dar fii atenta ca daca mergi in Alaska ori Hawaii e diferit. Numarul de memrii de familie se iau in calcul inclusiv tu. Ex:daca viitorul sot nu are copii , atunci iei in calcul 2. Daca are copii, chiar daca sint in grija altcuiva, atunci se iau in calcul si copiii, adica te uiti la numarul 4, daca hai sa spunem are 2 copii. De asemenea, te uiti la coloana a doua, cea cu 125%.

Ex concret: in oricare stat, exceptie Alaska si Hawaii, daca nu are copii, atunci trebuie sa cistige $21400. Daca venitul nu-i de-ajuns, atunci aveti nevoie de un sponsor.

http://travel.state.gov/visa/immigrants/info/info_1327.html

ecaterina gg
15.04.2007, 03:04
fff mult iti multumesc

ecaterina gg
15.04.2007, 03:26
buna din nou!viitorul meu sot este sef inploid si isi face singur taxele la stat,exista vreun minim de $ pe care sa o dea la stat?daca a platit pe un an 1500 $ e bine?multumesc f mult,ma intereseaza asta ca sa stim daca are vreo legatura cu sponsorizarea din partea lui pt mine ca sotie cand va fi cazul.mii de multumiri

light
18.04.2007, 06:56
Ecaterina, daca el a platiti doar $1500/an, atunci nu-i prea bine. Inseamna ca a cistigat f. putin, si veti avea nevoie de sponsor. Dar poate nu ai inteles tu bine.

Simran
19.04.2007, 09:52
referitor tot la K3, din cate am inteles in legatura cu noile reglementari, fiind casatorita cu cet. american in ro, trebuie intai sa depunem I-130 la uscis inainte de a putea depune cerere pt. K3 la biroul din chicago. este asa sau nu?

m-am uitat la datele de procesare a dosarelor pe site-ul uscis. acum se pare ca se lucreaza la o cerere I-130 depusa din martie anul trecut, iar pt. I-129F la ceea ce a fost depus in august anul trecut. oare cat dureaza tot procesul, i.e. de la depunerea I-130 pana la primirea vizei K3?

grandetorito
30.04.2007, 02:55
referitor tot la K3, din cate am inteles in legatura cu noile reglementari, fiind casatorita cu cet. american in ro, trebuie intai sa depunem I-130 la uscis inainte de a putea depune cerere pt. K3 la biroul din chicago. este asa sau nu?

Aici ai tot ce doresti...aici am gasit si eu toate raspunsurile!

http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&a mp;page=k3guide

grandetorito
30.04.2007, 02:57
http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&a mp;page=k3guide

grandetorito
30.04.2007, 02:59
se pare ca e o problema... nu merge postat link-ul :)

in loc de "custom&a mp;page"...trebuie pus "custom&page=k3guide" si merge.

grandetorito
30.04.2007, 03:01
Acum...am si eu o intrebare. E CINEVA CARE A DEPUS ACTELE PT CR-1 SAU K3 DUPA SCHIMBAREA LEGISLATIEI?
Adica imi poate da cineva sfaturi despre intocmirea celor 2 dosare?

viviana_ny
22.05.2007, 03:22
Buna,

Am o problema si poate reuseste cineva sa ma ajute.

1. Asa cum am mai spus am venit in ny cu viza K3.

Am obtinut work permit-ul si am fost sa aplic pentru ssn. dar astept de mai mult de 6 saptamani si ei imi spun ca asteapta raspuns de la immigration.

Si stiu si de ce se intampla asta. Pentru ca la ei in calculator nu apare nici data intrarii mele in tara nici pe unde am intrat.

Poate sa-mi spuna cineva unde sa ma dus sa rezolv aceasta problema?

Nu inteleg cum pot sa lipseasca aceste date atata timp cat eu am intrat legal in tara si am lasat la port of entry plicul galben pe care mi l-au dat odata cu viza, mi-a luat amprentele, mi-a facut poza si mi-a pus stampila pe pasaport.

2. Sotul meu a completat pentru mine I 130 in iulie anul trecut.

Iar acum o saptamana am primit un mail in care ni se spunea ca acest formular a fost mutat de la vermont la california.

Oare cat o sa mai astept pana se aproba?

Va multumesc,

Viviana