PDA

Arată versiune întreagă : World Cup - Russia 2018

VanDerGigi
12.06.2018, 12:46
Un nou Campionat Mondial sta sa inceapa.
Cum vedeti desfasurarea evenimentelor? Cu ce echipe simpatizati? Va astept cu pronosticuri si comentarii.
Eu tin cu Islanda.

sorin
12.06.2018, 16:21
Cu ce echipe simpatizati? .....................Eu tin cu Islanda.
Eu tin cu Romania. Cu cine jucam?

VanDerGigi
12.06.2018, 17:34
Cu cine jucam?

Avem grupa grea, cu Italia, Olanda si SUA.

divo
12.06.2018, 18:50
De obicei tineam cu Romania, USA, Italia (cam in ordinea asta). :))) Cei de la 23andme mi-au trimis un mesaj unde mi-au zis ca bazat pe DNA-ul meu, primele echipe favorite ar trebui sa fie Serbia si Croatia!!! :)) Apoi Polonia si Russia!
Asa ca....I'm rooting for my roots! :)))
Go Serbia! Go Croatia! :D

VanDerGigi
13.06.2018, 07:54
De obicei tineam cu ...........Italia (cam in ordinea asta). :)))

Pe aici circula un banc. Cica macaronarii si-au achizitionat echipamente noi pt campionatul asta mondial. Pijamale.
Vaz ca s-a decis azi, CM din 2026 va avea loc in SUA, Mexico si Canada. Vor fi 48 de echipe!!! Vor sa bage pe toata lumea sa se bucure si ei. Daca vad ca Romania tot nu se califica, o sa faca de 128 de echipe joaca 4 luni. Sa vezi meci Canada - Romania la Toronto vin rumanii cata frunza cata iarba.

sorin
13.06.2018, 18:54
Vor fi 48 de echipe!!! Vor sa bage pe toata lumea sa se bucure si ei. Daca vad ca Romania tot nu se califica, o sa faca de 128 de echipe joaca 4 luni. Sa vezi meci Canada - Romania la Toronto vin rumanii cata frunza cata iarba.
La 48 de echipe, probabil ca Romania inca nu se califica, la 128 de echipe, sunt sanse 75%.

Pisoi
13.06.2018, 20:42
La 48 de echipe, probabil ca Romania inca nu se califica, la 128 de echipe, sunt sanse 75%.
...sunt mai multe echipe in lume? ...dar astea nu joaca intre ele si se elimina in preliminari?:thinking:

VanDerGigi
14.06.2018, 18:13
Speram sa fie mai bine acum. La nivelul de anul trecut nu ne calificam decat daca merge toata lumea, fara preliminarii.
Oricum acum esential e la Europeanul de peste 2 ani. Sa se joace 3 meciuri la Bucuresti si sa nu participam ..greu de tot de digerat.
Cum a fost deschiderea? Am vazut nimic.

Pisoi
14.06.2018, 19:46
...Cum a fost deschiderea? Am vazut nimic.
...5-0 pentru rusi! :d:

FidelKatzo
15.06.2018, 03:20

asta nu inseamna nimic,rusii au liga slaba si nu ii cred capabili de surprize mari.

pe mine ma impresioneaza realizarile lor pentru WM. stadioanele,infrastructura si orasele.

http://youtu.be/k81uKPnYsyc

VanDerGigi
15.06.2018, 03:37
Da, dar merg in optimi.
Niste jocuri/pariuri pe la munca, am fost singurul care am pus Russia pe 2 dupa Uruguay, toti cu Egipt. Ba baieti, sunteti copii?! A inebunit lumea cu ala de joaca la Liverpool, zici ca e vreun megaCR7 superman si joaca cat 10 insi. 1, rusii nu sunt chiar muciosi slabi, 2, merg in optimi chiar si daca e nevoie sa-i duca Putin de mana.

aramis_13
15.06.2018, 03:53

doauă goale le-a dat vava din lovitura de deschidere...

FidelKatzo
15.06.2018, 10:11
imi pare rau pentru egipteni,au luptat pina in ultimele minute. au avut si cateva contra atacuri frumoase dar nu au finalizat. Uruguai are jucatori foarte tehnici, in general mi-a placut meciul. arbitrii trebuie sa-l tina pe Cavani sub observatie,este un jucator plapind care cade jos la cea mai mica adiere de vant.

VanDerGigi
15.06.2018, 13:23
imi pare rau pentru egipteni..

Simti chemarea pamantului african. :lol: la noi la Yaounde nu suntem asa patrioti.

sorin
15.06.2018, 15:20
Cat o fi de in forma CR7, tot nu poate castiga singur.

VanDerGigi
15.06.2018, 16:24
Cristinel e un fotbalist complet din toate punctele de vedere, ambitia lui nu inceteaza sa ma uimeasca. Jucatorul meu preferat de cand exista fotbalul si foarte probabil pana voi da coltul. Cine il urmareste ii stie si calitatea umana desi nu putini il asimileaza cu un increzut arogant. Cateva exemple puse impreuna de Ioanitzoaia. Dar sunt mult mai multe. N-ai cum sa nu-l admiri. Cand o sa se lase, sper sa se faca antrenor altfel fotbalul o sa il simtim mai sarac.

http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2018/06/15/un-om/

Pe langa Islanda, adaug si Portugalia. Slabe sanse dar daca ia Cristinel si cupa mondiala de unul singur ..:lol:

FidelKatzo
16.06.2018, 02:39
Simti chemarea pamantului african. :lol: la noi la Yaounde nu suntem asa patrioti.

cand esti sarac si ai probleme in viata ,vine un caine si ti se pisa pe picior. probabil ca asa s-au simtit aseara egiptenii.
pai tu nu ai vazut ce autogol au dat amaritii . cred ca toata natiunea inclusiv asociatia secreta a fratilor islamisti au cazut intr-o depresie marcata de accese de frica si panica.

VanDerGigi
16.06.2018, 12:38
Cocosheii colorati arabizati de abia au batut Australia cu juma' de gol. Si cica au pretentii sa castige cupa. Pai daca-i prinde Cristinel ii asasineaza. Nu mai zic de Spania, Brazilia, Germania.
Nu-l au nici pe Payet, arabul ala de la Marsilia. Are un sut bun (Tatarusanu cunoaste).
Apropo de Payet, cum bate Doamne Doamne cu parul. In finala Euro l-a accidentat intentionat pe Ronaldo. Acum s-a accidentat el in finala Europa League si a pierdut si mondialul.

Echipa mea Islanda a jucat excelent cu Argentina. Dom'le, cine e dom'le aici fan Messi?
Pai Cristinel da 3 boabe Spaniei, iar Messi nu e in stare sa dea un gol Islandei nici macar din penalty???!!!! :lol: :lol: :lol:
De ras si de ocara. Ce era de demonstrat, s-a demonstrat.

christianT
16.06.2018, 18:33
Ce relaxat privesti un campionat mondial de fotbal cand Romania nu e prezenta.

Pisoi
17.06.2018, 13:22
Ce se intampla domn'le cu nemtii? A iesplodat America cu victoria Mexicului! :d

Urmeaza alt meci interesant! Jiji esti pregatit cu ceva morcovi? :d:

VanDerGigi
17.06.2018, 13:47
Ce se intampla domn'le cu nemtii? A iesplodat America cu victoria Mexicului! :d

Urmeaza alt meci interesant! Jiji esti pregatit cu ceva morcovi? :d:

Au mancat pamantul mexicanii fratilor, daca nu se precipitau asa mult la finalizare, puteau castiga chiar mai clar.
Nu are cum sa nu-ti trezeasca admiratia unele echipe cand vezi atata ambitie, determinare si spirit de sacrificiu.
Pai cum au pus osul Mexic, Islanda, Serbia si altele, n-o sa vedem in viata vietilor la echipa Romaniei. Pentru ei e cea mai mare mandrie sa joace pt echipa nationala. O mentalitate straina de societatea romaneasca din ultimii 20 de ani.
Cred ca e suparat Fidelu', dar n-are de ce.

Pisoaie, n-am nici-o emotie. Bineinteles ca tin cu Elvetia, cred ca si astia or sa manance pamantul. Posibil sa ia 3 dar vor alerga cat pot. Sper sa fie un meci bun. E frumos sa privesti fara emotii si sa ne dam cu parerea ca niste microbisti ce suntem.

Ps. Pana una alta, Elvetia tre sa-i multumeasca lui Ovidiu Hatzegan, ca el i-a dus la cupa mondiala cu un 11m si o eliminare GRATUITE.

Pisoi
17.06.2018, 16:46
Bra-Elv 1-1!:aplause:
Nu stiu daca tre sa consider o surpriza, cert este ca si prea multa "tehnica individuala" dauneaza unui rezultat scontat chiar si pe piata pariurilor!

...Mesi=Neymar ...esec! ...ramane de vazut!

P.S. ...asa cum am remarcat in ultimile CM-uri, toti jucatorii "de pretutindeni" incearca sa prinda un "cozonac" in EU! ...iar cei din EU se multumesc cu ce au!:ideea:
P.S.2 ...US este si o sa fie o piata deschisa oportunitatilor!

P.S.3 ...Happy Fhather's Day! pentru toti taticii!

VanDerGigi
17.06.2018, 17:50
Elvetia a luptat, s-a aparat bine, au un portar serios ..bravo lor dar nu e o echipa foarte buna. Brazilia mi se pare ca a dezamagit. Mingicari, cocalari, Neymari (ai vazut ce frumos e cu coada aia de cal blonda pe frunte? - mai ca m-a excitat cand l-am vazut). Nu e de ajuns talent fara munca (Neymar a stat vreo doua luni prin Brazilia accidentat cu orgii pe iahturi) si imi pare bine sa vad cum toti "talentatii" primesc cate o galeata de apa rece pe ochi de la outsideri. De la baieti muncitori.
Mi se pare mai degraba asta o surpriza decat Argentina- Islanda. Exista atata ignoranta in jurul echipei Islandei de nu-ti vine sa crezi. Citesc in presa din Romania si nu numai o caracterizare de "echipa modesta".
Haida-deh! Pai sa vedem cum s-au calificat la campionatul european. Nu mai retin dar stiu ca am fost impresionat la vremea aia. Apoi cum s-au descurcat la campionatul european. Au iesit din grupa fara probleme pana au dat de Franta si aia au prins o zi de gratie.
Sa vedem cum s-au calificat la mondiale din grupa cu: Olanda, Croatia, Turcia. Din ce retin au terminat grupa pe primul loc. Au batut Olanda parca de doua ori odata cu 3-0!! Au batut Turcia cu 2-0 si parca un egal. Cu Croatia nu mai stiu. Se califica Romania vreodata din grupa asta pe primul loc? Nici cu "generatia de aur" nu aveam mari sanse.
Pai asta e echipa modesta? Modesta pt minti inapoiate de acum 30 de ani. Baietii aia joaca impreuna de la juniori de la 10 ani. Nu au super staruri, dar e o echipa ati vazut cum se gasesc pe teren cu ochii inchisi. Da-le alora un marcator ca Ronaldo si mai vezi ce e de facut.

Apoi Germania-Mexic, hmm surpriza si nu chiar. Surpriza inainte de meci nu dupa ce a inceput. Totusi mi-au parut fara experienta, isi vor arde motoarele repede ca se precipita si-si pierd energia si claritatea in fatza portii. Spania de ex ii demoleaza. Faza golului a fost de manual nimic de zis.

E cool, imi place pana acum.

Merci Pisoi, Happy Father's Day si tie!

FidelKatzo
18.06.2018, 12:15
Gigi nu a fost nici o surpriza. ziarele si mediile au fost preocupate mai mult de cazare ,decat de jucatorii selectionati sau de tactica aleasa la primul meci.
altceva nu mai auzeai decat ca echipa este cazata intr-un hotel saracacios si ca trebuie sa fie tari sufleteste ca sa treaca de perioada asta.
au fost lisiti de concentrare si seriozitate. li s-a urcat bunastarea la cap.

citez un comentariu publicat referitor la hotel;

" Fürchterlich! Vor allem die Umgebung, aber auch das Hotel sind schrecklich. Wenn man sich die Fotos mal genauer ansieht, merkt man, dass da auch nicht mehr viel nach kommt. Bestes Beispiel ist der Pool. Die Heizkörper... keine Fußbodenheizung? Das ist ein überdachtes blaues Loch mit Wasser drin. "

sorin
18.06.2018, 12:58
Ba baieti, trebuie sa fiti mandri de echipa nationala de fotbal a Romaniei, cea mai buna aparare posibila, nu au luat gol la World Cup de douj' de ani.

VanDerGigi
18.06.2018, 13:31
..li s-a urcat bunastarea la cap.

citez un comentariu publicat referitor la hotel..

Fidele, nu inteleg germana nici 2%, dar iti dau dreptate. S-a vazut cu ochiul liber ca au burtile prea satisfacute. Asta e, schimbati generatia. Asa e de cand lumea. A castigat si Suedia si se cam complica treaba. Daca nu bateti pe Suedia, e maro situatia.

Sorine, stii cum se spune. Nu conteaza ca pierzi, mai important e sa participi. :lol:

Si in fine, pt cine nu stie, singurul fotbalist din Liga 1 prezent la cupa mondiala, a debutat azi. Portarul lui Dinamo si portarul nationalei Panama, Jaime Penedo!
A facut o prima repriza exceptionala, dar a primit pan' la urma 3. Cu asa zob de echipa..
Fruntea sus Jaime! Si nu uita:
Cei ceeeee suuunt dinamoooovisti / Niciooodaaaata nu sunt tristi!

divo
18.06.2018, 13:51
Suntem intr-o scurta vacanța in Mexic si mi-am dat seama ca au marcat mexicanii când s-a întâmplat un mic “cutremur” :)))))))
Vad ca Serbia a jucat bine, Croații sunt ok si ei, elvețieni lu’ JIJI sunt in top, totul e ok deci. :) Dar totuși sa nu uitam ce a zis Gary Lineker:

“Football is a simple game. Twenty-two men chase a ball for 90 minutes and at the end, the Germans always win!”

FidelKatzo
19.06.2018, 10:29
aseara m-am uitat la Anglia-Tunisia. englejii au avut de la inceput cateva ocazii frumoase,dar au ratat cu iscusinta caracteristica anglosaxonilor.
pina la urma i s-a facut mila nevestei de mine cand a vazut cum sufar la atita neindeminare. ma intrebat cu cine tii tu de fapt? pai cu englejii , ca de ani de zile s-au facut de rusine cu exactitatea unui ceas elvetian.
pai atunci sa nu iti faci probleme ca o sa castige.
nici nu a terminat bine de spus ca a cazut mingea pe capul lui Kane si a intrat in poarta. deabia atunci mi-am dat seama ca am un dusman in casa.

Pisoi
19.06.2018, 13:51
Suntem intr-o scurta vacanța in Mexic si mi-am dat seama ca au marcat mexicanii când s-a întâmplat un mic “cutremur” :)))))))

Ieri a fost cutremur in Japonia! Azi dimineata a fost o replica in Rusia! Japonia-Columbia 2-1! :d:

VanDerGigi
20.06.2018, 12:19
Eu am crezut ca echipa Poloniei este o echipa foarte buna.
Ne-au dat 3-0 la Bucuresti si 3-1 la Varsovia.
Aseara dupa ce au pierdut 2-1 cu Senegal, am inteles defapt realitatea. Aia sunt o echipa medie iar nationala Romaniei, o varza calita cu shoric si mamaliga.

divo
20.06.2018, 17:25
Ieri a fost cutremur in Japonia! Azi dimineata a fost o replica in Rusia! Japonia-Columbia 2-1! :d:

Pisoi, fac ce fac columbezii si tot o iau in bot. Sa speram ca nu se mai lasă cu violenta dupa ce se întorc acasă. :)

P.S. Hai sa facem niște pronosticuri! Țin eu pariurile! :) Poate dam si un premiu :)

divo
20.06.2018, 17:36
Ba baieti, trebuie sa fiti mandri de echipa nationala de fotbal a Romaniei, cea mai buna aparare posibila, nu au luat gol la World Cup de douj' de ani.

LOL! :)
Si o sa o țină tot asa in următorii 8 ani. Poate, poate ne vedem totuși in NoAmerica la Mondialele din 2026! :)

VanDerGigi
21.06.2018, 04:18
P.S. Hai sa facem niște pronosticuri! Țin eu pariurile! :) Poate dam si un premiu :)

Parerea mea!
Nu le dau sanse la trofeu urmatoarelor echipe:
Germania, Brazilia, Anglia, Franta, Spania, Italia ..ah pardon, Italia nu e acolo.

Depinde pe ce loc termina Portugalia. Daca termina pe 2, intra pe partea de tablou cu Belgia si le vad jucand semifinala dupa doua meciuri de nebuni Portugalia-Argentina si Belgia-Brazilia.
Daca se intampla asa, pe partea cealalta a tabloului, vad o semifinala Iceland - Mexico!

Daca Portugalia castiga grupa, joaca finala tot cu Belgia.
Islanda, si Mexico vor fi in sferturi fara discutie.

Gigi, microbistul.

FidelKatzo
21.06.2018, 09:19
nu vreau sa vad picior de portughez in finala. imi plac multi jucatori din echipa Frantei,sunt cativa care joaca la FC. un motiv in plus sa latinem pumnii. unde mai pui ca francezii sunt un popor cult si manierat.
in adincul sufletului meu mai sper la un gest disperat salvator al echipei mele.

draguti suedezii,au cumparat biletele de avion pt nemti inainte de terminarea partidei.

https://www.bild.de/sport/fussball/fifa-wm-2018/ganz-schoen-frech-schweden-verteilen-rueckflug-tickets-an

VanDerGigi
21.06.2018, 16:53
nu vreau sa vad picior de portughez in finala. imi plac multi jucatori din echipa Frantei,sunt cativa care joaca la FC. un motiv in plus sa latinem pumnii.

Nu vrei, dar cu Cristinel te-ai consultat? Tre sa vrea si el.
Tu Fidele ramai fidel monstrilor sacri Germania, Franta, Anglia, Italia, dar las ca e bine sa mai culeaga si prapaditii roadele mai ales daca merita.
Franta ..hei rup. Tot satul are steagul Frantei la poarta.
Hmm de unde sa iau eu in steag al Islandei?? Vad io maine cum confectionez ceva :lol:
Argentina ..praf, am gresit ca i-am vazut iesind din grupe. Vise erotice..
Inca o dovada ca lumea e in continua schimbare.

FidelKatzo
22.06.2018, 02:18
Franta ..hei rup. Tot satul are steagul Frantei la poarta.

totul este chestie de moral. ai vazut greseala portarului argentinian la ce catastrofa a declansat ?
la fel este si cu steagurile la poarta.ce moral au avut nemtii 2014 si ce moral au astazi ? din 2015 le-a venit un milion de noi cetateni in fiecare an. este normal sa iti pierzi moralul.
si mie imi place echipa Islandei,m-as gandii de doua ori pina sa le pun steagul afara. . locuiesc cam de mult in satul asta,probabil ca vecinii mei ar interpreta gestul ca semn de schimbare al orientarii sexuale.

sorin
22.06.2018, 12:04
Nu cred ca am mai vazut la vreun turneu final World Cup atatea rezultate "interesante", ca la aceasta editie. Praful se alege de pariori :o

sorin
22.06.2018, 12:35
S-a dus si mitul numit Islanda. Nigerienii astia sunt de belea.

PS. S-a legalizat iarba in Romania si eu nu stiam???Burleanu surprinde: "România avea loc la Cupa Mondială și se califica după faza grupelor!"

Pisoi
22.06.2018, 16:10
Meci pierdut meritat de Argentina! :d:
Elvetia ...surpriza in ultimul minut!:aplause:

divo
23.06.2018, 14:39
E minutul 39 din prima repriza, 1-0 pentru Suedia!
P.S. (Inca) Eu cred ca nemtii vor castiga si anul asta!

divo
23.06.2018, 15:53

Yeaaaaah! :) Gol in ultima secunda! :)))

FidelKatzo
24.06.2018, 02:12
E minutul 39 din prima repriza, 1-0 pentru Suedia!

nu tin minte ca nemtii sa fi avut la vreun turneu o echipa mai slaba ca in prezent.

daca arbitrul dadea 11metri de la inceputul meciului nu mai aveau nemtii nici o sansa. erau prea demoralizati si slabi ca sa mai recupereze ceva.

sa fim multumiti daca ajung pina in optimi.

VanDerGigi
24.06.2018, 13:09
Islanda sa kk pe ea bine ca n-am pus steag ca radea lumea de mine. Revin in fortza echipele africane. Neymar si-a tuns farfuria cu spagheti de pe frunte. Arbitru gentil l-a iertat de eliminare si pe el si pe Marcelo ca deh, echipele mari tre sa le ajuti. Daca-i dadea penalty Suediei, la revedere.
Bulan si cersheala pe echipele cu pretentii. Da-ne si noua un penalty, o lovitura din preajma careului sau macar un corner, ca vezi doar ca din actiune nu putem.
Germania la ora actuala e o echipa ..de batut. Presimt ca o sa fie scuturata bine nitel mai incolo. Cam singura echipa care se respecta pana acum, e Croatia.

Burleanu ..
Daca vorbeste de era Daum, are nevoie de tratament.
Daca vorbeste de cum arata echipa cu Contra, poate ieseam pe locul 2 intr-o grupa slaba. E cam slab nivelul sa fim realisti, echipe precum Panama nu au treaba.

VanDerGigi
24.06.2018, 16:06
Ce praf sunt polacii!!! Nimic, nimic, nimic - jenant!
Aproape ca te enerveaza halul in care se pot prezenta niste echipe la cupa mondiala.
Lewandowski, un anonim. Gata valiza si acasa.
Cand te gandesti ca astia au castigat grupa Romaniei fluierand ..:lol: rasu' plansu'.

sorin
25.06.2018, 09:19
Sincer, eu nu vad nici o echipa favorita anul asta. Nu e exclus sa avem parte de cea mai mare surpriza din istoria World Cup.

PS. Bulan mai mare ca al nemtilor, nu cred ca vom mai vedea la editia asta.

FidelKatzo
25.06.2018, 10:32
la sporturile cu mingea trebuie sa ai noroc. rusii sunt condusi cu 2-0 in minnutul 20.

daca eram in grupa cu Panama la calificari,acum eram in concediu pe malul Volgai. nu mai plingeti pentru ce a fost.http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.png

christianT
25.06.2018, 10:32
Ce praf sunt polacii!!! Nimic, nimic, nimic - jenant!
Aproape ca te enerveaza halul in care se pot prezenta niste echipe la cupa mondiala.
Lewandowski, un anonim. Gata valiza si acasa.
Cand te gandesti ca astia au castigat grupa Romaniei fluierand ..:lol: rasu' plansu'.

Iti dai seama ce nivel de valoare are Romania la fotbal! Pai cred ca ne batea si Tunisia, sau Arabia Saudita. Vai de capul Romaniei, ce a fost si ce a ajuns la fotbal.

Pisoi
25.06.2018, 18:39
... Revin in fortza echipele africane...
...io sunt cu Senegal si Nigeria! :cool: ...si bine-inteles cu Mexic! :d:
...multi jucatori africani s-au remarcat la modialele precedente si au ajuns sa guste "profiterol" in Europa cu cetatenie in regula! ...iar acum sunt titulari in tarile adoptive!
...cel putin din banii castigati mai dau si pe la amaratii lor din tarile respective, comparativ cu ...altii! :ideea:

p.s. ...bre Jiji da' Cameroon ce-a facut bre in preliminari! ...e singura echipa Africana care s-a calificat de 7 ori la mondiale, iar cea mai buna performarta
a fost in '90 (sferturi) cand au pierdut cu englejii in prelungiri!:-?

VanDerGigi
26.06.2018, 08:56
Iti dai seama ce nivel de valoare are Romania la fotbal! Pai cred ca ne batea si Tunisia, sau Arabia Saudita. Vai de capul Romaniei, ce a fost si ce a ajuns la fotbal.

Are dreptate Fidel, sa lasam trecutul sa fie trecut.

"Dacă în fotbal ar funcţiona tranzitivitatea matematică, lucrurile ar fi simple, iar ierarhiile s-ar stabili din pix. Polonia care a învins România cu 6-1 scor total în preliminarii a fost învinsă de Columbia cu 3-0, care la rându-i pierduse 1-2 în faţa Japoniei. De aici ar rezulta că Japonia ar putea bate România cu un scor demn de ligile săteşti, cam de 10-1. Ceea ce este totuşi greu de imaginat, oricât de rău arată naţionala noastră."

Extras de aici: http://blogsport.gsp.ro/geambasu/2018/06/25/sa-citim-sa-citam/

Ps. Vin o generatie promitatoare din urma avem rezultate bunicele la U21, U19 si U17. Totul depinde de cum ii creste societatea romaneasca. Norocul e ca sunt cativa copii crescuti in strainatate din parinti emigranti.

Ps1. Ce le-a trecut glontzul pe langa freza portughezilor aseara auuuu cum a dat iranianul ala din 6 metri pe langa poarta. Si vorbim de campioana Europei.

FidelKatzo
26.06.2018, 13:21
francezii au multi jucatori talentati,cu Danemarka s-a vazut diferenta de clasa. pacat ca au probleme cu finalizarea actiunilor.

daca eram cetatean american tineam si eu cu Senegal, Nigeria si Mexic.

VanDerGigi
26.06.2018, 14:47
daca eram cetatean american tineam si eu cu Senegal, Nigeria si Mexic.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

La meciul Frantei cu Peru, fimiu statea pe canapea nemiscat gura casca la televizor, s-a oracait cand l-am luat sa faca baie. Cand a revenit, din nou gura casca. A mai avut ocazia sa vada meciuri dar niciodata nu s-a comportat asa. Mi s-a parut ca e dragoste la prima vedere. De acum, pt el, tin si eu cu Franta in lipsa Romaniei. Asta-i viata. Daca ajunge fotbalist o sa poate alege in functie de cat e de bun/dorit intre Romania, USA sau Franta :lol:.

Pisoi
26.06.2018, 19:14
...De acum, pt el, tin si eu cu Franta in lipsa Romaniei. Asta-i viata. Daca ajunge fotbalist o sa poate alege in functie de cat e de bun/dorit intre Romania, USA sau Franta :lol:.
...nigerienii mei n-au mai putut sa reziste inca 8-10 minute si sa faca istorie! :thatsit:
...argentinienii s-au bucurat de parca ar fi castigat cupa! ...iar "butoiasu' cu nasul prafuit" multumea lui dumnezeu cred! si arata degetul mijlociu de la ambele maini suporterilor nigerieni! ...dezgustator!:bull:
...daca nigerienii castigau si jucau cu Franta, majoritatea dintre ei luau sigur cetatenie franceza si peste 4 ani ii vedeam in nationala Frantei!:d:
...acum tin si eu cu Franta in lipsa Nigeriei! :d

p.s. bre! ...The Guardian a decis ca cel mai frumos meci din istoria CM este Romania-Argentina 3-2 din '94 :aplause:

p.s.2 Mi-aduc aminte in '94 ...la cabana mea de la munte am avut multi invitati sa vada meciul mai ales ca era in weekend.
Pe vremea aia aveam acolo un TV tip mobila si pt ca aveam asa multi invitati a trebuit sa-mi aduc TV-ul big flat screen de acasa si sa-l instalez afara!
O petrecere pe cinste!

christianT
26.06.2018, 19:38
Foarte bine ca s-a calificat Argentina. Stiu ca nu e o echipa prea iubita, dar am argentinieni in familie, asa ca ma intelegeti. Si pana la urma Argentina e o tzara frumoasa si o destinatie turistica apreciata.

Pisoi
26.06.2018, 21:00
Foarte bine ca s-a calificat Argentina. Stiu ca nu e o echipa prea iubita, dar am argentinieni in familie, asa ca ma intelegeti. Si pana la urma Argentina e o tzara frumoasa si o destinatie turistica apreciata.
...si io am "nigerieni" in familie, dar nu trebuie sa ma intelegeti!:d:
...io am analizat meciurile dupa stilul de joc si dedicatia/spiritul de echipa intr-o competitie mondiala! ...nu dupa inganfare, faima, reputatie si individualism!:ideea:
...cu tot respectul pentru membrii tai argentinieni din familie dar tu trebuie sa ai opinia ta personala critica in orice domeniu, indiferent "ca tzara celor apropiati e frumoasa" ! :cool:

VanDerGigi
27.06.2018, 02:34
...daca nigerienii castigau si jucau cu Franta, majoritatea dintre ei luau sigur cetatenie franceza si peste 4 ani ii vedeam in nationala Frantei!:d:

Bre Pisoaie, hai sa te informez.
Din moment ce alegi sa joci pentru o nationala, chiar si la tineret, la revedere, tot restul carierei nu ai voie sa joci decat pt acea nationala. Nu merge sa schimbi dupa cum iti place si cum te avantajeaza pe moment.
Am uitat sa iti zic de Cameroon, e dezamagire mare la Yaounde la fel ca in Italia. Iti mai aduci aminte de Roger Milla? Cum le rupea coloana fundasilor adversi desi avea vreo 57 de ani..

FidelKatzo
27.06.2018, 12:08
am scos nasul pe strada sa vad ce se petrece. liniste pe toata linia,pina si pasarile au amutit.
din experienta stiu ca peste masura de increzut si arogant, inseamna ca esti la un pas de dezastru.

VanDerGigi
27.06.2018, 14:04
am scos nasul pe strada sa vad ce se petrece. liniste pe toata linia,pina si pasarile au amutit.
din experienta stiu ca peste masura de increzut si arogant, inseamna ca esti la un pas de dezastru.

Nu-i nimic Fidele, orice sut in cur e un pas inainte - vorba romaneasca.
O sa faca Pisoi caterinca acuma ca si tu tii cu Nigeria ..dar asta e.
Cred ca Frantei nu ii pria deloc Croatia, asa cu Argentina mi se pare mai accesibil. Danemarca cred ca a gandit totusi ca Argentina ramane Argentina si a vrut sa evite de aia s-au miscat parca dorind locul 2.

Hai Serbia ..!!! As da douaj' de minute din viata sa-l vad pe Neymar cu papornitza in carca.

christianT
27.06.2018, 15:45
Auch Germania! Doare rau, nu-i asa?? Scheisse!!

divo
27.06.2018, 17:11
Deci nu am cuvinte! Ma duc sa beau ceva! Pe bune! :D

Pisoi
27.06.2018, 18:05
Auch Germania! Doare rau, nu-i asa?? Scheisse!!

...de ce? sarbatoresti ceva? :d:

...acum sa fim obiectivi! ...s-a trezit piticu' cu mingia la picior pe la 6 metri cu poarta aproape goala, pai ce vroiati sa faca? ...sa se mai gandeasca daca sa dea gol sau nu?
...al doilea pitic lenevea pe la mijlogul terenului si iete ca un alt pitic degajeaza ...si-si zice! aoleo! e poarta goala ...pai nu pot sa pierd o asa ocazie!
...si uite-asa mexicanii s-au trezit locul doi si s-au calificat

p.s. cu parere de rau pentru "rudele" mele din Germania, dar nemtii nu mai au aceeasi echipa de acum 4 ani. Jogi nu s-a mai scarpinat unde trebuia!

divo
27.06.2018, 18:14
...de ce? sarbatoresti ceva? :d:

...acum sa fim obiectivi! ...s-a trezit piticu' cu mingia la picior pe la 6 metri cu poarta aproape goala, pai ce vroiati sa faca? ...sa se mai gandeasca daca sa dea gol sau nu?
...al doilea pitic lenevea pe la mijlogul terenului si iete ca un alt pitic degajeaza ...si-si zice! aoleo! e poarta goala ...pai nu pot sa pierd o asa ocazie!
...si uite-asa mexicanii s-au trezit locul doi si s-au calificat

p.s. cu parere de rau pentru "rudele" mele din Germania, dar nemtii nu mai au aceeasi echipa de acum 4 ani. Jogi nu s-a mai scarpinat unde trebuia!

Daaaa, sarbatoresc moartea pasiunii! Cum sa pierzi 2-0 cu South Korea? Cu South Korea! :D

Haha "rudele" mele croate sunt fericite. Ca tot faceti voi misto de...rubedenii! :))

Pisoi
27.06.2018, 21:05
Haha "rudele" mele croate sunt fericite. Ca tot faceti voi misto de...rubedenii! :))
...s-avem pardon! ...io nu fac misto de ...rubedenii! ..."rudele" mele pretioase de "pretutindeni" sunt cei pe care i-am cunoscut virtual aici pe acest Forum! :ideea:

p.s. Croatia se claseaza in primele mele faforite! :cool:

Pisoi
28.06.2018, 20:31
Bai! ...cei din EU! ...fiti optimisti! EU are mai multe sanse sa castige Cupa! :ideea:

S-au finalizat si 16-ele!
Au ramas in cursa 9 echipe Europene, 5 S Americane si 2 Asiene!

"Ai mei ca brazii" din Africa au parasit competitia! :thatsit:
Si azi au fost meciuri surpriza! Senegal pierde, Japan pierde ....si se califica Japan! :surprised:

Va astept cu comentarii si pronosticuri!

p.s. Bre! ...acu' 4 ani nemtii i-au injosit pe Brazilieni cu 7-1 la ei acasa, anu' asta a fost randul lor! ...ca-asa-i in fotbal! :-?

VanDerGigi
29.06.2018, 04:23
Va astept cu comentarii si pronosticuri!

Uruguay vs. Portugalia -> Portugalia
Franţa vs. Argentina -> Franta
Brazilia vs. Mexic -> Brazilia
Belgia vs. Japonia -> Belgia
Spania vs. Rusia -> Spania
Croaţia vs. Danemarca -> Croatia
Elveţia vs. Suedia -> Suedia
Anglia vs. Columbia -> Anglia

Dupa aceea:

Portugalia vs. Franta -> Franta (Greu de spus dar cred ca francezii isi vor lua revansa - totusi problema e Cristinel. Cand isi pune in minte, castiga orice meci de unul singur)
Brazilia vs. Belgia -> Belgia
Spania vs. Croatia -> Croatia
Suedia vs. Anglia -> Suedia

Mai departe:

Franta vs. Belgia -> Belgia
Croatia vs. Suedia -> Croatia

Finala:

Belgia vs. Croatia -> Belgia la 11 metri

Sa nu ziceti ca nu v-am spus :lol:

Ps: Anglia a fost o rusine aseara. Nici pic de respect pt competitie si pt miliardele de telespectatori. Daca as fi FIFA i-as suspenda de la urmatoarea cupa mondiala.

sorin
29.06.2018, 09:25
Si azi au fost meciuri surpriza! Senegal pierde, Japan pierde ....si se califica Japan! :surprised:
Culmea ghinionului, sa pierzi calificarea la cartonase galbene.

Pisoi
29.06.2018, 16:08
Jiji, partial sunt de acord cu ponosticurile tale, dar sunt convins ca vor fi si surprize! ...iar accidentarile pot da peste cap sirul evenimentelor!

Culmea ghinionului, sa pierzi calificarea la cartonase galbene.
...nu am avut nici un dubiu ca te esti un "bun analist" si la Fotbal! ...asa cum te dai si la hochei!:pe:
Bre! arbitrii sunt de vina! ...c'asa-i si'n hochei!:starsmile:

FidelKatzo
30.06.2018, 12:36
Felicitari Gigi,ati castigat pe merit !

http://youtu.be/VBQEg3HpfeQ

Editat: Am schimbat clipul cu un altul pt ca nu mergea in alte tari. Nici ala n-a mers si nici altele. Am pus de la arabi ca vestul e salbatic.

VanDerGigi
30.06.2018, 16:56
Felicitari Gigi,ati castigat pe merit !

Cristinel n-a mai dat cu gel ..dar asta e.
Franta a facut un meci f bun dar deja euforia e prea mare si nu-mi miroase a bine. Deocamdata de abia au pus mana pe un crac sub fusta si sa nu se trezeasca cu o palma peste ochi.
La 2-1 pt Argentina, aveau privirile goale. Cheia meciului a fost bijuteria lui Pavard. Ce gol ..cine a dat vreodata cu piciorul in minge stie ce inseamna un voleu cu exteriorul executat perfect. Si cand mai merge si direct in vinclu, dai cu palaria de pamant. Apoi au avut meciul la discretie. Observ ca le iese jocul cu echipele care vor sa joace fotbal. Cu echipe mici care omoara jocul ca Australia, e greu de tot.
Cred ca Uruguay le prinde mai bine decat Portugalia. Cu Brazilia sau Belgia are sa fie iar un meci spectacol.

Ps. N-am inteles tragedia planetara ca Argentina a iesit "inca" din optimi. Pai e o performanta, plus de asta au mai fost ei scosi in optimi de altii mai amarati pe cand aveau echipa mult mai buna ca acum. Nu poti sa-i compari pe astia de acum cu Simeone, Batistuta, Bebeto, etc.

FidelKatzo
01.07.2018, 02:47
tragedie planetara pentru argentinieni.la ei este moda cand plangi sa iti rupi hainele de pe corp.
doare,dar este o durere suportabila.
nemtii mai sunt la faza de cautari . cine sunt vinovatii,unde s-a gresit,etc. ? o situatie similara cu cea din politica tarii. toti stiu ca pestele se impute de la cap,dar exact amanuntul asta important este ignorat.
propunerea mea este ca Jogi sa o ia de mina pe Angela si sa mearga amindoi pe o insula singurateca in Pacific,unde sa se inmulteasca in liniste si cu placere.
surprinzator cate puncte comune au. dragostea de ciolan predomina si influenteaza deciziile luate. prevad ca o sa aiba amindoi soarta Bardului din Scornicesti,altfel nu scapam de ei.

VanDerGigi
01.07.2018, 08:47
doare,dar este o durere suportabila.
Au dreptul sa fie suparati, dar n-are de ce sa doara. Miliarde de oameni sufera cu adevarat zi de zi de boli, de foamete, etc.

Trebuie sa vezi clipul asta neaaparat. :lol: :lol:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1906522689408235&id=984867691573744&refsrc=https%3A%2F%2Fm.facebook.com%2FOhMyGoal.Kel iNetwork%2Fvideos%2F1906522689408235%2F&_rdr

VanDerGigi
01.07.2018, 13:00
Jiji, partial sunt de acord cu ponosticurile tale, dar sunt convins ca vor fi si surprize!

Ai avut dreptate, Rusia a eliminat Spania.
Daca se iau pariorii dupa mine, ajung la faliment.

divo
01.07.2018, 16:38
OMG! Incep loviturile de la 11 m in Croatia-Danemarca! Nu imi vine sa cred Cum au ratat croatii 11m in finalul prelungirilor! Sa vedem ce va fi! Hai Croatia! :))

VanDerGigi
01.07.2018, 16:58
OMG! Incep loviturile de la 11 m in Croatia-Danemarca! Nu imi vine sa cred Cum au ratat croatii 11m in finalul prelungirilor! Sa vedem ce va fi! Hai Croatia! :))

Si pe langa ala, au mai ratat 3 "mingi de meci"!!
Ma asteptam sa se intoarca impotriva lor dar au avut noroc cu carul. Ratezi 4 lovituri de la 11 metri ..
Nu stiu daca mai cred in Croatia asa departe. Pai cand numai zana buna te califica cu Danemarca ..
Ah apropo, si Romania a facut egal cu Danemarca in preliminarii, deci cu un pic mai mult bulan la 11 metri (dah, nu era greu ol) eram in sferturi!!! Yehaa are dreptate Burleanu in felul lui.

Ps. N-am fumat decat regular tabacco.

Pisoi
01.07.2018, 16:58
...du-te si mai bea ceva! ...de data asta pentru rudele din Croatia!:d
p.s. ...recunosc! ...de data asta am am avut si io morcovu'... felicitari Croatia! :aplause:

divo
01.07.2018, 20:20
...du-te si mai bea ceva! ...de data asta pentru rudele din Croatia!:d
p.s. ...recunosc! ...de data asta am am avut si io morcovu'... felicitari Croatia! :aplause:

But of course!!! :)) Rudele mele din Croatia sunt fericite acum! A fost victoria nervilor, cred. :D

Pisoiule, maine dimineata e meciul cel mai asteptat! :)) Ce zici: Brazilia sau Mexic?

divo
01.07.2018, 20:24
Si pe langa ala, au mai ratat 3 "mingi de meci"!!
Ma asteptam sa se intoarca impotriva lor dar au avut noroc cu carul. Ratezi 4 lovituri de la 11 metri ..
Nu stiu daca mai cred in Croatia asa departe. Pai cand numai zana buna te califica cu Danemarca ..
Ah apropo, si Romania a facut egal cu Danemarca in preliminarii, deci cu un pic mai mult bulan la 11 metri (dah, nu era greu ol) eram in sferturi!!! Yehaa are dreptate Burleanu in felul lui.

Ps. N-am fumat decat regular tabacco.

Jiji, de acord, dar tot victorie e! :))) Sa se mai bucure si gura lor croata!

P.S. Io cred ca tu joci la deruta cu pronosticurile alea! :))

Pisoi
01.07.2018, 22:48
... Ce zici: Brazilia sau Mexic?
...sunt cu "rudele" din Mexic! ...dar e si posibila "surpriza"! :d:

divo
02.07.2018, 15:12
...sunt cu "rudele" din Mexic! ...dar e si posibila "surpriza"! :d:

Ti-au plecat musafirii aka rudele din Mexic! No bun, cred ca acum ii pleaca musafirii si lu' Jiji! 2-0 pentru Japonia in meciul cu Belgia! :))

divo
02.07.2018, 15:56
Moamaaaa ce meci Belgia-Japonia! :)

Nah Jiji, ce sa mai zici? Daca si Belgia se screme cu Japonia...probabil ca Romania ar fi castigat finala! :))

Pisoi
02.07.2018, 21:53
Surprizele vor continua! :cool:

VanDerGigi
03.07.2018, 03:29
Moamaaaa ce meci Belgia-Japonia! :)

Nah Jiji, ce sa mai zici? Daca si Belgia se screme cu Japonia...probabil ca Romania ar fi castigat finala! :))

Belgienii i-au privit de sus pe japonezi si erau sa se arda. Cand a intrat morcovul fara lubrifiant, au pus osul la treaba si au dat 3 in 25 de minute. Au avut putin noroc ca au dat primul gol repede.

Pt cunoscatori: Populatia Romaniei e pe cale sa se dubleze. A iesit Borcica din puscarie.

Pisoi
04.07.2018, 13:26
Surprizele au continuat!
1- nu ca Japonia a pirerdut, ci ca a condus neasteptat cu 2-0 si n-au reusit sa pastreze scorul!
2- Anglia nu a reusit sa inscrie gol din actiune dar, norocosi au castgat la 11m!

VanDerGigi
06.07.2018, 06:26
Azi avem doua sferturi tari. Francezii deja sunt cu sufletul la gura inca dis de dimineata, toata lumea pleaca acasa mai devreme zici ca-i sarbatoare.

Pisoi
06.07.2018, 13:36
Azi avem doua sferturi tari. Francezii deja sunt cu sufletul la gura inca dis de dimineata, toata lumea pleaca acasa mai devreme zici ca-i sarbatoare.
...au avut si de ce! :d
p.s. Brazilia singura echipa sud Americana ramasa in cursa! ...sa vedem pana cand! :-?

VanDerGigi
06.07.2018, 14:28
...au avut si de ce! :d
p.s. Brazilia singura echipa sud Americana ramasa in cursa! ...sa vedem pana cand! :-?

Pff sa-i vezi dupa ..claxoane si steaguri pe geam zici ca au castigat cupa mondiala deja. In fine, bravo lor, intr-un fel m-am intristat ca niciodata ca n-a jucat si Romania sa claxonez si eu si sa flutur steagul. Poate data viitoare.

Brazilienii se opresc aici. Inca de cand a inceput competitia parca am avut premonitia asta ca Belgia va juca cu si o va bate pe Brazilia. Mai departe Franta - Belgia nu mai stiu. Francezii arata mult mai bine decat cum au inceput competitia si e posibil orice.

Ps. Pana acum nu am zbarcit-o chiar asa rau cu pronosticurile huh? Spania si Portugalia.. cine se astepta?

VanDerGigi
06.07.2018, 16:13
Brazilienii se opresc aici. Inca de cand a inceput competitia parca am avut premonitia asta ca Belgia va juca cu si o va bate pe Brazilia. Mai departe Franta - Belgia nu mai stiu. Francezii arata mult mai bine decat cum au inceput competitia si e posibil

Et voila comme ça c'est fait. am zis asta mai sus la 1-0 si ma asteptam la mai mult de la Brazilia. Tot Europa e fruncea la sportul rege! N-aud nici un zumzet de tzantzar prin cartier. La golul doi al Japoniei cu Belgia era petrecere. Bag seama ca o au in cur original cu Belgia. Mai ales acum. Si ..v-am zis io!

Pisoi
07.07.2018, 22:45
Croatia, victorie meritata! :aplause:
...parerea mea e ca Rusia (ca si Brazilia) cand s-au vazut incoltiti au jucat la prelungiri si eventual 11m!
...dar au luat-o'n barba! :d:

p.s. prevad Croatia in finala! ...si mai vedem!

sorin
08.07.2018, 10:19
World Cup is an European business now. Nici nu-mi amintesc o alta editie in care toate 4 semifinalistele au fost din Europa. Croatii au avut bulan de 2 ori la rand la 11 metri, a treia oara (daca va mai fi), teoria probabilitatilor isi va spune cuvantul.

Greu de dat cu pronosticu' in Franta vs. Belgia, dar parca-i vad mai "flamanzi" pe belgieni.

PS. Pana la urma invadeaza Vladimir si ai lui Croatia, sau nu?

Pisoi
08.07.2018, 15:24
Greu de dat cu pronosticu' in Franta vs. Belgia, dar parca-i vad mai "flamanzi" pe belgieni.
Lukaku e dat dracu'! ...sansa de avansare (fie pt F sau B) in finala depinde de aparare!

PS. Pana la urma invadeaza Vladimir si ai lui Croatia, sau nu?
Bre! ce intrebare ie asta? ...pai n-are cum sa ocoleasca "scutul" de la Deveselu! :d:

p.s. Cat de obiectiv as vrea sa fiu, ...ii vad pe Croati in finala! :ideea:

VanDerGigi
09.07.2018, 03:19
Nu a mai impresionat cu nimic Croatia de cand a batut pe Argentina. Sa fim sinceri cred ca i-am supra-evaluat. Daca trec de Anglia si sper sa o faca (tot la 11 metri :lol:), apoi sunt aperitiv o finala mai usoara decat visau pt oricare dintre Franta si Belgia.

Pisoi
10.07.2018, 19:25
Gata si cu prima semifinala!

Cam dezamagitor pentru ambele echipe chiar daca Franta a avansat!
Franta, un gol frumos dar norocos al unui fundas! ...atacanti ioc! ...in rest! ...tragere de timp!
Belgia, cam obositi, au dat piept cu o aparare solida! Lukaku izolat chiar si de co-echipieri!

Parerea mea e ca meciul a fost mai cursiv si fara faulturi simulacre, ca la sud-americani!

Croatia are sansa sa faca istorie!:cool:

VanDerGigi
11.07.2018, 05:13
Speram sa fie un meci spectacol dar parca ceva imi spunea ca o sa fie sacrificat spectacolul in favoarea rezultatului.
Pan' la urma cam kkcios ..doua echipe de valori apropiate, un meci tacticizat. Belgia a incercat sa joace mai mult fotbal. Hazard e meserias a fost de departe cel mai bun de pe teren.
Chiar daca am tinut cu Franta, am fost trist pt belgieni. Arbitrul m-a scarbit cam hotz a doua repriza le-a dat tot ce era de dat francezilor iar pt belgieni a inchis ochii in cateva momente cum ar fi faultul clar a lumina zilei la Hazard in marginea careului. De ce sa nu fim cinstiti! Pai cand echipele sunt de valori apropiate, orice ciupeala din asta poate face diferenta.

Apoi nene a fost petrecere in toata tara, in centrul satului s-a strans lume ca la nebuni auzeam urlete, petarde, muzica din pat cu veluxu' deschis n-am putut sa dormim pan' la miezul noptii. Toata lumea s-a facut muci, care a reusit sa ajunga la munca au niste fetze de spart oglinzi :lol:

VanDerGigi
11.07.2018, 16:53
:lol: :lol: :lol:

Bye bye England ..lasa pe data viitoare cand se implinesc 60 de ani.
Mumele de trisori, ce credeau ei ca daca iau bataie intentionat si merg pe partea mai usoara fara Brazilia, Argentina, Franta ..ajung in finala si e gata treaba.

Asadar..
Franta - Croatia.

Pisoi
11.07.2018, 20:42
Deci nu am cuvinte! Ma duc sa beau ceva! Pe bune!
...cred ca acum te-ai pilit deja! :lol:

wow! ...si meciul asta poate fi considerat o surpriza, si chiar e! ...broavo Croatia! :aplause:

Prima repriza, croatii mi-au parut obositi lulea ...si mi-am zis ...pierd la scor! ...dar am continuat sa sper!
A 2a repriza, croatii parca au baut "aghiazma" ...si usor, usor i-au dovedit pe "rugbistii englezi"
In prelungiri, s-au aparat bine si au reusit "surpriza" :cool:

Concluzii:
Parerea mea este ca acum Francezii cam au morcovu' si probabil ca nu se asteptau sa-i intampine in finala!
Rivalitatea Anglia-Franta se stie de cand lumea, acum cred ca sunt in dilema cu ce tactica sa abordeze un adversar surpriza!
Sper ca Croatia sa faca istorie pana la capat!:v:

p.s. Eu personal m-am cam saturat sa vad in finale (sau campioni) numai tarile care se "lauda" cu faima si vedetele lor!:pe:

Daca Croatia ia cupa o sa fie o motivatie pozitiva pentru toate natiunile care au inca inhibatia de inferioritate contra tarilor cu renume mondial in fotbal!

divo
11.07.2018, 22:49
...cred ca acum te-ai pilit deja! :lol:

wow! ...si meciul asta poate fi considerat o surpriza, si chiar e! ...broavo Croatia! :aplause:

Prima repriza, croatii mi-au parut obositi lulea ...si mi-am zis ...pierd la scor! ...dar am continuat sa sper!
A 2a repriza, croatii parca au baut "aghiazma" ...si usor, usor i-au dovedit pe "rugbistii englezi"
In prelungiri, s-au aparat bine si au reusit "surpriza" :cool:

Concluzii:
Parerea mea este ca acum Francezii cam au morcovu' si probabil ca nu se asteptau sa-i intampine in finala!
Rivalitatea Anglia-Franta se stie de cand lumea, acum cred ca sunt in dilema cu ce tactica sa abordeze un adversar surpriza!
Sper ca Croatia sa faca istorie pana la capat!:v:

p.s. Eu personal m-am cam saturat sa vad in finale (sau campioni) numai tarile care se "lauda" cu faima si vedetele lor!:pe:

Daca Croatia ia cupa o sa fie o motivatie pozitiva pentru toate natiunile care au inca inhibatia de inferioritate contra tarilor cu renume mondial in fotbal!

Am beut cu rudele din Croatia! Sa ne fie de bine! :) Nu am apucat sa vad meciul, dar am fost la "curent" cu scorul! Daca va castiga Croatia, Pisoiule, va invit la o bere sau un suc sau o tuica sau apa minerala sau...! :)

P.S. Daca stii vreun loc fain unde se vizioneaza finala in zona, da si tu de stire! :)

VanDerGigi
12.07.2018, 03:51
Concluzii:

Absolut deloc! Ba din contra, poporul e de un optimism ingrijorator. Absolut cu oricine vorbesc toti vad meciul ca pe o formalitate lejera se vad mari favoriti. Aroganti francezii ca intotdeauna. N-au invatat nimic. Sper ca Deschamp si jucatorii sa gandeasca realist.
Cica vor castiga cu 3-0, sau 4-1 :lol: :lol: Dupa ce m-a bufnit rasul au mai lasat-o la minim 2-0. Unul din argumente e ca aia sunt mai obositi, cu o zi mai putin de odihna si echivalentul unui meci mai mult jucat (3 x 30 min de prelungiri). Adevarat dar ..ambitia naste puteri nebanuite.

Bah baieti! Va anunta Gigi ca sunteti pe cale sa aveti o surpriza! Nu zic ca nu e in stare sa castige Franta. Are tot ce-i trebuie, poate s-o faca si cel mai probabil va castiga. Dar va trebui sa lupte pe viata si pe moarte n-o sa vina gratuit. Pe mine m-a impresionat puterea croatilor aseara. Ce ambitie or sa aiba aia acuma in finala, mama mama poate le trage scaunul de sub cur francezilor precum Portugalia acum doi ani.

Anyway, un lucru e sigur. IT'S NOT COMING HOME !!! :lol: :lol: :lol: haiosi englezoii vor sa ajunga in finala cu un sut pe poarta in 120 de minute.

sorin
12.07.2018, 17:24
Daca intra sutul ala al belgienilor, cand era 0-0, hmm, ce meci ar fi fost. Bun portarul intunecatilor.

Pisoi
12.07.2018, 21:35
…P.S. Daca stii vreun loc fain unde se vizioneaza finala in zona, da si tu de stire! :)
...care zona? Zagreb? :thinking:

... Aroganti francezii ca intotdeauna. N-au invatat nimic. Sper ca Deschamp si jucatorii sa gandeasca realist.
...de ani! ...ma straduiesc si io cu sorin! :starsmile:

... Pe mine m-a impresionat puterea croatilor aseara. Ce ambitie or sa aiba aia acuma in finala, mama mama poate le trage scaunul de sub cur francezilor precum Portugalia acum doi ani.
...pai nu spusei! ...aghiasma da puteri nebanuite! :d

Daca intra sutul ala al belgienilor, cand era 0-0, hmm, ce meci ar fi fost. Bun portarul intunecatilor.
Bai! ...la ce televizor te uiti? ...aici se joaca fotbal! ...nu hochei!:d:

Pisoi
14.07.2018, 14:38
Asa cum ma asteptam Belgia i-a dilit pe englezi! :aplause:

Maine! …Hai Croatia!:anounce::anounce:

divo
15.07.2018, 02:22
Asa cum ma asteptam Belgia i-a dilit pe englezi! :aplause:

Maine! …Hai Croatia!:anounce::anounce:

Daca vor castiga Croatii, imi trimit un premiu! Au fost favoritii mei de la bun inceput, asa ca...il merit!

Unde puteti vedea meciul in Los Angeles daca tineti cu Croatia:

St. Anthony Croatian Catholic Church
712 N Grand Ave, Los Angeles, California 90012

si

Croatian American Club
631 W 9th St, San Pedro, CA 90731

VanDerGigi
15.07.2018, 09:10
Bai, Biserica e pentru rugaciune nu pentru vizionat meciuri!
Sunteti gata?
Croatia tre sa dea un gol in prima repriza ca sa deschida meciul, altfel daca da Franta prima ..nu le ramane decat sa aplice metoda PUSH (pray until something happens).
Bericioaicele si sampania la rece, asteptam niste prieteni pe la noi, plozii echipati in echipamentul frantei..
Hai Franta!!! Io zic 3-2.

Ps. A trebuit sa umblu la rezerva de Duvel ca nu am gasit la 3 supermarket-uri. Cred ca sunt shucariti si au zis belgienii ..nu va mai dam bah nici o bere! Gigi e collateral damage.

FidelKatzo
15.07.2018, 10:38
Nu a mai impresionat cu nimic Croatia de cand a batut pe Argentina. Sa fim sinceri cred ca i-am supra-evaluat. Daca trec de Anglia si sper sa o faca (tot la 11 metri :lol:), apoi sunt aperitiv o finala mai usoara decat visau pt oricare dintre Franta si Belgia.

am spus de la inceput ca imi place echipa franceza,sper sa nu ii subaprecieze pe croati.

distractie placuta Gigi.

divo
15.07.2018, 12:17
Oare numa’ mie mi se pare dar pare sa fie mai mult de 11 jucatori francezi pe teren? :D

3-1 pentru francezi...:((((

FidelKatzo
15.07.2018, 13:05
a fost un meci frumos cu multe goluri.
felicitari Gigi ati castigat pe merit ! cred ca afost unul din campionaltele mondiale cele mai bine organizate.
cine s-a asteptat sa vada saracie si mizerie a fost dezamagit. rusii sunt un popor prietenos si cultivat.

Pisoi
15.07.2018, 13:45
Cocosii au jucat la "ciupeala" si le-a mers!
Parerea mea! Croatii au jucat mult mai bine dar au cazut in plasa strategiei frantujilor!
Dar asta e! ...fotbalul se joaca pe goluri!
Acum unii plang de bucurie si altii de regret! Foarte bine se putea si invers! ...pana si cerul plange!

Felicitari Croatiei pentru performanta si pentru meciurile frumoase cu care ne-au incantate/delectat la acest WC.:aplause:

p.s. ...golul al2lea al Croatiei a fost cel mai frumos gol ever!:cool:

christianT
15.07.2018, 14:15
Si uite asa o echipa africana ajunge campioana a lumii la fotbal. Bravo Africa!

Pisoi
15.07.2018, 14:53
Si uite asa o echipa africana ajunge campioana a lumii la fotbal. Bravo Africa!
...m-am temut sa fac o astfel de remarca! :d: :aplause:

p.s. ...sincer as fi vrut sa vad o finala Nigeria-Japonia!:d:

VanDerGigi
15.07.2018, 17:09
a fost un meci frumos cu multe goluri.
felicitari Gigi ati castigat pe merit ! cred ca afost unul din campionaltele mondiale cele mai bine organizate.
cine s-a asat sa vada saracie si mizerie a fost dezamagit. rusii sunt un popor prietenos si cultivat.

Ne-am simtit bine a fost ok. Am bagat si o miutza in curte la pauza, facut diferenta- fecioru a fost boss.
Nu pot sa mint, toata planeta a tinut cu Croatia si la fel tineam si eu daca nu ma francezizam. La primul goal al croatilor am sarit din instinct m-am rusinat apoi.
Dar e vorba de valoare. Croatia a si cedat fizic in repriza a doua, era de asteptat.. pacat ca inima nu tine mereu loc de muschi.

Peste un an incepe si pruncul meu fotbalul in sat la 4 ani. Nationala frantei e colorata pt ca da o sansa oricarui om sa ajunga sus. Iar asta e un lucru exceptional.
Din ce am inteles, sistemul de selectie e pe valoare de mici nu pe relatii si bani. Multe de spus. Aici daca plodul joaca in sat si e talentat, suna antrenorul mai sus sa vina sa-l vada si il monitorizeaza 1 an la varsta frageda. Asa ajung copiii africani la echipa nationala. La un moment dat tre sa faci o alegere, ori fotbal ori scoala.
E normal. Emigrantii aleg fotbal, bastinasii scoala ..e greu sa alergi cu stomacul plin. De aia au echipa plina de culoare.

In orice caz. Bravo Franta si Bravo Croatia!!!!!

Russia si Putin ...niste comunisti prosti. Bine ca exista America si vestul Europei altel nu stiam cum arata lumina soarelui.

Pisoi
15.07.2018, 23:44
Adevarul e ca nu culoarea jucatorilor conteaza ci dedicatia lor pentru tara care o reprezinta!
Prestigiul si mandria valorilor bastinase considerate cu renume royal dispare pe timp ce trece!
In viitorul apropiat poate si RO sa considere adoptarea unei strategii asemanatoare de lunga durata in orice domeniu!

Felicitari si Rusiei pentru excelenta organizare al WC 2018!:aplause:

p.s. ...ce m-a impresionat cel mai mult:
Toate stadioanele super moderne!
Securitatea in general!
Transmisiunile TV in general, care au acoperit (in detail) reluarile in totalitate!

p.s.2 ...Bine ca la noi FOX a transmis toate meciurile ...ca daca era NBC, probabil eram nevoit sa-mi iau alte TVuri!

VanDerGigi
16.07.2018, 05:24
Adevarul e ca nu culoarea jucatorilor conteaza ci dedicatia lor pentru tara care o reprezinta!

In viitorul apropiat poate si RO sa considere adoptarea unei strategii asemanatoare de lunga durata in orice domeniu!

Pisoias ai pus punctul pe i. E vorba de felul in care ii creste societatea. Eu am inceput sa tin cu Franta intr-o dimineata cand l-am dus pe fimiu la cresa. Femeile alea erau vopsite in obraji steagul Frantei, era zi de meci.
Cu cat ma interesez si inteleg mai mult sistemul, cum isi cauta si cresc talentele, cred ca ii vor prinde din urma pe ceilalti cu 4 stele pe emblema. De la 12 ani ii naturalizeaza daca sunt buni si nu au cetatenia. Daca sunt foarte saraci ii iau la cluburi si le dau casa si masa.
Cu timpul o sa vedem tot mai multi emigranti in nationale. Copii sarmani care inca bat mingea pe maidan, nu stau cu nasul in tablete si telefoane si cand dorm. Spania si Germania vor incepe reconstructia, Italia si Olanda au inceput deja.

Romania nu o sa naturalizeze niciodata pe nimeni cel putin cat mai traiesc eu. Noi romanii suntem prea buni, prea talentati, prea albi, prea smecheri, prea spalati, prea destepti, cum sa bagam noi un strain in echipa nationala? Noi radem de aia ca sunt negri si doar ne uitam la tv cum ei castiga cupa mondiala ..

un fragment..

Dar de ce Franţa şi Belgia au ajuns două selecţionate de jucători a căror origini sunt departe de Paris şi Bruxelles? Orice explicaţie a vreunui sociolog sau om politic păleşte în faţa poveştii unuia dintre cei care s-au aflat pe teren în această seară. “...Mama amestecase laptele cu apă. Nu aveam suficienţi bani ca să ne ţină laptele toată săptămâna. Eram faliţi. Primul lucru la care am renunţat a fost cablul TV. Gata cu meciurile la televizor! Mă întorceam acasă şi nu aveam lumină. Voiam să fac o baie, dar nu aveam apă caldă. Finalmente, mi-am luat inima în dinţi şi i-am zis: “Mamă, toate astea o să se schimbe! O să joc fotbal pentru Anderlecht”. Aveam 6 ani. Nu jucam FIFA, pentru că nu ne permiteam Playstation. Fiecare meci pe care îl jucam era o finală. Încercam să rup mingea în două când şutam. Încercam să îmi “omor” fiecare adversar. Jucam cu atâta furie din mai multe motive… Din cauza şobolanilor care alergau la noi în apartament, din cauză că nu mă puteam uita la fotbal, din cauză modului în care mă priveau ceilalţi părinţi”, sunt fragmente din povestea lui Romelu Lukaku, din theplayerstribune.com, spusă înainte de turneul final.

Atunci când părinţii nu-şi permit să-i cumpere copilului un Playstation, acesta descoperă bucuria în jocul cu mingea, atunci când durerea psihică este experimentată zilnic, durerea fizică de la antrenamente nu mai contează, iar când reuşita este singura variană, copilul sărac ajunge idolul celui bogat.

sorin
17.07.2018, 14:21
Ghinionisti tare croatii. Fara autogol si mana aia aiurea in careu, alta faina se macina la moara.

VanDerGigi
17.07.2018, 17:00
Ghinionisti tare croatii. Fara autogol si mana aia aiurea in careu, alta faina se macina la moara.

Io zic ca daca vrem sa fim cinstiti fara sa tinem nici cu aia nici cu ailaltii.. Per total cine merita sa castige cupa din cele doua?
La autogol cred ca era gol direct si fara sa o atinga nimeni. Nu-s probleme si ei au primit un gol cadou de la Lloris.
Pe sfarsit croatii au terminat energia mergeau pe teren si sunt de inteles. Cornerul ala cu mana aia e putea sa-si retraga mana macar dar a fost mai tentant sa o dea in corner.

Privesc spre Euro 2020 si ne vedem pe Arena Nationala :)

VanDerGigi
19.07.2018, 16:21
De prin lume adunate..
La urmatorul Super Bowl, sa-mi ziceti si mie cati jucatori albi vedeti pe teren.
Sau cand majoritatea atletilor americani colorati castiga medalii la Olimpiade, sa le treaca in contul Africii.

sorin
26.07.2018, 11:35
Mda, cand isi va trece Franta cele doua cupe mondiale in contul Africii, se va face la fel si la fotbal american :lol:

PS. Pe mine ma amuza tare cum zic astia in finala la baseball, World series.

VanDerGigi
26.07.2018, 13:40
Lasa vrajeala, ai ajuns la Mamaia? Care e temperatura apei?

Ps. Sorry boss am facut pocinogul ca Anjela si ti-am editat mesajul din greseala. Am recuperat din el cat am putut.

Pisoi
26.07.2018, 20:55
De prin lume adunate..
La urmatorul Super Bowl, sa-mi ziceti si mie cati jucatori albi vedeti pe teren.
Sau cand majoritatea atletilor americani colorati castiga medalii la Olimpiade, sa le treaca in contul Africii.
Bine ca ai mentionat ca "ie de la lume adunate" si nu vine de la tine!

...in US nu cred ca se poate face comparatie intre "colorati" vs. "albi" ...vs./ca in UE! :ideea:
...alte comentarii sunt de prisos!:-$

p.s. ...daca vrei, putem dezvolta "subiectul" pe un alt nou topic!

VanDerGigi
27.07.2018, 03:23
...in US nu cred ca se poate face comparatie intre "colorati" vs. "albi" ...vs./ca in UE! :ideea:
...alte comentarii sunt de prisos!:-$

Ai perfecta dreptate, in US sunteti cam 50%-50% esti obisnuit si culoarea epidermei nu iti provoaca atata stupoare ca in Europa. Plus ca acolo ciocul mic stiti de frica. Iti imaginezi sa ciripesti in public acolo despre sportivii de culoare cum ca defapt reprezinta Africa nu America? Te-ar exclude din societate cu acte in regula :lol:

sorin
28.07.2018, 06:16
Lasa vrajeala, ai ajuns la Mamaia? Care e temperatura apei?
Vreme de kkt, parca-i la tropice, ploua zilnic, innorat, iar daca vrei ceva plaja, ar trebui sa stai probabil toata ziua, sa prinzi gaurile din nori. Deocamdata, inca sunt la hidratare cu baietii, mai am timp kklau sa prind si ceva vreme buna.

VanDerGigi
28.07.2018, 08:20
.. Deocamdata, inca sunt la hidratare cu baietii, mai am timp kklau sa prind si ceva vreme buna.

Asa imi place sa aud. Intai perfuzii si apoi clatit ochii. :lol:

sorin
01.08.2018, 02:48
Intai perfuzii si apoi clatit ochii. :lol:
Clatitul de ochi e o activitate complexa si benefica, indiferent de vreme :d

Pisoi
01.08.2018, 19:21
Clatitul de ochi e o activitate complexa si benefica, indiferent de vreme :d
E clar! Te uiti la soare si-ti ploua'n felinare! :d: