PDA

Arată versiune întreagă : Comunicare cu casa de pensii din Romania

Nadia2017
20.04.2017, 12:45
una ziua

Am cetatenie canadiana si romana, ma aflu in Canada de 24 ani. Acum 18 luni am depus cerere de pensie pentru anii lucrati in Romania . Stiu ca dosarul meu se afla la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti dar orice tentativa de a contacta aceasta institutie la citeva numere de telefon a esuat :

Stiu ca numerele sint corecte ( au fost confirmate si de alte autoritati romane ) dar dupa saptamini de zile de sunat ( evident la orele de birou normale din Romania, 11.00- 16.00 ) nu reusesc sa dau de nimeni, nu se raspunde la telefon, nu au voicemail. o experienta de cosmar. Am incercat si contact pe email, nici un raspuns . Numerele sint :

+40 31 805 2438
+40 31 805 2437
+40 31 805 2431
+40 31 805 2439
Presupun ca nu sint singura romanca din diaspora in aceasta situatie . Probabil ca telefoanele sint reglate sa nu deranjeze pe birocrati . Are cineva experiente similare si mai important, SUGESTII .. how to by pass the system and talk to someone ? Am incercat si la Casa de Nationala de Pensii - la orele de " audiente pensii internationale " dar mi'au spus ca daca dosarul meu este deja la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti trebuie sa sun acolo , si mi'au confirmat numerele de mai sus . M'au avertizat sa nu astept ca cineva sa raspunda la telefoane pentru ca functionarii au sarcina sa lucreze nu sa vorbeasca la telefon.

Va multumesc anticipate pentru orice idee inteligenta .

Nadia S

toni41
20.04.2017, 14:45
Nu pot sa-ti garantez inteligenta ideii, dar e posibil ca un bobârnac bine plasat la Facebook sa faca indolentza institutiei sa tresara oleaca...
Io am folosit FB-ul - nu pentru CNPensii ci contra telefoanelor care suna în gol.
Noroc!