PDA

Arată versiune întreagă : California

Radu0000
07.02.2017, 17:33
Salutare romani! Am creat acest subiect nou pentru a afla cat mai multe despre California si daca se poate, in special San Pedro. Sunt un adolescent de 17 ani si doresc sa ma mut in SUA, de preferat in California cand voi fi independent si voi avea viata mea. Doresc sa stiu cat mai multe lucruri despre California, daca exista locuri de munca bine platite(voi alege specializarea pe cibernetica-IT), daca este o zona frumoasa, cum vi se par costurile si daca merita sa ma mut. Doresc sa ma mut, nu sa lucrez cativa ani pentru a castiga cativa banuti. De asemenea, doresc sa primesc aceste informatii de la niste persoane care traiesc in California si sunt bine informate. De asemenea, pref o zona linistita, nu prea saraca, nici prea bogata, prefer sa practic surfing-ul, si sa fie cat de cat cativa romani, nu doresc sa locuiec intr-o zona cu foarte multi romani. Si pe langa acestea, va rog sa imi dati cat mai multe informatii despre California si zonele sale, despre San Pedro, L.A. etc. Si cateva sfaturi pt mutare, si poate imi sugerati niste zone bune. Va multumesc! Si daca se poate, viata de zi cu zi. Accept orice informatii suplimentare.

Pisoi
07.02.2017, 18:41
Salutare romani! Am creat acest subiect nou pentru a afla cat mai multe despre California si daca se poate, in special San Pedro. Sunt un adolescent de 17 ani si doresc sa ma mut in SUA, de preferat in California cand voi fi independent si voi avea viata mea. Doresc sa stiu cat mai multe lucruri despre California, daca exista locuri de munca bine platite(voi alege specializarea pe cibernetica-IT), daca este o zona frumoasa, cum vi se par costurile si daca merita sa ma mut. Doresc sa ma mut, nu sa lucrez cativa ani pentru a castiga cativa banuti. De asemenea, doresc sa primesc aceste informatii de la niste persoane care traiesc in California si sunt bine informate. De asemenea, pref o zona linistita, nu prea saraca, nici prea bogata, prefer sa practic surfing-ul, si sa fie cat de cat cativa romani, nu doresc sa locuiec intr-o zona cu foarte multi romani. Si pe langa acestea, va rog sa imi dati cat mai multe informatii despre California si zonele sale, despre San Pedro, L.A. etc. Si cateva sfaturi pt mutare, si poate imi sugerati niste zone bune. Va multumesc! Si daca se poate, viata de zi cu zi. Accept orice informatii suplimentare.
Stai p-aproape ca o sa-ti raspund atat cat se poate intr-o singura postare! ...sau poti sa mai dai maine p-aici avand in vedere ora din RO!

p.s. ...ce te-a determinat sa alegi San Pedro?

shogunelu
07.02.2017, 19:20
p.s. ...ce te-a determinat sa alegi San Pedro?

La aia ma gandeam si eu.
Mic sfat: nu mai spune niciodata "vreau sa raman in cutare loc", pana n-ai stat o vreme acolo si stii cu ce se mananca. Viata e plina de surprize.

Pisoi
07.02.2017, 20:25
Radu000,
E prematur sa-ti formezi o idee despre mutarea in CA, avand in vedere varsta ta si planurille de viitor, spun asta pentru ca chiar daca ti-ai face "o idee sau calcule" ...astea se pot schima radical de la an la an! ...mai ales in privinta job-urilor ...si "cost of living" care creste in functie de" cum bate vantul in politica"!
Cu cat esti mai aproape de faleza oceanului cu atat costul e mai mare.

In al 2lea rand CA e "mare" si oarecum e impartita in "segmente" cu clima diferita chiar daca "toata California se pare frumoasa" ...pentru cei care locuiesc aici!
Am inteles ca pentru inceput nu intentionezi sa lucrezi! ...cum te vei intretine? Ai cumva parinti care te pot finanta sa supravietuiesti perioadei de acomodare?
In al 3lea rand si cel mai important! ...cu ce viza crezi tu ca poti intra in US ca sa-ti indeplinesti "dorinta de a te muta in CA"?
Intreaba si o sa-ti raspund!

p.s. ...un "vis sau o dorinta" nu e de "nerealizat" ci doar trebuie sa fi bine informat ca sa o indeplinesti!
p.s.2 ...Sogunelu' a gustat din plin "strugurii de p-aici" dar acum nu-i mai plac nici aia din "UK" :cool:

shogunelu
07.02.2017, 20:50
p.s.2 ...Sogunelu' a gustat din plin "strugurii de p-aici" dar acum nu-i mai plac nici aia din "UK" :cool:

Ei as, shogunelu nu-i mort nici dupa strugurii de-acasa, daramite altii...singurii cu care e de accord oricand sunt aia din paharul de nero :cool:
Editat de pisoi: fixed quote

Radu0000
08.02.2017, 03:16
Radu000,
E prematur sa-ti formezi o idee despre mutarea in CA, avand in vedere varsta ta si planurille de viitor, spun asta pentru ca chiar daca ti-ai face "o idee sau calcule" ...astea se pot schima radical de la an la an! ...mai ales in privinta job-urilor ...si "cost of living" care creste in functie de" cum bate vantul in politica"!
Cu cat esti mai aproape de faleza oceanului cu atat costul e mai mare.

In al 2lea rand CA e "mare" si oarecum e impartita in "segmente" cu clima diferita chiar daca "toata California se pare frumoasa" ...pentru cei care locuiesc aici!
Am inteles ca pentru inceput nu intentionezi sa lucrezi! ...cum te vei intretine? Ai cumva parinti care te pot finanta sa supravietuiesti perioadei de acomodare?
In al 3lea rand si cel mai important! ...cu ce viza crezi tu ca poti intra in US ca sa-ti indeplinesti "dorinta de a te muta in CA"?
Intreaba si o sa-ti raspund!

p.s. ...un "vis sau o dorinta" nu e de "nerealizat" ci doar trebuie sa fi bine informat ca sa o indeplinesti!

In primul rând o sa studiez la universitate in marea britanie sau in SUA pentru a ma obișnui cu limba, deși stiu foarte bine engleză britanică, am aflat ca exista mici diferențe, dar le-am studiat si nu imi este foarte greu. Plus ca intenționez sa lucrez. In legătura cu viza, cetățenie, toate alea legale, le voi rezolva la momentul potrivit. Si dacă se poate, as dori informații despre san pedro care ar fi o problema, am auzit ca e o zona linistita, frumoasa etc si nah, despre clima

Radu0000
08.02.2017, 09:45
Si având in vedere diferențele de fus orar, de 10 ore, cam pe la ce ora puteți fi prezent pe forum? Ora in CA

shogunelu
08.02.2017, 15:12
In primul rând o sa studiez la universitate in marea britanie sau...

Cu astea din UK va trebui sa te cam grabesti, ca avand in vedere hard Brexit-ul spre care ne indreptam vertiginos, nu prea o sa mai fie o varianta.

Radu0000
08.02.2017, 15:22
Mai am încă 3 ani de liceu😁😁

sorin
08.02.2017, 16:21
Sunt un adolescent de 17 ani

Mai am încă 3 ani de liceu
Da la cati ani ai inceput scoala, daca ai 17 ani si inca mai ai 3 ani de liceu? :thinking:

Pisoi
08.02.2017, 19:57
In primul rând o sa studiez la universitate in marea britanie sau in SUA
...in primul rand trebuie sa-ti termini liceul cu brio! ...apoi vezi daca poti studia la universitati din UK sau US!

...pentru a ma obișnui cu limba, deși stiu foarte bine engleză britanică, am aflat ca exista mici diferențe, dar le-am studiat si nu imi este foarte greu. ...ca o prima impresie pot fi "mici diferente" dar realitatea e alta!

Plus ca intenționez sa lucrez.
...sa lucrezi ce si unde? ...daca nu o sa ai drept de munca?

In legătura cu viza, cetățenie, toate alea legale, le voi rezolva la momentul potrivit.
..."'bag seama ca ai o baza solida" daca esti asa de sigur ca "toate alea legale" le vei rezolva usor! ...sunt cam sceptic in privinta asta daca nu vi cu noi detalii!

Si dacă se poate, as dori informații despre san pedro care ar fi o problema, am auzit ca e o zona linistita, frumoasa etc si nah, despre clima
...clima in sudul CA e cam la fel peste tot pe o distanta considerabila, cu mici diferente de temperatura!
...de obicei "residentii din CA" isi aleg "zonele de resedinta" in functie de o distanta convenabila pana la job! ...altfel zone "linistite" se pot gasi peste tot in zona LA!

p.s. ...ca o curiozitate! ...cam ce si cum consideri tu o zona linistita?

Radu0000
09.02.2017, 04:49
Da la cati ani ai inceput scoala, daca ai 17 ani si inca mai ai 3 ani de liceu? :thinking:
Am început școala de la 8 ani in niciun caz nu sunt repetent, nu din moment ce sunt la cel mai bun liceu din DB😂

Radu0000
09.02.2017, 04:53
Da, o sa termin liceul cu brio,Ma descurc chiar foarte bine, cu engleză stiu ca e alta realitatea, dar sunt sigur ca ma voi putea obișnui, si de lucrat, o sa lucrez in domeniul IT , dupa ce o sa am drept de munca, si sunt sigur ca nu va fi usor in legătura cu actele, si ca zona linistita, ma refer la zone fără incidente dese sau sa fie o zona de Drogați, etc.

sorin
09.02.2017, 08:12
Am început școala de la 8 ani in niciun caz nu sunt repetent, nu din moment ce sunt la cel mai bun liceu din DB
N-am insinuat ca esti repetent, a fost doar o curiozitate, pentru ca eu la 19 ani jumate' aveam si armata terminata si incepeam facultatea. Asa era pe vremea mea.

aramis_13
09.02.2017, 12:42
Salutare romani! Am creat acest subiect nou ... Accept orice informatii suplimentare. io doar atâta zic (și-n rest :shutup:): pui caru' înaintea boilor...

sorin
09.02.2017, 15:15
pui caru' înaintea boilor...
Nu e nici prima nici ultima discutie de genul acesta. Au fost si vor mai fi forumisti care-si fac lista prioritatilor un pic mai...interesanta.

Pisoi
09.02.2017, 18:35
Da, o sa termin liceul cu brio,Ma descurc chiar foarte bine, cu engleză stiu ca e alta realitatea, dar sunt sigur ca ma voi putea obișnui, si de lucrat, o sa lucrez in domeniul IT , dupa ce o sa am drept de munca,

Nu ma indoiesc ca o sa termini liceul si ca o sa te descurci cu engleza "amricana" ...problema e alta! ...cum de esti asa sigur ca vei obtine un job in IT asa repede dupa ce o sa ai drept de munca?
...dar pana vei obtine drept de munca cum ai sa te descurci? ...e doar o curiozitate!

... , si ca zona linistita, ma refer la zone fără incidente dese sau sa fie o zona de Drogați, etc.
...cine ti-a spus ca sunt zone fara incidente dese sau drogati? ...chiar daca nu sunt la "fatada" peste tot se practica "astfel de practici ilegale" iar incidente se pot intampla oriune si in orice city care poate fi considerat safe!
Viata linistita fara teama de orice fel de "ilegalitate" s-a schimbat radical de mai bine de 25-30 de ani si aici!

Fa-ti o idee de safest cities in So Ca pe acest site:
http://www.onlyinyourstate.com/southern-california/10-safest-towns-socal/

Sau da o cautare pe unchiu' Google cu "safest cities in southern California"

Radu0000
10.02.2017, 10:40
io doar atâta zic (și-n rest :shutup:): pui caru' înaintea boilor...

Care e problema ...?

Radu0000
10.02.2017, 10:40
Nu e nici prima nici ultima discutie de genul acesta. Au fost si vor mai fi forumisti care-si fac lista prioritatilor un pic mai...interesanta.

Mai interesanta...? Eu chiar vreau sa scap din Romania asta care a ramas in urma cu 50 de ani.

Radu0000
10.02.2017, 10:43
Nu ma indoiesc ca o sa termini liceul si ca o sa te descurci cu engleza "amricana" ...problema e alta! ...cum de esti asa sigur ca vei obtine un job in IT asa repede dupa ce o sa ai drept de munca?
...dar pana vei obtine drept de munca cum ai sa te descurci? ...e doar o curiozitate!

...cine ti-a spus ca sunt zone fara incidente dese sau drogati? ...chiar daca nu sunt la "fatada" peste tot se practica "astfel de practici ilegale" iar incidente se pot intampla oriune si in orice city care poate fi considerat safe!
Viata linistita fara teama de orice fel de "ilegalitate" s-a schimbat radical de mai bine de 25-30 de ani si aici!

Fa-ti o idee de safest cities in So Ca pe acest site:
http://www.onlyinyourstate.com/southern-california/10-safest-towns-socal/

Sau da o cautare pe unchiu' Google cu "safest cities in southern California"

In caz ca nu ai auzit, la universitatile de top din Romania sau UK vin oferte pentru munca in SUA sau voi lucra cativa ani in Romania, apoi sa aplic pentru un job in CA.

Radu0000
10.02.2017, 10:45
Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.

aramis_13
10.02.2017, 12:19
Care e problema ...?măi rumânilor, bâietu' ista are dreptate! ne-am găsitără noi să ne răhățim în gustu' lui. băi, ie dămocrație, ie dreptu' lui să vizeze (pun intended!) cai verzi pe pereți. ori îi răspundeți la întrebările alea despre droagefloaceșiscaltoace, ori ciocu' mic și joc de glezne, cum îi stă bine chibițului...

sorin
10.02.2017, 12:58
Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.
Daca nu stii sa citesti printre randuri, oamenii astia incearca sa-ti explice ca important e sa te concentrezi sa culegi informatii despre cum sa ajungi aici, ca nu-i chiar asa simplu cum crezi si nu trebuie sa o bifezi deja ca "rezolvat" pe lista de prioritati de viitor. Dupa ce te vei vedea cu viza in buzunar, informatiile despre anumite locuri sunt floare la ureche.

aramis_13
10.02.2017, 13:04
băgamiaș (bip) iar mi-o iau de la conu' sorin c-alung forumiștii însetați de setea de cunoaștere...

Care e problema ...? aia e problema, da' dacă nu o poți recunoaște, degeab îți predicăm...

In caz ca nu ai auzit, la universitatile de top din Romania sau UK vin oferte pentru munca in SUA sau voi lucra cativa ani in Romania, apoi sa aplic pentru un job in CA.în caz că nu ai auzit, frecția la pcicor de lenm ajută mai puțin decât chiar și pătrunjelu-n supă...

Mai interesanta...? Eu chiar vreau sa scap din Romania asta care a ramas in urma cu 50 de ani.conform bancului de pe vremea tăticului națiunii, România e cu 50 de ani înaintea tututor...

Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.sigur dacă ai bani căcălău, da' nu așa știi cum? căcălău de trebuie să-i întorci în pod cu furca ca să nu mucegăiască, atunci te doare-n p...ortofel de toate alea ca viză, cetățenie, drept de muncă, loc de muncă, criminalitate, vreme și alte vulgaritățiuri de astea. păi normal, că în cazu' ăsta te duci în Cali ca și cum te-ai duce colea peste deal, în Trebuci... ba te mai și așteaptă gubernatoriu' Schwațenegru cu covoru' roșu la scara avionului...

cu bani îți faci tot ce vrei, poți să-ți faci piscină în mijlocul Saharei sau plajă tropicală pă vârfu' lu' Everest... așa că ai dreptate, alea sunt mezelicuri...

PS ca elev la ăl mai bun liceu din DB, la 17 ani și știind sigur că vei lucra în IT*, e cam nasol să nu știi să faci multi-quote. cam și cum te-ai apuca acum să scrii programe de PC în FORTRAN...

PS la * gurile rele spun că nenea ăla de trage cabluri și pune prize în rețea tot IT-ist se numește...

Pisoi
10.02.2017, 13:19
OK, iti raspund direct la intrebari cu toate ca e destul de greu sa-ti dau raspunsuri concrete!

Incep prin a spune ca totul "depinde"
California e mare, cu zone foarte bune, decente, mediocre, proaste si foarte proaste.
Cu cat e zona mai buna cu atat e mai costisitoare. In fiecare zona fiecare traieste cum il tine "punga" sau in functie cu ce se ocupa!
Cu cat ai job mai bine platit cu atat se poate duce o viata mai buna! Dar si cei care au venit mai mic o duc decent.
Supermarket-uri sunt pentru toate "pungile" plasate pe zone.
Costul vietii e foarte ridicat comparativ cu alte state incluzand casele sau apartamentele de inchiriat.
Acum 2 zile am auzit la radio ca preturile vor creste si anul asta atat la case cat si la apartamente.
Media de inchiriere ajunge la $2000
Cu cat mai apropape de ocean cu atat mai scump.
Cu toate ca e scump si aici se trage de fiecare cent in functie venit si pretentii!
Ca vreme CA se imparte in doua, cea de nord si cea de sud.
La nord e mai frig si in unele zone chiar ninge iarna.
Aici in sud e mai cald dar frig noaptea si nu ninge decat la munte, cum ar fi Big Bear
In LA vara temperatura este destul de ridicata, in unele zone se ridica la peste 100F, dar uscata comparativ cu statele din est.
Se spune ca vremea ideala este in San Diego area.

Cam atat acum.
Posteaza daca mai ai si alte intrebari.

p.s. Cam toate se schimba de la an la an, deci nu poti sa sti précis cum o sa fie peste 4-5 ani!

p.s.2 Am uitat sa-ti mai spun ca aici e zona seismica activa! De cand m-am asezat p-aici am trecut cu brio prin 4 cutremure majore, p-ale sub 6 le ignor. :d:

Radu0000
10.02.2017, 14:25
măi rumânilor, bâietu' ista are dreptate! ne-am găsitără noi să ne răhățim în gustu' lui. băi, ie dămocrație, ie dreptu' lui să vizeze (pun intended!) cai verzi pe pereți. ori îi răspundeți la întrebările alea despre droagefloaceșiscaltoace, ori ciocu' mic și joc de glezne, cum îi stă bine chibițului...

Hmm, nu stiu cu ce te-am deranjat...chiar nu stiu. In primul rand acesta este un forum, nu ti-am dat TIE mesaj personal, in al doilea rand, stai in bancuta ta daca nu iti convine. Atat zic, macar sa nu fiu nepoliticos, deoarece mie nu imi plac astfel de persoane si nu doresc sa ajung si eu asa. :)

Radu0000
10.02.2017, 14:26
Daca nu stii sa citesti printre randuri, oamenii astia incearca sa-ti explice ca important e sa te concentrezi sa culegi informatii despre cum sa ajungi aici, ca nu-i chiar asa simplu cum crezi si nu trebuie sa o bifezi deja ca "rezolvat" pe lista de prioritati de viitor. Dupa ce te vei vedea cu viza in buzunar, informatiile despre anumite locuri sunt floare la ureche.

Mi-ai deschis ochii. Multam Sorin, dar nu prea mi-a convenit sa primesc intrebari sau raspunsuri negative.. :) Insa, le multumesc tuturor pentru aceste informatii.

DavidFilip
10.02.2017, 14:27
Radu: incearca sa intelegi in primul rand ca toti din cei care ti-au raspuns aici incearca sa te ajute sau cel putin asa am inteles eu :) unii mai sarcastici si colorati la vorba, unii mai blanzi ca niste matze, unii mai experimentati in viata si mai ales in viata din US.

Aspectele de care intrebi tu sunt foarte putin importante, incearca sa urmaresti esenta si lucrurile necesare. Anumite aspecte sunt minore sau usor rezolvabile pentru tine, e posibil tocmai alea sa te incurce sa iti indeplinesti visele.

Eu pot doar sa iti urez succes si sa te indrum sa iti urmaresti visele oricare ar fi ele, canalizeaza-ti energia si gandirea catre ele si se vor indeplini ;)

Radu0000
10.02.2017, 14:30
băgamiaș (bip) iar mi-o iau de la conu' sorin c-alung forumiștii însetați de setea de cunoaștere...

aia e problema, da' dacă nu o poți recunoaște, degeab îți predicăm...

în caz că nu ai auzit, frecția la pcicor de lenm ajută mai puțin decât chiar și pătrunjelu-n supă...

conform bancului de pe vremea tăticului națiunii, România e cu 50 de ani înaintea tututor...

sigur dacă ai bani căcălău, da' nu așa știi cum? căcălău de trebuie să-i întorci în pod cu furca ca să nu mucegăiască, atunci te doare-n p...ortofel de toate alea ca viză, cetățenie, drept de muncă, loc de muncă, criminalitate, vreme și alte vulgaritățiuri de astea. păi normal, că în cazu' ăsta te duci în Cali ca și cum te-ai duce colea peste deal, în Trebuci... ba te mai și așteaptă gubernatoriu' Schwațenegru cu covoru' roșu la scara avionului...

cu bani îți faci tot ce vrei, poți să-ți faci piscină în mijlocul Saharei sau plajă tropicală pă vârfu' lu' Everest... așa că ai dreptate, alea sunt mezelicuri...

PS ca elev la ăl mai bun liceu din DB, la 17 ani și știind sigur că vei lucra în IT*, e cam nasol să nu știi să faci multi-quote. cam și cum te-ai apuca acum să scrii programe de PC în FORTRAN...

PS la * gurile rele spun că nenea ăla de trage cabluri și pune prize în rețea tot IT-ist se numește...

In legatura cu asta, nu am ce sa iti zic. Sincer imi e mila de tine. Si cel care pune prize si trage cabluri se numeste electrician. As fi foarte bucuros daca nu ti-ai mai face simtita prezenta. Si te asigur ca nu sunt vreun bogatan, ba chiar o duc cam rau, deoarece ai mei au divortat, stau cu mama, care incearca sa imi asigure un trai bun, renunta la multe pentru mine. Si judecand dupa felul tau de a vorbi, inseamna ca ai ura pe persoanele cu bani multi. Motivul, nu stiu care. Ah, si te rog, nu imi zi motivul, ca sa nu iti faci simtita prezenta.

Radu0000
10.02.2017, 14:35
OK, iti raspund direct la intrebari cu toate ca e destul de greu sa-ti dau raspunsuri concrete!

Incep prin a spune ca totul "depinde"
California e mare, cu zone foarte bune, decente, mediocre, proaste si foarte proaste.
Cu cat e zona mai buna cu atat e mai costisitoare. In fiecare zona fiecare traieste cum il tine "punga" sau in functie cu ce se ocupa!
Cu cat ai job mai bine platit cu atat se poate duce o viata mai buna! Dar si cei care au venit mai mic o duc decent.
Supermarket-uri sunt pentru toate "pungile" plasate pe zone.
Costul vietii e foarte ridicat comparativ cu alte state incluzand casele sau apartamentele de inchiriat.
Acum 2 zile am auzit la radio ca preturile vor creste si anul asta atat la case cat si la apartamente.
Media de inchiriere ajunge la $2000
Cu cat mai apropape de ocean cu atat mai scump.
Cu toate ca e scump si aici se trage de fiecare cent in functie venit si pretentii!
Ca vreme CA se imparte in doua, cea de nord si cea de sud.
La nord e mai frig si in unele zone chiar ninge iarna.
Aici in sud e mai cald dar frig noaptea si nu ninge decat la munte, cum ar fi Big Bear
In LA vara temperatura este destul de ridicata, in unele zone se ridica la peste 100F, dar uscata comparativ cu statele din est.
Se spune ca vremea ideala este in San Diego area.

Cam atat acum.
Posteaza daca mai ai si alte intrebari.

p.s. Cam toate se schimba de la an la an, deci nu poti sa sti précis cum o sa fie peste 4-5 ani!

p.s.2 Am uitat sa-ti mai spun ca aici e zona seismica activa! De cand m-am asezat p-aici am trecut cu brio prin 4 cutremure majore, p-ale sub 6 le ignor. :d:

Te rog din suflet sa ma scuzi daca am fost ignorant, nepasator. Acum mi-am dat seama ca ai incercat sa ma ajuti. Te rog sa ma scuzi, dar m-a cam enervat acel membru cum naiba l-o chema care e cam tare in gura.

Radu0000
10.02.2017, 14:37
Radu: incearca sa intelegi in primul rand ca toti din cei care ti-au raspuns aici incearca sa te ajute sau cel putin asa am inteles eu :) unii mai sarcastici si colorati la vorba, unii mai blanzi ca niste matze, unii mai experimentati in viata si mai ales in viata din US.

Aspectele de care intrebi tu sunt foarte putin importante, incearca sa urmaresti esenta si lucrurile necesare. Anumite aspecte sunt minore sau usor rezolvabile pentru tine, e posibil tocmai alea sa te incurce sa iti indeplinesti visele.

Eu pot doar sa iti urez succes si sa te indrum sa iti urmaresti visele oricare ar fi ele, canalizeaza-ti energia si gandirea catre ele si se vor indeplini ;)

Abia acum am inteles. Multumesc pentru asta. Si tu cumva esti de prin CA?

DavidFilip
10.02.2017, 14:50
Abia acum am inteles. Multumesc pentru asta. Si tu cumva esti de prin CA?Nu, nu sunt.

Sfaturile mele daca vrei sa urmezi drumul asta:
- trage tare la scoala si nu numai
- incearca sa iti faci amici/prieteni/cunostinte in US
- incearca sa prinzi ceva "excursii" in US de genul: work&travel, ceva legat de universitati, daca reusesti cumva sa ajungi la studiu in US ar fi fantastic
- dupa ce faci 18 ani, participa la loteria vizelor

Pisoi
10.02.2017, 15:06
Te rog din suflet sa ma scuzi daca am fost ignorant, nepasator. Acum mi-am dat seama ca ai incercat sa ma ajuti. Te rog sa ma scuzi, dar m-a cam enervat acel membru cum naiba l-o chema care e cam tare in gura.
Nu ai de ce sa te scuzi fata de mine! Ai pus intrebari decente si ti-ai tinut cumpatul, ...si te sfatuiesc sa o faci in continuare.
Ajut cu informatii pe cat imi este posibil fara sa induc in eroare pe cel care intreaba, asa cum am facut-o de-a lungu anilor p-aici.
Asa ca pune orice intrebare si-ti voi raspunde.

Nu, nu sunt.

- incearca sa prinzi ceva "excursii" in US de genul: work&travel, ceva legat de universitati, daca reusesti cumva sa ajungi la studiu in US ar fi fantastic
...bune sfaturi! :aplause:
p.s. ...ti-am dat o bila verde! :d

Radu0000
10.02.2017, 15:10
Nu, nu sunt.

Multumesc pentru asta :)

Radu0000
10.02.2017, 15:14
pisoi, pari sa stii multe despre CA, si pare ca traiesti de ceva vreme acolo, si as dori sa vorbim mai mult, sa nu mai astept raspunsuri pe forum...poate putem lua legatura pe yahoo mail?

Pisoi
10.02.2017, 15:30
pisoi, pari sa stii multe despre CA, si pare ca traiesti de ceva vreme acolo, si as dori sa vorbim mai mult, sa nu mai astept raspunsuri pe forum...poate putem lua legatura pe yahoo mail?
...iti trimit PM!

DavidFilip
10.02.2017, 15:35
...bune sfaturi! :aplause:Am gresit putin la ultimul:
La 18 ani Radu nu o sa ai diploma de bac, deci nu vei trece de interviu chiar daca vei fi selectat.
Rectificare: asteapta pana in clasa a 12-a si inscrie-te la loteria vizelor (speram ca va mai fi de actualitate).

p.s. ...ti-am dat o bila verde! :dNah ce te faci acuma ca ultimul sfat era gresit, imi iei bila inapoi? :P
PS: multam, am apreciat ;)

Radu0000
10.02.2017, 16:13
Am gresit putin la ultimul:
La 18 ani Radu nu o sa ai diploma de bac, deci nu vei trece de interviu chiar daca vei fi selectat.
Rectificare: asteapta pana in clasa a 12-a si inscrie-te la loteria vizelor (speram ca va mai fi de actualitate).

Nah ce te faci acuma ca ultimul sfat era gresit, imi iei bila inapoi? :P
PS: multam, am apreciat ;)
Cat despre loterie, nu sunt sigur de asta, deoarece vreau sa lucrez cativa ani in romania, sa am vchime cat de cat in domeniu, ca sa nu alerg dupa job cand ma voi muta, si poate in timp ce lucrez in romania, aplic online sau cer o recomandare, si cand voi fi mutat un US sa fiu asigurat cu jobul. Mie mi se pare o idee ok.. :)

Radu0000
10.02.2017, 16:18
David, imi poti da cateva sfaturi cum as putea sa imi fac prieteni prin US?

VanDerGigi
10.02.2017, 16:21

Nu lua in seama Radule, baietii astia sunt un pic invidiosi pe tine ca esti tanar, cu dorinta de reusita si extrem de realist. Ce n-ar da ei sa aiba varsta ta dar cu mintea lor. Pana termini tu liceul ca de abia ai 15 ani by the way nu e frumos sa minti, ridica Donald vizele la toata lumea si desemnarea locurilor de munca se va face in loc de stampila pe pasaport.
Avem ceva in comun, si eu la 15 ani stiam deja ca nu vreau sa traiesc in Romania. Diferenta e ca grija mea insemna cum sa fac sa ajung acolo si apoi vad eu. La tine e invers, intai vezi tu. Apoi in ce localitate sa te stabilesti cand ajungi acolo e cel mai important pt tine acum lol. Clima auzi. Vrei sa-ti faci o viata sau ti-e teama sa nu degere outzele la prima adiere de vant? Ia doua jackete de acasa sa fi pregatit de orice vreme.
Unde mergi prima data nu inseamna ca o sa traiesti toata viata acolo. Ce-ti place la 20 de ani posibil sa nu-ti mai placa la 30 sau sa nu se plieze pe situatia ta. Posibil sa te saturi sa vrei altceva, o noua provocare. Tu pari sa cauti un loc de unde vrei sa iesi la pensie :lol:
Daca ai un pic de minte nu trebuie sa te mire ca lumea iti spune ca pui carul inaintea boilor.
N-am facut noi cel mai bun liceu din DB dar nu ne confunda totusi cu copiii de seama ta. Experienta se dobandeste nu se invata.

Radu0000
10.02.2017, 16:38
Nu lua in seama Radule, baietii astia sunt un pic invidiosi pe tine ca esti tanar, cu dorinta de reusita si extrem de realist. Ce n-ar da ei sa aiba varsta ta dar cu mintea lor. Pana termini tu liceul ca de abia ai 15 ani by the way nu e frumos sa minti, ridica Donald vizele la toata lumea si desemnarea locurilor de munca se va face in loc de stampila pe pasaport.
Avem ceva in comun, si eu la 15 ani stiam deja ca nu vreau sa traiesc in Romania. Diferenta e ca grija mea insemna cum sa fac sa ajung acolo si apoi vad eu. La tine e invers, intai vezi tu. Apoi in ce localitate sa te stabilesti cand ajungi acolo e cel mai important pt tine acum lol. Clima auzi. Vrei sa-ti faci o viata sau ti-e teama sa nu degere outzele la prima adiere de vant? Ia doua jackete de acasa sa fi pregatit de orice vreme.
Unde mergi prima data nu inseamna ca o sa traiesti toata viata acolo. Ce-ti place la 20 de ani posibil sa nu-ti mai placa la 30 sau sa nu se plieze pe situatia ta. Posibil sa te saturi sa vrei altceva, o noua provocare. Tu pari sa cauti un loc de unde vrei sa iesi la pensie :lol:
Daca ai un pic de minte nu trebuie sa te mire ca lumea iti spune ca pui carul inaintea boilor.
N-am facut noi cel mai bun liceu din DB dar nu ne confunda totusi cu copiii de seama ta. Experienta se dobandeste nu se invata.

Sincer, chiar am 16 ani, in vara fac 17, nu mint. Plus ca zici sa nu ii bag inseama pe ceilalti, ca sunt invidiosi, apoi spui tu toate alea. Nu am inteles aproape nimic din ce ai zis...

VanDerGigi
10.02.2017, 17:01
Nu am inteles aproape nimic din ce ai zis...

Asta intr-adevar e problematic.

Radu0000
10.02.2017, 17:08
Asta intr-adevar e problematic.

Citeste si tu ce ai scris...zici sa nu ii bag in seama pe ceilalti si apoi incepi tu cu parerile tale cum ca as pune eu carul inaintea boilor...
Si ce ai vrut sa zici cu ridicarea vizelor..?

aramis_13
10.02.2017, 17:58
Hmm, nu stiu cu ce te-am deranjat...chiar nu stiu. In primul rand acesta este un forum, nu ti-am dat TIE mesaj personal, in al doilea rand, stai in bancuta ta daca nu iti convine. Atat zic, macar sa nu fiu nepoliticos, deoarece mie nu imi plac astfel de persoane si nu doresc sa ajung si eu asa. hmm, cine zice că m-ai deranjat... chiar nu știu. în primul rând că ăsta e un forum și atunci când te apuci să postezi pe el nu poți să alegi cine să-ți răspundă și cine nu, sau să primești doar răspunsuri care îți plac. așa că, stai în băncuța ta dacă nu-ți convine. și pregătește pentru șuturile pe care o să ți-i le dea viața, alea or să doară cu adevărat, nu niște răspunsuri de la niște anonimi pe un forum unde ești un anonim la rândul tău.

In legatura cu asta, nu am ce sa iti zic. Sincer imi e mila de tine. Si cel care pune prize si trage cabluri se numeste electrician. As fi foarte bucuros daca nu ti-ai mai face simtita prezenta. Si te asigur ca nu sunt vreun bogatan, ba chiar o duc cam rau, deoarece ai mei au divortat, stau cu mama, care incearca sa imi asigure un trai bun, renunta la multe pentru mine. Si judecand dupa felul tau de a vorbi, inseamna ca ai ura pe persoanele cu bani multi. Motivul, nu stiu care. Ah, si te rog, nu imi zi motivul, ca sa nu iti faci simtita prezenta.iar ăla care pune cabluri și prize într-o rețea lan tot IT-ist se numește... scuze că am presupus că vei înțelege la ce mă refer.

din păcate (pentru tine) nu o să fi bucuros...

nu mă interesează câtuși de puțin ce situație materială sau familială ai. ceea ce nu pare să fi înțeles tu e că nu e chiar așa cum crezi/zici/visezi. și poate că asta e greșeala noastră, că încercăm să-ți răspundem la lucruri care nu te interesează. poate că întradevăr trebuia să ne limităm doar întrebările alea pe care le-ai pus... în fond, ce ne doare pe noi dacă o să dai cu capul de pragul de sus, pentru că te-ai uitat doar la ăla de jos?

Cat despre loterie, nu sunt sigur de asta, deoarece vreau sa lucrez cativa ani in romania, sa am vchime cat de cat in domeniu, ca sa nu alerg dupa job cand ma voi muta, si poate in timp ce lucrez in romania, aplic online sau cer o recomandare, si cand voi fi mutat un US sa fiu asigurat cu jobul. Mie mi se pare o idee ok.. și totuși loteria s-ar putea să fie singura soluție pentru tine, cu condiția să mai fie când o să poți tu să participi. la chestiile alea pe care le-ai scris după loterie nu are rost să-ți răspund, pentru că pe tine oricum nu te interesează...

PS na, ca s-o comit din nou, topicul ăsta al tău e cam așa: cine știe cum e pe Saturn, că io o să emigrez acolo...

Pisoi
10.02.2017, 19:11
...
PS na, ca s-o comit din nou, topicul ăsta al tău e cam așa: cine știe cum e pe Saturn, că io o să emigrez acolo...
...si americanii si-au pus intrebarea "cum e pe Luna"! ...si au ajuns acolo inaintea Rusilor! ...ca n-au putut sa emigreze acolo e alta poveste!
...asa ca s-au intors la baza!:ideea:
...unde-i problema? :thinking:

aramis_13
10.02.2017, 19:44
...si americanii si-au pus intrebarea "cum e pe Luna"! ...si au ajuns acolo inaintea Rusilor! ...ca n-au putut sa emigreze acolo e alta poveste!
...asa ca s-au intors la baza!:ideea:
...unde-i problema? :thinking:/:)hai bre pisoiaș, că stricăm topicu' copilului, ce naiba!?! mută mesajele astea la off-topic și-ți răspund acolo...8-|

divo
11.02.2017, 01:44
Aramis, lasă bre copilul in pace. De parca noi la vârsta lui eram mai breji, tha fu.k!

https://youtube.com/watch?v=0zq1y9nZO7Q

aramis_13
11.02.2017, 09:23
Aramis, lasă bre copilul in pace. De parca noi la vârsta lui eram mai breji, tha fu.k!io eram...

ș-apoi cine ce are cu el? are doar nevoie de un reality check...

FidelKatzo
11.02.2017, 11:37
Sincer, chiar am 16 ani, in vara fac 17, nu mint. Plus ca zici sa nu ii bag inseama pe ceilalti, ca sunt invidiosi, apoi spui tu toate alea. Nu am inteles aproape nimic din ce ai zis...

daca nu intelegi ceva te ajutam cu placere.

http://youtu.be/Tst6ilAuOAs

Radu0000
11.02.2017, 15:11
Ok, si poate imi spune cineva cum pot sa imi fac prieteni de prin US ca sa pot sa imi imbunatatesc engleza? Poate vreo cunostinta a voastra, sau un site?

aramis_13
11.02.2017, 15:21
cel mai simplu? Facebook. cauți grupuri să zicem pe o temă care te interesează pe tine sau un hobby. riscul e că poți să dai peste cocalari și pițipoance, și nu o să prea înveți engleză de la ei. sau te apuci de studiat. văd că aveți cursuri de engleză intensivă la liceu...

Radu0000
11.02.2017, 15:44
cel mai simplu? Facebook. cauți grupuri să zicem pe o temă care te interesează pe tine sau un hobby. riscul e că poți să dai peste cocalari și pițipoance, și nu o să prea înveți engleză de la ei. sau te apuci de studiat. văd că aveți cursuri de engleză intensivă la liceu...

Da avem, dar e engleza britanica, plus ca asa imi pot imbunatati vocabularul mult mai bine. Profesorii nu sunt nici ei foarte buni, din moment ce vorbsc foarte rar limba engleza, ca sa o intelegem, si nu vorbim, doar studiem timpurile. Una e cand studiezi, alta e cand vorbim engleza.