PDA

Arată versiune întreagă : niste informatii, va rog

t_catalin
19.11.2005, 14:32
Hello tuturor celor care citesc acest forum.Sunt un membru nou si doresc ca primul meu topic sa fie unul extrem de util in ceea ce ma priveste. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley17.gif

Sunt in US din martie 2005 cu o viza h-2b, impreuna cu prietena mea, posesoare a aceleiasi vize.sunt absolvent al facultatii de automatica si calculatoare, sectia automatica (dupa ce am absolvit am asteptat vreo 8 luni sa obtin viza).am lucrat,si lucrez in continuare in domeniul hotelier, insa recunosc,ca, in afara faptului ca salariul nu esteunul f bun, aceasta viza imi interzice sa lucrez legal cel de-al doilea job.mentionez faptul caamandoi ne dorimsa ramanem in aceasta tara.

As dori daca se poate cateva informatii despre acest tip de viza (avantaje si dezavantaje, insa nu de tip general, de genul ca imi permite sa stau 3 ani , ci unele lucruri specifice si greu de gasit ale acestei vize), daca se poate obtine statut rezident sub aceasta viza,cam cat ar dura,etc. si de asemenea optiunea de a transforma viza in alt tip de viza (din cate stiu eu f-1 sau h-1b).

Rog daca doamna avocat poate interveni in acest topic.Suntem dispusi sa platim, atata timp cat vom sti ca vom ajunge la un rezultat pozitiv.

Multumesc, smileys/smiley1.gif

PS doresc prin acest topic sa ajut multistudenti, absolventi si nu numai, care au ales sa vina inUS cu viza h2b.

VicolA
20.11.2005, 21:19
Hello Catalin

Daca esti deja cu viza H2B in US eu zic ca trebuie sa te agiti sa cauti un angajator care sa-ti ofere jobul in specialitatea ta si sa te pregatesti sa aplici din aprilie 2006 la viza H1B din care poti ajunge la statut de resident in timp , bineinteles ca poti aplica si pentru viza de student F1 dar pentru asta trebuie pe linga acceptul institutiei de invatamint si dovada resurselor financiare pentru plata taxelor si intretinere.Daca alegi aceasta cale si obtii un Master in US poti aplica apoi pentru H1B fara a fi stresat de cap limitation.

21.11.2005, 02:32
Daca ... obtii un Master in US poti aplica apoi pentru H1B fara a fi stresat de cap limitation.

Ca sa pun punctele pe i, doar de dragul amanuntelor:smileys/smiley1.gif

Cu Masters sau PhD luat in US annual cap-ul pentru H-1B intra pe o cota
diferita de ceilalti si care se epuizeaza ceva mai greu. Daca job-ul
este in universitati, institute de cercetare, H-1B-ul (pentru oricine)
nu mai este supus la nici un fel de annual cap.