PDA

Arată versiune întreagă : Club

foryoutupac
17.11.2005, 02:04
V-as ruga sa imi spuneti si mie o adresa a unui club din Michigan si aproape de Belleville(cer cam multesmileys/smiley4.gif)unde merg mai multi romani,daca se poate adresa exacta deoarece numai acuma mi-am luat permisul si nu stiu decat sa merg de acasa la servici si de la serviciu,acasa deci daca mi-ati putea spune adresa exacta ar fi foarte bine.

Adresa unei Biserici Ortodoxe,daca se poate tot asa de exacta(fortez nota acuma credsmileys/smiley36.gif).

GNChicago
17.11.2005, 02:20
Forypac, na ca te-am prescurtat, unlucru pe care multi noi veniti nu-l aplica nefiind obisnuiti in Romania: Citeste cartea de telefon. Acolo gasesti multe info. despre locul unde te afli, despre loco gov, state and federal. Acolo gasesti cluburi unde poti suna si sa intrebi cu ce se lauda.

In MI sint multe biserici ortodoxe, si in trecut pe forum le-am listat, deasemenea Sorin le are listate pe undeva la inceput. Habar nu am unde se afla acest Belleville, zip code....., dar trebuie sa fie o carte de telefon locala yellow pages si white pages.

sorin
17.11.2005, 02:22
Tupac, mergi pe linkul asta si vezi daca gasesti vreo biserica pe aproape de tine:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

Barurile din zona ta din pacate nu le cunosc, dar sper sa-ti indrume pasii altcineva.

foryoutupac
17.11.2005, 09:38
Multumesc mult!!!

Krista
17.11.2005, 09:46
De ce nu scrii toate aste la topicul cu Detroit area, ca sa fi mai direct la sursa si sa nu incarcam "discutiile generale" cu chestiuni locale? Oricum, iti sugerez la fel sa cauti o biserica romaneasca (www.ro-am.net/index.php?page=churches (http://www.ro-am.net/index.php?page=churches)), ca acolo aflii mai multe, inclusiv despre distractii. Take caresmileys/smiley102.gif!

foryoutupac
17.11.2005, 23:06
Dar in yellow pages,nu scrie daca merg romani in clubul acela si sa suni sa intrebi mi s-ar pare stupid.

Sorin nu muti te rog topicul,la forumul cu Detroit

Mersi

GNChicago
18.11.2005, 03:23
Hei, Forypac incearca macar o data dar nu la ora de virf si vei fi surprins cite amanunte iti vor da despre ei, deasemenea nu cred ca vor ezita ptr onoarea clubului sa-ti spuna numele altor cluburi care satisfac cerintele tale. Ei trebuie sa stie ce face competitia si un client in plus or minus nu conteaza la casa mare care tine la nume.

Krista
18.11.2005, 04:27
Din cate stiu (si am intrebat in stanga-dreapta prin comunitatea din jurul bisericii), nu prea exista un club/bar anume frecventat de romani, in MI. Imi pare rau sa te dezamagesc...Daca aflii tu mai multe, let me know!

Cand te uiti in jur, vezi tot felul de "Cultural center", care au si entertainement-ul aferent: polonez, italian, ucrainian, grec, etc. Pana om vedea unul romanesc, va mai trece multa apa pe Detroit River...smileys/smiley5.gif

GNChicago
18.11.2005, 04:54
Forypac incearca sa dai o fuga in Vegas, cu circa 200 dollari platesti airtrip si hotelul, acolo gasesti daca vrei baruri cu servicii complete....

foryoutupac
18.11.2005, 06:44
Haha,tu ma faci sa vizitez toata America cea ce mi-ar placea foarte mult.

Astazi am primit si eu primulcec din America,pe doua saptamani,si eram nervos deoareceam primit numai 568 de dolari,si imi calculasem cam 800,si tot am calculat si tot am intrebat pana am aflat ca ei ma platesc numai pe doua saptamani,desi eu lucrasem 3 saptamani,deci ma platesc cu o saptamana minus,am fost chiar stresatsmileys/smiley4.gif.

Mi-a zis pa un roman care se da ungur acuma de cand a ajuns in America,cea ce nu imi placesmileys/smiley7.gif,ca este un club unde merg mai multi romani este o comunitate mare,dar numai tin minte unde,dar am sa il intreb iara,cred ca este si pe forum zona unde este clubul.

Imi place de tine GNChicago,esti un om de caracter nu stiu daca ti-am mai zis odata,dar oricum nu conteaza deoarece esti.

In Chicago sunt cluburi romanesti?

Krista
18.11.2005, 06:53
Da, n-am auzit decat de bine de GNChicago, e baiat bun, cum i-am mai spus-o si eu! Vezi ca ai sanse la votare! Succes! smileys/smiley2.gif

PS: N-am inteles care-s premiile?! Tot o bere in Chicago?smileys/smiley36.gif

GNChicago
18.11.2005, 07:03
Cunosc citeva restaurante romanesti, cum ar fi Little Buc. tinut de un.....sirb, care invita tot felul de artisti din Romania si acesta e un lucru bun, Deasemenea Nelly Salloon, undeva pe Elston street unde tot timpul sint romani, acolo am intilnit de christmas cind a venit Ducu Bertzi in chgo, era un grup simpatic, toti din Cluj, veniti cu work and travel si toti acesti studenti 100% s-au dat la fund si unii s-au legalizat pe aici si isi fac rostul cum pot, e greu dar mai usor decit in Ro. Parca spuneai ca dai o fuga in Chicago.... Cel mai ieftin e cu avionul Detroit-Chicago round trip in jur de o suta de dullai....

Nu conteaza daca zici de doua ori, ca o sa-i arat si la nevasta-mea ca sa nu mai zica ca am paie si nisip in cap (glumesc...dar cred ca de multe ori are dreptate....)

Forumistii se intilnesc pe undeva in suburb dar nu m-am potrivit la schedule cu ei....., am fost la alte intilniri cu romanii.....

deasemenea fiecare biserica are o crashma la subsol, ca de deobicei pe vremuri pe linga biserica era o scoala, dar aici e o crashma.

Stiu in mod precis ca totusi o biserica penticostala parca au deschis totusi o scoala pe linga biserica ceea ce e foarte laudabil.

cikyta
18.11.2005, 08:39
Florypac:) clubul unde se intanlesc mai multi romani cand se face o seara romaneasca se numeste White Star. E undeva langa Detroit, ceva de mers de la tine. Uite aici linkul si poti suna sa afli informatii
http://romportal.com/Default.aspx?tabid=35&ctl=Details&mid=5 51&ItemID=5
Nu prea am inteles partea cu clik-ul, vad ca nu merge, dar mai rasoieste tu forumul ala si ai sa afli mai multe detali.

cikyta
18.11.2005, 08:45
Mai jos e biserica ce este cat de cat aproape de tine. Poti sa afli directii de pe internet yahoo map, choose Driving Directions. Pui adresa ta de acasa la start si la destinatie pui adresa bisericii

Biserica Ortodoxa Romana

foryoutupac
18.11.2005, 09:12
Neaparat trebuie sa ma duc in data de 25 noiembrie la clubul acelasmileys/smiley4.gif,ca deja am uitat cum se distreaza romanismileys/smiley5.gif

foryoutupac
18.11.2005, 09:13
acuma nu pot sa vin im Chicago deoarece sunt un pic racit si nu vreau sa fiu de tot,aici sunt -7 grade celsius,acolo cam cum sta vremeasmileys/smiley4.gifCNChicago