PDA

Arată versiune întreagă : Informații despre distanța parcursă cu autoturismul pe traseul București- Glasgow

BogDBF
08.06.2016, 02:50
Salutare!

Vreau sa merg cu masina personala din Bucuresti pana in Glasgow. Este un drum de aproximativ 3200 km. As vrea sa stiu de la cineva care a mai facut drumul acesta, sau macar o distanta asemanatoare(atat prin kilometrii cat si prin traseul propriu-zis) pe ruta Romania Bucuresti- Marea Britanie, care ar fi costurile estimative ale unei astfel de calatorii. Pana acum maximul strabatut de mine a fost 2700 km, insa pe alta ruta(Suceava-Roma) si in afara de Ungaria si Slovenia unde autostrazile sunt gratuite, am folosit drumuri nationale, deci costurile nu sunt comparabile.

Mentionez ca traseul ar fi urmatorul: Bucuresti-Arad- Ungaria- Austria-Germania-Belgia-(trecerea cu feribotul) Marea Britanie -Londra -Liverpool-Glasgow.

De asemenea masina are un consum de aproximativ 6 l/100km in conditii de autostrada. Tinand cont ca nu vom fi decat 2 persoane in ea, cred ca va fi undeva intre 5-6l/100km. Cand spun costuri ma refer la motorina plus celelalte taxe adiacente(viniete, feribot, tunele etc.).

Multumesc!

sorin
08.06.2016, 09:40
Cred ca daca iti faci traseul pe Google Maps, poti sa-ti faci o idee destul de clara on ceea ce priveste cat te costa taxele de autostrada, Eurotunelul, etc. iar in rest, feriboturi si alte chestii, la fel, se pot gasi preturile.

VanDerGigi
08.06.2016, 16:25
Salut.
Am parcurs o portiune din drumul pe care ai de gand sa-l parcurgi acum o luna si ceva. Mai exact Geneva - Bucuresti dus- intors. Nu am platit nici macar un euro autostrazi, toate sunt gratuite. Ma refer aici la Romania, Ungaria, Austria, Germania. Doar in Elvetia mi-a folosit vinieta care o aveam deja dar nu e cazul tau. Franta sunt cu plata dar la fel nu e cazul tau. La benzina/motorina tu stii mai bine cat te costa.
Iti recomand in Romania sa mergi pe urmatorul traseu si sa pleci dimineata devreme: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu - Sebes - Deva - E68 se bifurca, faci stanga spre Faget/Timisoara si intri pe autostrada spre Arad/Nadlac care e aceeasi pana la Budapesta. Ideea e sa folosesti toate peticele de autostrada din Romania, in 7 ore ar trebui sa fi la granita. Dupa aceea mergi Szeged - Budapesta - Gyor - Vienna - St. Polten - Salzburg - Munchen - Stuttgart ..etc.

Iti recomand sa nu conduci mai mult de 1,200 de km intr-o zi. Fa ce spune popa nu ce face popa. La exact 1,200 de km de Bucuresti in mijlocul Austriei te poti opri in Melk, acolo m-am oprit eu la dus si iti pot recomanda hotelul unde am stat daca te intereseaza. Oamenii sunt de treaba, vorbesc engleza, camera draguta, 60 de euro, au restaurant tot ce trebuie. Daca te opresti acolo, dupa aceea mai poti face o oprire unde iei feribotul.
Ma feresc sa-ti dau lectii dar ia in considerare sfatul pt odihna mai ales daca nu ai multa experienta la volan si nu esti foarte rezistent la oboseala. Eu am facut 2,150 km intr-o bucata si am simtit ca am fortat nota. Am o cunostinta care a facut Le Havre - Targoviste la fel si cand a ajuns acasa a cazut de pe picioare in baie. Deci, ia aminte.

Atentie mare la radare, Romanica si Ungaria sunt ok, Austria e impanzita, Germania mai putin dar cand e restrictie se respecta, cand nu, da-i cat vrei.
Drum bun.