PDA

Arată versiune întreagă : Romanii din uk

Benito
02.04.2016, 08:43
As dori cateva opinii si sfaturi in legatura cu cazul meu.
Sunt de 6 luni in uk intr-un orasel mic si muncesc la un takeway pt chinezi,salariul pe care il am este de 170 lire pe saptamana si am un pat intr-o camera de 3 persoane inclusiv mancare specifica chinei.am obtinut nino la inceputul anului,iar cand am fost la banca sa imi deschid cont am vazut ca mia facut contract de munca incepand cu data din care am primit nino,dar la banca nu a fost suficient contractul ba chiar deloc nu mia folosit si au cerut o scrisoare in care sa contina mai multe informatii despre mine printre care si data de cand muncesc la ei,spre surprinderea mea era alta data decat cea din contract.
Ce credeti ca nu este in regula,scrisoarea sau contractul?Conform cresterii nivelului de trai in uk din 1 martie nu trebuia sa primesc o marire de salar?Sau cum functioneaza aici treburile astea?Angajatorul are numai pretentii sau are si obligatii?Care ar fi solutia sa pot fi sigur ca totul este corect si legal?Ce ar trebui sa stiu sau unde m-as putea informa?

CoryT
02.04.2016, 12:11
Info La job centre Cel mai bine. Totusi nu vad de ce nu ai putea deschide contul daca ai NINO si o factura pe numele tau La o adresa din UK. Trebuie sa vb cu patronul si sa ceri lamuriri pt contractul de Munca.
Adica deobicei cand ai. De Munca Dar nu si NINO - spui La patron ca astepti scrisoarea acasa. Tu muncesti intre timp..decizia official contractul este datat dupa Acea perioada de proba. Dar in nici Un Caz dupa 3-4 sapt cand iţi vine NINO ( no way!)

Si din luna Asta salariul pe economie va fi 7.20£ pe ora -> applicabil pt cei de 25ani sau peste. Daca ai sub 25ani primesti normal 6.70£/h ( depinde de Job).

Sper sa te ajute.
#Benito

Benito
02.04.2016, 18:10
Eu am NINO din ianuarie,iar eu locuiesc deasupra magazinului patronilor,iar la inceput au zis ca nu fac contract,iar dupa ce am fost la banca si miau trebuit un document

Benito
02.04.2016, 18:28
atunci am vazut contractul care avea data in care mi-a venit NINO,dar la banca mi-a solicitat o scrisoare in care sa specifice data de la care lucrez la ei si era cu o data mult mai recenta,adica datata cu cateva zile inainte de interviu,am peste 35 ani si salariul il primesc in mana,muncesc 10 ore pe zi 3+7 cu 2 ore pauza intre ele,iar ei sustin ca imi dau casa si masa si de aceea este salariul asa mic,dar pretentiile sunt mari.Eu sunt angajat la curatenie,dar si tai legume si in partea a doua a programului gatesc la fripteoza,volumul de munca este mult,adica 10 ore le muncesc,nu ai timp sa stai,poate in 10 ore stai 30 minute si alea cand mananci.contractul mi l-au luat inapoi dupa ce am fost la banca,dar am poza iar scrisoarea cu o alta data a ramas la banca.eu m-am gandit ca contractul poate este unul provizoriu si ceva gen ca si cum as fi ucenic sau m-ar invata asta cred ca e cauza pt care este salariul asa mic.iar cu cazarea nu stiu daca se poate ca sa perceapa ceva profit din moment ce nu am camera mea,adica dreptul la intimitate,iar in cazul meu consider ca este doar un pat intr-o camera de serviciu pt care nu se poate percepe ceva profit.
Am detaliat in speranta ca poate cineva intelege situatia si poate avea vreun sfat sau idee cu ce este de facut

CoryT
03.04.2016, 12:44
Mda.
Ei trebuie sa iţi dea copie La contract. Prin lege Aşa trebuie sa faca. Si ar trebui sa fii platit 7.20£/ hour.
Daca. Vrei, mergi La citizen advice bureau si ceri sfaturi.

Nu stiu ce sa mai zic.