PDA

Arată versiune întreagă : Cum pot sa stau legal peste viza J1?

mariacipri
15.11.2005, 09:07
Salut

Eu si prietenul meu suntem in SUA de 4 luni, cu viza J1. Mai avem 9 luni, dar am vrea sa stam mai mult. Ce putem face? Am putea macar sa scapam de sectiunea 222(g)? Thanks smileys/smiley4.gif!

15.11.2005, 13:12
Mai intai trebuie sa vedeti in ce statut puteti ramane. Puteti sa
vorbiti cu angajatorul ca sa va prelungiti ceea ce faceti acum sub J-1?
Puteti gasi un sponsor pentru o viza de lucru de tip H? Vreti sa va
tocati banii castigati vizitand frumusetile patriei sau vizitand rude
sau prieteni calificandu-va pentru viza de afaceri/turism B1/B2? Am
presupus ca la J-1 nu vi s-a cerut 2 year home residency. Cererea de
schimbare de statut (sau prelungire J-1) trebuie neaparat sa ajunga la
USCIS inainte</span> ca sa va expire perioada de sedere aprobata la intrare in SUA (cea de pe I-94).

mariacipri
16.11.2005, 01:14
Problema este ca ni s-a cerut 2 year home residencysmileys/smiley19.gif, dar am auzit de la altcineva, care este tot in ceata ca si noi, ca se poate scapa de clauza asta. Stie cineva mai multe?

Persoane dornice sa ne ajute, am gasit aici. Este vorba de angajatorul actual. Din pacate, compania prin care am venit nu face prelungire de viza. (e vorba de Cultural Homestay Internationalsmileys/smiley21.gif).

16.11.2005, 02:36
Despre "2 year home residency" se pot citi mai multe la:

http://www.isso.cornell.edu/immigration/j1student/jwaiver.ht (http://www.isso.cornell.edu/immigrati&#111;n/j1student/jwaiver.html) ml

Pe viza ar trebui sa scrie daca esti "subject to section 212(e)" sau
nu. Ca sa scapi de aceasta cerinta trebuie sa obtii un waiver
(scutire/dispensa) care din pacate implica si oficialitatile romane (pe
langa cele americane). Mai multe se pot citi pe site-ul ambasadei
romane din DC:

http://www.roembus.org/english/services/romanian_version-mod (http://www.roembus.org/english/services/romanian_versi&#111;n-modificat.htm) ificat.htm

butonul intitulat "Viza J-1".

Odata problema aceasta rezolvata trebuie vazut ce tip de viza/statut va
pot face cei care va pot ajuta cu job-ul. Nu orice institutie se
califica sa-ti ofere J-1. Pentru asta trebuie sa fie pe o lista agreata
de guvernul US. Altfel, va puteti califica fie pentru H-1B fie pentru
H-2B (in marea majoritate a cazurilor). Fiecere din cele 2 are avantaje si dezavantaje. Pentru H-1B
mentionez ca trebuie sa fie o munca destul de calificata iar numarul
disponibil de vize (anual) se termina destul de repede. La H-2B
dezavantajos este faptul ca angajatorul trebuie sa demonstreze ca nu a
gasit nici un american in urma unor anunturi ptr. post.

Si inca o precizare. Cererile de schimbare de statut la USCIS se pot
primi chiar cu 6 luni inainte de la data la care vrei sa se intample
aceasta schimbare. Asadar nu pierdeti timp ca sa obtineti waiverul din
Romania cat si ca angajatorul sa va faca Labor Certification in caz ca
va calificati pentru statutul
H-2B(http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/h-2b.asp).
Ambele procese dureaza mult si se aduga asteptarii ptr. schimbarea de
statut propriu zisa. In cazul celalalt, in care v-ati califica ptr.
H-1B, fiti cu ochii pe problema suplimentarii acestui tip de viza cu
30,000 anual (vedeti thread-ul de pe romanian-portal).

miha11
17.01.2007, 22:48
am si eu o mare problema..prietenul meu este in sua de un an de zile,ilegal...eu am aplicat pt a obtine o viza j1 ca au pair insa nu vreau sa raman acolo la familia acea, ci sa merg la el...ce se va intampla cu mine?ma vor cauta?voi putea fi arestata pestrada si trimisa acasa? ar trebui sa imi caut un avocat acolo,m-ar putea ajuta cu ceva? totusi nu as vrea sa imi fac probleme,iar daca as putea sta legal ar fi minunat.

VicolA
18.01.2007, 03:01
Pentru viza J1 ca Au-Pair daca nu va prezentatzi la familia angajatoare vetzi fi automat out-of-status, nu vetzi mai putea schimba viza si devenind illegal nu va va fi usor.

Daca doritzi sa statzi in US doar o perioada si apoi sa va intoarcetzi in Romania aceasta varianta va va aduce interdictzia de a mai intra in US pe 3 sau 10 ani (in functzie de perioada de sedere ilegala), daca vretzi sa va stabilitzi in US va trebui sa va orientatzi pentru pastrarea unui statut legal aplicind din timp pentru alte tipuri de vize.

miha11
18.01.2007, 04:47
vreau sa raman definitiv in us la prietenul meu...in cat timp sederea mea ilegala va deveni legala?

VicolA
18.01.2007, 06:49
Din cele postate de dvs. reiese ca si prietenul/logodnicul este ilegal, in aceste conditzii daca raminetzi ilegal in US nu vetzi putea ajusta statutul decit in urma casatoriei cu un cetatzean american.

miha11
19.01.2007, 09:52
da asa este si el sta ilegal acolo.eu merg cu au pair,se poate sa imi schimb viza j1 in f1? eu am inteles ca se poate,totusi as vrea sa stiu daca se poate inainte de incheierea contractului au pair de 1 an de zile. sau daca aveti vreo idee in ce as putea sa schimb dupa aceea...ca sa raman cat mai mult timp legal. dupa cat timp se poate aplica si pt green card?

19.01.2007, 12:07
se poate sa imi schimb viza j1 in f1?
Se poate in principiu numai ca daca incerci imediat dupa ce ajungi poti fi acuzata ca ai dat declaratii false (ca vrei J-1 cand tu de fapt aveai in minte F-1). Un "change of status" este recomandabile de obicei sa se faca dupa macar 3-6 luni de la intrare in SUA (timp in care trebuie sa muncesti la familia unde esti aprobata ca au-pair), in afara de cazul in care poti demonstra ca a aparut o situatie neprevazuta. Dorinta de a face studii nu este o situatie neprevazuta.
Ca sa fi studenta in F-1 sunt niste constrangeri. In primul rand inscrierile nu se pot face oricand in timpul anului, Studentii internationali trebuie sa-si trimita dosarul cu cateva luni inainte de inceperea semestrului. Daca poti, da-ti inca din tara "standardized test"-urile care se cer (SAT, GRE, etc..). Apoi vine problema cea mai mare si anume finantarea studiilor. Scoala la nivel universitar in SUA este poate cea mai scumpa din lume. Bursele se pot lua f. greu de catre cei fara green card si atunci trebuie sa-ti gasesti de lucru on-campus. Toate astea cer enorm de mult timp si nervi.

sa raman cat mai mult timp legal. dupa cat timp se poate aplica si pt green card?
Statul legal un timp indelungat in oricare din vizele non-immigrant (F-1, H-2B, J-1, etc..) in teorie nu te ajuta sa iei green card-ul. Ca sa il iei trebuie fie sa gasesti un post unde nu a fost gasit nici un american dornic/calificat sa-l ia (si atunci iti trebuie $7,000-$15,000 ptr. avocat), fie sa te casatoresti cu un cetatean american, fie sa fi avut noroc la loteria vizelor de anul acesta. Cat despre prietenul tau el nu poate reintra in legalitate decat daca se casatoreste cu o cetateana americana (care poate fi chiar tu peste f. f. f. f. f. multi ani).

miha11
20.01.2007, 02:31
vai...cate dezamagiri traiesc

pai noi nu suntem de acord sa ne casatorim fiecare cu alta persoana.totusi el este deja de 1 an acolo si nu a avut nici un fel de problema legata de lege si nu se va mai intoarce niciodata.problema este ca eu nu vreau sa raman ilegal ca si el...sa ma invart pe orice fel de vize ca sa raman legal acolo.eu acum sunt studenta in anul 3 la stiinte economice in timisoara,credeti ca m-ar avantaja acest lucru la ceva? in momentul in care plec in sua imi voi ingheta anul.

ajutati-ma va rooog,trebuie sa existe ceva sa raman cu el,dar va rog nu mai imi spuneti de casatorie cu un cetatean american.

20.01.2007, 03:47
Am exact aceeasi problema. Sunt cu J1, cu o viza de 6 luni care cica se poate prelungi pe 18. Pe Ds-2019 scrie up to 18 months. Intrebarea mea este de ce ai nevoie ca sa obtii waiverul alasi cand e cel mai bine sa aplici pentru el?

21.01.2007, 09:56
pnkydro:</span>
Intrebi cand este indicat sa aplici ptr. waiver-ul sectiunii 212(e) de la J-1? Personal nu prea stiu dar sunt destui forumisti care au facut-o (poate vad postarea ta). Oricum, trebuie sa fie totul aprobat inainte sa aplici ptr. un change of status de la J-1-ul curent catre alt tip de viza. Daca nu te-ai informat aici trebuie deja sa incepi:
http://www.roembus.org/
&gt;Consular Section&gt;romanian version&gt;Viza J1 (Scrisoare "No Objection")
miha11:
Un lucru pe care trebuie sa-l intelegi este ca SUA nu este o tara deschisa imigrarii (cum este Canada, de ex) si atunci problema ta nu are solutie usoara.
Cu prietenul tau situatia este simpla in perspectiva legii actuale - el nu poate reintra in legalitate decat daca se casatoreste cu cineva cu cetatenie americana (deci nu cu green card).
Tu, pentru ca esti "curata ca lacrima" poti incerca sa obtii oricare din vizele americane non-immigrant si pentru care crezi ca te califici </span></span>(de ex. F-1 - student, apoi H-1B</span></span> - specialty worker) sperand ca intr-o buna zi acestea te vor duce catre green card (adica esti pe un post ptr. care nu s-a gasit nici un american dornic/calificat), apoi (dupa cativa ani) cetatenie.
Mai multe despre tipuri de vize la:
http://bucharest.usembassy.gov/Visas/Non-Immigrant.html (http://bucharest.usembassy.gov/Visas/N&#111;n-Immigrant.html)

PS Acum deabia vad ca nici macar nu ai diploma/licenta luata in Ro. Cam trist caci aici ca studenta nu poti incepe decat la nivel undergraduate (nivel college) unde finantarea studiilor este extrem de dificila ptr. cei fara green card. Chiar nu vad nici o solutie la problema voastra - doar sa se intample un miracol si sa castigi tu (ca el nu poate) loteria vizelor.
</span></span>