PDA

Arată versiune întreagă : VREAU IN SUA

Marian Ioan
14.11.2005, 20:23
32 ani, foarte serios,GRAFICIAN (Academia de arta "G. Enescu iasi"), am lucrat 5 ani ca profesor de Educatie plastica la o sc. generala acum lucrez la o tipografie PRE-PRESS. Sunt dispus pentru orice activitate (fiecare lucru are un inceput). In Romania traiesc de pe o zi pe alta cu 200$ pe luna. Vreau sa incerc si altundeva (in alta tara). Daca ma poate ajuta cineva am sa-i multumesc.

Marian Ioan
14.11.2005, 21:05
ioanemarian@yahoo.com

roxanici
14.11.2005, 23:34
Buna! O sugestie: poti aplica la loteria vizelor. Inca se mai fac inscrieri (pana in 5 decembrie 2005). Toate detaliile le gasesti pe acest forum la sectiunea: Loteria vizelor.Multa bafta!

navetistul
20.11.2005, 08:19
Marian,
mesajul meu se vrea cit se poate de politicos si "scurt" si spun asta ca o masura de prevedere ptr. eventuale interpretari nedorite de mine ca intentzie.
Tu trebuie sa te angajezi la o munca sustinuta de cautare pe Internet a unor ocazii de munca de orice natura. E o munca imensa si cere rabdare si vointza de otzel.
O viza H-2B ptr orice tip de munca itzi poate aduce un venit cu putzin mai mare decit cei $200 pe care ii ai in tzara. Cind spun asta ma refer ca o chirie poate pleca de la 300 si ajunge la 1000/luna si asigurarile medicale etc...etc pot ajunge sa-tzi faca viatza mai amara ca in Romania ;)
Odata venit aici cu un H-2B, ramine ca tu sa-tzi faci un drum asa cum vrei. Ramine ca tu sa-tzi gasesti locul unde sa traiesti si sa muncesti.
In general un angajator este reticent la chestiile astea tip H-2B, H-1B, H-xxx, dar daca tu reusesti sa-i explici ca tu (si eventual avocatul tau) or sa aiba grija de toate hirtiile, atunci esti ca si in SUA.
Te deranjeaza ca sa lucrezi ptr un an ca electrician, sau instalator (plumber) sau ajutor de roofer... sau ajutor de carpenter... atunci stai in tzara aia pina la adinci batrinetzi.
Cauta pe astea : www.monster.com si www.careerbuilder.com - sint numai doua din site-urile care ofera joburi, dar mai sint si altele.
Nu sti ce cuvinte keie sa pui ?
Ia un dictzionar si vezi care este traducerea ptr toate meseriile care-tzi vin in cap si ptr care ai putea face fatza la un eventual interview.
Du-te aici si vezi mai multe informatzii: http://www.usimmigrationforall.com/tutorialro.html,
dar nu uita ca tu esti persoana keie in toata procedura.
De felul in care reusesti sa convingi pe un "red neck - contractor/employer" din Louisiana ( sa zicem ) ca esti omul potrivit ptr eforturile sale de reconstructzie in Batton Rouge sau New Orleans, va depinde succesul tau in viatza.
Grabeste-te; din experientza personala pot sa-tzi spun ca esti "batrin" ca sa incepi o viatza noua in SUA, dar mai bine o viatza noua si plina de sperantze decit o viatza "veche" si plina de deznadejdi.
Mult noroc tzie si tuturor celor care vor merge pe drumul asta, drum pe care am fost si eu cu mult timp in urma si care acum "la aducere aminte" inca imi mai scoate o lacrima in coada ochiului ptr "tinarul" care petrecea noptzi intregi in fatza computerului sa invetze noi limbaje de programare sau sa exerseze simulatoare in RF.
O zi buna !

"navetistul"

20.11.2005, 12:27
Ai incercat punctajul ptr. Canada? SUA in principiu are portile
inchise pentru imigrantii "independenti" dupa reforma din 1996. Mai sunt ceva "tunele"
pentru cei fara rude sau noroc la loterie dar care toate sunt foarte
lungi si risca sa se surpe in orice moment.

Mmap
20.11.2005, 16:25
Navetistul,

nu stiu cati ani ai tu, dar eu cand ma uit in oglinda la cei 32 de ani ai mei nu ma simt batranasmileys/smiley36.gif

Poti incepe oricand o viata noua, oriunde, la orice varsta, sa te tina Dumnezeu sanatos si in putere ca poti sa muti si muntii din loc! Si la 32 de ani, in state esti TANAR!

Mariane sau Ioane, care ti-o fi numele mic, ai speranta, ai incredere, lupta, roaga-te, inscrie-te la loteria vizelor, vrajeste americance pe internet, sau vin-o cu o viza de turist si insoara-te aici daca nu esti deja insurat acasa, cauta o slujba, gandeste pozitiv!

Mult noroc

21.11.2005, 03:01
Ca tot veni vorba de varsta este bine ca cei din Romania sa stie ca
aici discriminarea pe baza de varsta la angajare este ilegala. Este mai
greu de dovedit dar daca reusesti poti da compania in judecata si sa te
alegi cu bani buni. Nu o sa vezi niciodata in America anunt de
angajare cu limita de varsta (gen 35 ani, cum tot vedeam in
batrana Europa). Poate doar la armata.

Pe de alta parte nu trebuie nici idealizat. Discriminarea se face mai
subtil pentru ca isi pot da seama de varsta dupa data absolvirii. Din
observatiile mele personale am constatat ca nu prea mai intri pe
posturi de
"tenure track" in universitati dupa 40 ani iar in marile companii
patrunzi mai greu dupa 45-50. Programatorii "obisnuiti" peste 40 ani au
si ei mari dificultati in a-si pastra job-ul. La munci mai putin
calificate (dar ce nu
necesita conditie fizica) as zice ca limita de varsta este extrem de
sus sau practic nu este. Cand am sosit aici si am vazut cum la casa in
marile magazine alimentare ajutau la pus produsele in punga batrani
care in Romania ar fi fost de mult trimisi cu nepoteii in parc, am fost
chiar socat.

Asadar, sigur angajatorul este atent ca in decursul unei vieti
profesionale tu sa fi progresat si va fi mai greu sa te angajeze pe un
'junior position" la peste 40 ani. Daca insa ai calificarea in
meseria ta "in acord" cu varsta ce o porti eu zic ca nu
sunt probleme. Problema mare este sa obtii "green card"-ul pentru ca
altfel discriminarea dintre permanent residents si disperatii globului
(indiferent de varsta) iti iese si pe nas (plus ca este perfect legala).