PDA

Arată versiune întreagă : Campionatul Mondial de Handbal Feminin CM 2015 - Danemarca

sorin
11.12.2015, 13:54
Initial, n-aveam de gand sa deschid un topic pe aceasta tema, pentru ca de multi ani de zile echipa nationala de handbal feminin e ciuca batailor pe unde merge, dar pana la urma, lasa, sa ramana scris. Intr-o grupa tare, Romania a reusit sa bata doar pe amatoarele din Porto Rico si Kazahstan, in rest, au luat-o fara drept de apel de la Spania, Norvegia si Rusia. Echipa Romaniei a terminat grupa pe locul 4, norocul mare fiind ca se califica primele 4 clasate din fiecare grupa pentru optimi.

Romania va juca foarte probabil ultimul meci si apoi "ura si la gara", in optimi (eliminatoriu) impotriva Braziliei, apoi va vedea restul campionatului la televizor. Aceeasi echipa neschimbata, fara suficient talent, fara ambitie, fara imaginatie. Si in meciul cu Spania si in in cel cu Rusia, au avut perioade cand nu au marcat timp de 14 minute, dupa ce erau la conducere ca scor. Vai de mama lui de handbal feminin. Au incercat romanii Tadici si Voina, iar la aceasta editie suedezul Tomas Ryde ca antrenori, sa faca ceva, dar nimeni nu a reusit.

Au mai facut praf un campionat, sau se trezesc din somn si ne contrazic?

manolica1
11.12.2015, 14:16
din bataie-n bataie, pana-n marea finala...
sau nu... :d

sorin
11.12.2015, 16:34
Ce mare finala? Le spulbera braziliencele in optimi, iar acolo e eliminatoriu, o bataie si gata, acasa. Ce mult mi-as dori sa ma contrazica!!!

sorin
13.12.2015, 18:00
Ce mult mi-as dori sa ma contrazica!!!
Romania - Brazilia 25-22
WTF!!?? Echipa Romaniei a eliminat campioana mondiala!! N-am putut vedea meciul, iar cu prima ocazie cand am vazut un titlu pe mediafax, m-am frecat la ochi si mi-am dat palme, sa vad daca nu visez. Uite ca m-au contrazis si sunt foarte bucuros ca am gresit pronosticul.

Bravo! Succes mai departe!

Pisoi
14.12.2015, 21:25
Romania - Brazilia 25-22
WTF!!?? Echipa Romaniei a eliminat campioana mondiala!! N-am putut vedea meciul, iar cu prima ocazie cand am vazut un titlu pe mediafax, m-am frecat la ochi si mi-am dat palme, sa vad daca nu visez. Uite ca m-au contrazis si sunt foarte bucuros ca am gresit pronosticul.

Bravo! Succes mai departe!
...as fi fost foarte bucuros sa-ti dau eu palmele (si sunt convins ca si altii):starsmile:
...nu numai acum dar si atunci cand sari pripit in concluzii si comentarii iritante in care ...probabil numai tu crezi! :lol:
p.s. ...hai noroc! ...si la mai mutlte lichide "curante" :d:

sorin
16.12.2015, 09:27
Azi, echipa feminina de handbal a Romaniei, joaca un nou meci eliminatoriu, cu echipa tarii gazda, Danemarca. Dupa ce au reusit sa elimine campioana mondiala, acum putem spera la orice, nu-i asa? Imi doresc ca ale noastre sa faca un meci bun, sa castige, iar daca e sa nu fie, sa piarda onorabil, cu ele de gat, nu pentru ca nu pot da gol 15 minute la rand.

Hai Romania!

livia
16.12.2015, 09:52
Hai Romania!!! Sper sa faca un meci frumos.

Pisoi
16.12.2015, 16:41
AUUU CASTIGAT!!!! :aplause:

sorin
16.12.2015, 16:41
Meciul cu Danemarca a fost dramatic rau de tot. Romancele au condus cu 13-10 la pauza, meciul a ajuns sa fie egal (27-27) in ultimul minut de joc, iar cu o secunda (!!!) inainte de final, echipa noastra a primit o lovitura de la 7m. Cristina Neagu a avut in mana castigarea meciului, dar din pacate a ratat si meciul a mers in prelungiri. Prelungirile nu au fost deloc lipsite de dramatism, pentru ca danezele au luat conducerea cu 28-27, apoi ale noastre au dat doua goluri la rand luand ele conducerea, dar de fiecare data erau egalate de daneze.

In cele din urma, romancele au rezistat presiunii, s-au concentrat si au castigat. Echipa noastra va juca semifinala impotriva Norvegiei. Asta chiar ca e un alt meci imposibil, dar poate merge si a 3-a oara o surpriza.

Bravo Romania! Hai Romania! :flower:

VanDerGigi
16.12.2015, 16:59
Bravo fetele. Hai poate luam cupa sa stim o treaba.

sorin
18.12.2015, 09:14
Azi, la ora 21:45 ora Romaniei, semifinala cu Norvegia. Problema e ca echipa noastra nu a mai castigat cu Norvegia de vreo 15 ani, dar s-ar parea ca acum e un moment favorabil, fetele noastre par a fi pe val si sper sa continue sa joace cu ambitie, cum au facut-o in ultimele doua meciuri.

Hai Romania!

manolica1
18.12.2015, 09:39
daca vor prelua conducerea de la inceput vor avea mari sanse sa castige, cand sunt conduse am observat ca o lasa mai moale, cred ca e ceva legat de psihic...

sorin
18.12.2015, 16:43
Daca Halep e in vacanta, ne serveste drama pe paine si meciuri interzise cardiacilor, echipa Romaniei de handbal feminin.

Inainte de inceperea meciului, pariorii erau foarte siguri pe ei, cu cote de 1.25 pentru Norvegia si 5.50 pentru Romania. Calculele hartiei nu au fost la fel ca alea de pe teren, echipa noastra bagandu-si adversara in prelungiri (27-27 dupa doua reprize), ca si in meciul precedent cu Danemarca. Romania a fost condusa cu 3 goluri la pauza, a revenit insa si a condus o buna parte din repriza a 2-a.

Romancele incep slab prelungirile, norvegiencele se duc la doua goluri (29-27), iar timpul pare din ce in ce mai comprimat. Din pacate, cum nu prea s-a intamplat de ceva timp, s-a produs o cadere fatala a echipei noastre, iar norvegiencele si-au luat vant puternic (32-29), iar cu doar vreo 4 minute ramase din prelungiri, romancutele noastre nu au mai reusit o revenire miraculoasa, desi s-au apropiat la 32-31 si s-au tot tinut la un gol. Din pacate, nu a fost sa fie, dar echipa a jucat admirabil si merita toate aprecierile posibile. Au fost atat de aproape!!!

Sa speram ca vor castiga macar finala mica cu Polonia si medaliile de bronz. Sa joci in semifinale e totusi o mare realizare.

Bravo Romania! Hai Romania!

livia
18.12.2015, 16:46
Daca Halep e in vacanta, ne serveste drama pe paine si meciuri interzise cardiacilor, echipa Romaniei de handbal feminin.

Pacat, au fost atat de aproape.... Felicitari pentru felul in care au jucat!

manolica1
18.12.2015, 19:11
nebunie de meci, felicitari pt performanta...

VanDerGigi
19.12.2015, 03:45
Bai daca dadeau gol atunci cand au scapat la ultima faza, cu 3 secunde inainte de finalul timpului regulamentar cand a aparat portaritza alora ..era 28-27 si la revedere!. M-a ofticat rau faza aia..
Oricum bravo lor, performanta remarcabila!

sorin
20.12.2015, 11:15
Romania 31-22 Polonia
Romancele au castigat finala mica si medalie mondiala dupa 10 ani, medalia de bronz fiind o premiera, adica au castigat bronz pentru prima data in istorie. O medalie e o medalie, desi ar fi meritat mai mult dupa cum au jucat cu Norvegia.

Bravo Romania!

manolica1
20.12.2015, 12:29
la cum s-au desfasurat meciurile din grupa sincer nu credeam ca vor ajunge pana aici, felicitari..

sorin
20.12.2015, 13:54
Cristina Neagu a fost desemnata jucatoarea turneului!!!

P.S. Cred ca Romania batea Norvegia fara probleme, daca nu le "ciupeau" arbitrii pe ici pe colo.

livia
13.08.2016, 09:12
Jocurile Olimpice. Handbal, România – Spania 24-21. Victorieee! Fetele au fost fantastice. La un pas de sferturi. Urmează Norvegia
http://www.libertatea.ro/sport/jocuri-olimpice-handbal-romania-spania-ora-20-40-tvr-1-doar-victorie-ne-tine-viata-1566432?utm_source=LibertateaOwn&utm_medium=FB&utm_campaign=FB-Post

sorin
16.08.2016, 07:41
Din pacate, "nasul" lor, Norvegia, le-a trimis acasa de la Olimpiada de la Rio.

VanDerGigi
16.08.2016, 14:09
Boss fara suparare, dar acasa le-a trimis Angola 'n such. Au mers acolo cacate pe ele cand trebuia sa dea cu terenul in cap la valoarea lor.
Nu-s probleme suntem romani/ce.