PDA

Arată versiune întreagă : Cu viza de turist in CANADA , exista o cale legala sa ma angajez?

alex ss
23.10.2015, 11:07
ajutati-ma va rog

sorin
23.10.2015, 11:39
Cu viza de turist nu poti munci legal in Canada.

alex s s
23.10.2015, 14:14
Cu viza de turist nu poti munci legal in Canada.

scuze, m-am exprimat gresit, daca sunt deja in CANADA cu viza de turist si am primit o oferta de munca insotita de toate actele necesare din partea angajatorului, trebue sa ma intorc in tara sa-mi deschid viza de munca sau exista o posibilitate sa schimb tipul vizei in Canada? si daca da unde si cum.
Multumesc anticipat.

sorin
24.10.2015, 06:55
daca sunt deja in CANADA cu viza de turist si am primit o oferta de munca insotita de toate actele necesare din partea angajatorului, trebue sa ma intorc in tara sa-mi deschid viza de munca sau exista o posibilitate sa schimb tipul vizei in Canada?
Nu poti apolica pentru viza de munca in Canada, in timp ce vizitezi ca turist. Citeste aici, pe pagina oficiala:
http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?q=172&t=17

browneyes
24.10.2015, 09:47
scuze, m-am exprimat gresit, daca sunt deja in CANADA cu viza de turist si am primit o oferta de munca insotita de toate actele necesare din partea angajatorului, trebue sa ma intorc in tara sa-mi deschid viza de munca sau exista o posibilitate sa schimb tipul vizei in Canada? si daca da unde si cum.
Multumesc anticipat.

Nu sint in totalitate in tema cu legile din Canada dar stiu un singur lucru: odata intrat in Romania iti scad sansele de a iesi cu 80%. Romanii iti vor face numai probleme si oricit de greu ar fi daca ramii in Canada sfatul meu e sa faci absolut tot ce poti sa nu te intorci in tara. E bine sa ai mai multe pareri. Eu merg pe principiul ca un strain cu bunavointa face mai mult decit 100 de "ai tai". Multa bafta!

fifi
31.10.2015, 05:31
Multumesc anticipat.

Alex, dacă tot eşti în Canada poţi încerca să mergi la un avocat de emigrări, am înţeles din reclamele unora din ei că este posibil în anumite condiţii (nu ştiu care) să-ţi transforme viza de turist în cea de muncă fără să fii nevoit să te întorci în România. Ca un sfat, fii sigur că îţi prelungeşti viza de turist, ai grijă să nu-ţi expire şi nu rămâne în Canada ilegal.
Sorine, se pare că s-au mai schimbat puţin lucrurile şi legile s-au mai înmuiat niţel, având în vedere numărul aplicanţilor cu metoda clasică de emigrare.

fifi
31.10.2015, 05:43
Nu sint in totalitate in tema cu legile din Canada dar stiu un singur lucru: odata intrat in Romania iti scad sansele de a iesi cu 80%. Romanii iti vor face numai probleme si oricit de greu ar fi daca ramii in Canada sfatul meu e sa faci absolut tot ce poti sa nu te intorci in tara. E bine sa ai mai multe pareri. Eu merg pe principiul ca un strain cu bunavointa face mai mult decit 100 de "ai tai". Multa bafta!

Greşit, românii nu-ţi (mai) fac absolut nicio problemă, poate nu mai eşti la curent dar acum poţi să pleci şi să te întorci oricând din România. În schimb odată ieşit din Canada, îţi pierzi viza de turist (în cazul în care nu o deţii pe cea multiplă) şi ca să te întorci în Canada trebuie să aplici pentru altă viză.

sorin
31.10.2015, 06:44
Sorine, se pare că s-au mai schimbat puţin lucrurile şi legile s-au mai înmuiat niţel, având în vedere numărul aplicanţilor cu metoda clasică de emigrare.
Fifico, eu am citat siteul oficial. Daca s-au schimbat chestii, ar trebui sa precizeze si pe acele siteuri, sa nu fie lumea confuza. Avocatii promit orice ca sa-ti ia banii :ideea:

fifi
31.10.2015, 06:51
Nu e nimic oficial, nu am websituri sau nu am căutat, am văzut doar mergând prin oraş si trecând pe lângă ele, că multe birouri de avocaţi de emigrări oferă asta. Avocaţii de emigrări din Canada nu sunt ca cei din Ro, nu-ţi ia banii pentru ceva ce nu pot face pentru tine, poate îţi ia banii pentru consultaţie şi-ţi evaluează şansele însă nu te ia ca şi client dacă ştiu că nu te pot ajuta, doar să-ţi ia banii.