PDA

Arată versiune întreagă : Povestea locurilor mele de munca in Canada

fifi
06.06.2015, 11:28
Dragi forumisti si cititori, m-am decis sa impartasesc aici evolutia locurilor de munca pe care le-am avut de cand sunt in Canada sperand ca va fi de folos si altora care sunt aici sau isi doresc sa vina aici. Stiu ca situatia fiecarui emigrant este diferita dar orice experienta poate fi binevenita si nu poti stii niciodata ce poti invata si din experientele altora. Este o poveste nu prea vesela dar are un sfarsit fericit asa ca va invit sa va asezati comod, sa va relaxati si sa ma insotiti in aceasta calatorie cu bune si rele.

Acesta este un topic deschis si invit sa posteze aici pe oricare din voi are de impartasit o poveste-experienta a locurilor de munca din Canada/ US sau orice alta tara straina, pana la urma toti cei care suntem plecati din Romania am trecut si trecem prin diferite experiente.
Voi posta pe capitole si oricine poate pune intrebari sau cere mai multe informatii despre fiecare lucru spus de mine aici.

Capitolul 1- Smotru, curatenie la case particulare, lucru la negru
Ca sa previn eventuale intrebari sau confuzii, eu NU am venit in Canada ca rezident permanent ci temporar si am aplicat de aici pentru rezidenta permanenta. Mai mult decat atat am venit cu fetita mea care era mica rau pe atunci, asadar nu am avut timp si bani de cursuri, echivalare de studii cum au cei care vin cu statut permanent, eu trebuia sa-mi gasesc ceva de lucru, orice ca sa asigur locuinta, cheltuielile pentru fetita si pentru mine si o gramada de bani pentru taxele de emigrare pentru procesul de obtinere a rezidentei permanente. Am intrebat in stanga si-n dreapta dar in situatia in care eram eu nu m-ar fi angajat nicio companie, deci aproape imposibil.

O amica de origine din Ungaria mi-a recomandat un tip care avea o firma, un fel de subcontractor in constructii care avea nevoie de fete pentru curatenie la case in constructie sau abia construite. M-a platit destul de bine si munca n-a fost exagerat de grea dar ma chema la lucru sporadic, eu aveam nevoie de un venit continuu. El mi-a recomandat o prietena a lui care facea curatenie la case particulare si care voia sa se intoarca inapoi in Ungaria iar clientele ei aveau nevoie de inlocuitor pentru ea. M-a dus la prima clienta, o evreica religioasa cu 4 copii, am fost socata de ce mizerie am putut sa vad in acea casa desi fata asta se ducea de 2 ori pe saptamana cate 4-5 ore, maldare de vase murdare tot timpul in chiuveta, copii extraordinar de indisciplinati, resturi si ambalaje de mancare pe unde nici n-aveai idee, m-am speriat un pic dar nu-mi era frica de munca si pana la urma n-aveam ce face.

Au urmat alte cliente, tot evreice dar nereligioase, apoi alte natii cu totul alta situatie, curate, cu o gramada de obiecte de arta si foarte chichiricioase dar mie mi-au plăcut dintotdeauna detaliile si am avut succes, plata era $10 pe ora cash fara taxe atunci cand minimum pe economie era $8.50, am ajuns sa am cate 2 case pe zi, eram foarte apreciata si recomandata de la una la alta de ajunsesem sa nu fac fata. M-au ajutat cu hainute si jucarii pentru fata, ciubucuri, cu una din ele (F)sunt si acum prietena, m-a trimis la o avocata de emigrari care m-a ajutat cu cazul meu de emigrari si m-a taxat tot timpul la jumate din pret. Le trimit la amandoua in fiecare an cate un aranjament floral chiar in ziua cand mi-am dobandit actele. (F) a trecut de bariera ca eu lucram pentru ea, desi manager la o banca pe acel timp, m-a iscodit in legatura cu viata mea si s-a apropiat mult de mine, ne invita pe mine si pe fata la masa la ea acasa, la restaurante pe care stia ca nu ni le-am fi putut permite, in fiecare an de Craciun sau de ziua fetii cadouri, o fiinta extraordinara, o s-o mentionez in ultimul capitol pentru ca si acum desi sunt bine, tot ma ajuta, Dumnezeu sa-i dea sanatate.

Cu timpul am ajuns sa-mi permit sa le selectez, la prima cea mizerabila am renuntat, casele erau din ce in ce mai selecte, am intrat odata la una (frantuzoaica) sa-mi arate ce trebuie sa fac, dar de cum am intrat in casa m-am intrebat, Doamne ce curatenie sa fac aici caci e curat ca-n bec??? (de la ea am primit o canapea de piele superba, cred ca n-avea nici 2 ani, pe care n-o mai voia si nu numai) Mie nu-mi place sa fur in niciun fel asa ca la acesta femeie i-am spus dupa cateva saptamani ca nu e nevoie sa vin cate 4 ore in fiecare saptamana si putem sa reducem la doua saptamani, stiti ce mi-a zis? "fifi my house is so clean because you come here every week" mi-a venit sa plang de bucurie, nu se supara nimeni cand e un pic apreciat.

O alta clienta m-a rugat s-o ajut pe mama ei sa curete cottage ul pentru o zi intreaga, femeia a fost atat de incantata incat pe langa banii pe care mi-i datora mi-a dat o gramada de lucruri de prin casa nou-noute, ce bine mi-au prins la acel timp iar la mai mult de un an dupa aceea, cand nu mai aveam nimic de-a face cu ele mi-a oferit cottage-ul ei pe lac pe gratis. Cred ca am poze puse pe forum de acolo, a fost prima noatra iesire prelungita extrem de relaxanta.

A fost destul de bine, aceste cliente au avut incredere in mime 150%, am avut cheia caselor lor, n-am spart niciodata nimic si mai mult de atat cand fata mea era in vacanta si nu aveam cu cine sa o las au fost de acord sa o aduc cu mine cand lucram la ele in casa.

Acum trebuie sa mentionez si situatiile picante sau neplacute, cum ar fi, la una dintre cliente, dimineata cand am venit sa curat casa, crezand ca nu e nimeni acasa am dat in dormitor peste sotul ei care dormea gol cum l-a lasat Domnu', mi-am adunat lucrusoarele si am taiat-o cat m-au tinut picioarele apoi am sunat-o si i-am spus ca nu mai am timp sa vin la ea. Un alt caz a fost o rebela dar bogata cu draci care facea ce facea si se tot nimerea acasa cand veneam eu, isi facea dus si infasurata -n prosop tot discuta cu mine si prosopu' tot cadea dupa ea si tot asa, si se tot expunea si da-i si alea...Desi era intelegerea ca la ora 8 cand eu ajung acolo eu o sa am casa disponibila pentru curatenie, ea ma tot astepta cu cafeaua gata, cu chef de taclale iar pe la 8:30 imi spunea "ma duc sa-mi fac un dus, vii cu mine?" :))
Una peste alta a fost ok pentru acel timp si pentru situatia in care ma aflam dar foarte obositor din punct de vedere fizic si nerentabil pentru ca veneam acasa mult dupa ce fata termina scoala asa ca a trebuit sa platesc babysitter pentru ea pentru cateva ore caci era micuta rau iar acea femeie care statea cu ea ma taxa $5 pe ora, ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca fata era foarte nemultumita de babysitter, aia avea o droaie de copii, se bateau ca chiorii si pe găluşca mea o gaseam de fiecare data intr-un colt plangand. Aveam nevoie de un servici legal, de 8 ore, chiar daca era minimum platit dar asteptam permisul de munca legal.
Va urma...
Orice comentariu sau intrebari sunt absolut permise:)

toni41
06.06.2015, 12:41
Eu astept cu nerabdare urmarea! La faza cu .....because you come here every week." mi-au dar lacrimile❤

aramis_13
06.06.2015, 13:50
fifișor, dă-i înainte. la un timp mă gândeam să fac și eu asta (ori vreun blog) da' de fiecare dată m-a oprit în loc gândul că o să fie o poveste plictisitoare, pentru că eu nu a trebuit să plec de jos, să o iau de la 0 (profesional vorbind) și mi-era că o să primesc comentarii de genul ”iete bă la ăsta, ce se laudă”. plus că nici nu mă pricep la scris...

fifi
06.06.2015, 16:35
Toni, mulţumesc pentru cometariu şi pentru faptul că ai răbdare să citeşti bazaconiile mele.
Aramis te încurajez să-ţi aşterni povestea şi s-o postezi aici pe forum unde pot citi mai mulţi nu pe blog, mai ales că nu ai luat-o de la zero, aşa cum am zis nu poţi ştii niciodată cui poate folosi şi cine poate învăţa din experinţa ta iar cât timp tu crezi că poate fi de folos altora nu trebuie să te intereseze ce zic gurile rele, iar dacă ţie ţi-e teamă ce o să zică cârcotaşii de tine eu ce să mai zic, am ezitat şi eu mult timp dar mi-am luat inima-n dinţi, în situaţia mea din cauză că am observat că din ce în ce mai mult în Canada vin oameni fără statut sau fără studii superioare. Mi-am zis, şi dacă numai o persoană va folosi ceva din povestea mea tot se merită riscul.

În ce priveşte priceputul la scris mă făcuşi să râd, parcă eu le am cu scrisu' dar nu asta contează ci să reuşeşti să transmiţi mesajul. Uite de exemplu pe mine m-ar interesa foarte mult o experienţă la un nivel mai ridicat pentru că deşi am ajuns bine acum n-o să mă opresc aici, o să continui spre şi mai bine şi mi-ar prinde bine anumite amănunte.

fifi
06.06.2015, 19:25
Capitolul 2 - Adio curatenie, te las cu bine (partile rele)
Curatenia a fost pentru aproape 2 ani sursa mea de venit dar este destul de greu şi nu recomand nimanui pe o perioadă indelungata, dupa cate stiti eu sunt slabuta asta e bine caci ma misc foarte repede dar in timp am capatat o durere de spate la ultimele vertebre ale coloanei care mi-au afectat apoi un nerv de am avut piciorul drept amortit pentru 3 saptamani, pur si simplu nu-l simteam, n-am putut sa ies din casa dar si prin casa mergeam tinandu-ma de pereti si apoi in baston ca sa pot face strictul necesar pentru fetita si pentru mine. Si acum, dupa atatia ani tot am probleme cu spatele la efort prelungit sau cand e vreme rea.

Sanatatea nu este singurul impediment in acest domeniu, pentru cele care sunt interesate, sunt multe alte riscuri. M-a contactat o tipa care abia venise in Canada, sotul lucra si voia sa se faca si ea utila pana-si echivala studiile, mi-a zis ca face orice, am luat-o cu mine la una din cliente sa vada cum se face pentru ca eu oricum ma pregateam sa dau in primire aceste cliente. M-a ajutat sa mut de la un etaj la altul toate materialele si i-a scapat din mana pe scarile imbracate in mocheta de culoare maro cutia cu pudra inalbitor, a calcat pe ea, luase o carpa uda sa stearga, am crezut ca o sa fac infarct, clienta asta era una din cele mai dragute cu mine, cat timp am lucrat pentru aceste cliente n-am stricat sau spart niciodata macar un amarat de pahar, daca ajunea apa prin acea pudra in covor trebuia schimbat in intregime, vreo cateva sute de dolari mintenas.

O alta romancuta cu o gura cat o sura ca ea se pricepe ca e iute foc, am luat-o la una dintre cliente, i-am aratat cum si ce trebuie sa faca si i-am spus ca banii sunt ai ei, era munca de 3 ore si ei i-a luat 6 ore pentru ca ea a zis ca face in felul ei :)

Cea mai neplacuta experienta insa prin care am trecut in acest domeniu a fost cand am obtinut dreptul de munca legal. Nu am avut mare succes in alte domenii pentru ca nu aveam experienta canadiana (daca e cineva care vrea sa stie ce inseamna asta voi dezvolta la cerere) si pentru multe alte locuri de munca nu puteam aplica pentru ca eram conditionata de programul fetitei asa ca am aplicat tot pentru o firma care facea curatenie la case particulare dar era legal, nu la negru. (Ca o paranteza, un alt motiv pentru care am acceptat prima oferta a fost si faptul ca din momentul in care am primit dreptul de munca legal trebuia sa dovedesc emigrarilor ca ma pot intretine in Canada, ca am serviciu continuu ca sa putem fi aprobate pentru rezidenta permanenta.) Totul a fost bine la inceput patroana era o rusoaica evreica, eram trimise in echipe sau singure, pe noi ne platea pe atunci 9.00 pe ora si ea taxa clientii 22.00 dar ma rog...

Multi dintre clientii ei, foarte multumiti de munca mea mi-au propus sa vin sa lucrez direct pentru ei dar am refuzat pentru ca am semnat un contract cu compania care interzicea asta. In aproximativ o luna patroana m-a chemat la ea in birou si mi-a spus ca e foarte multumita de mine si mi-a propus sa fiu instructoare pentru cele incepatoare si mi-a crescut salariul la 11.00 pe ora, am fost foarte incantata ca a apreciat munca mea mai ales ca am vazut ce ritm de ochiul mortului aveau celelalte angajate ale ei. Am acceptat cu bucurie si entuziasm si totul parea ok, pana intr-o zi cand m-a sunat la unele din cliente si mi-a spus ca la una dintre case am stricat parchetul pe o portiune de "o farfurie" cum mi-a spus ea care o costa 4 mii de dolari sa-l repare.

Am mers la ea in birou si mi-a aratat in calculator o poza in care nu vedeam nicio stricaciune decat un gratar patrat de fier de la sistemul de ventilatie cu latura de aproximativ 30 cm rezemat de perete, acuzandu-ma ca l-am lovit cand am curatat podeaua si am facut stricaciunea. I-am spus ca este absurd, eu nu am doborat acel gratar si chiar daca l-as fi doborat n-avea cum sa faca nici o stricaciune cazand de la 10 cm deasupra podelei dar a inceput sa tipe la mine si sa ma ameninte ca ma da in judecata la tribunal...

M-am dus acasa si am inceput sa plang de credeam c-o sa-mi sece ochii, nu-mi puteam permite la acel timp sa am nicio problema cu autoritatile, nu as fi avut nicio sansa sa mai obtin actele in Canada si ea stia asta pentru ca am fost atat de proasta sa-i spun de statutul meu la emigrari. Nu stiam sigur ce o sa se intample dar nu m-am mai dus la ea la lucru, ma suna continuu si ma ameninta ca trebuie sa-i platesc cei 4 mii de dolari pana cand eu i-am spus ca nu am de unde si ce anume pot sa fac. A inmuiat tonul si mi-a zis ca ea nu vrea sa ma piarda, ca nu vrea sa ma duca in tribunal, ca stie ca am o fetita si ca pot sa-i platesc treptat, continuind sa lucrez la ea si nu-mi opreste toti banii, doar un procent adica treptat pana achit suma de 4 mii.

In acel moment mi-am dat seama ca n-a fost nimic decat o capcana si ca este o excroaca, i-am spus ca nu voi face asta, a inceput iar cu amenintarile, ca sa astept citatia de la tribunal samd... Mi-am asumat riscul instinctului meu, nu i-am mai raspuns la telefoane, mi-am vazut in continuare de viata si nici in ziua de azi n-am mai auzit de ea, nici vorba de citatie in tribunal.

Am povestit mult mai tarziu asta catorva amici si mi-au spus ca n-ar fi trebuit s-o las asa, ca ea probabil asa isi tinea angajatele si cine stie la cate a facut schema asta inaintea mea sau la cate o mai face, mi-a fost si mie necaz, nu pot sa zic dar aveam problemele mele, nu am avut timp si putere sa ma tin de capul ei.

Afacerea cu curatenia la case particulare este foarte avantajoasa in Canada dar trebuie investit, cererea este berechet insa nu gasesti femei care sa lucreze serios, la mult timp dupa asta cand am avut o operatie am cautat de mi s-au albit ochii dupa o femeie sa ma ajute la curatenie in casa, cred ca am pus anunt si aici pe forum, am adus 2 tipe pe care le cunosteam si le-am platit dublu, pauze plus mancare cafele dar am fost foarte dezamagita, dupa ce plecau trebuia sa muncesc cel putin o jumate de ora sa pun covoarele la loc, materialele de curatat in dulapuri, sa limpezesc galetile cu apa, pana m-am lasat.

Asadar curatenia la case mi-a ajuns, nu mai voiam sa am de-a face cu asta asa ca am hotarat sa inchei acest capitol si sa caut altceva, mi-am facut un amarat de CV resume si am inceput sa aplic pentru munca in fabrici, chiar daca stiam ca nu o sa am prea multe sanse dar am avut totusi un raspuns, cineva m-a sunat in legatura cu aplicatia mea de general labour la 9 dimineata si m-a intrebat cand pot sa vin la interviu, i-am spus ca voi fi acolo intr-o ora. Am fost angajata si am inceput lucrul a doua zi.
Va urma...
Capitolul 3 - de la general labour (muncitor necalificat) la purchasing manager si contabilitate in 3 ani la aceeasi companie

toni41
07.06.2015, 02:43
Toni, mulţumesc pentru cometariu şi pentru faptul că ai răbdare să citeşti bazaconiile mele...
fifişor, nu-s bazaconii, e preaplin de sentimente! ...ce bine/rău ar fi fără ele,,
Si cred ca e foarte util sa afle lumea ce inseamnă "experienta canadiană"

EmmaLA
07.06.2015, 07:24
Ce frumos povestesti, abia astept capitolul 3 :)

fifi
07.06.2015, 11:08
Toni, n-am cum sa omit sentimentele, e vorba de viata mea si ce am simtit in fiecare din situatii, cum m-au afectat. O să introduc ce inseamna experienta canadiana la inceputul capitolului 3.
EmmaLA, ma bucur ca-ti place si-ti multumesc pentru citire si comentariu.

fifi
07.06.2015, 13:02
La recomadarea forumistului Toni am decis sa fac o scurta explicatie a ce inseamna "experienta canadiana". Multi nou veniti se lovesc de aceasta problema, anume nu sunt acceptati in locuri de munca pentru care sunt calificati, locuri de munca mai bine platite decat minimum pe economie, pentru ca nu au lucrat absolut deloc in Canada, deci angajatorul nu are la cine sa ceara referinte, pentru ca in locurile de munca mai bune de obicei suna si intreaba cum este persoana respectiva din punct de vedere profesional, daca este punctuala, daca isi ideplineste indatoririle, daca respecta instructiunile superiorilor, daca se intelege bine cu colegii etc.

Pentru pozitiile mai inalte se investeste destul de mult in procesul de recrutare si angajare, prin urmare nu-si permit sa angajeze o persoana si dupa cateva saptamani s-o dea afara si s-o ia iar de la capat, mai ales daca sunt presati de timp si au nevoie sa angajeze imediat pe cineva. Chiar daca ai lucrat in Romania 10 ani pentru o companie n-o sa ia asta in considerare si nu suna sa ceara referinte din cauza ca nu sunt siguri ca cei de la compania din Romania vorbesc engleza si de altfel sistemul si cerintele din Romania sunt diferite de cele din Canada.

Sunt totusi exceptii, cazurile in care ai lucrat in US sau chiar in Romania sau Europa pentru firme foarte mari, internationale care au sedii si in Nord America. Asadar multi cand vin nu vor sa accepte un serviciu mai prost platit si merg la cursuri care costa destul de scump (vorbim aici de mii de dolari) si ia si ceva timp. De exemplu am cunoscut o tipa care facut un curs pentru "personal support worker", ingrijire la batrani care a costat-o 4 mii, sotul lucra asa ca si-a permis acest lux, s-a angajat dupa aceea si mi-a zis ca e platita 17 pe ora, nu e rau dar totusi mai sus de atat nu are unde sa se duca si sa stai toata viata sa schimbi scutecele batranilor din azil, sa-i speli, sunt foarte rautaciosi din cate mi-a spus, mi-a aratat semne pe maini unde o loveau sau zgariau si era foarte stresata dar ii conveneau banii si faptul ca facea overtime, eu una n-as face asta. E o gluma ca fiecare tinteste in timp dupa un servici in care sa munceasca mai putin si sa fie platit mai mult. :)

Altii, ca mine de exemplu o ia de jos, accepta un job nu atat de grozav, stau un an, doi ca sa aiba ce pune in CV ca experienta canadiana apoi cauta ceva un pic mai bun, cam asa se spune ca la fiecare 3 ani sa cauti ceva si mai bun si de obicei merge. Trebuie totusi sa stai la curent cu ofertele de munca si ce am mai realizat eu este ca se merge foarte mult pe network, nu e vorba de pile ci cunostinte, recomandari de la o persoana la alta, pentru ca si daca iei un job pentru ca te-a recomandat cineva din acea companie daca nu-ti faci treaba cum trebuie nu te tin, te dau afara fara discutii.

Se tot spune pe aici ca pentru cei nou veniti voluntariatul este recunoscut ca experienta canadiana si guvernul incurajeaza asta, eu nu prea cred ca se tine seama de asta absolut deloc dar poate e doar parerea mea, cei care sunt aici si au exemple ma pot contrazice sau completa.

As avea multe de povestit si cred ca ar fi utile, majoritatea din voi cei din Canada si US cam stiti asta, ar fi interesant daca am discuta despre diferite domenii si tipuri de locuri de munca, e uimitor cata informatie putem aduna in cativa ani, daca as avea mai mult timp as insira pagini de exemple si sfaturi de cum sa-ti cauti un loc de munca, cum sa-ti alegi domeniul in care vrei sa lucrezi, cum sa te pregatesti pentru interviuri si cum trebuie sa te comporti la locul de munca. Mi-ar face mare placere de asemenea sa aud si alte povesti, experiente nu numai din Canada dar si US sau tari din Europa.

Orice intrebare este binevenita, chiar si daca sunt cazuri concrete, as fi foarte bucuroasa daca as putea ajuta pe cine are nevoie.

VanDerGigi
07.06.2015, 15:07
Fifico, felicitari ca ai reusit luand-o de jos. Cu atat mai dulce e reusita. Maxim respect pentru cei ce reusesc asta singuri, la mii de km de tot ce au stiut vreodata. Pentru tine cu atat mai mult ca ai avut si un copil mic de crescut.

FidelKatzo
07.06.2015, 16:07
Foarte frumos ai povestit fifi,astept cu nerabdare continuarea..
recunosc ca sunt un pic dezamagit,credeam ca in Canada esti asteptat de caini cu covrigi in coada la iesirea din aeroport..

fifi
07.06.2015, 17:28
Fi Maxim respect pentru cei ce reusesc asta singuri, la mii de km de tot ce au stiut vreodata. Pentru tine cu atat mai mult ca ai avut si un copil mic de crescut.
Gigi, respectul este şi pentru tine, şi tu ai reuşit singur tot la mii de km de casă şi de ai tăi, copila a fost toată încurajarea şi în grija pentru ea am reuşit să-mi găsesc puteri pe care n-am crezut nicioadată că le am. Acum eşti şi tu tătic şi o să vezi în curând ce vreau să spun prin asta.

VanDerGigi
07.06.2015, 17:40
recunosc ca sunt un pic dezamagit,credeam ca in Canada esti asteptat de caini cu covrigi in coada la iesirea din aeroport..

Daca tot ai adus vorba, recunosc ca si eu am o dezamagire dar n-am vrut initial s-o supar pe Fifica. Ma refer la faptul ca nu m-a chemat si pe mine macar o data sa ajut la curatenie la tanti aceea de cadea prosopu' de pe dansa cand iesea de la dus..

Gigi, respectul este şi pentru tine, şi tu ai reuşit singur tot la mii de km de casă şi de ai tăi, copila a fost toată încurajarea şi în grija pentru ea am reuşit să-mi găsesc puteri pe care n-am crezut nicioadată că le am. Acum eşti şi tu tătic şi o să vezi în curând ce vreau să spun prin asta.

Am vazut deja, numai pentru copii traiesc.
In privinta greutatilor de inceput, pesemne ca nu mi-au ajuns o data si m-am hotarat sa repet miscarea : ).

fifi
07.06.2015, 17:41
Foarte frumos ai povestit fifi,astept cu nerabdare continuarea..
Mulţumesc Fidel, de fapt cea mai interesantă si utilă parte încă n-a început, pentru unii Canada chiar a fost ţara în care câinii umblau cu covrigi în coadă şi chiar erau primiţi pe covor roşu, ba chiar dolarii creşteau în copaci dar ei erau cam leneşi să-i adune, stăteau cu sacul sub copac şi aşteptau să vină toamna şi să cadă.
Mi-e cam aiurea că numai cuvinte de laudă primesc, nicio critică nimic, v-a apucat pe toţi bunătatea sau e cineva lipsa de pe aici?:)

aramis_13
07.06.2015, 17:46
aoleo firișor, păi de-o scărmăneală forumistică duci tu lipsă?

roagă-l pe sorin să-i dea drumul lu' tante olga de sub oboroc ș-apoi să vezi!

fifi
07.06.2015, 17:58
Nu că sunt călită, ce nu mă omoară mă face mai puternică dar nu pot să-i spun lui Sorin să-i dea drumul Olgăi, am vazut mesajul pentru care a fost pusă pe bară şi mi se pare corect.

fifi
07.06.2015, 18:20
Daca tot ai adus vorba, recunosc ca si eu am o dezamagire dar n-am vrut initial s-o supar pe Fifica. Ma refer la faptul ca nu m-a chemat si pe mine macar o data sa ajut la curatenie la tanti aceea de cadea prosopu' de pe dansa cand iesea de la dus..

N-ai pierdut nimic era naşpa sau aşa mi s-a părut mie atunci, pe la vreo 43 atunci, nici măcar mie nu mi-a plăcut dar mă aşteptam la astfel de avansuri am văzut-o cum mă studia când mă aplecam sau cum se holba la mine-n sân.

Am vazut deja, numai pentru copii traiesc.
In privinta greutatilor de inceput, pesemne ca nu mi-au ajuns o data si m-am hotarat sa repet miscarea : ).

Să nu mai spui sau gândeşti asta niciodată, copiii simt mult mai mult decât crezi, tu şi soţia ta ca părinţi trebuie să aveţi grijă de voi ca să vă puteţi ocupa de copii. În ce priveşte a doua mişcare a ta, mă bate şi pe mine gândul de ceva vreme dar la mine e mai complicat, găluşca mea e deja mare şi ataşată de viaţa/ societatea de aici, o să povestesc despre asta în capitolul 4.

shogunelu
07.06.2015, 22:07

E ok, Claule, eu sunt deja la a patra "resetare"... :-D
Sper sa fie si ultima ca altfel am dat-o dracului, inseamna ca urmatoarea ar fi pe la aproape 60 de ani ! :-D
E prea scurta viata asta, norocu' ma-sii...

Melina
07.06.2015, 22:39
E ok, Claule, eu sunt deja la a patra "resetare"... :-D
Sper sa fie si ultima ca altfel am dat-o dracului, inseamna ca urmatoarea ar fi pe la aproape 60 de ani ! :-D
E prea scurta viata asta, norocu' ma-sii...
Sii daca stai in acelasi loc nu te poti parlii din nou ? cati nu isi pierd serviciul , trec prin divort etc..? daca nu ai si alte probleme si esti sanatos eu zic ca nu are rost sa te framanti pentru o perioada scurta in care o sa-ti fie poate putin mai greu.Bafta multa la toti !

Loniia
08.06.2015, 09:49
Bafta tuturor !Omul harnic si de caracter reuseste orinde il poarta soarta!
Fifi ai avut o sansa in viata sa pleci intr-o tara straina. Te-ai ajutat si ai reusit!esti un etalon pentru toti romanii care au infrant greutatile imigrantului plecand de la zero!

livia
08.06.2015, 15:41
Mulţumesc Fidel, de fapt cea mai interesantă si utilă parte încă n-a început, pentru unii Canada chiar a fost ţara în care câinii umblau cu covrigi în coadă şi chiar erau primiţi pe covor roşu, ba chiar dolarii creşteau în copaci dar ei erau cam leneşi să-i adune, stăteau cu sacul sub copac şi aşteptau să vină toamna şi să cadă.
Mi-e cam aiurea că numai cuvinte de laudă primesc, nicio critică nimic, v-a apucat pe toţi bunătatea sau e cineva lipsa de pe aici?:)

Nu vad pentru ce critica, eu iti admir curajul si sinceritatea. Astept continuarea:).

Mela87
09.06.2015, 07:01
Nu vad pentru ce critica, eu iti admir curajul si sinceritatea. Astept continuarea:).

Aveti o putere si o ambitie extraordinara am citit povestea cu atentie si mia placut foarte mult as vrea sa am si eu puterea asta sa trec peste obstacole felicitari!

fifi
09.06.2015, 19:21
Mulţumesc Mela, am avut ambiţie din cauză că am fost o mămică, la fel ca şi tine, am vrut neapărat să-i ofer fetiţei mele o viaţă mai bună decât aş fi putut-o face în România.
Mulţumesc Loniia şi Livia, nu am de ce să nu fiu sinceră, nu mi-e ruşine cu viaţa mea şi nu-mi pare rău acum prin cele prin care am trecut, toate, cu bune şi rele m-au făcut cine sunt azi, am observat că în mare parte oamenii care au primit totul pe tavă şi cu care soarta a fost foarte blândă, sunt foarte răutăcioşi, invidioşi şi egoişti. Ca o răsplată totuşi, a fost faptul că am întâlnit oameni deosebiţi de-a lungul acestor ani, printre care şi voi cei de aici de pe forum, de la care am învăţat şi învăţ încă foarte multe.

fifi
15.06.2015, 10:46
Capitolul 3 - de la general labour (muncitor necalificat) la purchasing manager si contabilitate in 3 ani la aceeasi companie

Ca să reiau de unde am rămas la ultimul capitol, gata, am reuşit să înaintez până la genunchiul broaştei, aveam servici plătit mimimum pe economie, permanent, full time ( 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână) aşa cum îmi doream la acel timp. Interviul a fost destul de scurt dat cu patronul companiei, un copil la vreu 25 de ani, m-a întrebat câte ceva despre experienţă mai mult ca să vadă cum mă descurc cu engleza, m-a întrebat dacă nu am în plan să-mi continui sau echivalez studiile în Canada, i-am spus că nu, că vreau să lucrez căci am un copil pe care trebuie să-l întreţin (exact ce voia să audă de fapt), apoi m-a dus să văd în ce constă munca, era vorba de o maşină de bobinat electrică, m-a lăsat să mă uit câteva minute şi m-a întrebat dacă pot să fac acea muncă, nu mi s-a părut complicat aşa că am zis da şi a doua zi am început lucrul.

Din câte am înţeles ulterior, el abia cumpărase firma de la iniţiatorul ei care s-a pensionat, firma avea la acel timp 28 de ani, vreo 50 de angajaţi, iar fostul patron a mers pe cel mai puţin plătit personal, majoritatea asiatici care abia vorbeau o boabă engleză, se învăţau unii pe alţii, compania nu avea beneficii medicale, doar două saptămâni de concediu, nu zile de boală plătite, nu plan de pensii deci mai nimic. De aceea noul patron s-a hotărât să angajeze şi alte naţii care să fie vorbitori de limba engleză dar a conntinuat cu tradiţia plăţii cât se poate de reduse la angajaţi de la angajaţi până la şefii de echipă şi femeia de la recepţie care răspundea la telefoane, era şi coordinator de producţie, şi inside sales şi shipping/ receiving.

Lucrul meu l-am învăţat destul de repede, am fost tot timpul punctuală şi după 3 săptămâni patronul m-a întrebat dacă sunt de acord să trec în shipping receiving s-o ajut pe acea femeie care era foarte stresată încercând să se împartă între toate responsabilităţile pe care le avea. Am acceptat şi am început să fiu instruită de acea femeie, am învăţat foarte repede şi abia făcea faţă să-mi arate altceva, pentru că tot ce-mi dădea de făcut terminam mult mai repede decât se aştepta, aproape o disperasem. Şeful era foarte încântat şi a treptat au inceput să-mi dea de lucru în birou, documente de completat, rapoarte, apoi din ce în ce mai mult, să comand materiale şi să mă ocup de angajări în locul lui, contabilitate uşoară, tatăl lui se ocupa de contabilitate, venea o dată, de două ori pe săptămână dar şeful nu era mulţumit căci era tot timpul în urmă cu contabilitatea.

Am ajuns deci să lucrez cam un sfert în secţie la shipping/ receiving şi trei sferturi în birou. Erau lucruri pe care nu le-am făcut niciodată dar nu mi-a fost teamă, şi nici vouă să nu vă fie, noi românii suntem isteţi şi învăţăm foarte repede, mai mult de atât, am adus îmbunătăţiri, m-am ocupat de calculatoarele din companie cu instalarea de programe noi şi rezolvarea de probleme căci şeful nu avea timp şi nimeni alticineva din companie nu se pricepea. Acum toate bune şi frumoase, cuvinte de laudă însă până la bani, după 3 luni i-am cerut mărire de salariu şi mi-a dat 50 de cenţi mai mult, la sfârşitul fiecărui an câte 25 de cenţi dar nu destul pentru cât credeam că merit pentru munca mea, ca să nu mai spun că timp de 3 ani cât am lucrat acolo au fost două măriri ale venitului minim pe economie şi el nu mi-a adăugat acea diferenţă încât am ajuns după 3 ani să am doar cu 75 de cenţi mai mult decât minimum pe economie, i-am mai cerut şi am ajuns la 11.45 pe oră când minimul era 10.25 dar tot credeam că e puţin, ştiam că sunt locuri de muncă mult mai bine plătite. Am stat doar pentru că aplicaţia mea de emigrări era în desfăşurare, nu aveam încă rezidenţa permanentă şi una dintre condiţii ca s-o obţin era să arăt că am serviciu stabil.

Mi-a plăcut mult să lucrez pentru el şi am învăţat multe, era un tip foarte deştept şi ambiţios, a extins compania şi apoi a mai cumpărat una în altă provincie dar mi-am dat seama că asta e politica lui să plătească foarte puţin aşa că odată ce am obţinut rezidenţa permanentă am început să caut şi am fost acceptată ca inspector de calitate într-o altă firmă plătită cu 15 pe oră plus beneficii medicale. Când i-am spus că mi-am găsit un alt servici şi că îi dau două săptămâni notice am crezut că face o criză de nervi, că el a investit în mine, că m-a învăţat atâtea lucruri, m-a întrebat cu cât sunt plătită la noul loc de muncă, nu i-am spus pentru că ştiam că nu mi-ar fi dat 15 pe oră şi apoi am aşteptat să văd ce ofertă îmi face el ca să stau, nu mi-a făcut nico ofertă aşa că am plecat. Am fost supărată, nu voiam să plec, dacă-mi dădea atunci 15 pe oră aş fi stat şi rău aş fi făcut şi o să vedeţi mai târziu de ce.

Soluţia pentru înlocuirea mea a fost o tipă din secţie angajată cam tot odată cu mine care a acceptat să facă munca mea doar pentru bani, i-a dat din start un dolar mai mult decât avea. Cunoscând-o am ştiut că n-o să facă faţă dar nu mi s-a cerut părerea aşa că nu m-am oferit cu sfaturi.
Am plecat deci şi am început lucrul la noua companie, am învăţat şi acolo destul de repede, am fost surprinsă de noul loc de muncă, mult mai puţine responsabilităţi pe bani mult mai mulţi dar nu mi-a plăcut compania în sine, multă dezbinare începând de la manageri până la muncitori, a fost vândută şi cumpărată de 2 ori, care cum veneau îşi aduceau managerii lor, compania nu avea mare viitor, un fel de vacă de lapte dar am cunoscut acolo şi oameni de treabă cu care am ţinut legătura şi mai târziu.

Am lucrat acolo un an, an în care fostul şef m-a sunat de 3 ori să mă roage să mă întorc, se pare că tipa care-mi luase locul nu se descurca prea bine, mai precis îi făcea numai nervi, foarte înceată şi făcea o grămadă de greşeli. Primele două dăţi i-am spus că mi-a părut rău să plec de la el dar sunt foarte mulţumită de noul loc de muncă şi nu sunt interesată, în special pentru că la fel ca şi când am plecat nu-mi făcea nicio ofertă. A treia oară când mi-a lăsat mesaj părea foarte disperat aşa că m-am decis să încerc o negociere.

Aşa că l-am sunat să văd despre ce era vorba, voia s-o lase pe tipa aceea doar în shipping şi producţie iar mie să-mi dea înapoi toată munca pe care o făceam în birou pentru firma de aici şi pentru cea cumpărată recent, plus tot ce ţinea comandarea materialelor (asta făcea el la acel timp) şi toată contabilitatea (pe care-o făcea tatăl lui pentru că nu avea încredere să angajeze pe cineva nou din cauza confidenţialităţii şi a corectitudinii). I-am spus că o să mă gândesc şi o să-l sun înapoi. Suna interesant dar şi mai multă responsabilitate, până la urmă era vorba de munca a 3 persoane, ştiam că fac faţă, cu îndatoriile dinainte aveam momente când mă plictiseam îngrozitor şi voiam să mă întorc la el dar aveam nevoie de timp ca să mă gandesc ce sumă să-i cer. L-am sunat înapoi şi i-am spus sunt interesată dar că nu mă întorc la el pentru mai puţin de cât câştigam atunci, anume 18 pe oră plus beneficii (oops, fifi ce mincioasă eşti tu faci doar 15 pe oră) Am ştiut că este mult prea mult decât este el dispus să plătească având în vedere că aveam nici 12 pe oră când am plecat de la el dar eram hotărătă. A fost şocat şi bineînţeles că s-a ţigănit cu mine, că nu e nimeni plătit cu suma asta pe această poziţie, bla bla bla, până la urmă a zis că o să se gândească şi el şi mă sună înapoi. N-a durat prea mult, a doua zi m-a sunat şi mi-a spus că este dispus să mă plătească 19 pe oră aşa că m-am întors la el, oarecum mulţumită de mine la acel timp.
Va urma...

Mela87
15.06.2015, 13:02
Astept continuarea imi place Ceea ce scrii am impresia ca citesc o carte cartea vietii tale frumos felicitari

fifi
15.06.2015, 14:09
Astept continuarea imi place Ceea ce scrii am impresia ca citesc o carte cartea vietii tale frumos felicitari

Mulţumesc Mela dar aceasta este doar povestea locurilor mele de muncă în Canada, nu ai vrea să citeşti povestea vieţii mele, ai avea nevoie de prea multe batiste :)

EmmaLA
15.06.2015, 16:30
Ai cumva vreun blog pe care scrii? :D
Imi place foarte mult sa-ti citesc textele!

fifi
15.06.2015, 20:26
Am avut unul dar m-am lăsat de scris de fapt am şi uitat parola de la el. Mă bucur că-ti place să citeşti ceea ce scriu Emma dar o fac doar să comunic ce am de comunicat, nicidecum să-mi exersez talentul la scris pe care oricum nu-l am hahaha.

Olga
16.06.2015, 01:46
aoleo firișor, păi de-o scărmăneală forumistică duci tu lipsă?
roagă-l pe sorin să-i dea drumul lu' tante olga de sub oboroc ș-apoi să vezi!

Chiar langa asa subiecte ma opresc eu la analiza literara???

Mela87
16.06.2015, 02:03
doamne fereste stiu ca e greu chiar daca ai un singur copil si soarta tea obligat sa pleci departe da ce sa zic eu atunci cu 4 dupa mine :) sati dea dumnezeu putere in tot ceea ce faci

manolica1
16.06.2015, 08:55
da ce sa zic eu atunci cu 4 dupa mine sa-ti dea dumnezeu putere in tot ceea ce faci

pai asa in mare, poti detalia aici...

florin92
16.06.2015, 11:06
Felicitari pentru poveste si pentru faptul ca ai facut fata cu brio greutatilor de acolo.Asteptam si continuarea!Vroiam sa te intreb,daca au tendinta de a discrima alte popoare.Poate mai sunt si colegi de forum care au pornit de jos si ar dori sa scrie ceva.

Mela87
16.06.2015, 11:43
Manolica1 ce detalii? Despre ce ?

EmmaLA
16.06.2015, 11:46
Cred ca despre cum e sa cresti 4 copii singur, in strainatate .

Mela87
16.06.2015, 11:50
Da am 4 copii dar nu ii cresc in strainatate era doar o vorba " cu 4 dupa mine" cum crezi ca as avea curajul sa plec de capul meu in strainatate cu 4 copii fara nici o cunostinta :) emma

EmmaLA
16.06.2015, 11:53
"Am avut unul dar m-am lăsat de scris de fapt am şi uitat parola de la el. Mă bucur că-ti place să citeşti ceea ce scriu Emma dar o fac doar să comunic ce am de comunicat, nicidecum să-mi exersez talentul la scris pe care oricum nu-l am hahaha."

Hmm cred ca daca povestea e interesanta, atata timp cat e scris lizibil , nu are importanta stilul autorului. Sunt povesti care au nevoie de artificii pentru a tine cititorul in priza, aici nu cred ca e cazul. Povestea ta ( si aici doar a locurilor de munca dupa cum ai spus)este suficient de antrenanta .

Mela87
16.06.2015, 11:58
Eu nu am de povestit nimic eu doar am scris un comentariu in alt sens despre copii la povestea la fifi eu m'am referit ca este greu sa cresti 1 singur copil da atunci 4 deci nu am nimic de povestit pentru ca la mine deocamdata este imposibil sa lucrez

manolica1
16.06.2015, 12:03
Da am 4 copii dar nu ii cresc in strainatate era doar o vorba " cu 4 dupa mine" cum crezi ca as avea curajul sa plec de capul meu in strainatate cu 4 copii fara nici o cunostinta :) emma

asa am inteles eu, ma rog, apreciez mamele care sunt alaturi de copii indiferent de situatie, dar sper sa nu citeasca doamna scartz ca sigur o sa zica ca asa e la pocaiti...

Mela87
16.06.2015, 12:06
Nu sunt pocaita manolica...da cine este doamna svartz

Mela87
16.06.2015, 12:06
Scuze scartz

manolica1
16.06.2015, 12:19
Nu sunt pocaita manolica...da cine este doamna svartz
Ai rabdare si apare :d

Mela87
16.06.2015, 12:21
Mda...infine nu prea ma intereseaza parerile rautacioase altor persoane..

fifi
16.06.2015, 19:19
Felicitari pentru poveste si pentru faptul ca ai facut fata cu brio greutatilor de acolo.Asteptam si continuarea!Vroiam sa te intreb,daca au tendinta de a discrima alte popoare.Poate mai sunt si colegi de forum care au pornit de jos si ar dori sa scrie ceva.

Mulţumesc Florine, de asta m-am şi decis să împărtăşesc povestea mea pe forum, pentru că multora le e teamă să o ia de la zero dar în Canada se poate, am zis că experienţa mea poate aduce încurajări celor care vor să pornească la un astfel de drum sau care au pornit deja şi sunt la început, poate dezamăgiţi. Bineînţeles că am văzut aici oameni printre care şi români care după 20 sau mai mult de stat aici tot pe minimum lucrează, trebuie să ai voinţă şi ambiţie, să vezi ce se întâmplă în jurul tău şi să aspiri puţin câte puţin la mai bine.
De discriminat în Canada nici vorbă, este ţara care s-a dezvoltat şi se dezvoltă prin munca emigranţilor, este ţara cu cea mai mare varietate de naţii. Ca peste tot şi aici sunt neapreciaţi cei leneşi şi neserioşi la locul de muncă. În Canada companiile când angajează pe cineva nou, timp de 3 luni îi observă şi analizează comportamentul şi activitatea iar dacă sunt nemulţumiţi de noul angajat au dreptul să-l dea afară şi să angajeze pe altcineva. Am menţionat asta în caz că poate unii nu sunt în temă, se numeşte "3 months probation".

fifi
21.06.2015, 09:17
Întrebare:
Buna fifi!....Ceea ce doream sa te intreb in privat este cum ai inteles dictia?Eu,de exemplu,as fi vrut sa merg in ***,insa de foarte multe ori nu inteleg ce spun cei de acolo,desi stiu engleza destul de ok,tot nu pricep,mai ales la stiri cand se vorbeste rapid.Tu cum ai reusit?
Răspuns:
Bună ***,
Limba este într-adevăr o barieră care reduce mult şansele emigranţilor care vor să reuşească să-şi facă o carieră aici, mai ales cei care vin ca mine la o vârstă mai înaintată. De ce eşti mai tânăr prinzi mult mai repede. Eu am învăţat în România în şcoală ceva engleză dar când am venit aici şi a trebuit să vorbesc a fost jale şi încă este, am un accent puternic dar norocul meu este că în Canada sunt foarte mulţi emigranţi care vorbesc şi mai rău decât mine, deci sunt cum ar veni chior în ţara orbilor. Poate exagerez un pic, mă rog dar mi-am îmbunătăţit engleza exersând şi încercând să copiez expresii şi intonaţie de la cei care vorbesc engleza corect. Despre cei de la ştiri că nu înţelegi nu te îngrijora, în fiecare domeniu sunt anumite expresii şi cuvinte specifice, în mass media se folosesc cuvinte şi expresii pe care 3 sferturi din populaţie nu le foloseşte. Ce-ţi recomand pentru că am văzut că m-a ajutat mult pe mine este ca atunci când priveşti filme sau emisiuni să o faci cu subtitrare în limba engleză prin care faci conecţia între cuvintele scrise şi pronunţie.
Dacă tot mă făcui de râs, îţi spun că am un canal de youtube dacă vrei să auzi ce stâlcit vorbesc şi totuşi asta nu m-a împiedicat să dau înainte în ce priveşte locurile de muncă.

manolica1
21.06.2015, 10:14
legat de limba, am mers cu cineva(nascut in NY) in Georgia undeva prin Savannah si nu intelegeam mai nimic, la care tipul din NY zice, nu te mai agita ca uneori nici eu nu inteleg ce zic asta aici...

fifi
21.06.2015, 21:09
Au urmat 3 ani foarte frumoşi, un cumul de funcţii destul de interesant care m-a făcut să învăţ şi mai multe, toate documentele vamale pentru exporturi şi importuri, estimări şi implicarea în proiecte/ produse noi, contabilitate avansată , calcularea si procesarea salariilor, interviuri şi angajări. N-o să detaliez aici prea mult fiecare îndatorire pe care am avut-o dar dacă e cineva interesat, mă poate întreba şi atunci o voi face-o, o să ating totuşi partea de contabilitate şi angajări.

Mama a fost toată viaţa ei contabilă, aducea şi acasă acte şi o mai ajutam şi noi dar nu mi-a plăcut niciodată asta sau cel puţin aşa am crezut la acel timp, să stai cu nasu-n nişte hârţoage. Ei am ajuns să fac asta şi mi-a placut enorm, mai ales pentru faptul că am avut o imagine completă a întregului proces, cheltuieli pe materiale, echipament, mână de lucru, taxe şi profit. Am fost singura din toată compania în afară de şef şi tatăl lui care aveam acces la aceste informaţii, deşi erau câţiva oameni care lucrau acolo aproape de când s-a înfiinţat compania. Şeful, un tip extraordinar de exigent a fost super mulţumit de activitatea mea, în comparaţie cu timpul când tatăl său se ocupa de contabilitate, avea totul gata mult mai repede făcut şi îşi putea verifica profitul/ pierderile imediat.

Mi-a spus că are planuri mari cu mine, s-a referit la faptul că acea femeie care lucra acolo de mult timp, mai în vărstă fiind i-aş fi luat eu locul. Mi-a plăcut ideea în sine dar având acces la salariile tuturor din companie mi-am dat seama că el chiar mergea pe oameni care se mulţumesc cu destul de puţini bani comparativ cu aspiraţiile pe care le aveam eu. Nu o să dau sume dar vă spun doar că oameni care aveau 20 de ani vechime în acea companie şi cu funcţii de răspundere erau plătiţi nu cu prea mult decât câştigam eu care aveam doar 4 ani.

Aici trebuie să fac o paranteză şi să menţionez că la majoritatea companiilor din Canada contează foarte mult suma cu care ai negociat la început, se dau măriri de salariu dar nu foarte mari şi n-ai şanse la o mărire majoră, oricât de bine ţi-ai face treaba numai în cazul în care avansezi în funcţie dacă există oportunitatea dar mulţi dintre angajatori de firme mici dacă eşti bun încearcă la fel ca şi şeful meu să-ţi dea mai multă muncă şi bani cât se poate de puţini. Toţi se plângeau acolo dar nu pleca niciunul, e uşor să te complaci şi greu să te zbaţi pentru mai mult, pentru mai bine, nu şi eu, ştiam că pot şi voiam mult mai mult.

Angajările, am zis să vorbesc un pic şi despre asta şeful m-a pus să fac asta din cauză că el avea numai eşecuri, mi-a zis mai în glumă mai în serios că nu are pe cine să dea vina, de fapt el nu avea timp, erau lucruri de detaliu şi el trebuia să se ocupe de lucruri mult mai importante, cum ar fi găsirea de noi clienţi...Aşa că eu primeam e-mail-urile cu CV uri, aplicaţii pentru locurile de muncă vacante din producţie pentru că aşa cum îi plătea pe cei cu funcţii mari, vă daţi seama ce mult îi aprecia financiar pe cei necalificaţi, dar trebuia să selectez oameni care să stea în acele locuri de muncă. O experienţă foarte interesantă, scanatul CV urilor, trebuia să aleg din ce era cel mai rău tot ce era mai bun.

E foarte mult de povestit despre asta dar dacă e cineva interesat de detalii a ce înseamnă ce am spus mă poate întreba şi voi extinde subiectul, orice întrebare e binevenită. Este o adevărată ştiinţă cum să-ţi cauţi de lucru, să aplici şi să te prezinţi la interviuri, am învăţat foarte mult din comportamentele şi caracterele oamenilor care s-au perindat prin faţa mea şi m-a ajutat să mă pregătesc pentru următorul pas din cariera mea.
De ce? Eram bine la acel timp dar ştiam că se poate şi mai bine, voiam să mă mut dar ce greu e să cauţi, să îţi ajustezi CV ul în funcţie de locul de muncă pentru care aplici, aveam vreo 3 variante, să investighezi fiecare companie înainte să aplici, mai ales când lucrezi full time, ai familie... e destul de greu.

Şansa mea a venit de la faptul că am ţinut tot timpul legătura cu oamenii cu care am lucrat, iar o tipă cu care am lucrat acel an s-a mutat la o companie mare, iar când a fost o ofertă de muncă acolo m-a sunat şi m-a pus în temă înainte să fie publicat anunţul. Firma era uriaşă şi foarte foarte avantajoasă, era vorba acum de plată la salariu, nu pe oră, salariul muuult mai mare comparativ cu ce câştigam eu atunci plus beneficii medicale, plan de pensii suplimentar, 3 săptămâni de concediu, 9 sick days plătite şi multe altele. Trebuia deci să mă pun pe treabă cu studiul şi pregătirea pentru interviu şi noul loc de muncă la care aspiram, coordinatoare de departament, leadership skills, munca cu oamenii, de detestat dar ştiam că pot să fac faţă şi să reuşesc orice mi-aş fi propus, n-a fost uşor defel dar am reuşit! Toată lumea a fost mândră de mine, începând cu fiica mea care este cea mai importantă pentru mine, viaţa mea şi cea mai mare iubire a vieţii mele :)

Voi povesti pregătirea pentru interviuri (căci au fost două) şi tranziţia între cele două locuri de muncă în capitolul 4. Până atunci vă doresc tuturor numai bine, vă mulţumesc pentru răbdarea cu care citiţi bazaconiile mele şi vă invit şi aştept cu orice întrebare sau comentariu.

florin92
22.06.2015, 14:30
fifi,povestile sunt super,am eu o intrebare pe care cred ca o vei aborda la subiectul 4 si anume ai mentionat mai sus ca ai avut ceva probleme cu engleza,deci la interviu au spus ceva daca se intampla sa mai incurci vreun cuvant?

fifi
22.06.2015, 18:35
fifi,povestile sunt super,am eu o intrebare pe care cred ca o vei aborda la subiectul 4 si anume ai mentionat mai sus ca ai avut ceva probleme cu engleza,deci la interviu au spus ceva daca se intampla sa mai incurci vreun cuvant?
Pentru interviuri dacă sunt pentru poziţii mai înalte trebuie să te pregăteşti serios, să-ţi pregăteşti răspunsurile dinainte nu să stai să te gândeşti sau bâlbâi. Nu se supără dacă încurci câte un cuvânt dar trebuie să vadă că ai ceva fluenţă şi vocabular destul de bogat, nu neapărat engleza academică dar ceva mai mult decât cea uzuală, vorbită zi de zi.

fifi
25.06.2015, 21:11
Voi începe acest capitol prin menţionarea motivelor pentru care m-am decis să mă mut la altă companie. În primul rând fiind o companie destul de mică erau foarte multe dezavantaje:
-plata destul de mică în comparaţie cu cât plăteau alte companii şi cu cât ştiam că-şi permite să mă plătească dar nu vrea,
-lipsa asigurării medicale suplimentare (pentru denstist, ochelari care nu sunt acoperite în asigurarea medicală generală în Canada),
-concediul era doar 2 săptămâni şi acelea cu o dată stabilită de companie în vară când compania se închidea complet pentru 2 săptămâni,
-nu zile de boală plătite pentru că având un personal redus, nu ar fi făcut faţă să-i înlocuiască pe cei absenţi, puteai să-ţi iei câte o zi liberă dar nu erai plătit pentru acea zi,
-lipsa unui plan de pensii suplimentar spre deosebire de compania în care sunt acum care pe lângă pensia obţinută de guvern, pune un procent pentru un fel de economii pentru pensionare,
-stresul care este mult mai mare când lucrezi pentru companii atât de mici şi exact sub nasul patronului din cazul meu care la cea mai mică greşeală urla la noi ca un apucat de parcă era sfârşitul pământului şi uita tot ce faci bun pentru companie, ca ţiganul căruia dacă nu-i dai de pomană sâmbăta, zice că nu i-ai dat niciodată, în timp se adună şi ajungi să urăşti acel loc de muncă ceea ce este foarte rău,
-lipsa unei posibile avansări, cel puţin nu în viitorul apropiat şi dacă ar fi fost nu cu o prea mare mărire la salariu,
-nesiguranţa viitorului, compania era profitabilă dar fiind destul de mică nu puteam garanta că până ajungeam eu la pensie va rămâne deschisă, am văzut cât de repede dădea oamenii afară, fără să se consulte cu nimeni, la cea mai mică fluctuaţie a economiei, la un anumit punct dacă nu ar mai fi mers lucrurile pentru patron nu era nicio problemă să închidă uşile într-o bună zi fără să-i pese de noi, să mă trezesc deci pe la 50 de ani sau cu câţiva ani înainte de pensie că trebuie să o iau de la capăt, după cum toţi ştiţi de ce înaintezi în vârstă nu prea se mai uită nimeni la tine în primul rând din cauza faptului că orice companie când angajează vrea să fie pe termen destul de lung iar în al doilea rând de la o anumită vârstă scade capacitatea muncii şi puterea de a te adapta unui alt loc de muncă şi de a învăţa lucruri noi.

Acesta a fost de fapt ceea ce m-a şi motivat cel mai mult de fapt ca să mă antrenez în pregătirea, aplicarea şi obţinerea noului loc de muncă, care n-a fost deloc uşor. Şi eu ca şi alţii tindeam să devin comodă, să mă complac în acea companie în care am lucrat în total 6 ani, cunoşteam totul despre companie, mă obişnuisem cu oamenii, ştiam toanele şefului, motive pentru care mulţi se complac într-un loc de muncă pentru mulţi ani sau chiar toată viaţa, iar motivele pentru care nu îşi caută altceva mai bun sunt comoditatea şi lipsa de timp pentru a te pregăti pentru interviuri, teama că nu vor face faţă noului loc de muncă, teama că nu se mai pot adapta unui nou colectiv, toţi din acea companie se plângeau dar niciunul nu se zbătea pentru ceva mai bun.

Aşa că am început pregătirea, mai întâi prin a afla cât mai multe informaţii despre noua companie, aici am avut un mare avantaj că am avut acea persoană în interior care mi-a dat câteva detalii foarte utile, în sensul dacă se merita sau nu să fac acest efort, compania era chiar bună, foarte mare, locaţii peste tot în lume din care 3 în Canada, toate avantajele care la cea dinainte erau dezavantaje, plata mult mai mare, la salariu, nu la oră, pornind cu 3 săptămâni de concediu la alegerea ta,plus 9 zile pe an de boală plătite, beneficii medicale suplimentare, plan de pensii suplimentar, posibilitatea de avansare, cursuri de specializare plătite de companie şi siguranţa „zilei de mâine” prin care vreau să spun că politica firmei, total opusă celei dinainte era că nu concediază pe nimeni, deoarece investesc prea mult în oamenii angajaţi şi-i costă mai mult să-i recruteze şi instruiască pe alţii noi decât să facă un efort şi să menţină toate locurile de muncă pentru o perioadă mai mică sau mai mare, într-un cuvânt odată intrat în acea firmă nu eşti dat afară decât în cazuri deosebit de extreme, cea mai nouă persoană când am fost eu angajată avea 4 ani de vechime. Locaţia mai departe dar nu trebuia să mă mut, pentru că altfel aş fi refuzat, nu voiam să-i schimb fetii şcoala, mai are un an şi termină liceul, stăm în zona asta de când era micuţă şi are aici prietene de când era în clasa I, neavând nicio rudă aici, nu voiam să-i rup inima şi s-o rup de cei de care se legase aici.

Cea mai grea parte a fost pregătirea pentru interviu, eu nu am avut un interviu cu adevărat greu niciodată, iar această firmă era foarte atentă la recrutarea şi angajarea oamenilor. În primul rând am început prin modificarea resume-ului (CV), prin accentuarea experienţei mele în muncă în funcţie de cerinţele noului post şi adaptarea lui la noile îndatoriri, eu aş numi că a fost măsluire dar din câte am înţeles nu eram eu nici prima şi nici ultima, ba chiar asta se recomandă. Greu căci acele „minciuni” trebuie să le înveţi atât de bine şi să le spui atât de natural încât trebuie să crezi şi tu dar trebuie să fii sigur că poţi îndeplini acele îndatoriri, degeaba te omori să iei interviul dacă nu faci faţă locului de muncă în cele 3 luni de început, eşti dat afară oricum.

A urmat apoi pregătirea cu posibile întrebări şi răspunsuri (o listă de vreo 40), atitudinea şi comportarea la un interviu pe care le-am adunat de pe internet, diverse website-uri şi clipuri, destul de greu deoarece pe internet este foarte multă informaţie, te poţi pierde dar trebuie să ai răbdare şi să culegi exact ceea ce îţi trebuie ţie, ceea ce ţine de acea situaţie sau apropiat. Mi-a luat o grămadă de timp şi destul de obositor mai ales când ai deja un serviciu care îţi solicită efort şi concentrare pentru că nu-mi permiteam ca şeful meu să bănuiască ceva şi să mă dea afară în cazul în care nu reuşeam să obţin noul loc de muncă. Aceste pregătiri le poţi face singur, cu efort aşa cum am făcut eu sau poţi apela contra cost la companii care se ocupă cu aşa ceva, este o adevărată industrie aici în ce priveşte asta, dar eu prefer să muncesc un pic şi să-mi asum riscul decât să plătesc o căruţă de bani şi să nu am garanţia reuşitei căci până la urmă tot de tine depinde, tot tu eşti acolo, nu persoana care te-a învăţat.

De la cum să te aranjezi un pic la păr, un pic de machiaj, ce haine să îţi alegi, cum să dai mâna cu ei, cum să stai pe scaun, cum să ştii să asculţi întrebările cu atenţie şi să încerci să pari profesional dar şi natural când răspunzi, la cum să intervi cu exemple şi modele de documente, cum să dai atenţie cu privirea şi răspunsurile fiecăreia dintre interviatori, să-ţi controlezi mimica şi multe altele, mi-a luat zeci de ore dar s-a meritat, ba chiar începuse să-mi placă. Am fost chemată la primul interviu cu 2 manageri şi tipa de la resurse umane, interviul a durat 45 de minute şi a fost destul de greu, am avut destule emoţii, mi-au pus mult mai multe întrebări decât mă aşteptam dar au fost mulţumiţi şi mi-au spus că voi fi contactată pentru cel de-al 2-lea interviu. Apucă-te de treabă iarăşi, ştiam că o să urmeze întrebări de detaliu, am început să exersez cu audienţă, eu în oglindă, eu şi fiica mea, eu şi prietenul meu ca să scap de emoţii. Mi-au cerut înainte înainte de acest interviu 2 persoane de referinţă, una de la actualul loc de muncă şi una personală (am dat-o pe F din capitolul 1 pentru care am lucrat la curăţenie, cu care am devenit şi rămas prietenă şi care m-a ajutat cu emigrările), persoane pe care de fapt le-au sunat şi au pus întrebări despre mine. La o săptămână după aceea m-au chemat la al doilea interviu care a durat o oră şi jumătate, a fost puţin mai relaxant în sensul că au vorbit mai mult despre companie şi au făcut glume dar au repetat întrebările de la primul interviu, mi-au pus mult mai multe întrebări de detaliu şi tot erau cu ochii pe mine, din ceea ce învăţasem din pregătirile mele este şi un fel de capcană să vadă dacă îţi dai arama pe faţă şi de fapt de contrazici cu modul în care te-ai prezentat prima dată, dar eu ştiam aşa că nu am lăsat garda jos.

Au fost foarte încântaţi şi a doua zi am primit prin e-mail aprobarea şi oferta de lucru oficială. Uraaaa, eram bucuroasă dar şi atât de obosită psihic încăt nici nu realizam importanţa reuşitei mele şi parcă nici nu mă puteam bucura dar când am auzit din gura fiicei mele: „Mamă, sunt aşa de mândră de tine!”, m-a „bârfit” la toate prietenele ei încăt toate m-au sunat să mă felicite şi să-mi spună ce mamă bună sunt şi cât mă admiră. Am primit eu şi aprecieri de la adulţi dar cel mai mult m-a impresionat părerea acestor maimuţici, adolescenţii ăştia sunt cei mai duri la critică, iar găluşca mea este pe locul întâi, deşi la vârsta asta suntem în multe contradicţii, sper ca acest pas înainte al meu să fie un exemplu de ambiţie şi perseverenţă, să mă facă să câştig mai mult respect în ochii ei şi să mă asculte mai mult, căci Doamne, cât de mult îmi doresc să crească şi să se maturizeze sănătos, să n-o ia razna cum se întâmplă cu majoritatea copiilor pe aici şi să aibă o viaţă mult mai bună decât am avut eu!

Capitolul 4 continuă şi dacă nu vă plictisesc prea mult vă voi povesti în următoarea postare cum am adus la cunoştinţă şefului că mi-am găsit alt loc de muncă, ce reacţie a avut el şi alţi angajaţi de acolo, cum s-au derulat ultimele mele 2 săptămâni în vechea companie şi câte ceva din acomodarea în noua companie.
Până atunci numai bine tuturor!

manolica1
25.06.2015, 22:12
nu ne plictisesti deloc, dar nu am inteles profilul companiei...
spor la scris :d

fifi
25.06.2015, 22:22
iar eu nu am înţeles întrebarea, poţi să fi mai explicit şi nu aşa de zgârcit la cuvinte? :)

manolica1
25.06.2015, 22:30
iar eu nu am înţeles întrebarea, poţi să fi mai explicit şi nu aşa de zgârcit la cuvinte? :)

ce produceau firmele, chibrite, cuie, etc?

fifi
26.06.2015, 08:46
aaaaa, păi m-am gândit că nu este important de aceea nu am menţionat: piese electronice, fabricare şi asamblare.

manolica1
26.06.2015, 09:32
aaaaa, păi m-am gândit că nu este important de aceea nu am menţionat: piese electronice, fabricare şi asamblare.

pai este ca si eu am sters praful la unii, dar una e sa cureti la unul oarecare si alta sa cureti la unul care sa zicem e in top 100 Forbes...

Eddy_1987
15.01.2016, 07:59
Buna ziua!!! Ma scuzati daca acest post nu este pentru emigrare!!! Dar as dori sa stiu cam ce suma mi-ar trebui sa am, pentru a emigra in CANADA? Am absolvit Facultate de Inginerie a Instalatiilor din Bucuresti si m-ar interesa un job acolo. Eventual cateva sfaturi de urmat.

fifi
15.01.2016, 14:28
Buna ziua!!! Ma scuzati daca acest post nu este pentru emigrare!!! Dar as dori sa stiu cam ce suma mi-ar trebui sa am, pentru a emigra in CANADA? Am absolvit Facultate de Inginerie a Instalatiilor din Bucuresti si m-ar interesa un job acolo. Eventual cateva sfaturi de urmat.

Depinde pentru ce provincie vrei sa aplici (taxele percepute sunt diferite intre partea engleza si cea franceza) si prin ce metoda vrei sa emigrezi adica vrei sa aplici pentru rezidenta permanenta sau temporara cu un contract de munca.

Eddy_1987
16.01.2016, 04:33
Depinde pentru ce provincie vrei sa aplici (taxele percepute sunt diferite intre partea engleza si cea franceza) si prin ce metoda vrei sa emigrezi adica vrei sa aplici pentru rezidenta permanenta sau temporara cu un contract de munca.

Eu as dori sa aplic pentru rezidenta permanenta. Dar nu stiu unde este mai bine. Eu stiu mai bine limba franceza, am fost la Departamentul de limba franza in facultate, iar acum m-am apucat serios si de limba engleza.

fifi
18.01.2016, 18:29
Sunt 2 topice aici pe forum unde găseşti şi sumele de bani şi alte linkuri unde să-ţi faci o părere şi să compari:
pentru partea franceză: http://forum.romanian-portal.com/threads/17868-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%C3%AEn-Quebec
pentru partea engleză: http://forum.romanian-portal.com/threads/17869-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%C3%AEn-zona-englez%C4%83-federal%C4%83

mirabela88
01.02.2016, 04:12
Buna, in momentul in care iti vei face cont pe mycic.com si vei completa express entry (unde e de munca,trebuia sa iti echivalezi diplomele,trebuie sa iei o gramada de acte si bla bla bla) vei primi un punctaj automat,in functie de educatia,varsta si pregatirea ta. Apropo,trebuie sa ai si testul de limba IELTS pentru partea engleza. Vei primi automat una sau mai multe invitatii pentru emigrare intr o anumita provincie. Nu cred ca poti sa o alegi .. :) nu prin express entry cel putin. Si atentie la agentiile care te "ajuta", de exemplu VIACanada si VISACANADA sunt niste escroci fara de margine. Eu am obtinut viza acum 3 luni, si nu am fost ajutata deloc ,cu absolut nimic ,in schimb am platit 1000 de euro la agentie,plus taxele aferente. cred ca per total,te costa in jur de 4000-6000 de euro. Exista taxe de procesare dosar pentru provincie 1500 dolari , echivalarea studiilor (200 dolari),analiza dosar 1000 de dolari, analize medicale 110 , analiza cerere de rezidenta si taxa procesare dosar 1000 dolari plus traduceri si legalizari la fiecare act cerut.. ehe.

Eddy_1987
01.02.2016, 07:36
Buna, in momentul in care iti vei face cont pe mycic.com si vei completa express entry (unde e de munca,trebuia sa iti echivalezi diplomele,trebuie sa iei o gramada de acte si bla bla bla) vei primi un punctaj automat,in functie de educatia,varsta si pregatirea ta. Apropo,trebuie sa ai si testul de limba IELTS pentru partea engleza. Vei primi automat una sau mai multe invitatii pentru emigrare intr o anumita provincie. Nu cred ca poti sa o alegi .. :) nu prin express entry cel putin. Si atentie la agentiile care te "ajuta", de exemplu VIACanada si VISACANADA sunt niste escroci fara de margine. Eu am obtinut viza acum 3 luni, si nu am fost ajutata deloc ,cu absolut nimic ,in schimb am platit 1000 de euro la agentie,plus taxele aferente. cred ca per total,te costa in jur de 4000-6000 de euro. Exista taxe de procesare dosar pentru provincie 1500 dolari , echivalarea studiilor (200 dolari),analiza dosar 1000 de dolari, analize medicale 110 , analiza cerere de rezidenta si taxa procesare dosar 1000 dolari plus traduceri si legalizari la fiecare act cerut.. ehe.

Pana la urma este bine sa aplici prin agentie sau nu? Daca imi fac dosarul singur suma aceasta de 4000-6000 de euro se injumatateste sau nu? Am sanse sa fiu acceptat sau primeaza firma in detrimentul aplicantului unic? Iar ca munca acolo sper ca nu ajung din inginer/electrician/tehnician in constructii, spalator de vase. Pe internet vad ca nu am nicio sansa sa gasesc de munca in CANADA, deci tot acolo la fata locului trebuie sa caut. Daca treaba asta cu CANADA nu merge mai am o sansa, SUA, acolo am doua verisoare plecate de 16 respectiv 12 ani si ma batea gandul sa aplic si la viza de SUA.

fifi
01.02.2016, 10:55
Iar ca munca acolo sper ca nu ajung din inginer/electrician/tehnician in constructii, spalator de vase. Pe internet vad ca nu am nicio sansa sa gasesc de munca in CANADA, deci tot acolo la fata locului trebuie sa caut. Daca treaba asta cu CANADA nu merge mai am o sansa, SUA, acolo am doua verisoare plecate de 16 respectiv 12 ani si ma batea gandul sa aplic si la viza de SUA.
Chiar şi fiind în Canada, la faţa locului tot durează până îţi găseşti un loc de muncă mai bun şi tot pe internet se caută, fie pe website-urile comaniilor fie pe cele cu oferte de muncă. Ca inginer din prima mai greu, pentru poziţiile mai bine plătite sunt anumite cerinţe: să ai experinţă de muncă în Canada în domeniu şi persoane de referinţă cu care ai lucrat pe care să-i sune şi să întrebe despre tine.
Despre prima întrebare deşi nu mi-ai adresat-o mie, eu cred că suma de bani dacă aplici singur este considerabil mai mică, eu am avut de exemplu în Canada o avocată care m-a ajutat cu dosarul meu şi pentru reînoirea unei vize de lucru m-a taxat $750. Făcusem şi eu în trecut o astfel de reînoire şi nu m-a costat decât $150+ timbrele cu care am trimis aplicaţia completată şi câteva copii după documente. Acelaşi lucru l-a făcut şi ea şi m-a taxat $750 şi aşa taxează majoritatea avocaţilor sau agenţiilor, n-am avut ce face la acel timp pentru că m-a ajutat cu dosarul de rezidenţă la care m-a taxat la mai puţin de jumate de preţ.

Eddy_1987
01.02.2016, 22:07
Chiar şi fiind în Canada, la faţa locului tot durează până îţi găseşti un loc de muncă mai bun şi tot pe internet se caută, fie pe website-urile comaniilor fie pe cele cu oferte de muncă. Ca inginer din prima mai greu, pentru poziţiile mai bine plătite sunt anumite cerinţe: să ai experinţă de muncă în Canada în domeniu şi persoane de referinţă cu care ai lucrat pe care să-i sune şi să întrebe despre tine.
Despre prima întrebare deşi nu mi-ai adresat-o mie, eu cred că suma de bani dacă aplici singur este considerabil mai mică, eu am avut de exemplu în Canada o avocată care m-a ajutat cu dosarul meu şi pentru reînoirea unei vize de lucru m-a taxat $750. Făcusem şi eu în trecut o astfel de reînoire şi nu m-a costat decât $150+ timbrele cu care am trimis aplicaţia completată şi câteva copii după documente. Acelaşi lucru l-a făcut şi ea şi m-a taxat $750 şi aşa taxează majoritatea avocaţilor sau agenţiilor, n-am avut ce face la acel timp pentru că m-a ajutat cu dosarul de rezidenţă la care m-a taxat la mai puţin de jumate de preţ.

Bun si ca ce trebuie sa lucrez pentru a capata experienta canadiana? Daca lucrez 3 ani ca om de serviciu, ma angajeaza cineva pe urma ca inginer de instalatii? Daca vin de aici, din Romania cu recunoastere a diplomelor mele la nivel de UNIUNEA EUROPEANA, cei din CANADA le recunosc?
Deci undeva pe la 2500-3000 de euro m-ar costa daca as veni singur in CANADA?

fifi
15.02.2016, 11:15
Nu ştiu, nu lucrez în domeniu.

toni41
15.02.2016, 16:42
Bun si ca ce trebuie sa lucrez pentru a capata experienta canadiana? Daca lucrez 3 ani ca om de serviciu, ma angajeaza cineva pe urma ca inginer de instalatii? Daca vin de aici, din Romania cu recunoastere a diplomelor mele la nivel de UNIUNEA EUROPEANA, cei din CANADA le recunosc? ...

Experienta profesionala din Ro nu valoreaza mare lucru la inceput pentru ca nu cunosti legile scrise si nescrise din Canada, ale orasului in care vei lucra. Depinde de tine cat de repede intelegi cum functioneaza rotitele si care sunt unitatile de masura. Nu ajunge sa cunosti limba foarte bine, trebuie si sa cunosti cat de cat cultura locului, echipa de hochei, crâsmele cele mai bune si VIP-urile, .... Poti si ca om de servici sa inveti repede, depinde de tine.
.. Daca ai foarte mult noroc si reusesti sa-ti vinzi bine toate talentele/calitatile prinzi si un post de manager depinde de tine nu de canadieni;-)

Sper ca ai citit tot ce a scris d-na fifi pe topicul asta...

Eddy_1987
15.02.2016, 17:09
Experienta profesionala din Ro nu valoreaza mare lucru la inceput pentru ca nu cunosti legile scrise si nescrise din Canada, ale orasului in care vei lucra. Depinde de tine cat de repede intelegi cum functioneaza rotitele si care sunt unitatile de masura. Nu ajunge sa cunosti limba foarte bine, trebuie si sa cunosti cat de cat cultura locului, echipa de hochei, crâsmele cele mai bune si VIP-urile, .... Poti si ca om de servici sa inveti repede, depinde de tine.
.. Daca ai foarte mult noroc si reusesti sa-ti vinzi bine toate talentele/calitatile prinzi si un post de manager depinde de tine nu de canadieni;-)

Sper ca ai citit tot ce a scris d-na fifi pe topicul asta...

Am inteles cum sta treaba, eu sunt pregatit de orice, nu imi este frica sa o iau de jos pentru a ajunge sus. Ce a scris d-na fifi am citit, este un exemplu bun de dat si altor persoane.