PDA

Arată versiune īntreagă : Cum ati ajuns in USA?

EmmaLA
05.06.2015, 15:58
Hello, voi cum ati ajuns in USA, si de cat timp sunteti acolo?

manolica1
05.06.2015, 16:20
cu avionu, de opt ani...

sorin
05.06.2015, 16:28
cu avionu, de opt ani...
Manole, Manole, mestere Manole, lasa bre mistourile, ca nu ajuta pe topicul asta.

manolica1
05.06.2015, 16:38
pai acum sincer, nici intrebarile nu-s de prisos...:cool:

EmmaLA
06.06.2015, 01:29
Manolica1, ce te face sa consideri intrebarea mea neimportanta? Inainte sa te urci pe avion, ce proceduri ai urmat? Sorin, iti multumesc !

Pisoi
07.06.2015, 22:31
Manolica1, ce te face sa consideri intrebarea mea neimportanta?
...am fost tentat sa raspund si eu! ...dar m-am abtinut!

Inainte sa te urci pe avion, ce proceduri ai urmat? Sorin, iti multumesc !
...mi-am revenit!:d

p.s. ...sunt sute/mii cazuri in care nu toti s-au urcat doar in avion spre US ca mesteru' Manolica!
...posteaza cam ce te intereseaza si sunt sigur ca nu numai mesteru' o "sa te rasplateasca cu savarine" :d:
p.s.2 ...ce relevanta are de cand suntem aici? ...in fiecare an se schimba procedurile! ...intreaba concret si o sa ti se raspunda concret!:ideea:

shogunelu
08.06.2015, 13:17
Dintr-o ambitie. Cineva ma tot freca la cap ce greu e sa ajungi in America. Eu i-am spus ca nu e greu de loc, trebuie doar sa-ti pui bostanul la contributie, atat. Nu m-a crezut, i-am demonstrat ce simplu e sa-ti pui viza, am castigat disputa. De fapt nu prea am castigat-o, am mers in America, nu mi-a placut, n-am stat.

EmmaLA
09.06.2015, 07:54
Pisoi, daca te tenteaza te rog sa nu te abtii si sa-mi raspunzi.
1.ma intereseaza sa aflu povesti ale oamenilor de acolo, spre exemplu cum e postul deschis de fifi cu locurile de munca din canada. Vreau sa citesc experiente din america.
2.Relevanta are probabil doar pentru mine personal,deoarece nu ma intereseaza neaparat procedurile,pentru a le urma eu acum. Stiu care sunt procedurile acum, ceea ce am vrut sa spun prin proceduri ( si am gresit ca am folosit acest cuvant deoarece acum imi dau seama ca se intelege gresit, dar eu vroiam sa il indemn sa-mi povesteasca cum a facut in speranta ca poate are si o poveste interesanta pe langa "procedurile" standard)este ca mi-ar placea sa-mi spuna drumul spre ambasada, prima data cand a incoltit dorinta/nevoia de a merge acolo,cum s-a urcat pe avion (sau ma rog, cu ce a plecat spre america, fiindca da ai dreptate, nu toti merg cu avionul)ce emotii a avut, ma intereseaza experienta sufleteasca, psihica etc. Imi dau seama ca nu toata lumea are chef sau vrea sa povesteasca, dar cine vrea si are ceva interesant de impartasit mi-ar placea sa aflu.

EmmaLA
09.06.2015, 07:56
Dintr-o ambitie. Cineva ma tot freca la cap ce greu e sa ajungi in America. Eu i-am spus ca nu e greu de loc, trebuie doar sa-ti pui bostanul la contributie, atat. Nu m-a crezut, i-am demonstrat ce simplu e sa-ti pui viza, am castigat disputa. De fapt nu prea am castigat-o, am mers in America, nu mi-a placut, n-am stat.

De ce anume nu ti-a placut?

toni41
09.06.2015, 09:43
.... Imi dau seama ca nu toata lumea are chef sau vrea sa povesteasca, dar cine vrea si are ceva interesant de impartasit mi-ar placea sa aflu.

Ar fi frumos si interesant sa ne povestesti și tu ceva despre tine. Te asigur că veteranii* forumului şi nu numai ei ar fi bucurosi să te cunoască. Dacă intrebai de Germania īți spuneam eu tot!☺

Eu sunt curios cu ce sentimente şi aşteptări intră EmmaLA intr-o comunitate virtuală ca a noastră.

*veterani nu prin vechime, ci prin implicarea emoțională īn această comunitate...transatlantică.

EmmaLA
09.06.2015, 14:20
Ar fi frumos si interesant sa ne povestesti și tu ceva despre tine. Te asigur că veteranii* forumului şi nu numai ei ar fi bucurosi să te cunoască. Dacă intrebai de Germania īți spuneam eu tot!☺

Eu sunt curios cu ce sentimente şi aşteptări intră EmmaLA intr-o comunitate virtuală ca a noastră.

*veterani nu prin vechime, ci prin implicarea emoțională īn această comunitate...transatlantică.

Este visul meu sa ajung in LA, mereu citesc diverse lucruri, ma documentez, iar intr-o zi am dat peste acest forum si am inceput sa (va) citesc. Dupa cateva ore m-am simtit de parca as face parte din aceasta comunitate, am simtit ca sunt mai aproape de america. Desigur, eu am simtit asta citindu-va si familiarizandu-ma cu povestile/userii,de la chestiuni serioase cum ar fi diverse legi/vize etc., pana la povesti haioase cum ar fi posturile lui Romi din Florida sau doamna Olga, dar asta nu inseamna ca si fac parte din comunitate , ci asa am simtit pe moment. In trecut citeam blogul lui Cristian Vaduva,roman plecat in america, care povestea foarte frumos experienta lui de la inceput. Au mai fost si alte bloguri, cum ar fi cel al Inei din new york pe care il citesc si astazi, dar majoritatea s-au risipit si chiar mi-a parut rau deoarece imi placea sa citesc experientele romanilor.Initial cand am intrat aici eram in cautare de niste raspunsuri ce tin de partea legislativa , dar dintr-una intr-alta am ajuns sa observ ca desi multi veneau sa puna intrebari si dupa ce primeau raspunsul nu mai erau pe forum, exista totusi un grup pe care il gaseam mai mereu pe toate topicurile.Asa am ajuns sa citesc si lucruri care nu ma interesau neaparat, dar am reintalnit acel sentiment pe care il aveam citind acele bloguri, asa ca mi-a venit ideea sa intreb daca ar dori cineva sa isi impartaseasca povestea..
In privinta Germaniei,iti multumesc frumos Toni41, dar as prefera sa pastrez acest topic strict despre USA.In schimb te incurajez sa iti deschizi propriul topic despre Germania daca doresti sa iti impartasteti povestea si experientele, cu siguranta il voi citi! 😊

toni41
09.06.2015, 16:07
...Este visul meu sa ajung in LA...

Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....poate ai tu mai mult noroc,...iar acum, daca vrei ori nu, faci un piculeţ parte din comunitate. Membri comunicativi şi īn acelaşi timp discreți sunt mereu bineveniți😀 Iți doresc să găsești aici poveştile care să te inspire si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

ps. pisoiul are puteri miraculoase, nu doar in visul american☺

manolica1
09.06.2015, 18:24
si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

ci si-n visele umede :flower:

Pisoi
09.06.2015, 19:43
Este visul meu sa ajung in LA,....
...mai mi-am revenit oarecum in urma ultimei tale postari! :d:

...am sa incerc sa raspund constant pe acet topic dar cu conditia ca sa nu-mi iei personal postarile mele sau "umorul" care ma caracterizeaza si pe care unii/unele il considera sarcastic! :thatsit:

Cei mai multi dintre romanii ajunsi aici sunt sceptici in a-si expune virtual "situatiile" personale din diverse motive!!! ...dar in schimb pot expune pareri din experienta lor cu alti romani ajunsi aici in US prin diferite metode sau in diferite perioade ...fiecare caz in parte e unic chiar daca aparent pare similar cu al altora!
...inainte de '89 un asemenea vis era aproape imposibil dar in acea perioada insemna si multe riscuri! ...dupa '89 s-au ivit alte optiuni mult mai usoare ca un vis sa devina realitate pentru majoritatea celor care vor sa intampine "aventura necunoscutului"!
In ceea ce ma priveste nu mi-am expus si nu am sa-mi expun virtual detalii viata personala decat la cei cu care interactionez si cei in care am capatat incredere!
Stai linistita! NU sunt Pacepa! ...dar sper ca o sa vina timpul cand o sa "scriu o carte" ...iar daca acest Forum o sa mai fie de actualitate o sa-mi expun cate ceva "scripturi" si p-aici! :d

p.s. ...acum ca intr-un fel te-am "ametit" ...provoaca-ma cu intrebari! :starsmile:

Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....

...Bai "mustata"! ...inca nu te-ai dat jos de pe acoperis?:surprised: ...tu nu ai nevoie de viza prealabila ci poti veni oricand la mine in LA ...doar trebuie sa te/va suiti pe avion (asa ca manolica)
...nu ai nevoie de invitatie speciala ca doar nu vi la fu'n palat regal ...ci la un prieten virtual care a capatat increderea scontata!

shogunelu
10.06.2015, 05:50
Este visul meu sa ajung in LA...

Du-te, vezi-l, vezi-ti de drum. Visele sunt intotdeauna mult mai frumoase decat realitatatea. Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.

sorin
10.06.2015, 07:36
Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.
Shogunelu e exceptia care confirma regula (cam unul din zece) si de cand e pe forum a fost foarte inconstant in comentarii. Cu ceva timp in urma spunea ca nu si-ar parasi tara pentru nimic in lume, desi mai tarziu a facut-o, dar trebuie sa fim cu totii constienti ca in viata facem uneori unele alegeri, iar mai tarziu e posibil sa facem altele. Macar in America de Nord nu suntem discriminati ca in majoritatea tarilor din Europa.

shogunelu
10.06.2015, 13:17
Shogunelu e exceptia care confirma regula (cam unul din zece) si de cand e pe forum a fost foarte inconstant in comentarii. Cu ceva timp in urma spunea ca nu si-ar parasi tara pentru nimic in lume, desi mai tarziu a facut-o, dar trebuie sa fim cu totii constienti ca in viata facem uneori unele alegeri, iar mai tarziu e posibil sa facem altele. Macar in America de Nord nu suntem discriminati ca in majoritatea tarilor din Europa.

Hai nu zau, Sorine, si cam care ar fi regula aia ? Si cam cine a decis care e raportul, tu ?
Iara incepem cu labareala aia ca trebuie sa fim toti super incantati de America ?
A, daca majoritatea aia despre care ai impresia ca vorbesti tu, mananca cacat, ei iete ca eu nu mananc.
Nu te aia grija pe tine de inconstanta mea, ca nu-s cu nimic mai inconstant decat tine sau oricine altcineva.
Sufera si America de exact aceeasi discriminare ca si Europa, doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului din societatea americana.

sorin
10.06.2015, 14:14
Nu te aia grija pe tine de inconstanta mea, ca nu-s cu nimic mai inconstant decat tine sau oricine altcineva.
Nici pe tine nu trebuie sa te aia ca-mi spun parerea, hai sa fim civilizati. Eu spun din ce ai declarat tu pe forum, cu dovezi. una spui azi, alta spui maine.

Sufera si America de exact aceeasi discriminare ca si Europa, doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului din societatea americana.
Sufera de discriminare in general, ca orice tara dealtfel, dar nu in particular impotriva romanilor, ca in Europa, asta e o diferenta de nuanta total diferita. Daca vrei, ne batem in argumente cu dovezi scrise, nu pe spuse.

La urma urmei, "de gustibus non disputandum est", asa ca nu mai sari asa si discuta constructiv cand ai ceva de spus. Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana. Macar noi doar te contrazicem cu argumente, nu spunem ca ai trait sau traiesti in jeguri de societati.

shogunelu
10.06.2015, 18:48
Nici pe tine nu trebuie sa te aia ca-mi spun parerea, hai sa fim civilizati. Eu spun din ce ai declarat tu pe forum, cu dovezi. una spui azi, alta spui maine.

Sufera de discriminare in general, ca orice tara dealtfel, dar nu in particular impotriva romanilor, ca in Europa, asta e o diferenta de nuanta total diferita. Daca vrei, ne batem in argumente cu dovezi scrise, nu pe spuse.

La urma urmei, "de gustibus non disputandum est", asa ca nu mai sari asa si discuta constructiv cand ai ceva de spus. Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana. Macar noi doar te contrazicem cu argumente, nu spunem ca ai trait sau traiesti in jeguri de societati.

Iar eu iti repet ca nu mi-am schimbat parerea nici mai des , nici mai radical decat tine sau oricine altcineva, asa ca asta-i vrajeala de popa de tara.

In Europa nimeni nu suporta pe nimeni, fara exceptie, nimic nou.
Nu vad nicio discriminare cu osebire impotriva romanilor.
A, impotriva UNOR romani, aia da, pe bun drept ! Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva. Intamplator ma aflu si eu la locul faptei.

Cu "de gustibus non disputandum" sunt de acord, chit ca fara est.
N-am trait nici mai multe dar nici mai putine experiente neplacute decat toti cei care traiesc in America, nu te mai chinui cu insinuarile, doar ca eu le cataloghez ca atare, spre deosebire de vajnicii purtatori de ochelari roz sau de cal, alege ce varianta iti convine.
Ma doare- n baston cine se simte ofuscat, numai ca eu n-am spus ca America e un jeg, ci ca dupa bunul ei obicei, ascunde tot jegul sub covor, mare diferenta.
La de cata vreme ma cunosti, ar fi trebuit sa stii deja ca am proprietatea termenilor, asa ca oricarui amator sa-mi rastalmaceasca spusele, aha , nu tine.

Pisoi
10.06.2015, 19:12
Iar eu iti repet ca nu mi-am schimbat parerea nici mai des , nici mai radical decat tine sau oricine altcineva, asa ca asta-i vrajeala de popa de tara.

In Europa nimeni nu suporta pe nimeni, fara exceptie, nimic nou.
A, impotriva UNOR romani, aia da, pe bun drept ! Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva. Intamplator ma aflu si eu la locul faptei.
...Intamplator?:-/

p.s. Hai ca ti-ai revenit din hibernare! :d: :aplause:

p.s.2 ...nu's ce ma duce gandul la proverbul ala romanesc "putin modificat" (sau actualizat)
... "fie viata cat de grea ..."friptura" e mai buna'n Anglia!" :starsmile:

p.s.3 ...titlul topicului asta e "Cum ati ajuns in USA? (http://forum.romanian-portal.com/threads/21116-Cum-ati-ajuns-in-USA/page2)" ...dar ca si dicutiile contradictorii sunt bine venite cu buna-vointa initiatoarei ...in directia bunului simt in exprimari!:ideea:

VanDerGigi
11.06.2015, 00:08
Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana.

Domnilor, gigi de exemplu nu se simte jignit. Din ce am inteles si eu, omul n-a zis ca societatea per total e un jeg, ci ca exista niscaiva jeg, ca peste tot as zice eu, e plina planeta asta de paduchi (in ce cantitate si forma, ramane la aprecierea fiecaruia).

Dar cine sustine ca n-ar fi si murdarie peste garla, trebuie ori ca traieste intr-un bowl de cristal, ori este asa.. mai ipocrit.
Cand traiesti multi ani intr-o tara, inevitabil te lovesti si ai de a face cu multe rahaturi specifice ..nu e absolut necesar sa ai niscaiva experiente traumatizante.

E si in America discriminare berechet, dar totul e mai fals, mai legal, mai politically correct, sub pres vorba lui Shogu'. De ce?, pt ca le e frica la toti sa nu fie dati in judecata, dati afara, trasi pe roata, prosecutati, etc. In rest daca ar fi libertate ca in Europa, ohoo..
Dar chiar si asa nu e necesar sa ti se spuna verde in fatza, cand esti discriminat, simti.
Ca roman esti mai bine privit ca un mexican intr-adevar. Dar cam tot ce stiu majoritatea americanilor despre Romania este doar jale si saracie extrema. Imi aduc aminte acum multi ani, cineva m-a intrebat daca in Romania avem super market-uri. :lol: Serios?

Apropo de discriminare, de 3 saptamani pe plaiurile continentului African si nu m-a discriminat inca nimeni (contrar asteptarilor trebuie sa recunosc). Probabil unde am stat nitel la soare si m-am mai rumenit un pic sa atrag atentia.
Mai pe weekend m-am dus sa imi iau permis de pescuit si in incercarea mea penibila de a lega doua fraze pe babuineza, am dat-o pe engleza. Nenea in varsta a inceput si el foarte bine pe engleza si-am povestit vreo 10 minute, deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine.

In alta ordine de idei, mie mi se pare ca daca am discuta despre jegul din societatea romaneasca, nu s-ar ofusca nimeni si suntem toti cetateni romani. Dar daca vorbim de societatea americana, sarim in sus jigniti. De ce?

EmmaLA
11.06.2015, 04:21
Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....poate ai tu mai mult noroc,...iar acum, daca vrei ori nu, faci un piculeţ parte din comunitate. Membri comunicativi şi īn acelaşi timp discreți sunt mereu bineveniți😀 Iți doresc să găsești aici poveştile care să te inspire si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

...mai mi-am revenit oarecum in urma ultimei tale postari! :d:

...am sa incerc sa raspund constant pe acet topic dar cu conditia ca sa nu-mi iei personal postarile mele sau "umorul" care ma caracterizeaza si pe care unii/unele il considera sarcastic! :thatsit:

Cei mai multi dintre romanii ajunsi aici sunt sceptici in a-si expune virtual "situatiile" personale din diverse motive!!! ...dar in schimb pot expune pareri din experienta lor cu alti romani ajunsi aici in US prin diferite metode sau in diferite perioade ...fiecare caz in parte e unic chiar daca aparent pare similar cu al altora!
...inainte de '89 un asemenea vis era aproape imposibil dar in acea perioada insemna si multe riscuri! ...dupa '89 s-au ivit alte optiuni mult mai usoare ca un vis sa devina realitate pentru majoritatea celor care vor sa intampine "aventura necunoscutului"!
In ceea ce ma priveste nu mi-am expus si nu am sa-mi expun virtual detalii viata personala decat la cei cu care interactionez si cei in care am capatat incredere!
Stai linistita! NU sunt Pacepa! ...dar sper ca o sa vina timpul cand o sa "scriu o carte" ...iar daca acest Forum o sa mai fie de actualitate o sa-mi expun cate ceva "scripturi" si p-aici! :d

p.s. ...acum ca intr-un fel te-am "ametit" ...provoaca-ma cu intrebari! :starsmile:

...Bai "mustata"! ...inca nu te-ai dat jos de pe acoperis?:surprised: ...tu nu ai nevoie de viza prealabila ci poti veni oricand la mine in LA ...doar trebuie sa te/va suiti pe avion (asa ca manolica)
...nu ai nevoie de invitatie speciala ca doar nu vi la fu'n palat regal ...ci la un prieten virtual care a capatat increderea scontata!

Du-te, vezi-l, vezi-ti de drum. Visele sunt intotdeauna mult mai frumoase decat realitatatea. Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.

Toni41 - Chiar e si visul tau, sau glumesti 😊 ? Daca spui ca fac putin parte din aceasta comunitate asta ma bucura sa stii! In privinta mesajelor off-topic, in orice discutie se mai vorbeste si pe langa subiect, dar atata timp cat se pastreaza esenta nu ma deranjeaza. Vad ca deja incep unele discutii despre cat e de bine sau rau in America, pana la urma tot de SUA se vorbeste deci e bine :D .
Pisoi - Ma bucur ca simti asta, chiar te rog sa postezi cat de des doresti , eu nu ma voi lasa afectata personal, ba din contra chiar imi place stilul tau de a scrie. Esti de multi ani in LA?Stiu ca nu vrei sa spui, dar asa o aproximare macar...:D daca ai ajuns de mult acolo, spune-mi te rog care a fost primul lucru de care ai fost socat?
P.S. Astept cartea! 😄
Shogunelu - nu cunosc extraordinar de bine activitatea ta pe forum, dar asa in general cam peste tot pe unde am citit ceva scris de tine, gaseam mereu doar critici aduse oricarei tari care nu era Romania... sau Brasov 😄(apropo e foarte frumos Brasovu' si mie imi place) Ideea e ca, pe mine nu ma deranjeaza faptul ca ai spus ca nu e pierdere prea mare, dar daca poti, imi spui si mie care a fost experienta ta acolo? Fie ea si negativa, fiindca imi imaginez ca nu e pozitiva din moment ce ma indemni sa-mi vad de drum.
Sorin- Inteleg ce vrei sa spui, dar eu oricum nu ma las descurajata. Pana nu vad eu, nu renunt! 😊

sorin
11.06.2015, 08:13

Domnilor, gigi de exemplu nu se simte jignit. Din ce am inteles si eu, omul n-a zis ca societatea per total e un jeg, ci ca exista niscaiva jeg, ca peste tot as zice eu?
Jijicule, stiu ca tu si Shogunelu sunteti frati de cruce si nu o sa va contraziceti vreodata. Vezi diferentele de exprimare subliniate mai sus, adica “niscavai jeg” in spusele tale (perfect de acord ca nu exista nicaieri curatenie totala) si “doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului”, adica o parte e bagata sub pres, iar restul e jeg, nimic bun adica.

Zau? Ia sa vedem cateva exemple din tarisoara ta curata din Europa:
http://adevarul.ro/educatie/studii-in-strainatate/cum-discriminati-studentii-romani-bulgari-marea-britanie-1_50e6a172596d7200916fde89/index.html
http://www.ziare.com/diaspora/romani-marea-britanie/vin-romanii-naste-noi-dispute-cum-ar-fi-ca-tvr-sa-generalizeze-alcoolicii-si-pedofilii-britanici-1351766
De ce oare s-o fi infiintat alianta asta?
http://www.aarbd.org/
Mai vrei? Vino si tu cu argumentele tale cand mai vrei sa demonstrezi ceva, nu doar cu vorbe.

Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva.
Ca doctori crezi ca oamenii aia sunt la nivel cu bastinasii? Eu zic ca sunt peste nivelul multor bastinasi. Ia de aici:
http://www.novinite.com/articles/157558/Bulgarian,+Romanian+Medics+Feel+Discriminated+agai nst+in+UK
M-am referit doar la UK, ca acolo zici tu ca e o democratie de numa-numa, dar e cam peste tot in vestul Europei, asta si in mare parte datorita unei anumite categorii de "romani", care daca ar ajunge in SUA cu milioanele, ar face mai mult ca sigur ca romanii sa fie discriminati in mod deschis.

Dar cam tot ce stiu majoritatea americanilor despre Romania este doar jale si saracie extrema.
Jiji, tu cat de mult stii despre insulele alea aruncate prin Pacific? E cam acelasi scenariu. Nu te apuci sa te documentezi despre o tara mica si nesemnificativa pentru tine, decat daca ai anumite tangent cu acea tara, ca de exemplu cand ai cunoscuti sau prieteni din acea tara care-ti povestesc, sau cauti tu online informatii. Exista bineanteles si o gramada de hillbillies, dar proportiile-s cam la fel in fiecare tara.

In alta ordine de idei, mie mi se pare ca daca am discuta despre jegul din societatea romaneasca, nu s-ar ofusca nimeni si suntem toti cetateni romani. Dar daca vorbim de societatea americana, sarim in sus jigniti. De ce?
Daca vorbim de societatea americana cu argumente, nu sare nimeni in sus, dar cand 100% din comentarii sunt anti-americane, atunci e de gandit. Daca cineva-mi spune de exemplu ca prin partile de sud ale oraselor mari e cocalareala la greu si se impusca drogatii la greu (in cartiere cu stim no ice populatie), nu am nici un motiv sa ma supar, ca e un adevar. Dar sa spui ca toata societatea e un jeg, atunci e o insulta. In materie de jegul din Romania, toata lumea se plange de jegul din politica in majoritatea cazurilor, in rest, tara in sine e frumoasa si recomand tuturor s-o viziteze, am vorbit-o intotdeauna de bine americanilor cu care stau de vorba si le-am sugerat sa faca escale acolo, cand sunt prin Europa.

toni41
11.06.2015, 08:34
@pisoi.
Ok.! Suntem la check-in. A trebuit să iau puradelu' cu mine si să las piranda acasă, cu ceilalţi aurolaci. M. se bucura enorm să-l cunoască personal pe Zullu. Daca n-ai timp sa faci sarmale, poţi să comanzi piza pentru deseară.☺😁

@EmmaLA, n-aş vrea să mă stabilesc īn State dar nu cunosc nici un om īntreg la minte care nu vrea să vadă LA-ul! O vizită in State e după parerea mea o experiență deosebită pentru oricine, chiar dacă imaginea pe care o avem in Europa e influenţată de scenarille holliwoodiene. Apropo, caţi pixeli are imaginea ta?

VDG, chapeau! Nu-i la mişto, pentru:

"deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine."

shogunelu
11.06.2015, 10:48
Jijicule, stiu ca tu si Shogunelu sunteti frati de cruce si nu o sa va contraziceti vreodata. Vezi diferentele de exprimare subliniate mai sus, adica “niscavai jeg” in spusele tale (perfect de acord ca nu exista nicaieri curatenie totala) si “doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului”, adica o parte e bagata sub pres, iar restul e jeg, nimic bun adica.

Zau? Ia sa vedem cateva exemple din tarisoara ta curata din Europa:
http://adevarul.ro/educatie/studii-in-strainatate/cum-discriminati-studentii-romani-bulgari-marea-britanie-1_50e6a172596d7200916fde89/index.html
http://www.ziare.com/diaspora/romani-marea-britanie/vin-romanii-naste-noi-dispute-cum-ar-fi-ca-tvr-sa-generalizeze-alcoolicii-si-pedofilii-britanici-1351766
De ce oare s-o fi infiintat alianta asta?
http://www.aarbd.org/
Mai vrei? Vino si tu cu argumentele tale cand mai vrei sa demonstrezi ceva, nu doar cu vorbe.

Ca doctori crezi ca oamenii aia sunt la nivel cu bastinasii? Eu zic ca sunt peste nivelul multor bastinasi. Ia de aici:
http://www.novinite.com/articles/157558/Bulgarian,+Romanian+Medics+Feel+Discriminated+agai nst+in+UK
M-am referit doar la UK, ca acolo zici tu ca e o democratie de numa-numa, dar e cam peste tot in vestul Europei, asta si in mare parte datorita unei anumite categorii de "romani", care daca ar ajunge in SUA cu milioanele, ar face mai mult ca sigur ca romanii sa fie discriminati in mod deschis.

Jiji, tu cat de mult stii despre insulele alea aruncate prin Pacific? E cam acelasi scenariu. Nu te apuci sa te documentezi despre o tara mica si nesemnificativa pentru tine, decat daca ai anumite tangent cu acea tara, ca de exemplu cand ai cunoscuti sau prieteni din acea tara care-ti povestesc, sau cauti tu online informatii. Exista bineanteles si o gramada de hillbillies, dar proportiile-s cam la fel in fiecare tara.

Daca vorbim de societatea americana cu argumente, nu sare nimeni in sus, dar cand 100% din comentarii sunt anti-americane, atunci e de gandit. Daca cineva-mi spune de exemplu ca prin partile de sud ale oraselor mari e cocalareala la greu si se impusca drogatii la greu (in cartiere cu stim no ice populatie), nu am nici un motiv sa ma supar, ca e un adevar. Dar sa spui ca toata societatea e un jeg, atunci e o insulta. In materie de jegul din Romania, toata lumea se plange de jegul din politica in majoritatea cazurilor, in rest, tara in sine e frumoasa si recomand tuturor s-o viziteze, am vorbit-o intotdeauna de bine americanilor cu care stau de vorba si le-am sugerat sa faca escale acolo, cand sunt prin Europa.

Sorine, vezi ca primele tale doua articole sunt de prin 2013, inainte de scoaterea restrictiilor, asa ca nu prea cred ca mai sunt de actualitate.
Despre Nigel Farage si alti labagii de genul lui stie toata lumea, nimic nou. Un clown din aceeasi categorie cu Le Pen, C V Tudor, etc. Am spus deja ca in Europa nimeni nu suporta pe nimeni, nu neaparat pe romani, dar normal ca si romanii sunt printre cei afectati.

Problema cu tine e alta, eu iti atrag atentia ca mie nu mi se invalmasesc cuvintele in cap, asa ca nu ma confunda cu Olga sau cu Mos Gerila, nu ma rastalmaci, nu-mi pune cuvinte in gura. Tu nu numai ca persisti in asta, dar mai si plusezi, cum e cazul cu Anglia, despre care eu n-am spus nici ca e curata si nici raiul pe pamant. Habar n-am ce-oi fi crezand tu ca demonstrezi cu asta, dar nu faci decat sa dai dovada de rea vointa, n-ai decat sa ti-o pastrezi, eu unul n-am nici chef, nici timp de discutii de-astea tampite.

EmmaLA
11.06.2015, 11:05
@pisoi.
Ok.! Suntem la check-in. A trebuit să iau puradelu' cu mine si să las piranda acasă, cu ceilalţi aurolaci. M. se bucura enorm să-l cunoască personal pe Zullu. Daca n-ai timp sa faci sarmale, poţi să comanzi piza pentru deseară.☺😁

@EmmaLA, n-aş vrea să mă stabilesc īn State dar nu cunosc nici un om īntreg la minte care nu vrea să vadă LA-ul! O vizită in State e după parerea mea o experiență deosebită pentru oricine, chiar dacă imaginea pe care o avem in Europa e influenţată de scenarille holliwoodiene. Apropo, caţi pixeli are imaginea ta?

VDG, chapeau! Nu-i la mişto, pentru:

"deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine."

Imaginea mea despre LA ?

EmmaLA
11.06.2015, 11:10
Shogunelu, VanDerGigi si Sorin, va rog frumos sa va limitati la subiectul topicului, iar daca nu doriti sa discutati/impartasiti experiente as dori ca macar sa incetati discutia de mai sus. Va multumesc! 😊

sorin
11.06.2015, 12:07
unul n-am nici chef, nici timp de discutii de-astea tampite.
Am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ma mai chinui sa am discutii constructive cu tine in ceea ce priveste atitudinea ta total anti-SUA, asa ca nici nu ma mai obosesc sa ma bag in asa ceva si te las sa aberezi in continuare de unul singur.

Si ca sa fiu on-topic, unii au ajuns in SUA...nervosi, vazand ca lipseste covorul rosu.

Pisoi
11.06.2015, 12:33
Pisoi - Ma bucur ca simti asta, chiar te rog sa postezi cat de des doresti , eu nu ma voi lasa afectata personal, ba din contra chiar imi place stilul tau de a scrie. Esti de multi ani in LA?Stiu ca nu vrei sa spui, dar asa o aproximare macar...:D daca ai ajuns de mult acolo, spune-mi te rog care a fost primul lucru de care ai fost socat?
P.S. Astept cartea! 

1- Hai s-o spun mai indirect! Cand am fost la Disneyland prima data biletul era parca fo $18 ...acum e fo $100
2- Italia! :d: ...aici socant a fost cam tot! ...acum m-am obisnuit!
3- Stai p-aproape ca nu plec prea curand de p-aici!

EmmaLA
11.06.2015, 14:58
1- Hai s-o spun mai indirect! Cand am fost la Disneyland prima data biletul era parca fo $18 ...acum e fo $100
2- Italia! :d: ...aici socant a fost cam tot! ...acum m-am obisnuit!
3- Stai p-aproape ca nu plec prea curand de p-aici!

1. Esti acolo dinainte sa ma nasc eu, o gramada de vreme ....😄
2.Haha, de ce tocmai Italia? Atunci spune-mi ce te-a socat cand ai ajuns in LA prima oara :D
3.Sper sa stau si eu la fel de mult !

Pisoi
11.06.2015, 16:06
Atunci spune-mi ce te-a socat cand ai ajuns in LA prima oara :D

...am ajuns in LA in Ianuarie si la aeroport am sarit de la izmene, bocanci si cojoaca la tricou, sandale si pantaloni scurti! :d:

Raven
12.06.2015, 03:07
Imi aduc aminte acum multi ani, cineva m-a intrebat daca in Romania avem super market-uri. :lol: Serios?
Depinde cand te-a intrebat. Primul supermarket, desi de talie mica, a aparut in RO in Feb. 1999 (Billa). Primul asa zis hypermarket a aparut in Nov. 2002 (Carrefour).

Acuma ca existenta supermarketurilor nu e neaparat semn de civilizatie e altceva...

Tehnic vorbind e o linie fina intre ipocrizia personala si lehamitea sincera contra sistemelor ipocrite.

America merita criticata pt. anumite motive, dar dupa ce ai facut bani acolo in mijlocul acelor motive e un pic ipocrit sa critici "americanismul" asa la modul blanket criticism. BTW politicile dictatoriale socialiste ale lui Obama nu le critica nimeni pe aici. Pi cinstiti.

FidelKatzo
12.06.2015, 03:56
nu ati inteles nimic,fata vrea sa stie ce sentimente v-au coplesit cand ati ajuns pe pamantul fagaduintei..sa fiu in locul vostru as incepe cu prima noapte in sua..cum a fost pentru prima data in viata voastra sa adormi cu burta plina..?

manolica1
12.06.2015, 06:36
nu ati inteles nimic,fata vrea sa stie ce sentimente v-au coplesit cand ati ajuns pe pamantul fagaduintei..sa fiu in locul vostru as incepe cu prima noapte in sua..cum a fost pentru prima data in viata voastra sa adormi cu burta plina..?

cucoana mai bine s-ar muta pe topicul legat de vizele de fiancee, cum toate fetele de acolo l-au cunoscut pe fat frumos americanu si cum isi alinau ele dorul de el, pina la interviul final, asa poate sa-si impartaseasca si ea povestea...

zic si eu :d

p.s. ai sa razi dar chiar m-am culcat cu burta plina...

de Corona binenteles :)

VanDerGigi
12.06.2015, 07:49
Depinde cand te-a intrebat. Primul supermarket, desi de talie mica, a aparut in RO in Feb. 1999 (Billa). Primul asa zis hypermarket a aparut in Nov. 2002 (Carrefour).

Acuma ca existenta supermarketurilor nu e neaparat semn de civilizatie e altceva...

Tehnic vorbind e o linie fina intre ipocrizia personala si lehamitea sincera contra sistemelor ipocrite.

America merita criticata pt. anumite motive, dar dupa ce ai facut bani acolo in mijlocul acelor motive e un pic ipocrit sa critici "americanismul" asa la modul blanket criticism. BTW politicile dictatoriale socialiste ale lui Obama nu le critica nimeni pe aici. Pi cinstiti.

Sa fie vreo 5 ani, nu 50. Am fost intrebat si daca in Europa exista avioane, e drept de un adolescent, dar are mai putina importanta.

Daca am facut, am facut pe barba mea ca nu mi-a dat nimeni 10 centi gratis ba din contra. Si majoritatea tot inapoi in economia si sistemul lor i-am bagat.
Daca critic anumite chestii legate de America este pentru ca vorbesc in cunostinta de cauza, spre deosebire de tine. Si nu critic de saptamana trecuta ci de vreo cativa ani, traiam inca acolo si n-aveam inca ganduri clare de plecare.

Informativ, la cate taxe am platit in 11 ani, (numai pe 2014 aproximativ $38,000) crezi ca as putea indrazni sa cred ca am dreptul sa vorbesc de SUA fara sa am buchetul de flori in mana pregatit, daca asa simt?
Sunt si multe parti bune dar si multe de rahat, multe nedreptati, multe magarii. Cine refuza sa admita asta, ala e ipocrit.
Eu o critic si pe mama fara nicio problema, daramite pe America. Nu e vorba de lipsa recunostintei ci de realitate.

Ii sunt recunoscator Americii pt experienta de viata, ca n-am trecut ca gasca prin apa le-am facut aproape pe toate. Sa zicem ca suntem chit.
Stiu ca tu esti mare fan SUA, hai sa-ti dau pasaportul meu du-te sa traiesti si tu visu' nitel macar asa de pofta.

Raven
12.06.2015, 10:08
Stiu ca tu esti mare fan SUA, hai sa-ti dau pasaportul meu du-te sa traiesti si tu visu' nitel macar asa de pofta.
Ca sa fii complet consecvent renunta la pasaportul SUA nu mi-l oferi mie (banuiesc ca oferta nu e pt. pasaportul RO). BTW de ce n-ai plecat din iadul american cand te-ai lamurit ca nu e pt. tine? Sogunelu a plecat imediat cum s-a convins ca nu e de el. N-o sa zici acuma ca tie ti-au trebuit 11 ani sa te lamuresti ca e rau in SUA.

ModestMouse
12.06.2015, 10:36
Este extrem de greu sa explici viata si experienta de emigrant fara sa fi psycho-analizat, citit printre randuri si adesea judecat. Si in situatia asta ce sa faca Romanul nostru cand este intrebat de viata lui din strainatate? Spune si el ce crede ca vrea ascultatorul sa auda. Raiul pe pamant nu este nici unde, fiecare natie le are pe ale lui, fiecare tara are ciudatenile ei. Daca esti modest si spui cinstit experienta ta de viata, si cu bune si cu rele, apare riscul sa fi catalogat ca un ratat, ne-adaptat, ne-realizat, nu ca altii carora le merge din plin si nu au avut nici o problema niciodata.

In schimb daca ai amnezie selectiva si omiti episoadele penibile sau dureroase, atunci inseamna ca te lauzi, si esti mincinosul care si-a lasat in urma familia si prietenii, si a vandut loialitatea fata de tara mama pentru un hamburger, cu sau fara french-fries. Zeul nationalismului pretinde ca un adevarat Roman sa aiba cel putin un vag sentiment de discomfort chair si in cele importante victorii realizate in tara adoptiva. Insa adevarul este pe undeva pe la mijloc.

Cu exceptia celor veniti prin casatorie la o situatie materiala prospera din cale afara (daca or fi asa cazuri), fiercare dintre noi am avut momente dificile, dezamagiri, vise spulberate si o perioada mai grea sau mai usoara de acomodare. Chiar daca suntem realizati pe plan economic si sentimental, este imposibil sa fi de acord cu tot ce vezi si auzi in jurul tau, sa-ti placa tot ce gusti, atingi si te atinge. America nu este mai buna, nici mai rea ca alte tari, insa atat cat am observat eu de cand sunt pe aici, este ca posibilitatile sunt cu adevarat nelimitate, ca pentru fiecare ushe ca ti se inchide-n nas, alte trei stau larg deschise. Fara sa exageram, America ramane inca tara multor oportunitati chair daca situatia sa schimbat mult in ultimii 25 de ani. Warren Buffett spunea ca Americanii nu ar trebuii sa joace la loterie pentru ca ei deja au castigat lozul cel mare prin simplul fapt ca sunt nascuti in America, "Ovarian lottery" cum o numeste el. Chiar daca noi nu ne-am nascut in America, si daca poate nu am castigat lozul cel mare, cel putin pe cel mic tot il avem.

EmmaLA
12.06.2015, 11:08
Bine-ar fii fost sa fii castigat si eu lozul cel mare 😄

VanDerGigi
12.06.2015, 12:11
Ca sa fii complet consecvent renunta la pasaportul SUA nu mi-l oferi mie (banuiesc ca oferta nu e pt. pasaportul RO). BTW de ce n-ai plecat din iadul american cand te-ai lamurit ca nu e pt. tine? Sogunelu a plecat imediat cum s-a convins ca nu e de el. N-o sa zici acuma ca tie ti-au trebuit 11 ani sa te lamuresti ca e rau in SUA.

Vad ca te pricepi destul de bine la pus cuvinte in gura omului. Unde am zis eu ca e iad, sau ca e rau? Critic partile proaste ale societatii, sistemului, mentalitatii. Superficialitatea, falsitatea, ignoranta, ipocrizia, atitudinea ca noi suntem miezul in toate si in tot, pe alocuri comunismul, stilul de viata american si orice altceva mai apare in discutie si nu m-a impresionat in mod deosebit. Poti sa-mi raspunzi cu ce te deranjeaza trebushoara asta pe tine? Pentru cine nu stie, in America ai doua drepturi: Sa muncesti si sa platesti. Restul sunt privilegii.
Shogunelu si cu mine si probabil chiar si unii dintre voi, preferam stilul de viata european.

Revenind la pasaport, ti l-am oferit tie in gluma, in realitate nu pot ca e ilegal. Faceam o trimitere la una din ironiile vietii, cine isi doreste nu are si cine are, nu-i trebuie.
La pasaportul american nu renunt din varii motive, cum ar fii:
- Ultima data cand m-am interesat era parca vreo $2,800 taxa de renuntare la cetatenie. (da, nici asta nu e moca)
- Daca renunt, din ce am auzit, pe acolo nu mai calci. Fiica mea e nascuta acolo implicit americanca, asadar cand va fii mare, daca va dori sa viziteze SUA sau sa traiasca acolo, poate merg si eu cu ea sa-i arat una alta sau sa o ajut cu ceva.
- In curand mi se naste si un flacau caruia mi-ar placea sa ii aplic si lui pt cetatenie sa fie egal in oportunitati cu sora lui (sa nu-mi zica vreodata ia uite ba tata, sor'mea are si eu nu, mi-ai taiat din posibilitati)
- Nu cunosc la perfectie detaliile sistemului de social security (pensie) si nu vreau sa risc sa ma excluda. Cat o fii, e dreptul meu.
- Nu cere de mancare

Fair enough? Face sens? Esti satisfacut de raspunsuri? Bun.

Mai departe, de ce nu am plecat mai devreme? Tot din varii motive:
- Mi-a luat cam vreo 7-8 ani pana a inceput sa se umple paharul. Sunt perseverent de obicei nu ma dau batut cu una cu doua.
- Dureaza pana ajungi sa traiesti mai multe experiente, nu se intampla toate intr-un an doi. De exemplu mai multe joburi, mai multe locatii, mai multe situatii,* cumpararea unei locuinte, un accident, un divort, un copil, cunosti mai multa lume, etc, etc, etc ti-am dat doar exemple.
- Nu aveam o varianta mai buna, iar in Romania exclus pana la pensie.

De ce nu atunci si de ce acum:

- Consider ca Europa este un loc mai bun de crescut copii. Nu vreau sa stau cu frica cand imi trimit copii la scoala, la mall sau la film. Stii la ce ma refer. Poate suna silly dar nu se stie niciodata cum te lovetse "loteria". Deci pana anul trecut nu aveam copii, respectiv nu era o chestie de actualitate pt mine.
- Mi-am cunoscut nevasta care nu e americanca, sa stam amandoi departe de familii, copiii sa creasca fara un bunic, un verisor, o matusa aproape ..nu merita pt noi.
- Nevasta mea avea pretentia sa isi viziteze familia de cel putin 2 ori pe an. La un calcul sumar, 4 bilete de avion x 2 = aproximativ $10,000 anual numai biletele.
Nu mai pun si escale in Romania. Pai cu banii astia ma pun la masina si imi fac concedii prin Europa de ragai.
- Aici facultatile sunt bune si sunt gratis. In America sunt bune si sunt stupid de scumpe.
- Preturile la serviciile medicale, aici sunt rezonabile, acolo iarasi injust de scumpe.
- Impozite pe locuinta personala, aici sunt modice (normale cred eu, sa-ti spuna Fidel cat plateste). In New Jersey platesti anual la stat impozit de ordinul miilor multe, 5-8 poate chiar 12, 15, 18 mii depinde de zona pentru o casa decenta. Ma refer la casa ta care ai cumparat-o deja. Ridicol, muncesti o viata, pentru ce? Eh, visu' dom'le, traiesti visu'.

Multumit domnul Raven de raspunsuri? Ti-am satisfacut curiozitatile sau mai continui?

Am lasat in urma doua cariere bune, dar banii nu sunt totul. Si la ce bun daca ii faci si se duc pe toate "facturile" de acolo si viata e de o calitate mai slabutza. Aici lumea e mai relaxata, acolo toata lumea alearga dupa bani, parca zici ca ma intorsesem in Romania.
Ca sa ne intelegem, nu urasc America. Dar nu ma judeca pentru ca nu am numai lucruri frumoase de spus. Hai ca am scris o carte, se plictiseste cititorul.*

VanDerGigi
12.06.2015, 12:38
cucoana mai bine s-ar muta pe topicul legat de vizele de fiancee, cum toate fetele de acolo l-au cunoscut pe fat frumos americanu si cum isi alinau ele dorul de el, pina la interviul final, asa poate sa-si impartaseasca si ea povestea...

Bre Manole, iar ai inceput cu pornografii? Poate nu e suficient de good looking ..plus de asta nu toate fetile reuseste in viata, cu curul..

Este extrem de greu sa explici viata si experienta de emigrant fara sa fi psyco-analizat, citit printre randuri si adesea judecat
.....
Warren Buffett spunea ca Americanii nu ar trebuii sa joace la loterie pentru ca ei deja au castigat lozul cel mare prin simplul fapt ca sunt nascuti in America, "Ovarian lottery" cum o numeste el. Chiar daca noi nu ne-am nascut in America, si daca poate nu am castigat lozul cel mare, cel putin pe cel mic tot il avem.

Modest Mouse, mi-au placut cele scrise de tine, foarte corect spus.
Referitor la ultima parte, este usor sa vorbesti din papucii lui WB. Totusi sunt vreo 16-18% din americani saraci lipiti. Ii vezi pe cate unii amarati impingand cartul la Walmart pe minimum wage. Sau cate un batranel munceste in baston la Home Depot ca nu-i ajunge pensia sa-si plateasca existenta.
Acestia nu au nici macar luxul de a creste capre in Romania. Pentru ei loteria ovariana a lasat de dorit. Din nefericire nu toata lumea e actori la Hollywood. Asta e bine de stiut de catre cei ce viseaza cu ochii deschisi sa duca o viata ca-n filme.

Melina
12.06.2015, 12:58
Fiecare are oportunitati diferite, nu se compara un caz cu altul , daca motivele din care am venit din Ro aici sunt aproape aceleasi , motivele din care se pleaca din SUA catre o alta tara sunt cu totul diferite. M-am intalnit de curand cu niste colegi care au trait pana acum in 3-4 tari si nenumarate orase in USA , ei sunt pregatiti intodeauna de o noua mutare in functie de servici, au ajuns sa aibe salarii foarte mari si pe unde stau inchiriaza cate o garsoniera in centru , nu au nici nevoie de masina , nici de mobila sau boarfe prea multe si sunt foarte multumiti asa. In concluzie au spus ca desi le place sa viziteze Europa de Vest nu le-ar place sa traiasca acolo, iar in Ro nu au mai fost de cand au plecat si nici nu vor sa mearga. Eu cred ca emigrarea in sine ne schimba mult in sensul ca ne da posibilitate de alegere .

ModestMouse
12.06.2015, 14:26
Bine-ar fii fost sa fii castigat si eu lozul cel mare ��

Emma, fiecare lucru isi are timpul lui. Eu de cand ma stiu am vrut un singur lucru: sa ajung in USA. Imi aduc aminte cum stateam si ziua si noaptea cu gura cascata si ascultam la un radio rusesc amarat programele politice si pe Paul Goma la Europa Libera, si-mi spuneam ca trebuie sa am rabdare, ca intro zi o sa-mi vina si mie timpul; aveam numai 8-10 ani. Au mai trecut inca vreo 15 ani pana mi-am vazut visul implinit.

Gigi, uite cum vad eu situatia pe care o descrii tu: daca eu am reusit sa-mi creez o viata relativ decenta, atunci oricine poate face acelas lucru. Persoanele de care vorbesti tu ar fi interesant sa afli care au fost obstacolele care i-au impiedicat sa faca economii, sa-si puna niste bani la 401k, sa achite casa pana la anii pensie, etc, ca sa nu ajunga la batranete in sapa de lemn. Multi aici se lupta cu probleme de adictie si fiecare $ il cheltuiesc pe drugs, alcohol, femeii sau alte patimi. In afara de probleme medicale, sau retardare mentala, nu vad dece altii nu ar putea face ce am facut eu; sa mearga ziua la munca si seara la scoala; in plus ei probabli sau nascut aici cu toate drepturile si nu vorbesc cu mine cu accent. In Ro eu nu am excelat academic si nu as fi putut sa intru niciodata la o facultate unde la examene erau cate 10-12 pe un loc. Aici am mers la Community college intai, am luat un Associate degree, apoi la un State University si dupa ani si nopti ne-dormite am avasat pe asa zisul "food chain". La job eu intrebam pe boss cat de sus vrea sa sar si daca era nevoie sa stau o ora peste program eu stateam doua; nu pot sau nu vreau nu este la mine in vocabular. Am o iteligenta medie, nu am nici un talent iesit din comun si pot spune cu certitudine si fara falsa modestie ca nu am primit nici un job "for my looks."

manolica1
12.06.2015, 14:47
eu unul sunt multumit pina acum, intradevar muncesc mult si poate de multe ori uit sa ma bucur, fie si ca deschid ochii dimineata, deocamdata nu ma bate gandul sa ma intorc in Ro nici macar in vacanta, poate ca daca aveam ceva mosteniri sau macar ceva pamint:d as fi luat in calcul o relocare, cine vrea sa ma vada din familie poate veni aici, platesc tot si mai dau si la pachet, doar sa mearga la viza, deocamdata nu a vrut nimeni asa ca nu ma agit...
cine nu vrea sa munceasca nu reuseste, aici sau oriunde...

p.s. nea jiji vezi ca mi-a scapat intentionat telefonul de trotuar si vreo cateva zile-s pe bara...:music:

EmmaLA
12.06.2015, 15:09
Emma, fiecare lucru isi are timpul lui. Eu de cand ma stiu am vrut un singur lucru: sa ajung in USA. Imi aduc aminte cum stateam si ziua si noaptea cu gura cascata si ascultam la un radio rusesc amarat programele politice si pe Paul Goma la Europa Libera, si-mi spuneam ca trebuie sa am rabdare, ca intro zi o sa-mi vina si mie timpul; aveam numai 8-10 ani. Au mai trecut inca vreo 15 ani pana mi-am vazut visul implinit.

Multumesc de incurajare, tot ce pot sa fac este sa am rabdare momentan. Te felicit pentru munca depusa!

Melina
12.06.2015, 15:57
deocamdata nu ma bate gandul sa ma intorc in Ro nici macar in vacanta, poate ca daca aveam ceva mosteniri sau macar ceva pamint:d as fi luat in calcul o relocare,

O relocare provizorie sau permanenta? crezi ca te-ai mai acomoda cu toate cele ? nu cred ca mai esti manolica romanul de altadata si cu casul la gura ...

manolica1
12.06.2015, 16:07
O relocare provizorie sau permanenta? crezi ca te-ai mai acomoda cu toate cele ? nu cred ca mai esti manolica romanul de altadata si cu savarina la gura ...

ma refeream mai la batrinete...

p.s. sa nu uit sa joc la loto azi, ''you never know'' :cool:

VanDerGigi
12.06.2015, 16:09
Gigi, uite cum vad eu situatia pe care o descrii tu: daca eu am reusit sa-mi creez o viata relativ decenta, atunci oricine poate face acelas lucru.

Este adevarat, ai dreptate. Cumva ma regasesc si eu prin spusele tale. Daca noi am reusit sa ne facem viata mai buna, o pot face si ei. Problema e ca unii sunt crescuti in niste medii ce pare sa ii afecteze pe viata, de exemplu daca te nasti sarac in Trenton, din niste parinti care nu te invata nimic bun, oportunitatile sunt limitate. Mai bine te nasti sarac in Romania, ca noi. Ma rog e doar parerea mea.

eu unul sunt multumit pina acum, intradevar muncesc mult si poate de multe ori uit sa ma bucur, fie si ca deschid ochii dimineata, deocamdata nu ma bate gandul sa ma intorc in Ro nici macar in vacanta, poate ca daca aveam ceva mosteniri sau macar ceva pamint:d as fi luat in calcul o relocare, cine vrea sa ma vada din familie poate veni aici, platesc tot si mai dau si la pachet, doar sa mearga la viza, deocamdata nu a vrut nimeni asa ca nu ma agit...
cine nu vrea sa munceasca nu reuseste, aici sau oriunde...

Bre mestere, pune niste poze cu X4-ul ala nou de ti l-ai luat de Paste. Sa vaza lumea ce inseamna visu'! O sa devi eroul romanilor ce aspira la America, iti cere fata asta imediat prietenia.

Bre mestere, matale cate taxe ai platit de cand esti in America? Sincer te rog. Este si zero o cifra, se accepta. :starsmile:
O tot tin cu taxele dupa cum vedeti, ca-s law abiding citizen :lol:
Io mai am un prieten acolo care e independent contractor, nu conteaza ce face dar e platit cash. Cand vine timpul sa-si faca taxele, baiatul declara suficient cat sa nu depaseasca limita aia in care platesti zero taxe. Cand mai zic cate ceva de America, am observat ca nu-i pica excelent la stomac desi mai face si el arogante. Eh, pai pesemne ca America e mai placuta ochiului cand bagi toate jetoanele la buzunar si fentezi sistemul, ai alt spor cand drumurile, scolile, facturile medicale, apa de ploaie, iarba verde, razboaiele, America's finest (politia), aterizarile pe Marte le platesc altii. Cum sa ai nemultumiri cand sunt pe gratis? Calul de dar nu se cauta la dinti. I-am si zis, se uita la mine si rade.
Asta inseamna sa te descurci smechereste. Din punctul asta de vedere eu nu am reusit acolo.

Melina
12.06.2015, 16:36
Bre mestere, pune niste poze cu X4-ul ala nou de ti l-ai luat de Paste. Sa vaza lumea ce inseamna visu'! O sa devi eroul romanilor ce aspira la America, iti cere fata asta imediat prietenia.

Deci visul american echivaleaza cu $$$$ pentru majoriatea ?! fie punga cat de grea dar cu papornita cari mai mult.

http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/papornita-lu-nasu-marin_zpsldlgnsec.jpg (http://smg.photobucket.com/user/Frankenstein_/media/papornita-lu-nasu-marin_zpsldlgnsec.jpg.html)

VanDerGigi
12.06.2015, 16:50
Deci visul american echivaleaza cu $$$$ pentru majoriatea ?! fie punga cat de grea dar cu papornita cari

Echivaleaza cu traiul ca-n filme Melinutzo. Si ala se dobandeste cu $$$. Sa nu-mi zici ca daca eram toti de pe forum multi milionari in Romanica, mai plecam vreunul prin tarile calde.
Da-i Emmei papornitza si vezi daca mai are timp sa viseze la LA.
Pana la urma Fidel a fost cel mai scurt si la obiect despre motivul emigrarii.

Ps. Tu ce-ai mai facut, te-ai razgandit?

Melina
12.06.2015, 17:40
Ps. Tu ce-ai mai facut, te-ai razgandit?
Nu nu m-am razgandit , odata ce ma horarasc merg pana la capat chiar daca mi-a luat ceva timp. Sa fiu sincera parca imi pare rau acum chiar inainte de plecare nu mi-am dat seama ca m-am atasat asa de mult dar am treburi de rezolvat acolo si conturi de incheiat,inainte sa ma simt libera.Nu stiu ce voi gasii acolo fiindca am plecat de mult insa nu am uitat niciodata de ce am plecat de acolo. Important este ca o sa fiu un timp cu ai mei ceea ce mi-am dorit foarte mult. In concluzie nu exclud sa ma intorc candva iar daca si cand o voi face o sa ma simt ca acasa nu ca o straina cum am fost cand am ajuns prima oara aici .Iti doresc bafta si tie oriunde vei ajunge si felicitari pentru baietel!

p.s. Aptoape ca mi-am rezolvat problema serviciului, (inca nu este 100% sigur fiindca nu am batut inca palma vreau sa vad oferta finala ) compania noastra a achizitionat o companie si deschis in Bucuresti un office, salariul nu va fi cel de aici dar este un inceput si macar am continuitate in ceea ce fac, plus ca mai pot lucra si de acolo remotely pentru cei de aici pe acelasi salariu un timp pana fac tranzitia.Nu exclud varianta sa ajung cat de curand si prin Germania sau Elvetia cu serviciu reprezentand firma americana .

manolica1
12.06.2015, 18:02
Bre mestere, matale cate taxe ai platit de cand esti in America? Sincer te rog. Este si zero o cifra, se accepta. :starsmile:

Asta inseamna sa te descurci smechereste. Din punctul asta de vedere eu nu am reusit acolo.

zero nu are cum sa fie, dar fiecare cum poate...se cheama orientare in teren minat...:starsmile:

EmmaLA
12.06.2015, 22:47
V-as ruga sa vorbiti la subiect si sa nu mai faceti off-topic. Multumesc! 😊

VanDerGigi
13.06.2015, 02:26
Merci Melina, bafta si tie. Suna foarte bine cu serviciul, mult succes!

V-as ruga sa vorbiti la subiect si sa nu mai faceti off-topic. Multumesc! 😊

http://i745.photobucket.com/albums/xx93/giginoproblem/Raised-Eyebrow-620x480_zps0fdtlcvz.jpg (http://s745.photobucket.com/user/giginoproblem/media/Raised-Eyebrow-620x480_zps0fdtlcvz.jpg.html)

EmmaLA
13.06.2015, 03:07
http://media.photobucket.com/user/jadeempire/media/images/o_o.jpg.html?filters[term]=no%20country%20for%20old%20men%20paul%20b&filters[primary]=images&filters[secondary]=videos&sort=1&o=7

:lol:

toni41
13.06.2015, 03:46
Imaginea mea despre LA ?

Da.

Nu cumva te-ai gāndit la poza ta, secretoas-o?!😀

@VDG Tax payers conștiincioși sunt iubți de politicienii europeni. Cineva trebuie sa sponsorizeze Grecia...Eşti binevenit! Mă interesează și pe mine cum se plăesc impozitele in USA. E adevărat că sistemul e asa simplu cum am auzit, 15% pe venit şi gata?

....
Pisoi și ceilalți autori potențiali dați pm la tonitza pentru editarea textelor☺☺ ...exercitii de limbă romānă pentru emigra (n) ți... cred că şi o colecție de povestiri ar fi interesantă.

EmmaLA
13.06.2015, 06:05
Haha, pai la inceput nu stiam la ce te referi de aia am zis sa-ntreb :D Hmm, e greu sa iti explic ce imagine am eu despre LA, probabil crezi ca stiu ce am vazut in filme, dar nu e asa. Am citit mult si m-am documentat. Daca e sa iti descriu in mare cam cum il vad eu, pot sa spun ca imi imaginez un oras imens, ca nici unul pe care l-am vazut pana acum, cu diverse cartiere, de la bogatii din beverly hills si pana la cartiere mai periculoase ca Boyle Heights. Daca pe trotuar nu vezi pe nimeni, decat strict in cartiere si sa te deplasezi de la un cartier la altu' cu masina ca altfel n-ai sanse , pot sa-mi dau seama cam ce mari sunt strazile/freeway-urile si ce distanta e intre ele. E mult de discutat pe tema asta, pot sa-ti vorbesc de imaginea mea in materie de arhitectura/estetica a orasului sau imaginea mea despre oameni/viata in general. Dar in fond, nimic din ce spun eu nu e decat parerea mea din cat am citit si am mai vazut de prin poze etc.,fiindca in realitate nici n-am fost si nici n-am trait ca sa pot spune exact cum e din punctul meu de vedere .

VanDerGigi
13.06.2015, 07:41
@VDG Tax payers conștiincioși sunt iubți de politicienii europeni. Cineva trebuie sa sponsorizeze Grecia...Eşti binevenit! Mă interesează și pe mine cum se plăesc impozitele in USA. E adevărat că sistemul e asa simplu cum am auzit, 15% pe venit şi gata?.

Tax payers constiinciosi sunt si mai iubiti de politicienii americani.
Eu am auzit ca in Germania va da cate un Mercedes de la locul de munca cand semnezi contractul.

Sunt mai multe tax brackets de la 10% la 39.6%, depinde cat faci pe anul respectiv. 25% e baza pentru clasa de mijloc (astea doar federale pt unchiul Sam) la care mai adaugi si taxele de stat (in NJ cam 5-6%)
Vezi mai jos.

http://i745.photobucket.com/albums/xx93/giginoproblem/Screenshot_2015-06-13-12-57-03_zpspbxtmvj3.png (http://s745.photobucket.com/user/giginoproblem/media/Screenshot_2015-06-13-12-57-03_zpspbxtmvj3.png.html)

http://i745.photobucket.com/albums/xx93/giginoproblem/Screenshot_2015-06-13-12-56-09_zpsh1cyuozi.png (http://s745.photobucket.com/user/giginoproblem/media/Screenshot_2015-06-13-12-56-09_zpsh1cyuozi.png.html)

Daca mai ai si vreun venit suplimentar pe anul respectiv, de ex retragi un fond de pensii privat sau vinzi niste actiuni, etc, se adauga la venitul anual, asadar tax bracketul creste si el.
Pe langa astea mai ti se opreste si alte taxe direct din salariu dar astea sunt nesemnificative.
Separat de astea pe venit daca adaugi si impozitul pe propietate cum am mentionat, ca tot taxa e si aia, incepe sa nu se mai merite daca nu "te orientezi". Nu spun asta in sensul ca e mai rau ca in alte parti, m-ai intrebat ti-am explicat. De ex am auzit ca in Anglia sau Canada iti ia aproape 40%, dar macar ai alte beneficii gratuite cum ar fi serviciile medicale.

Ps. Pe greci cand ii dati afara?

shogunelu
13.06.2015, 09:22
De ex am auzit ca in Anglia sau Canada iti ia aproape 40%, dar macar ai alte beneficii gratuite cum ar fi serviciile medicale.

Pana la 10.600£ - personal allowance + 31.785£ venit = 42.385£, e 20%, ce-i peste e taxat cu 40%. Peste 150.000£ cu 45%.

nsimona51
04.08.2015, 06:15
Aș dori să știu de la persoanele care au emigrat īn SUA dacă au găsit de lucru īn domeniul īn care au lucrat īn țară ori s-au reprofilat? Sunt din Brăila, am 48 de ani, am facultate de drept și master īn științe penale, lucrez ca grefier și, pentru că nu mă mai ține nimic legată de țara asta, am hotărāt să plec īn SUA, deși nu am cunoștințe sau rude acolo.

browneyes
18.10.2015, 08:12
Aș dori să știu de la persoanele care au emigrat īn SUA dacă au găsit de lucru īn domeniul īn care au lucrat īn țară ori s-au reprofilat? Sunt din Brăila, am 48 de ani, am facultate de drept și master īn științe penale, lucrez ca grefier și, pentru că nu mă mai ține nimic legată de țara asta, am hotărāt să plec īn SUA, deși nu am cunoștințe sau rude acolo.

E posibil sa fie off-topic toata postarea si implicit va fi a mea... dar tot raspund! Toata stima! Da, sint multi care s-au reprofilat din cite stiu eu si nu e vorba doar de reprofilare ci de adaptare la conditiile economice si cerinte. Sint citeva domenii in care ramine aceeasi cerere crescuta de ex: de cadre medicale ....insa celelalte fluctueaza. Daca te gindesti sa vii e foarte bine sa fii pregatita pentru orice job pentru inceput. Romanii nu se prea ajuta intre ei aici, ca detaliu care poate fi important si viata printre "straini" e destul de plina de surprize.
Admir intentia si sper sa se materializeze! Multa bafta si putere de munca!