PDA

Arată versiune întreagă : De ce ati ales USA?

EmmaLA
05.06.2015, 15:20
Buna, este primul meu post si sunt curioasa sa aflu de ce ati ales sa va mutati in USA si in ce an ati ajuns acolo? De asemenea, care este sau a fost visul vostru american(in caz ca a existat vreodata)? O zi buna! :)

sorin
05.06.2015, 15:35
Acum zeci de ani, lumea fugea in America de Ceausescu. Acum, lumea fuge de mai multi indivizi care au un comportament cel putin la fel de regretabil ca al fostului dictator. Lumea va continua sa fuga pana se va face curatenie.

EmmaLA
06.06.2015, 01:24
Multumesc de raspuns Sorin. De cati ani esti plecat? Si cum ai ajuns acolo?

FidelKatzo
06.06.2015, 01:50
Multumesc de raspuns Sorin. De cati ani esti plecat? Si cum ai ajuns acolo?

daca se poate sa ne spui,ce lucrezi..ce ai realizat si suma exacta pe care ai adunat-o pe conturile de banca..despre preferintele sexuale vorbim mai tarziu..

EmmaLA
06.06.2015, 03:31
Haha, nu la asta m-am referit. Sunt curioasa sa aud povestile voastre doar :)

sorin
06.06.2015, 09:01
De cati ani esti plecat? Si cum ai ajuns acolo?
Am plecat cu cativa ani inainte de a se naste acest forum. Daca vrei raspunsuri mai multe, poate ne spui mai intai care e scopul acestui sondaj.

EmmaLA
06.06.2015, 11:17
Eu vreau sa ma mut in Los Angeles, si imi doresc pur si simplu sa citesc povestile altor romani despre felul in care au plecat din tara etc. si sa fac o comparatie cu motivele mele. Ma pasioneaza acest subiect, am citit mai multe postari , si am gasit un singur topic similar, in care diverse doamne povesteau cum s-au cunoscut cu iubitii lor americani si apoi s-au mutat acolo,dar nu e neaparat ce vroiam eu sa stiu.

noname
06.06.2015, 12:35
Au am un motiv cit se poate de concret, dintr-o lunga lista de motive, prea lunga s-o dezvolta aici. Concret, am 1 metru 94cm. La inltimea asta era foarte greu, daca nu imposibil sa gasesc imbracaminte care sa arate bine si sa fie si masura mea (incluzand incaltaminte, port 45). Erau turcisme si chinezarii peste tot, de proasta calitate, L in US este fara discutie M sau chiar S in Turcia si China, cel putin la trentsele importate in Ro. Aici atita timp cit esti in waist size 36-38 te imbraci de la orice magazin chic fara probleme.

EmmaLA
06.06.2015, 12:56
Ce ma bucur ca mi-a raspuns in sfarsit cineva cu o poveste, multumesc noname! Deci unul din motivele tale a fost imbracamintea/incaltamintea?Ai avut ceva peripetii la inceput ajuns in usa?

Melina
06.06.2015, 13:15
Eu am plecat cat mai departe , cu cat pleci mai departe cu atat mai departe ajungi -;) am ajuns departe-;)
Asta de mai sus are dreptate aici marimea / masura este foarte diferita , totul este foarte spatios si aerisit iti da putin impresia ca esti in cosmos.
Astept si eu povestiile altora , am la indemana galeata cu floricele si soda.

EmmaLA
06.06.2015, 14:14
Iti multumesc de raspuns Melina :) La fel si eu, astept sa citesc cat mai multe povesti . Tu unde ai plecat?

Melina
06.06.2015, 14:50
Eu m-am perindant din capitala in capitala . Nu am fost bantuita de prea multe vise hollywoodiene -;) desii imi plac enorm de mult filmele. In fine eu cred ca oriunde ai fi poti face statement sau history.

EmmaLA
06.06.2015, 15:26
In ce oras ti-a placut cel mai mult? Ce sentiment ai avut prima data cand te-ai dat jos din avion si ai ajuns in america? Ma duc si eu sa pun popcornul la microunde :))

Melina
06.06.2015, 15:57
Prima data am fost in nirvana supra excitata , mi-au placut si NYC, si San Francisco si Washingron DC si Miami, Las Vegas , fiecare are farmecul lui. Este frumos sa calatoresti si sa vizitezi locuri diverse, insa daca traiesti zi de zi undeva te atasezi de loc si nu prea mai are importanta fiindca tot acasa este mai bine, oriunde numesti tu acel acasa, pana la urma totul se invarte in jurul casei.

florin92
13.06.2015, 07:36
EmmaLA,vrei sa vii cu un job bine stabilit sau sa iti incerci sansa neavand o traiectorie fixa?Din postari reiese ca nu ai mai fost in US,e o tara diferita de orice alta tara pe care o stii,de la mentaliatate pana la obiceiuri.Incearca o experienta Work and Travel,ca sa vezi daca ti se potriveste sau nu.Multa bafta pe drumul vietii si sa il presari asa cum iti doresti! :D

EmmaLA
13.06.2015, 08:50
EmmaLA,vrei sa vii cu un job bine stabilit sau sa iti incerci sansa neavand o traiectorie fixa?Din postari reiese ca nu ai mai fost in US,e o tara diferita de orice alta tara pe care o stii,de la mentaliatate pana la obiceiuri.Incearca o experienta Work and Travel,ca sa vezi daca ti se potriveste sau nu.Multa bafta pe drumul vietii si sa il presari asa cum iti doresti! :D

Multumesc mult,asemenea! Da, asa e, nu am mai fost niciodata in USA. La work and travel m-am gandit si eu pentru inceput, intre timp o sa tot aplic la loterie si voi incerca si cu h1b cu un job bine stabilit, dar momentan nu am inca o traiectorie fixa de asta trebuie sa mai astept.Tu esti in america?

florin92
13.06.2015, 09:44
Nu,nu sunt,nu inca,dar ce ti-am spus in legatura cu obiceiuri,mentalitati,traditii,le-am aflat si eu de la romani plecati acolo cu ajutorul acestui forum.Ai putea aplica pentru loteria vizelor.Dar,intai de toate,ce studii ai si cam ce ti-ar placea sa faci in US?Ai experienta de munca intr-un domeniu?Daca ai banuti poti opta sa vi pentru studii si asa cel mai probabil vei avea si ceva sanse de un job.

EmmaLA
13.06.2015, 10:06
Nu imi permit sa studiez in america, si nici nu am vreo calitate extraordinara astfel incat sa depun pentru vreo bursa. La loteria vizelor, am pierdut deja doi ani consecutivi, dar oricum o sa aplic de fiecare data cand se organizeza, nu se stie niciodata. Experienta nu am, vreau sa termin o facultate aici in romania si pe baza a ceea ce am invatat sa vad cum pot sa aplic pentru o viza h1b . Momentan nu am alte variante. Tu cum ti-ai propus sa pleci si unde vrei sa mergi?

florin92
13.06.2015, 13:27
Daca intuiesc bine,ai undeva la 20 de ani si e foarte bine daca te gandesti inca de acum la viitorul tau,cand majoritatea nu stiu ce si cum.Stii ca este o vorba"Traieste acum cum multi nu o fac,ca sa traiesti restul vietii cum multi nu isi permit".Incearca totusi un program sa vii in US,daca nu gasesti pentru L.A,cauta pe ceva adiacent,de exemplu ceva turistic,chiar vazusem ca se cautau persoane pentru Vacaville si aveau un venit ok,insa nu suficient sa pui deoparte,mai ales daca pleci singura.
Cu engleza cum stai?Eu de exemplu in liceu faceam o engleza mai "friendly",dar cand am inceput sa o aprofundez pe cea americana am observat ceva lipsuri,dar daca exersezi e ok.
Daca tot iti place LA,incearca sa afli cat mai multe poti,discuta cu oameni de acolo,oameni pe care ii gasesti pe grupuri facebook sau cu multi colegi de aici,care sunt in US si te pot ajuta cu info,poti citi LA Times daca vrei sa vezi un pic cum stau lucrurile,dar pana nu vi si vezi,iti faci 100 de idei,uneori poate si semi-gresite.
De plecat,as avea ceva sanse ori printr-o scoala care ofera asa ceva,ori dupa ce termin studiile aici sa optez pentru un master acolo ori prin LV.
Sincer,sper sa nu te superi,dar,nu stiu cu ce te-ar ajuta povestile colegilor care au emigrat,in sensul ca,fiecare are drumul lui,iar ce i se potriveste unuia,nu i se pare ok celuilalt si viceversa.

EmmaLA
13.06.2015, 14:21
Daca intuiesc bine,ai undeva la 20 de ani si e foarte bine daca te gandesti acum la viitorul tau inca de acum,cand majoritatea nu stiu ce si cum.Stii ca este o vorba"Traieste acum cum multi nu o fac,ca sa traiesti restul vietii cum multi nu isi permit".Incearca totusi un program sa vi in US,daca nu gasesti pentru L.A,cauta pe ceva adiacent,de exemplu ceva turistic,chiar vazusem ca se cautau persoane pentru Vacaville si aveau un venit ok,insa nu suficient sa pui deoparte,mai ales daca pleci singura.
Cu engleza cum stai?Eu de exemplu in liceu faceam o engleza mai "friendly",dar cand am inceput sa o aprofundez pe cea americana am observat ceva lipsuri,dar daca exersezi e ok.
Daca tot iti place LA,incearca sa afli cat mai multe poti,discuta cu oameni de acolo,oameni pe care ii gasesti pe grupuri facebook sau cu multi colegi de aici,care sunt in US si te pot ajuta cu info,poti citi LA Times daca vrei sa vezi un pic cum stau lucrurile,dar pana nu vi si vezi,iti faci 100 de idei,uneori poate si semi-gresite.
De plecat,as avea ceva sanse ori printr-o scoala care ofera asa ceva,ori dupa ce termin studiile aici sa optez pentru un master acolo ori prin LV.
Sincer,sper sa nu te superi,dar,nu stiu cu ce te-ar ajuta povestile colegilor care au emigrat,in sensul ca,fiecare are drumul lui,iar ce i se potriveste unuia,nu i se pare ok celuilalt si viceversa.

Ai dreptate, am 20 de ani 😄 . De citit, citesc si LA times, cu engleza nu am probleme deloc, si chiar am incercat sa vorbesc cu oameni nascuti acolo, sa vad cum imi descriu orasul din punctul lor de vedere.Am ramas prietena cu o singura persoana cu care mai corespondez si azi din cand in cand.M-am gandit si eu la un master, mai intai sa termin facultatea si dupaia vad eu ce mai e pe-atunci, intre timp as vrea sa merg cu un program work and travel . Nu ma supar deloc, chiar ma bucur ca esti asa comunicativ cu mine, iar in privinta povestilor , eu nu le iau in scop informativ ci mai mult ca un fel de lectura 😊 ( si ai dreptate, ce mi se potriveste mie, poate nu i se potriveste altuia) multumesc de sfaturi In ce oras ti-ar placea sa mergi?

florin92
13.06.2015, 14:32
Gaseste ceva ce iti place si crezi ca poti urma mai departe,desi sunt situatii cand e nevoie sa te relochezi cu jobul sau sa faci si alte cursuri suplimentare.Probabil stii sau daca nu,poti cauta faptul ca in L.A. ai nevoie musai de o masina,chiriile nu sunt chiar ieftine,deci din prima impune un job ok,chiar daca la inceput nu vei pune bani deoparte,cu timpul avansezi.
De aceea,recomandat ar fi sa vii intai cumva intr-o vacanta,sa interactionezi,sa vezi,sa analizezi si de ce nu,sa primesti raspunsuri la nedumeririle tale :)
O alta chestie,trebuie sa cauti zone mai linsitite ale L.A-ului,dar totodata accesibile ca bani,pentru ca apropo,daca te gandesti sa mergi acolo pe o perioada mai lunga gen job,trebuie sa ai banuti pentru cel putin 2-3 luni,pana te pui pe picioare si vezi ce si cum.
Cu studiile ar fi o problema,pentru ca au costuri destul de ridicate,dar ai timp sa te informezi in privinta asta.
Eu tot in L.A. vreau sa vin :)

EmmaLA
13.06.2015, 14:50
Exact asa e cum spui, la toate astea deja m-am gandit, daca ar fi sa am noroc sa castig si sa merg cu loteria vizelor ar fi o grija in minus, in schimb cu h1b e mai complicat, dar nu imposibil. Masina, chirie etc. si la astea m-am gandit , dar nu indraznesc sa ma gandesc inca asa departe... Cu banii va fi cel mai greu ( bilet avion, chirie pe min 3 cum spui + alte cheltuieli,ca sa nu mai zic de banii de masina, fiindca in LA n-ai ce face fara..) Ma bucur ca si tu vrei tot in LA, sper sa reusesti!!!

VanDerGigi
13.06.2015, 16:34
Mai copii, gigi are o propunere pentru a va dubla amandorura sansele sa va vedeti visul cu ochii.
Face-ti o intelegere sa aplicati amandoi anual la loteria vizelor si daca/cand castiga vreunul din voi, va luati si plecati amandoi.

Cu placere, nici nu am pretentia sa va botezati primul nascut dupa numele meu.

manolica1
13.06.2015, 17:15
i-as fi cununat eu, dar sunt in NY si nu-s dus la biserica, asa ca poate nea pisoi ar face o pomana... :d

toni41
14.06.2015, 04:16
Sa le ajute Dumnezeu! Daca nu le ajută destul de repede îi iau eu pe amândoi în bagajul de mâna, când îl vizitez pe pisoi☺.
EmmaLA ce studiezi?

EmmaLA
14.06.2015, 04:34
:lol: Ce nebuni sunteti! Toni41-inca nu sunt foarte hotarata in privinta studiilor,cand stiu sigur iti spun

FidelKatzo
14.06.2015, 08:23
Mai copii, gigi are o propunere pentru a va dubla amandorura sansele sa va vedeti visul cu ochii.
Face-ti o intelegere sa aplicati amandoi anual la loteria vizelor si daca/cand castiga vreunul din voi, va luati si plecati amandoi.

Cu placere, nici nu am pretentia sa va botezati primul nascut dupa numele meu.

asta se cheama spirit de observatie,intr-adevar se potrivesc foarte bine..amandoi viseaza frumos si sunt bine informati..

EmmaLA
14.06.2015, 08:28
"Viseaza frumos si sunt bine informati"
Sarcasm sau nu?

Olga
15.06.2015, 23:56
Incearca o experienta Work and Travel,...

Nonononononono!!! vine direkt in Phoenix si se baga la curatat de case luxoase la holtei cu piscina "infinity edge pool" si de acolo se ramifica placerile si viitorul.

EmmaLA
16.06.2015, 00:23
Puteti va rog sa detaliati ? :D

Olga
16.06.2015, 00:31
Pana nu esti aici cu acte-n regula nu exista detalii. Doctorite, Avocate din RO fac treaba asta, cele care n-au sanse sa-si echivaleze diplomele ...

EmmaLA
16.06.2015, 00:38
Si daca eu nu sunt nici una , nici alta, ce pot sa fac?

aramis_13
16.06.2015, 00:44
în primul rând s-o ignori pe tante olga...

Olga
16.06.2015, 00:49
Stai ca imediat te verific si pe tine ce ai bagat la taxe ... si ce ai uitat ...

Olga
16.06.2015, 00:52
La munca asta trebuie sa fi aici, dar cu acte ... vezi ca nici Monica Columbeanu n-are succes cu viza ei de munca, trebuie sa ai drepturi, pe urma vine munca, legal.

Ai vazut evenimentul de Carpet Rosu unde chinezu' i-a luat bilet in primul rand insa n-a fost aratata la TV mutrisoara ei.

Pisoi
16.06.2015, 17:59
Eu tot in L.A. vreau sa vin :)
Emma si Florin

LA e cam impropriu spus! ...mai corect ar fi zona LA!
Zona Los Angeles se intinde de fapt pe o arie forte mare care cuprinde mai multe orasele cumulate in LA county!
(la Bucuresti le spune sectoare aici orasele)
Daca mai adaugi si Ventura, Orange, Riverside, San Bernadino counties poti spune oarecum ca vi sau locuiesti in zona LA

Datorita conjuncturii profesionale am fost in mai multe metropole sau orasele din cam 25 de state din US, in unele chiar si de f multe ori. Peste tot in US ca si in alte orase europene sunt zone bune si zone mai putin bune, nici LA cu tinuturile adiacente nu face exceptie.

Daca vi in vizita trebuie sa ai un gid ca sa poti vizita ceva locuri de atractie iar daca vi definitiv trebuie sa ai masina ca sa te deplasezi altfel risti sa te invarti eventual cu bicicleta pe o arie restransa.

De alimentatie sau imbracaminte nu-i bai! ...peste tot sunt locuri pentru toate buzunarele!

Mai intrebati si voi raspunde!

p.s. ...si shogunelu va poate expune chestii interesante, numai ca negative! ...cu unele dintre ele sunt de acord! :d:

EmmaLA
17.06.2015, 13:31
Emma si Florin

LA e cam impropriu spus! ...mai corect ar fi zona LA!
Zona Los Angeles se intinde de fapt pe o arie forte mare care cuprinde mai multe orasele cumulate in LA county!
(la Bucuresti le spune sectoare aici orasele)
Daca mai adaugi si Ventura, Orange, Riverside, San Bernadino counties poti spune oarecum ca vi sau locuiesti in zona LA

Datorita conjuncturii profesionale am fost in mai multe metropole sau orasele din cam 25 de state din US, in unele chiar si de f multe ori. Peste tot in US ca si in alte orase europene sunt zone bune si zone mai putin bune, nici LA cu tinuturile adiacente nu face exceptie.

Daca vi in vizita trebuie sa ai un gid ca sa poti vizita ceva locuri de atractie iar daca vi definitiv trebuie sa ai masina ca sa te deplasezi altfel risti sa te invarti eventual cu bicicleta pe o arie restransa.

De alimentatie sau imbracaminte nu-i bai! ...peste tot sunt locuri pentru toate buzunarele!

Mai intrebati si voi raspunde!

p.s. ...si shogunelu va poate expune chestii interesante, numai ca negative! ...cu unele dintre ele sunt de acord! :d:

Pisoi, ce oras din LA county i-ai recomanda unui nou venit? O zona nu prea scumpa, dar nici foarte periculoasa...

Pisoi
17.06.2015, 13:48
Pisoi, in ce oras din LA county i-ai recomanda unui nou venit? O zona nu prea scumpa, dar nici foarte periculoasa...
Depinde!
De preferat este sa-ti alegi resedinta in functie de job, nu mai mult de 15-20 mile distanta!
Spun asta din cauza traficului in orele de varf dar si al consumului de benzina, daca pentru inceput faci $10-15 pe ora nu e convenabil sa cheltuiesti pe benzina cand chiaria e destul de scumpa.
Mai exista si varianta transportului in comun dar nu se prea merita decat pentru cei cu salarii foarte mici sau persoane care nu au permis de conducere.
Nu as putea spune o zona anume dar in nici un caz nu as recomanda South-Central LA sau East LA

p.s. ...cam orice intrebare vei pune raspunsul va incepe cu siguranta cu "depinde"dar am sa incerc sa dau si ceva variante.

EmmaLA
17.06.2015, 14:18
Multumesc de ajutor! Daca as vrea sa imi cumpar o masina in LA, ceva ok pt inceput, ce mi-ai recomanda? Si ca masina, dar si ca loc de unde sa cumpar.

Pisoi
17.06.2015, 15:22
Multumesc de ajutor! Daca as vrea sa imi cumpar o masina in LA, ceva ok pt inceput, ce mi-ai recomanda? Si ca masina, dar si ca loc de unde sa cumpar.
Depinde!
Masini de vanzare sunt peste tot la Dealer, chiar si uzate (practic aici nu le denumesc used ci pre-owned) dar si la persoane particulare poti obtine preturi bune, numai ca astia prefera cash.
De recomandat nu as putea sa-ti recomand vreun model ci doar o masina care sa functioneze bine si sa te duca unde ai nevoie pentru inceput.
Pe parcurs dupa ce salariul creste considerabil poti spera si la masini noi.
Ca sa cumperi o masina noua trebuie sa ai credit bun sau sa ai bani cash.

EmmaLA
17.06.2015, 16:42
Depinde!
Masini de vanzare sunt peste tot la Dealer, chiar si uzate (practic aici nu le denumesc used ci pre-owned) dar si la persoane particulare poti obtine preturi bune, numai ca astia prefera cash.
De recomandat nu as putea sa-ti recomand vreun model ci doar o masina care sa functioneze bine si sa te duca unde ai nevoie pentru inceput.
Pe parcurs dupa ce salariul creste considerabil poti spera si la masini noi.
Ca sa cumperi o masina noua trebuie sa ai credit bun sau sa ai bani cash.

Aa, da pai asta stiu, eu ma refeream la astea uzate/pre-owned, daca stii vreun targ auto sau ceva de genu' mai safe, unde sa nu fie un risc asa mare de a lua teapa. Daca ar fi fost sa fie noua din show room nu era nici o problema, dar cine isi permte asa ceva la inceput de drum :D

Eu m-am uitat si pe craigslist , dar nu stiu cat de sigur e site-ul ala, am auzit niste povesti urate..

Pisoi
17.06.2015, 18:58
Si masinile pre-owned depinde de unde alegi.
Sunt si targuri auto cu masini uzate dar nu chiar mereu ...si aici poti lua teapa daca cel care o vinde ascunde vreo "buba"
Sunt si Dealers de masini uzate cu garantie dar aici se adauga un markup considerabil pt ca si proprietarul tre sa manance un "cozonac"
In ambele variante poti negocia pretul pana se ajunge la pret rezonabil pentru ambele parti.

Cam la orice market (in general liquor store) se distribuie reviste gratis cu masini puse la vanzare de persoane particulare care de obicei le vand la pret de Blue Book

Pe de alta parte, cei noi veniti se aciuesc pe langa comunitati de romani care sunt de ceva timp p-aici si care au ceva cunostinte prin targ, un mecanic auto iti poate spune care este valoarea reala apropiata de pretul cerut.
Eu personal am mecanicul meu (armean onest) de incredere care l-a ajutat pe "juniorul" in situatii de cumpana, asta pt ca stie ca-i sunt client de ceva ani cu masinile personale, vine chiar si acasa ...si chiar ma "pasuieste" daca nu am la mine "metoda de plata"

p.s. ...am o fobie, rare ori sa am bani cash in protofel sau in casa, iar cand rare ori am ...nu mai mult de $40!

p.s.2 Poveste adevarata recenta:
Intr-una din vizitele mele la prietenii mei romani/machedoni proprietari ai Greco's Pizzeria in Sherman Oaks si in timp ce-mi savuram delicioasa pizza discutand cu "grecu" apare un american aiurit care plateste cash pentru portia lui vorbind la mobil, baga mana in buzunar si din pumnnul de bani ii scapa $100 pe jos. "grecu" la masa cu mine vede faza, ala se aseaza la masa continuand sa palavrageasca la mobil, "grecu" se scoala ia bacnota si se duce la el si-i spune: mista' ai bani cash? ...ala fastacit termina conversatia la mobil si-l intreaba ...de ce ma intrebi? ...grecu: ia vezi nu-ti lipseste cumva o suta? ...cand ala scoate iar banii si se uita nedumerit la ei "grecu" ii da suta inapoi!
Morala: ...mai sunt si romani corecti in america! nu asa cum se speculeaza/generalizeaza!

Va recomand cu placere sa-i vizitati si sa incercati calitatea produselor lor care nu se pot compara nici pe departe cu ce vand aia cu "renume si reclame la TV". "Fratii" au mai multe locatii printre care si pe faimosul Hollywood Blvd. chiar in fata "covorului rosu" unde se decerneaza Oscar-urile
"Fratii" nu numai ca sunt onesti dar si-au pastrat cu onoare business-ul de mai bine de 20 de ani, ...si au ajutat multi romani cu oferta de job de inceput.

p.s.3 ...la ei l-am vazut pentru ultima oara intr-o seara (cred '94) pe regretatul Dem Radulescu

florin92
18.06.2015, 01:45
Emma-depinde ce buget ai,daca vrei ceva spatios pentru catel,purcel,bagaje,mergi pe Porsche Panamera S-E Hybrid,dar fiind scump,probabil la inceput poti opta pentru Yaris Hybrid,o masina ideala pentru o fata,micuta,deci te vei strecura usor prin trafic sau daca e si asta prea scumpa orienteaza-te pe ceva cu motor mic,pentru un consum decent,motor maxim 2,0.Da un search pe google "cars for sale in Los Angeles" si poate ai bafta sa aibe site-ul si review-uri de la cumparatori.

shogunelu
18.06.2015, 03:48
In ceea ce priveste locuinta, asa cum a spus si Pisoi, iti cauti casa acolo unde stii ca vei lucra, sau unde crezi ca vrei sa iti asezi baza. Crede-ma ca NU vrei sa calatoresti cu masina in LA. Pt mine asta asta a fost unul din cele mai mari turn off-uri acolo, daca nu cumva cel mai mare.
Eu am stat cel mai mult in Sherman Oaks, e ok, e destul de sigur, destul de linistit, are verdeata, parcuri, ai cam tot ce-ti trebuie. Eu am stat pe o straduta mica, aproape de Riverside Dr, mi-a placut ca aveam un Trader Joe's la doi pasi, cu mancare cat de cat mai ca lumea, fata de calitatea in general execrabila a alimentelor din SUA.
Pe Laurel Canyon ai Tashkent, un magazine rusesc cu produse apropiate de ale noastre, printer altele un bors gata facut, zici ca-I de acasa, placinte, etc. Poate ca acu astea nu-ti zic mare lucru, stai sa petreci o vreme pe acolo...Pe mine unul faptul ca era foarte greu sa mananci omeneste acolo, a fost al doilea MARE turn off. Ai un restaurant austriac, daca o mai fi, in North Hollywood, la doi pasi, au Wiener Schnitzel si Gulasch Suppe foarte bune, parca si Sacher Torte.
Poti sa mananci si pizza de care zice Pisoi, tot pe Coldwater, mai sus, aproape de Ventura Blvd, e destul de ok, pacat ca localul e intunecos si tern.
Foarte ieftin nu e nici Sherman Oaks, eu plateam 1240 pt one bedroom, destul de marisor, insa la parter, cam intunecos, nu era mare scofala. Asta era in 2009, acum s-ar putea sa fie mai scump.

Daca ar fi ma mut acum acolo (Doamne fereste !), probabil ca as alege Santa Monica, sa fiu mai aproape de ocean, e mai racoare si mai placut, dar destul de scump.
Ar mai fi si Valley Village, la doi pasi de Sherman Oaks si cele mai sus povestite, are cateva stradute cu cladiri cochete, umbrite de copaci, aproape ca uiti ca esti in America, are foarte mult flair European. Usor de inchipuit ca nici acolo nu prea e ieftin. Un one bedroom trebui sa sara spre 1800.
Asigura-te ca locuiesti aproape de serviciu, ca oricum, nici asa n-o sa scapi scapi de trafic. Eu stateam in Sherman Oaks si teoretic n-ar fi trebuit sa conduc mai mult de 20-30 minute pana in Beverly Hills unde aveam majoritatea lucrarilor, insa am petrecut ORE in traffic, de nenumarate ori...Nu stiu ce vor altii, dar eu unul nu-mi petrec viata blocat in trafic ca tembelu'.

Ca prima masina, sfatul meu e sa-ti iei o japoneza, eu as lua o Honda Civic, motorul de 1600, automatic, e foarte fiabila, asta te intereseaza cel mai mult, nu consuma mult.
Nu este o alegere la intamplare, este o alegere rationala, nu emotionala. Probabil ca poti gasi una destul de ok pana in 3000 de dolari, poate ca si mai putin.
Eu am cumparat o caruta de masini de pe cars.com , de la janghine pana la CL -uri preparate si X6 noi, bagi zip code si raza pe care sa caute, te duci si o vezi, singura daca te pricepi, cu mecanicul daca nu, se gasesc si din aia, contra unui comision rezonabil.

manolica1
18.06.2015, 07:49
cam multe sfaturi pt nimic, dar pot fi de folos pt altii, insa e tare aia cu calitatea mincarii execrabila, pai sa nu fie cu suparare dar daca ai arici la buzunar si ti-e lene sa-ti faci mincare gatita normal ca nu e ok, poate ca-s eu mai norocos dar la capitolul mincare nu am facut rabat niciodata, eu merg pe premiza "daca nu maninc cel putin o ciorba pe zi nu pot sa muncesc" intradevar nu cumpar de la Trade Joe's, defapt nu am intrat niciodata la ei. Legat de trafic sunt de acord cu shogunelu, insa aici la NY esti salvat de metrou si de cele mai multe ori nu merita sa mergi cu masina... cat despre masini eu m-as orienta la Toyota Corolla, insa cine stie ce-o mai fi pina vine Emma in US :d

sorin
18.06.2015, 08:01
cam multe sfaturi pt nimic, dar pot fi de folos pt altii
Una din cele mai intelepte postari de pana acum coane. Se mai poate traduce prin a pune caruta inaintea calului.

shogunelu
18.06.2015, 08:30
Una din cele mai intelepte postari de pana acum coane. Se mai poate traduce prin a pune caruta inaintea calului.

Pai stii cum e cu voi, daca nu le dai informatii, esti rau ca nu esti constructiv; daca le dai informatii, pui caruta in fata calului, ia mai scutiti-ma frate !...

Manolica tata, eu nu stiu cu cine ai tu impresia ca te conversezi, dar daca si eu mai am arici la buzunar, vreau sa-l vad pe ala care n-are. Eu, spre deosebire de majoritatea dintre voi, ma mai si pricep la nutritive, in plus imi place viata buna, nu fac niciun rabat la calitate, ca de aia nici n-am ramas in State.
Daca te faci ca nu intelegi, iti spun eu in clar, calitatea carnii este praf, eu in viata mea nu am vazut pui ca in State, cu asa gust oribi, necomestibil. Calitatea legumelor si fructelor, la fel, absolut niciun gust. E oarecum mai bine daca cumperi bio, de la Whole Foods de exemplu, sunt considerabil mai scumpe, iar mie la gust nu mi s-a parut mare diferenta.
Daca tu stii cum poti gati gustos daca nici carnea si nici legumele nu au gust, te rog lumineaza-ma si pe bietul de mine. Poate punand condimente cu galeata, cum se practica in restaurantele de acolo, aha, nu mersi.

Nu pot sa nu ma distrez cand cei din State se "mira" cand pomenesti despre mancarea de rahat de acolo... :-D Te doare mintea...
V-oti fi pierdut gustul, frate, si nici macar nu stiti...

sorin
18.06.2015, 08:46
V-oti fi pierdut gustul, frate, si nici macar nu stiti...
Era bine daca incercai si ceva "steak-house"-uri bune. Sa-mi spui si mie cand gasesti mai bune in Europa decat aici :thinking:

P.S. In rest, il las pe mesterul Manole sa discute despre mancare, ca el gateste mai bine ca mine

shogunelu
18.06.2015, 08:54
Era bine daca incercai si ceva "steak-house"-uri bune. Sa-mi spui si mie cand gasesti mai bune in Europa decat aici :thinking:

Daaa, pai sa stii ca daca nu-mi sugerai tu, nu ma ducea mintea sa ma duc...vai, vai, vai... Daca ma impresionau placut, o spuneam. A, ca poti manca cate o friptura buna ici si colo, cu precadere prin Vegas, aia e alta treaba, dar eu nu la asta ma refer, si daca ar fi grozav steak-ul , ceea ce nu este, ma refer la MANCAREA DE ZI CU ZI, ce dracu e asa de greu de priceput ??

Sa-ti spun daca gasesti steak house-uri bune ca acolo ?? Pai traiesc in Anglia, tie iti spune ceva asta ?...

sorin
18.06.2015, 09:05
Daaa, pai sa stii ca daca nu-mi sugerai tu, nu ma ducea mintea sa ma duc...vai, vai, vai...
Vai, vai, vai, ce le stii tu pe toate, ai un stil de spalare la creier ca Antena 3 :starsmile:

Problema e ca cititorii nostri sunt la fel de inteligenti ca cei care scriu si filtreaza informatia. Btw, cred ca e inutil sa te intreb daca in ceea ce priveste calitatea unui steak conteaza si de unde e vaca. E retoric, nu te agita sa-mi raspunzi.

Gata, fac o pauza, ca tu pana tu scrii ultimul mesaj oricum nu te lasi. Da-i inainte ca o moara stricata.

manolica1
18.06.2015, 10:38
pai e simplu pt mine, nu prea mananc pui, cateodata prepelita, daca vreau carne buna merg la un magazin de evrei rusi sau am un arab care are macelarie de vreo 80 ani, intradevar dau ceva$$ dar cum zicea cineva nu cantitatea e importanta, peste de obicei cumpar de la un magazin de greci, totul proaspat, il curata de solzi si mate, legume si fructe pe timp de vara cumpar de la ferme, lapte si iaurt iau de la un magazin de unde se aprovizioneaza de la o ferma din zona...
singurele condimente pe care le folosesc sunt sare si piper...
nu sunt sclifosit la mincare, probabil tu esti genul ala care nu mananca gratar facut la butelie ci doar la carbuni...
la MC intru doar sa cumpar cafea, nu am intrat niciodata la KFC, Taco Bell, Mandy's etc...

shogunelu
18.06.2015, 11:11
probabil tu esti genul ala care nu mananca gratar facut la butelie ci doar la carbuni...
l

Deloc, dar daca mananc, carnea vreau sa aiba gust de animalul respective, nu de nimic.
Am dat exemplul cu puiul, ca e cel mai revoltator. O fi pe Coasta de Est altfel, nu stiu, totusi am stat vreo 6 luni si acolo si n-am avut nicio revelatie.
Am incercat si cele spuse de tine, legume din farmers market, tot felul de produse direct de la producator, miel de la ferma (nordul Californiei), etc, neah, tot dracu' ala. E adevarat ca eu le-am comparat tot timpul cu produsele similare din Europa, cu care nu se pot compara in veci. Poate ca nu m-am auto sugestionat, "lasa, ca uite ce bune sunt si astea!", nu e stilul meu, nu ma imbat cu apa rece.
Oricum ar fi, fara sa vrei ai ajuns singur acolo unde doream, fiind pe taramul ala, trebuie sa alergi intr-o gramada de locuri diferite, sa cumperi produse care sa fie macar vag pe aproape de ceea ce ar trebui sa fie. Eu nu cred ca e ok, si asa cum nu traiesc sa stau blocat in trafic, asa nu traiesc nici sa alerg in 1001 de locuri dupa produse care sa fie vag comestibile. Ajunsesem si eu la stadiul asta in LA, cutare de colo, cutare de colo, de ziceai ca mi-am luat serviciu sa ma aprovizionez cu chestii care ar fi trebuit sa fie absolut banale si la indemana, cand am realizat asta, am incheiat-o cu locurile alea.
Asta asa, ca sa fie oarecum un raspuns si la intrebarea Emmei de ce nu mi-a placut in State.

PS Pt toti cei din State care se tot mira ce bune sunt fructele si legumele(printre altele), cand vin in Europa, nu va mai mirati, ala e gustul normal, dar l-ati uitat voi... :-)

manolica1
18.06.2015, 11:16
chiar nu alerg, totul e pe o raza de maxim 10 miles...probabil ca daca nu m-as fi acomodat as fi ales sa merg in alta tara, sau ma intorceam acasa unde rosiile au alt gust, sormea zicea asta, si-acum isi trage cu tesla-n OO :d

totusi sa asteptam si parerea lu jiji car a ales sa se mute la munte in Alpi...

sorin
18.06.2015, 11:36
Mestere Manole, merg in fiecare vara in Romania si intr-adevar rosiile de exemplu au gust foarte bun, dar....cand le culeg de la mine din curte, sau din piata de la producatorii particulari. In rest, la toate super-marketurile, tot chestii fara gust puse de verzi pe vapor sau camion, din Turcia sau mai stiu eu unde. Daca vrei sa mananci ceva care are mai mult gust, nu te duci la super-market, e clar, iar astea-s si in Europa, nu doar in America. In rest, basme.

manolica1
18.06.2015, 11:55
intr-adevar rosiile de exemplu au gust foarte bun, dar....cand le culeg de la mine din curte, sau din piata de la producatorii particulari.
corect, dar sa te muti din US pt astea, nu prea inteleg...

sorin
18.06.2015, 12:10
dar sa te muti din US pt astea, nu prea inteleg...
Nu-ti bate capul. In anumite conditii, strugurii sunt acri. Motivele's puerile. Daca te superi, te duci la un fermier si-ti iei la portbagaj un porc, 50 de gaini, etc.

manolica1
18.06.2015, 12:13
lol, acum vine pisoi si te intreaba de unde iei morcovii si varza :d

VanDerGigi
18.06.2015, 12:34
totusi sa asteptam si parerea lu jiji car a ales sa se mute la munte in Alpi...

Manolescule, eu nu stiu daca pot sa te ajut pe domeniul asta ca nu-s asa gurmand ca voi ..mananc ca sa traiesc nu traiesc ca sa mananc.

Dar hai sa-mi dau si io cu parerea daca tot m-ai chemat.
La inceput in SUA, carnea de pui mi s-a parut de parca era carton ud. Sub orice critica. Porcul acceptabil si vita ok. Legumele si fructele fara gustul cu care eram obisnuit. Imi dadeau lacrimile dupa o rosie gustoasa.
Cu timpul m-am obisnuit si aia a fost, mi se parea ok.
Si pe mine ma stresa foarte tare chestia asta ca trebuia sa ma opresc la 'nspe magazine, are dreptate Shogunelu. Chiar daca magazinele sunt oarecum apropiate, numai urca in masina, mergi o mila, parcheaza, vino inapoi, mergi la alt magazin, repeta procedura de vreo 5 ori prin aglomeratie ..ce pot sa spun, nu duc dorul.

Ajuns aici, nu imi par de un gust diferit fructele si legumele. In schimb carnea da. E un meat shop in sat de unde cumparam si cum zici si tu, e mai scump dar calitate si varietate.
Ieri am mancat ratza dupa care sunt mort, mai saptamana trecuta iepure. In SUA nu se prea aude de d-astea.
In rest ce sa zic, toata lumea stie ca bucataria frantuzeasca e exceptionala, nu trebuie sa mai spun eu. :starsmile:
Am inceput sa apreciez si eu o masa ca lumea.
Uite pana si din McDonalds ce fac, nu exista termen de comparatie.
http://uk.businessinsider.com/mcdonalds-in-france-is-better-than-in-america-2015-4?r=US

Ahh si sa nu uit. Painea frate, painea e meserie ca nicaieri altundeva.

Daca te superi, te duci la un fermier si-ti iei la portbagaj un porc, 50 de gaini, etc.

Viata e prea scurta ca sa te superi moncher. Daca te superi poti sa-ti faci ferma acasa, dar nu asta e scopul.

shogunelu
18.06.2015, 16:45
Asta mai lipsea, sa zica vreunul ca e la pitici mancarea din Franta, fata de cea din America...Nu ca m-as fi mirat, ca ar fi cate unii in stare si de asta, dar macar le faceam direct programare la Balaceanca.... :-D

Manolica, nu pleci din America de aia, dar aia in conjunctie cu multe alte rahaturi, capata mare greutate.

Cu tine Sorine nu am ce ma conversa, vorbesc cateva limbi, dar talibaneza, ba.

toni41
18.06.2015, 17:05
Bai, voi n-ati priceput ca Emma20 nu vrea la LA ca sa-și umple maţul ci sufletul!

sorin
18.06.2015, 17:35
Cu tine Sorine nu am ce ma conversa, vorbesc cateva limbi, dar talibaneza, ba.
Slava Domnului, ca m-am saturat de spalaturi de creier, care stii ca nu tin la mine.

Pisoi
18.06.2015, 18:51
Ma dus sa halesc un steak de ala plin de gust, nu de alta, dar daca nu aici, atunci unde ? :-D
Shogule, in anumite privinte (nu prea multe) iti dau dreptate ...nici aici nu le poti avea chiar pe toate decat poate daca ai "icre" multe in banca!

Pe de alta parte, marea majoritate care NU au venit aici decat sa sondeze terenul sau din aventura si nici sa includa steak in dieta zilnica! ...au venit din cu totul alte motive bine intemeiate.
Am intalnit in US o gramada de romani afirmati pe plan profesional si care-si permit sa puna pe masa si "purcelus de lapte" cu maru'n gura ...dar nu mancarea, masina luzoasa sau casa masiva conteaza pt ei ci satisfactia realizarii de a fi "cineva in lume" si sa-si permita multe lucruri pe care altii nici nu le viseaza,

Un job de rutina in US, nu toate, ci doar alea care romanii le presteaza prin EU iti asigura si aici un confort acceptabil de viata pentru unii care nu sunt asa de pretentiosi in dieta personala.

Nu ma intelege gresit, apreciez si ajut pe cat pot pe cei care au dorinta sa munceasca orice fel de job indiferent de unde vin ...si nu-i tratez cu superioritate, ci ii incurajez sa progreseze sau eventual sa se orienteze in alte directii in care sa-si puna in valoare calitatile.

Nu o spun ca o lauda de sine dar dupa '89 au inceput sa apara multi romani castigatori ai loteriei, am ajutat pe cativa cu studii superioare cu job de inceput si am stat cu gura pe ei sa progrogreseze in domeniul lor ...sunt mandru ca toti au cpatat job-uri de ingineri in domeniul lor.

Exemple?? ...am o gramada, dar de ce sa incep cu cele negative daca nu e nimeni interesat?

p.s. ...in Sherman Oaks am locuit pana'n mid '90's ...o zona buna dar destul de scumpa mai ales ca se invecineaza cu Encino, zona in care predomina evreii bogati!

ps.2 ...sunt deschis la comentariile tale critice despre US dar cred ca ar fi mai bine sa nu intram in contradictoriu pe acest topic si sa-i facem "parul permanent" Emmei cu "duelurile" noastre.
Ia tu te rog initiativa si deschide un topic separat cu tema EU vs. US unde sa ne destindem cu comentarii decente ...si sa ne etalam confortabil parerile si experientele noastre prin lume ...fara sa ne arucam sare'n ochi!

brody
03.09.2015, 04:40
E oribila mancarea in America. S-o spunem drept. Dar nu-i asa, ne adaptam, ca doar facem parte din 'civilizatia' occidentala (pt. ca adevarata civilizatie a ramas pe batranul continent).

manolica1
03.09.2015, 07:02
bre nea brody, iar incepem cu mancarea proasta in US?
trage un ochi pe topicul cu sarmale si mici...

sorin
03.09.2015, 07:19
E oribila mancarea in America. S-o spunem drept.
La fast-food da, e oribila, ca peste tot dealtfel. In rest, crezi ca nu se poate manca bine fara mici, saorme si alte chestii? Aici ai ocazia sa descoperi o bucatarie vasta, din toata lumea, timp si bani sa ai, sau iti gatesti singur(a), ca mesterul Manole.

Pisoi
03.09.2015, 19:30
E oribila mancarea in America. S-o spunem drept.
...poate ne spui si ce si pe unde mananci de ai ajuns la concluzia ca mancarea e oribila in US! :-?

Dar nu-i asa, ne adaptam, ca doar facem parte din 'civilizatia' occidentala (pt. ca adevarata civilizatie a ramas pe batranul continent).
...ca nou posesor de GC ai doua optiuni! ...ori returnezi GC-ul si te intorci la adevarata civilizatie pe batranul continent! ...ori te sacrifici si ti cu "dintii" de GC ...si te adaptezi la mancarea oribila din "occidentul inepartat"! :ideea:

VanDerGigi
04.09.2015, 05:50
Tovarasi sunteti simpatici cum va suparati cand se gaseste cate unul sa comenteze de mancare :lol: parca sunteti in business-ul industriei alimentara.
Isi spune si omul parerea, e si el la inceput si stiti cum e pana te obisnuiesti nu-ti plac chiar toate alea.

Ps. Nu iese fum fara foc.
Ps1. Adevarul e, s-o spunem drept ca nu e buna mancarea in America.
Ps2. Glumesc :lol:

FidelKatzo
04.09.2015, 06:30
Tovarasi sunteti simpatici cum va suparati cand se gaseste cate unul sa comenteze de mancare :lol: parca sunteti in business-ul industriei alimentara.
Isi spune si omul parerea, e si el la inceput si stiti cum e pana te obisnuiesti nu-ti plac chiar toate alea.

Ps. Nu iese fum fara foc.
Ps1. Adevarul e, s-o spunem drept ca nu e buna mancarea in America.
Ps2. Glumesc :lol:

chiar zilele trecute mi-a explicat cineva ca painea este cea mai otravitoare pentru organism,pentru-ca nu se mai face din aceles grau din care se facea odata..am ramas pe ganduri,mi-am adus aminte ca in plimbarile mele pe linga lanurile de grau,firele sunt ceva mai scurte si nu vezi gaurile lasate de vartejurile de vant in lanuri...paiul este atat de gros ca nici cel mai teribil tornado nu il indoaie..
incep sa cred ca ceva este putred in danemarka...

manolica1
04.09.2015, 06:40
pai daca te uiti la incrediente te sperii cate otravuri se baga in paine (E36 E46 E53 F26 F30 etc)

foarte rar spre deloc mai iau cate o chifla de la brutariile astea fancy din NY...

Captain Flint
10.09.2015, 14:00
Scuza-ma dar unde ai mancat tu si ce fel de cunostinte ai despre stilul culinar 100% care de fapt nici nu exista realmente.Totul e o mare salata(metaforic spus)de traditii venite de la atatea etnii de immigrants care s-au stabilit de cateva sute ani.Poate...hamburger-ul este, ori hot dog dar asa ceva nu numesti "mancare".
Si mai mult de atat depinde ce ai mancat de te-a facut sa ajungi sa spui ca e oribila?Sunt destule feluri de restaurante in USA de la cea mai bomba la cea de lux si daca manaci in vreo bomba e normal ca e oribila.

Pisoi
10.09.2015, 19:31
Scuza-ma dar unde ai mancat tu si ce fel de cunostinte ai despre stilul culinar 100% care de fapt nici nu exista realmente.Totul e o mare salata(metaforic spus)de traditii venite de la atatea etnii de immigrants care s-au stabilit de cateva sute ani.Poate...hamburger-ul este, ori hot dog dar asa ceva nu numesti "mancare".
Si mai mult de atat depinde ce ai mancat de te-a facut sa ajungi sa spui ca e oribila?Sunt destule feluri de restaurante in USA de la cea mai bomba la cea de lux si daca manaci in vreo bomba e normal ca e oribila.
Capitane Flint,
Bun venit pe acest Forum.
Opiniile fiecaruia, inclusiv ale tale sunt bine venite si benefice in discutii ...fie ele si contradictorii! ...pentru toti care frcventeaza acest spatiu virtual.
Am o singura remarca! ...foloseste "Reply with quote" ca sa stim la ce postare dai raspuns si sa evitam confuziile!

Captain Flint
11.09.2015, 10:55
Capitane Flint,
Bun venit pe acest Forum.
Opiniile fiecaruia, inclusiv ale tale sunt bine venite si benefice in discutii ...fie ele si contradictorii! ...pentru toti care frcventeaza acest spatiu virtual.
Am o singura remarca! ...foloseste "Reply with quote" ca sa stim la ce postare dai raspuns si sa evitam confuziile!

:) Ahoy mate.Inca nu-s obisnuit cu postarile aici dar o sa le cunosc pe parcurs cu vant bun de la pupa:)O zi placuta si cheers:)

browneyes
24.10.2015, 17:26
:) Ahoy mate.Inca nu-s obisnuit cu postarile aici dar o sa le cunosc pe parcurs cu vant bun de la pupa:)O zi placuta si cheers:)

Ah! just go with it! unul mai tzacanit ca Altul da' de treabă cu tatzii....aia care dam pe de laturi NE primim Na-na-na de LA a ATOTPUTERNICUL, preamaritul, almighty Sorin! haha, ai sa ti o iei si tu intr o zi....