PDA

Arată versiune întreagă : rugaminte-SSN!!!

roxanaaa
08.11.2005, 14:46
Buna!am shi eu o noua problema..destul de mare zic eu..Sunt in state cu o viza J-1(au pair)shi din cate am mai auzit pe la alte fete,ar trebui sa am un SSN.Inainte de a ajunge aici,am fost la o orientare,unde ni s-a spus acelashi lucru..problema e ca,saptamana trecuta,cand am fost la o banca pt a-mi deschide un cont,cei de acolo au intrebat care e SSN ul meu,iar familia la care stau le-a spus ca NU voi avea niciodata...

Putetzi sa ma ajutatzi shi pe mine,sa-mi datzi mai multe detalii referitoare la demersurile necesare obtinerii SSN ului..cui trebuie sa ma adresez,de ce acte am nevoie,in ce masura e implicata familia...

Pupici!

radacos
08.11.2005, 15:39
Roxanaaa, nu stiu exact cum sta treaba cu viza J-1, dar stiu urmatoarele: in momentul in care lucrezi aici in mod legal, poti sa primesti SSN. Ca sa primesti numarul, trebuie sa te duci la filiala Social Security Administration cea mai apropiata de locul unde stai, sa completezi un formular, si sa arati documente care sa ateste statutul tau legal aici (inclusiv in ceea ce priveste munca). In mod normal, viza, I-94, (ai primit vreun alt document de la Immigration?), si eventual o scrisoare de la angajator ar trebui sa fie de ajuns. Social Security Card (cu numarul corespunzator) ar trebui sa ajunga la tine cam la o luna dupa ce aplici. Intreaba compania care ti-a intermediat au pair-ul, sau intreaba la Social Security Administration.
Succes!

Krista
08.11.2005, 16:18
Roxana, du-te la link-ul urmator si, prin comparatie, cred ca o sa-ti fie de folos!Tu trebuie sa aplici pt SSN,nu ti se aloca pur si simplu. Nu te lua dupa "familia la care stai", intreaba-i pe cei de la universitate.

www.northwestern.edu/nuin/postdocs/international.htm (http://www.northwestern.edu/nuin/postdocs/international.htm)

"J1-Visas
J1 visas are the most common initial visa received by foreign post docs. The visa usually is held for up to 3 years (in cases of emergency, a single 6 month extension beyond 3 years is possible). This visa is relatively simple to obtain. The university should be able to obtain a J1 visa in 1-2 months. The J1 visa has an accompanying J2 visa for spouses, which allows the spouse to work in the USA.

SOCIAL SECURITY NUMBER (SSN)
When you arrive here you need to get a SSN. You need this number before you can be put on the university payroll, get health benefits, a bank account etcetera. This is relatively straight-forward and the university will guide you through this process (please note

GNChicago
08.11.2005, 16:30
Nu cred ca are nevoie de scrisoare de la angajator.

Cardul vine in 2-3 saptamini.

Poti sa-ti scrii singura o scrisoare fara sa mai treci adresa expeditorului ci numai adresa casei unde stai si pui C/O numele angajatorului si asta e dovada ca locuiesti (temporar) la adresa aia, dovada ca primesti scrisori acolo, chiar daca e scrisa de tine tot ptr tine, dar nu uita sa pui un timbru de 37 de centi.

Adresele de lasocial security administration le gasesti pe internet, dar la prima aplicatie trebuie sa te vadaofiterul de la SSA si sa confrunte actele respective.

Daca tot te duci la SSA, pe urma te poti opri si la Secretary ofState sa-ti faci un ID, ca sa nu umbli cu pasaportul la tine mereu.Acolo ai nevoie de trei acte, dar e mai bine sa astepti sa vina cardulcu SSN si pe urma sa aplici ptr ID.

Urmatorul step e sa dai sala ptr driver license, care e extrem de usoara si pe urma driving a car ptr a lua driver license.

Daca ai probleme, trimite-mi un pm site pot suna ptr ca sa te ajut.

succes!

09.11.2005, 01:08
Si inca o mica precizare. La cateva zile (2-3?) dupa ce ai depus cererea la
SSA te poti intoarce la ei si iti vor spune (de fapt, inmana o hartie
de imprimanta cu) numarul (SSN-ul) care ti-a fost alocat. Card-ul cu
acest numar, asa cum s-a precizat mai sus, vine in 2-3 sapt.

cei de acolo au intrebat care e SSN ul meu,iar familia la care stau le-a spus ca NU voi avea niciodata.

Si ultima sugestie: inainte sa pleci catre SSA fa pariu cu ei.

GNChicago
09.11.2005, 03:11
Cei de la SSA te vor intreba probabil, la ce ai nevoie de SSN si atunci poti spune:

Ptr a plati taxele la IRS, medical insurance,banca, driver license, continuarea studiilor in timpul liber (barba), Pentru a te putea deduce la taxe de catre familia unde stai, etc., etc.

Trebuie sa fii pregatita cu raspunsurile. stiu pe cineva care nu a stiut ce sa spuna la ce ii trebuie si nu i-a dat si a fost o mare bataie de cap sa revina asupra deciziei si au revenit dar dupa ore intregi de discutii cu oficiul din Washington DC

roxanaaa
09.11.2005, 13:56
va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri:)

oricum,o sa revin cu nishte intrebari..acum imi urla in cap 2 copii mult prea rasfatzatzi:(asha ca nu ma pot concentra sa vad daca am intzeles totul:(

Va pup!