PDA

Arată versiune întreagă : Caut carti RPG

Concept
15.03.2015, 14:04
Salut, comunitate!

Eu sunt un mare fan al jocurilor in general, dar imi place sa mai si citesc din cand in cand. Acum ceva vreme am descoperit un concept interesant de carte: carte RPG sau "carte deschisa". RPG vine de la Role Playing Game, iar o astfel de carte presupune faptul ca cititorul are un rol activ in firul epic, el putand lua decizii care sa schimbe cursul povestii. De exmplu: "In drumul tau prin padure ai zarit un grup de hoti. Daca vrei ca personajul sa se ascunda in tufe, da la pagina X. Daca vrei ca eroul tau sa atace talharii, citeste de la pagina Y. Daca vrei sa incepi sa vorbesti cu talharii, continuati lectura de la pagina Z. Etc...". De asemenea, si eroul principal al cartii poate fi modificat la inceputul cartii dupa bunul plac, alegandu-ne singuri ce calitati/defecte sa aiba, ce abilitati cunoaste, ce fel de armura poarta, etc...In cautarea mea pe internet am gasit cartea Mercenarul de Robert Asprin ( http://www.scribd.com/doc/77646321/Asprin-Robert-Lynn-Fawcett-Bill-Mercenarul-1-1-MMXII-Shadow ) si mi-am cumparat-o de la un anti-cariat local, dar am facut greseala sa o imprumut si acum nu o mai am :)). Mi-a placut foarte mult ca si concept, mai ales ca ai nevoie si de zaruri ca sa te lupti cu personajele pe care le intalnesti pe parcursul desfasurarii actiunii :D.

Va rog, daca ma puteti ajuta, sa mai gasesc si alte carti de genul acesta la noi in tara, eventual traduse in romana. Ma multumesc si cu titluri :).

Va multumesc! ^_^