PDA

Arată versiune întreagă : Mapa Albastra

dana_pascan
06.11.2005, 08:22
Salutare tuturor,

In primul rand vreau sa-ti multumesc tieOvex, pentru informatiile utile pe care ni le-ai dat si pentru interesul aratat fata de cazul nostru. Un individ pe care nu-l cunosc dar care s-a dovedit a fi un prieten. Multumim.

Acum 2 zile am primit faimoasa mapa albastra de la Biroul de imigrari de la New York. Ofiterul de la imigrari a fost foarte simpatic cu noi si nu ne-a pus nici o intrebare idioata sau fara rost. N-am avut emotii deloc, caci stiam ca totul este in regula. Eu am vorbit numai in franceza si am incercat sa vorbesc cat de mult (probabil si deformatie profesionala) pentru a-l scuti pe sotul meu. El intelege si citeste franceza, dar mai greu cu vorbitul. Oricum a avut raspunsurile pregatite de acasa la intrebari standard si s-a descurcat binisor. Evident ca a primit recomandarea de a studia in continuare, pe branci franceza, daca vrea sa se intoarca la meseria lui (care este si pe lista meseriilor "en demande" in Quebec). A fost o experienta placuta si ne-a impresionat si pe noi cat de usor si de bine au decurs lucrurile. Verdictul a fost "vous avez un dossier excellent"...asa ca cu mare bucurie am acceptat mapa albastra.

Acum urmeaza pasul doi...din pacate nu putem aplica tot in SUA pentru ca timpul necesar procesarii este mai lung decat ne permite noua viza de SUA si nu vrem sa sarim peste. Vorba aia...sa nu ardem podurile in urma noastra. Asa ca o sa ne trimitem actele in Bucuresti, si speram ca totul sa fie ok acolo.

Desigur, as fi bucuroasa sa pot sa returnez ceea ce am primit prin intermediul acestiu forum....informatia. Si vreau sa subliniez ceea ce Ovex a spus-o de atatea ori: nu aveti nevoie de nici o firma si de nici un avocat ca sa ajungeti sa posedati faimoasa mapa albastra pentru Quebec. Noi am facut totul singuri, inclusiv pozele au fost "home made" !!! Informatie exista suficient pe internet, trebuie doar sa ai dorinta de a o gasi.

cipi604
06.11.2005, 19:41
Felicitari si multa bafta in continuare

ovex
07.11.2005, 03:16
FELICITARI! FELICITARI! FELICITARI!

Ma bucur enorm pentru reusita voastra si cred ca linistea voastra de acum o simt si eu din doua motive:primulmotiv este ca ,iata,ati facut cel mai MAREPAS INAINTEin procesul vostru de emigrare si al doilea motiv este faptul ca(am crezut ca nu va mai veni niciodata aceasta zi),SUNTETI PRIMII CARE POSTEAZA DESCRIEREA INTERVIULUIPE ACEST FORUM! Pentru mine deci,este o zi mare,va felicit inca odata,ati reusit sa creeati deci bucurie nu doar in inimile voastre si deasemenea prin postarea facuta,sunt sigur ca veti da incredere tuturor celor care urmeaza sa treaca prin ceea ce ati trecut voi!Sper ca toti cei care trec de interviu sa va urmeze exemplul!(Eu mi-am exprimat rugamintea mai demult,la 1.03.2005 http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=140 1&PN=3 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1401&PN=3).

Inca odata felicitari si hai cu dosarul cu IMM-uri ! Cred ca va este necesar si cazierul din State,nu?