PDA

Arată versiune întreagă : gradinite crese in california

andreea gabriela
29.01.2015, 12:50
buna ziua. de curand am obtinut o viza de emigrare in sua. as dorii sa stiu din experintele celorlalti deja aflati acolo cum se desfasoara sistemul educational. am doi copii unul de 5 ani si unul de 6 luni. mentionez ca o sa ne mutam in anaheim. va multumesc

Olga
29.01.2015, 16:09
... am doi copii unul de 5 ani si unul de 6 luni.

Cel de 5 ani este obligat sa mearga la gradinita sa prinda limba engleza ca la 6 ani incepe scoala si asta este regula in toata USA.

In Arizona exista un curs gratuit de 4 ore pe zi pentru copiii care acasa nu vorbesc engleza sa le puna la un nivel cu ceilalti sa nu fie diferente de comunicare cand sint la scoala.

Copiii cu probleme de sanatate sau nascuti cu defecte nu merg in clase cu cei sanatosi, au si scoli separate pe boli si necesitati ca deranjeaza pe altii si precum sint copiii, inca nu inteleg multe.

Cei cu Autism au scoli separate unde sint educati la ceea ce pot ei sa priceapa din viata asta.

Bebelusul de 6 luni de obicei este in ingrijirea mamei, aici nu sint crese de stat doar private sau persoane care se ocupa in casa lor de copiii, dar fiecare oras si zona din acel oras ofera cate ceva aparte cateodata dar licentele se pierd usor de cei care ofera ingrijire. Aici mamele nu prea au incredere in nimeni sa lase copilul asa de mic in ingrijirea cuiva ca si parintele semneaza contractul daca exista, ca sint riscuri de tot feluri care pot ivi in timpul cat este incredinat cuiva copilul.
De la cele mai banale precum cutremur de pamant, tzunami, incendiu, furtuna, fulger ... pana la rapire sau crima ca sa merg pana la extrem, ca se intimpla si din astea.

Calitatea educatiei depinde si de adresa postala, ca asta indica districtul scolar de care apartine copilul!!! Daca nu-ti convin vecinii ca-s asiatici sau africani si aromele ce ies din bucatariile lor iti ard si ochii, poti inscrie copilul la scoala privata care-i pe bani, altfel te muti unde chiria e mai scumpa sa ai pace in suflet ca nu patesc nimic copiii in scoala!!! dar si atunci s-ar putea ca e locuit zona in majoritate de persoane cu care ochii nu-ti sint obisnuiti, sint diferite situatii intr-un oras nou si cosmopolitan precum Los Angeles.

Totul depinde de unde locuiesti si din cati bani traiesti si aici ca si in alta parte pe planeta si sponsorii o sa te ajute sau la cei care veniti, sau agentul care va cauta locuinta sau oricare ar fi aranjamentul ca ei sint in tema cu tot ce se misca in locul unde locuiesc si veti locui si voi. Chiar daca cineva e din Anaheim si nu stie unde locuiesti exact, e greu sa-ti dea sfaturi ca seamana cazurile dar au si parti particulare care le fac diferit de alt caz similar.

andreea gabriela
30.01.2015, 13:49
iti multumesc foarte mult pentru informatii. cu cel mic o sa stau eu cel putin un an de acum inainte. avem ceva ajutor la inceput ( soacra cumnata sponsor). o sa locuim in apropiere de disneyland.