PDA

Arată versiune întreagă : Soferi cdl 50-60 cents / mila

oanacotor
14.01.2015, 16:57
Cautam soferi cdl cu experienta pt curse contractate saptamanal. Se pleaca in fiecare saptamana west coast din Chicago. Platim saptamnal, oferim camioane noi, cerem seriozitate. Platim 50 cents pe toate milele single driver si 60 team. Pt mai multe info va rog sa sunati la 6303139160.

Baiceanu stefan
17.01.2015, 10:35
Salut sunt interesat de un asemenea job am permis b de 7 ani c si e de 3 ani, expierenta putina,dornic de expierente noi,lucrez de 6 ani in cadrul armatei,diferite cursuri de specializare in telecomunicatii, curs de alpinisti plus misiune in afghanistan,cum trebuie sa procedez pentru a trimite un cv? Tel.0771746476

Baiceanu stefan
17.01.2015, 10:46
Buna seara sunt baiceanu stefan am 26 ani dornic de experiente noi si deschis la orice provocare, lucrez in cadrul armatei de 6 ani, am diferite specializari in telecomunicatii si alpinism plus misiune in afghanistan...as vrea sa aplic pentru un job de soferi detin permis B C E.. Cum trebuie sa procedez pentru a trimite un cv sau eventual interviu? Va multumesc

aramis_13
18.01.2015, 10:29
nicicum. ai viză cu drept de muncă pentru SUA?

Baiceanu stefan
19.01.2015, 02:28
Nu am inca dar pentru a obtine viza cu permis de munca nu trebuie sa am o firma contractoare care sa depuna o petitie petru mine sa demonstrez ca o sa am job acolo? Sau pot aplica pt viza cu drept de munca si fara...

aramis_13
19.01.2015, 08:17
şi cum crezi tu că o să poţi obţine viză dacă nu ai calificarea necesară?

manolica1
19.01.2015, 08:47
şi cum crezi tu că o să poţi obţine viză dacă nu ai calificarea necesară?

lasa-l sa viseze.

Dle Stefan un sfat scurt, foarte rar spre deloc mai gasesti un roman sa te ajute cu un sfat, despre chemare nici nu poate fi vorba... Viseaza la alta tara de prin EU...

Baiceanu stefan
19.01.2015, 11:49
Ok nu sunt bine informat daca va rog sa ma indrumati sau pasii care tr sai urmez pt obtinerea unei vize cu drept de munca si ce conditii tr sa indeplinesc? Va multumesc mult

sorin
19.01.2015, 13:22
E complicat pentru SUA. Pentru meseria de sofer nu prea ai cum sa obtii viza de munca. Ti-ar trebui o viza de imigrare in SUA, care de regula se obtine prin castigarea loteriei vizelor, casatorie cu cetatean american, intregire famile si inca vreo cateva tipuri de viza destul de rare, la care e posibil sa nu te incadrezi.

Lucian berbec
10.12.2015, 03:40
Buna ziua ,este prima data cand scriu pe acest forum . Sunt sofer profesionist cu o experienta de aproximativ 17 ani in EU ,acum locuiesc in Germania unde practic aceasi meserie . Am primit actele pentru reantregirea familiei in SUA ,eu sotiia si copii si dorim sa emigram in SUA anul viitor unde as dori sa lucrez aceiasi meserie . Am viza cu drept de lucru . Precizez ca doresc sa locuiesc in California deoarece acolo locuieste sora sotiiei mele . Va multumesc .

aramis_13
10.12.2015, 06:59
Buna ziua ,...

și întrebarea care e? ce înseamnă ”am primit actele”? aveți vizele în pașaport? ați fost programați la interviu? s-a aprobat I-130?

Lucian berbec
10.12.2015, 12:23
Sa aprobat I 130 si trebuie sa alegem un agent de la ambasada SUA din Bucuresti ,noi avem sponsor in SUA .

Lucian berbec
10.12.2015, 12:25
Intrebatea e daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta . Ca in Germania pot sa o fac .

sorin
10.12.2015, 12:53
daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta
Stiu o gramada care-si intretin familia foarte bine din meseria asta.

livia
10.12.2015, 13:07
Stiu o gramada care-si intretin familia foarte bine din meseria asta.

La fel stiu si eu. Sunt plecati cam mult de acasa dar material stau bine.

Arunca un ochi aici:

http://www.indeed.com/salary?q1=Truck+Driver&l1=CA

sau mai intreaba pe nenea Google "average income truck driver" sau similar.

aramis_13
10.12.2015, 18:40
Sa aprobat I 130 si trebuie sa alegem un agent de la ambasada SUA din Bucuresti ,noi avem sponsor in SUA .
agentul se alege din SUA, de regulă un avocat de emigrări, dar nu e obligatoriu. dacă îți merge mintea cât de cât te descurci și singur.
chestia e că v-a trebui să pui deoparte visul cu
...dorim sa emigram in SUA anul viitor...
probabil pentru cel puțin 7-10 ani...

...Am viza cu drept de lucru...
asta nu am înțeles-o. ce fel de viză zici că ai?

Intrebatea e daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta . Ca in Germania pot sa o fac .
teoretic da, banii sunt suficienți. dar... depinde de famileon și de ce pretenții are fiecare. pupi casa doar când și când, 3-4 ori pe lună, tragi de te spetești, că ești plătit la mila încărcată, la gol nu te plătește nimeni (sau nu la acceași sumă). din ăia 50-60 de cenți la milă trebuie să plătești dispecerul, garanția camionului și uneori bagi motorină de la tine. că patronul îți spune neică până acolo ai țspe mile, consumul permis e de atât. dacă te rătăcești sau nu poți respecta exact ruta, bagi din buzunar. bașca timpul alocat, ca să ajungi la timp trebuie să încalci duratele legale de condus/odihnă.

shogunelu
11.12.2015, 04:45
teoretic da, banii sunt suficienți. dar... depinde de famileon și de ce pretenții are fiecare. pupi casa doar când și când, 3-4 ori pe lună, tragi de te spetești, că ești plătit la mila încărcată, la gol nu te plătește nimeni (sau nu la acceași sumă). din ăia 50-60 de cenți la milă trebuie să plătești dispecerul, garanția camionului și uneori bagi motorină de la tine. că patronul îți spune neică până acolo ai țspe mile, consumul permis e de atât. dacă te rătăcești sau nu poți respecta exact ruta, bagi din buzunar. bașca timpul alocat, ca să ajungi la timp trebuie să încalci duratele legale de condus/odihnă.

...si atunci, daca te prind, chiar ca ai pus-o...Mai treci si prin state precum New Mexico unde nu exista sa nu te arda cu vreo amenda de 2-3 sutare, ca nu-ti arde vreun bec pe lateral sau mai stie D-zeu ce, etc. Una peste alta, meseria de trucker e mult mai dura in State fata de Europa, mult mai stresanta, in conditiile in care banii nu mai sunt de mult ceea ce erau.

Lucian berbec
13.12.2015, 02:05
De ce 7-10 ani am asteptat 13 ani. In documentele pe care le-am primit specifica faptul ca avem un an la dispozitie sa ne hotaram daca emigram sau nu . In cazul in care spunem nu emigrari suntem avertizati ca nici o data nu vom mai primi nici un fel de viza pentru SUA .

Lucian berbec
13.12.2015, 04:00
In legatura cu meseria de sofer nu mie frica ca , mai rau ca in RO nu nu poate fi ,sau in Irak unde am fost oprit de un pusti de vreo 14 ani cu Ak 47 de gat si mia cerut bonboane sau o ciocolata . Sau in Rusia unde fiecare "militian" care te oprea trebuia sa ii dai cate 10 ruble . Si probleme de timpi de conducere sunt peste tot si in Germania se circula cu alte carduri pe timpul noptii sau cu cardul scos din tahograf pentru ca aici este norma de kilometri adica ai 78 km/h de parcurs si trebuie sa schimbi si containerele deci trebuie sa alergi cam 800 km pe noapte aprox 500 m/h

Lucian berbec
13.12.2015, 04:03
O intrebare ,daca stie cineva sa raspunda ca este parcursul mediu pe luna al unui sofer ajungi la 10 000 de mile sau mai mult .

Lucian berbec
13.12.2015, 04:04
Si vreau sa multumesc tuturor pentru raspunsuri. .

danref
13.12.2015, 04:21
Daca te baga astia pe linie moarta de asteptare sau fara final pozitiv iti recomand sa iei in calcul si Australia.Multi camionagii romani traiesc din asta si pe aici.Camioane super la fel ca in State, poate chiar mai lungi :)

Succes mult!

noname
13.12.2015, 07:12
Danref am si eu o intrebare legata de Australia daca esti amabil, sint cetatean american de mult timp (si roman,evident), am un BA de la o universitatate americana si in curand termin si masteratul, nu sint legat emotional nici de Ro, nici de state, daca vin down under (ca turist) e complicat sa-mi iau rezidenta, cunosti cazuri?

manolica1
13.12.2015, 09:55
O intrebare ,daca stie cineva sa raspunda ca este parcursul mediu pe luna al unui sofer ajungi la 10 000 de mile sau mai mult .

ca sa iei ceva coco de-o ciorba mai buna, in jur de 3000 mile pe saptamana...

aramis_13
13.12.2015, 10:17
De ce 7-10 ani am asteptat 13 ani.pentru că tu ai spus asta:
Sa aprobat I 130...când te-am întrebat în ce fază sunteți. acum spui altceva. ce priority date aveți?
când a fost depus I-130? ți-ai verificat timeline pentru cazul tău?

In documentele pe care le-am primit specifica faptul ca avem un an la dispozitie sa ne hotaram daca emigram sau nu . In cazul in care spunem nu emigrari suntem avertizati ca nici o data nu vom mai primi nici un fel de viza pentru SUA .e prima oară când aud așa ceva. nu prea face sens... după acordarea vizei ai la dispoziție până la 6 luni pentru emigrare. și nu am auzit să existe vreo prevedere în INA care să te penalizeze în halul ăsta...

în privința orelor, teoretic (și legal) poți conduce efectiv 60 h/săptămână. viteza medie (tot legal) e pe la 65mph, rezultă că în 4 săptămâni poți face 15,600 mile. teoretic...

LE încearcă să scrii un singur mesaj. butonul de edit funcționează permanent.

danref
13.12.2015, 16:07
Danref am si eu o intrebare legata de Australia daca esti amabil, sint cetatean american de mult timp (si roman,evident), am un BA de la o universitatate americana si in curand termin si masteratul, nu sint legat emotional nici de Ro, nici de state, daca vin down under (ca turist) e complicat sa-mi iau rezidenta, cunosti cazuri?

Incepe mai bine cu site-ul official(vezi aici pe forum la sectiunea Au,linkul pus de Sorin )Afla ce autoritate australiana iti echivaleaza/evalueaza pregatirea si experienta ta profesionala.Daca cei de acolo iti vor da unda verde te poti considera un fericit si poti trece la pasii urmatori.Iti recomand sa te inarmezi cu rabdare de otel.Agonie si extaz va scrie pe tine pana la raspunsul final.Numarul de vize PR este limitat .Concurenta este imensa si doar cei foarte buni dintre cei mai buni din intreaga lume vor avea sansa unei vieti noi DownUnder.Iti recomand sa aplici ca american nu ca si roman.Cred ca in felul acesta vei fi scutit cel putin de enervantul Ielts .
Ca turist ,feel free :) Daca esti persoana care va vedea Australia din unghiurile ei cele firesti si fara prejudecati excursia in Oz iti va fi de bun augur.
Succes mult!

Lucian berbec
13.12.2015, 16:19
Scuze ca nu m-am facut inteles ,I-130 a fost depus de sora sotiiei mele in martie 2002, in octombrie 2008 am primit o scrisoare de la INS (sper ca e corect INS), in care eram anuntati ca dosarul nostru e la ei dar mai dureaza pana ne vine randul , asa ca asta nu ne garanteaza viza pt. SUA, si ne mai spuneau sa nu ne vindem proprietati si alte bunuri . Acum in octombrie 2015 am primit o alta scrisoare de la NVC in care ne spun care sunt pasi de urmat ,sa ne alegem un agent sa pregatim documentele financiare pregatirea pt. interviu si toate cele . Despre km parcursi nu ma refeream la viteza legala pe autobnda , de exemplu eu acum transport containere pt. DHL si lucrez numai pe noapte iar DHL-u imi da parcursul mediu de 78 km/h adica o cursa de Mannheim-Hamburg circa 700 km =9ore . Eu ori cum lucrez numai de noapte ca autostrazile sunt libere si nu sunt blocaje in trafic si avem si un spor de noapte .

aramis_13
13.12.2015, 18:39
sunteți cam în urmă cu actele, deja se procesează (pentru viză) cei din aprilie 2003.

parcursul era doar de exemplificare. ceea ce faci acum în Europa nu o să se potrivească de nici un fel cu ceea ce face un șofer de truck în SUA; chiar dacă ai lucra tot pentru DHL...

ca să înțelegi mai bine ce și cum, uită-te aici

http://www1.salary.com/Truck-Driver-Tractor-Trailer-Salaries.html

și aici

http://www.bls.gov/oes/current/oes533032.htm

Lucian berbec
14.12.2015, 06:39
Sunt ferm convins ca nu o sa se potriveasca nimic dar asta nu-i o problema asa de mare ca nimeni nu sa nascut invatat ,si sunt genul care sunt dispus sa invat ,ca in rest tot volan si roti si multe ore conduse .... Multumesc pt. informatii si linkuri Si in Germania cand am venit si am inceput sa lucrez ,chiar daca stiam toata Europa ,tot o trebuit sa ma invat cu sistemul lor cu camionul ,ca eu am venit de pe ansamblu cap+semiremorca si am trecut la camion cu remorca ,dar m-am invatat in cateva saptamani si nici germana nu stiam ,macar engleza o stiu .

Lucian berbec
14.12.2015, 06:43
Eu ma gandesc sa plec singur la inceput vreo cateva luni dupa care sa vina sotiia si fetele .

aramis_13
14.12.2015, 17:00
nu vei putea să pleci tu mai întâi, ci soția, pentru că ea e aplicantul principal. puteți eventual să veniți toți și pe urmă ea să se întoarcă (dacă are la ce) imediat.