PDA

Arată versiune întreagă : chartered accountant

Britcoin
02.12.2014, 11:21
salut, stie cineva cum te poti autoriza in UK ca si expert contabil (chartered accountant)? Studii superioare economice (in RO, nu UK). Am cautat linkuri, etc, dar e mai usor parca daca iti spune cineva care este deja.

Olga
02.12.2014, 14:24
Raspunsul exac doar universitatea respectiva o sa-ti spuna, dupa ce-ti evaluaza diploma si alte acte de studii daca ai mai urmat cursuri inafara romaniei, asta este procedura. Mai mult ca sigur va trebui sa mai inveti sa ajungi unde vrei sa fi in viitor.

Britcoin
02.12.2014, 16:40
Mersi Olga, dar sigur autorizarea NU se ia de la o universitate, ci de la un organism profesional. Eu ziceam ca am deja facultatea, nu ca urmeaza s-o fac in UK.

Olga
03.12.2014, 02:42
Eu ziceam ca am deja facultatea,

Am inteles eu ce ai scris, insa din punctul meu de vedere, tot universitatea ramane locul de unde se incepe aceasta procedura la care se mai cere si experienta in domeniu preferabil in UK. Din curiozitate intreb, in Romanaia de unde se procura asa ceva??? Ca sa fi expert contabil intr-o tara in care n-ai studiat nimic, poate nici n-ai lucrat in domeniu, nu cred ca se intimpla doar cu obtinerea unei autorizatii pana n-ai fost expus sistemului de lucru local. Expertii in multe tari trebuie sa fie si cetateni, de asta am scris sa treci la cel mai oficial loc sa te interesezi, asa vei afla ce ai de facut, poate e mult mai usor decat crezi, insa de multe ori studiile din alte tari nu sint acceptate in intregime.
Iti doresc succes, dar sa fi pregatit si la alt raspuns ca sint multe versiuni ca la oricare adevar.