PDA

Arată versiune întreagă : NFL - Super Bowl 2015

Olga
30.11.2014, 00:26
1 Februarie 2015 este ziua marelui eveniment sportiv care va dura 2 zile si pe langa alte sarbatori, Craciun si Anul Nou, orasul Phoenix se pregateste mai mult pentru acese zile foarte agitate din toate punctele de vedere. Hotelurile deja sint aproape in intregime rezervate la pret inzecit si chiar mult mai mult, ne-au dat de stire azi la radio, o camera intr-un hotel modest unde pretul pentru 2 nopti n-a fost mai mult decat $260.00, a ajuns la $3600.00 si creste. Cine-i interesat sa vina la meci, mai are timp sa faca aranjamente la privat, dar si acolo lumea vrea sa castige ceva, asa ca timpul nu le va fi in favoare daca mai asteapta. Chiar si apartamentele mici din nord Scottsdale se dau cu $2000.00 pe zi desi nu sint aproape de stadion nici pe freeway. Desi s-au construit destule hoteluri in ultimii ani langa stadion, locurile nu par sa fie destule.

Nu stiu cat este de popular acest sport printre forumisti, insa voiam sa va dau o idee despre cum vor fi primiti suporterii si nu numai. Pentru a 3-a oara se tine in zona Phoenix acest campionat in ultimii 20 de ani, am vazut destule situatii prilejuit de aglomeratie si numar enorm de vizitori/consumatori de orice se gaseste de vanzare, inclusiv bere :)
Vremea excelenta din sud-west aduce un extra numar de calatori din zonele reci care o sa coboare in desert pan'la primavara.
Nu stiu care echipe se intrec in acest campionat dar fanii sportului sint multi la numar si vin sa suporte jucatorii lor favoriti.

shogunelu
30.11.2014, 07:24
... o camera intr-un hotel modest unde pretul pentru 2 nopti n-a fost mai mult decat $260.00, a ajuns la $3600.00 si creste... Chiar si apartamentele mici din nord Scottsdale se dau cu $2000.00 pe zi desi nu sint aproape de stadion nici pe freeway.

Poa' sa joace finala si dracu' impotriva lu' ma-sa, trebuie sa fii bolnav mintal (si fara indoiala ca multi sunt) ca sa platesti atata sa mergi acolo.
La banii aia stai o saptamana in Monte Carlo la 5 stele, transfer cu elicopterul. Bine, e adevarat ca Monte Carlo nu e chiar asa de misto ca Phoenix :lol::lol:.

Olga
30.11.2014, 16:00
La banii aia stai o saptamana in Monte Carlo la 5 stele ...

Ideile de vacanta sau distractie al americanilor nu este mereu la fel cu cel al europenilor sau celor din alte continente. Ei nu prefera Monte Carlo in loc de echipa preferata de fotbal american. Pretul asta este din Noiembrie, cel din sfarsit de Januarie va fi de 3-4 ori mai mare!!!
Pe un stadion imens atmosfera in timpul jocului este foarte "electrizata" o data in viata fac excursia asta majoritatea suporterilor si acasa vor dedica o camera amintirilor de pe teren sa vada si stramosii cat au tinut la eveniment. In State nu Hollywood sau Las Vegas sint locurile cautate pentru vacanta sau relaxare ci padurea pentru vanat si pescuit, eventual oceanul pentru aventura la nivel inalt de pescuit oceanic.
Nu sint ieftine nici acele distractii ... inca nu stiu cat costa biletele la meci dar si din asta se va face o problema ca si data trecuta erau bisnitari care cereau la intrare cat pe o masina, atunci inca erau foarte ieftine masinile in Arizona.
Toata gashca din PlayBoy va fi prezent la distractie ca de obicei ca si lumea buna din California si restul planetei, actori, bilionari, regi si imparati, politicieni, etc., inclusi toti vor fi vizibili in locurile lor, in lojele protejate sau chiar la coada la intrare ca unii desi mari pe ecrane, nu se simt in pericol.
Nu stiu daca familia Kardashian va fi prezent cu toti membri, ca ultima oara Paris Hillton a fost dat afara din oras si de pe stadion ca prea-si facea de cap.
Pentru americani este mai important sportul decat Premiul Oscar sau Palma de Aur de la Cannes.

Nu se pot compara orasele, fiecare are farmecul si frumusetea ei!!!

shogunelu
30.11.2014, 16:26
Pentru americani este mai important sportul decat Premiul Oscar sau Palma de Aur de la Cannes.

Nu se pot compara orasele, fiecare are farmecul si frumusetea ei!!!

Eh, daca ar fi asa de important, n-ar alerga atatia rinoceri pe strada pe acolo :lol:. Ai dreptate, la nivelul de cultura dat, habar n-are lumea nici ce e Palma de Aur si nici macar Pumnul de Aur :lol:

Ohoho, si inca cum se pot compara ! Da' mai intai trebuie sa le vezi.

Olga
01.12.2014, 03:16
Rinoceri sau alte specii din fauna misuna si pe acolo unde domiciliezi in UK, am fost la Londra, Manchester, Ledds si orasul lipit cu asta, Bradford, la Middle Sex si alte suburbii al capitalei britanice unde am vazut destula lume, dar nu pareau sa fi iesiti din "University of Oxford".
Ai fi surprins sa afli ca mai multa lume de acolo nu stie de acele evenimente mondene de care pomenim in text, la ce le-ar folosi any way!!!
Am discutat si eu cu britanici si acolo dar si aici si la fotbal trag mai mult decat la altceva, interese in arte n-au, dar n-as vrea sa transform discutia in altceva ca sint alte teme deschise deja despre cultura popoarelor si cum vedem alte nationalitati in comparatie cu romanii.
Repet ca Nu se pot compara orasele ca n-au nimic in comun cu exceptia ca sint locuiti de oameni, Phoenix este in desert pana ce Monte Carlo sta langa un corp de apa minunata ... noi economisim si apa de la baie, nici macar un rau n-avem in care curge apa!!!
Podul in Arizona nu prea se asociaza si cu apa sau daca scrie numele raului la capatul podului sau pe harta, nu e obligator sa fie si apa in albia raului :) si atunci cum sa compari aceste orase??? marimea stadionului si numarul masinilor nu sint elemente suficiente precum interesul cetatenilor pentru arte si cultura de cereale sau alte plante. Hohoho!!!

manolica1
01.02.2015, 01:36
..................

Olga
01.02.2015, 05:24
Nu ploua!!! si asta e bucuria miilor de suporteri in oras de cateva zile, ca ploaia nu este pe program pentru aceste zile in Phoenix. Este racoare dar nu-l simt tinerii ca le incalzesc emotiile evenimentelor de maine dupa amiaza si berea rece. Pe centru sint multe atractii si e plin de oameni peste tot (altadata e destul de gol orasul) nu se gaseste un loc intr-un local nici daca se asteapta pana maine. S-a intins un ecran mare in parc pe care precis se va urmari meciul, sint concerte de muzica country si altele, a fost o expozitie de automobile vechi si antice, 2 saptamani a tinut, s-au si vandut parca dar au fost si la TV aratate, unele raritati au fost chiar de nemaivazute.
O alta atractia foarte aglomerata a fost si expozitia de armament la care au participat toti din westul salbatic american cu admiratie la noile exponate!!!
Am fost la o cafea cu prieteni sa simt vibe-ul evenimentului si am vorbit cu multi suporteri, a fost placuta conversatia, pentru cei cu interes in acest sport in mod special, dar le-a interesat si mancarea locala mexicana originala, bautura din fructul de cactus si alimentele din produse locale, exista o fasole antica pe aici dar greu se gaseste si lumea era in cautarea raritatilor prin toate magazinele, cele de mana a doua erau la fel foarte aglomerate. Eu n-am o echipa preferata dar o sa vad maine cum vor evolua echipele si o sa am o idee ca toti vecinii vor urla cate ceva si au pus deja drapele cu echipele lor preferate, asa ca am deja o idee dupa cate sticle goale o sa sparga in gradina ca se aude cum se sparg!!! Noaptea asta nu doarme nimeni sau aproape, vecinul are 60 de invitati la party, m-a invitat si pe mine dar ma simt mai bine acasa decat in curtea lui langa un foc de tabara. Eu o sa dorm sa fiu in forma maine ca am de facut mici la fiul meu pentru prietenii lui.

Am o presimtire ca cei din San Francisco vor castiga, dar n-as putea paria prea multi bani desi trebuia sa fac.

ModestMouse
01.02.2015, 10:36
Am o presimtire ca cei din San Francisco vor castiga, dar n-as putea paria prea multi bani desi trebuia sa fac.

Tu realizezi ca 49ers nici nu joaca astazi? The Super Bowl o sa fie intre Patriots si Seahawks; asta in caz ca te intreaba cineva pe la vreo cafenea in oras.

Olga
01.02.2015, 20:56
Tu realizezi ca 49ers nici nu joaca astazi? The Super Bowl o sa fie intre Patriots si Seahawks; asta in caz ca te intreaba cineva pe la vreo cafenea in oras.

Voiam sa scriu Dinamo Bucuresti ...

aramis_13
02.02.2015, 00:31
ah tante olga, ce haioasă suntem astăzi!