PDA

Arată versiune întreagă : VOLUNTARIAT...!?

coriana
01.11.2005, 12:11
BUNA,

STIE CINEVA DACA EXPERIENTA DE MUNCA CERUTA SE POATE DOVEDI SI PRIN VOLUNTARIAT SAU TREBUIE NEAPARAT CARTE DE MUNCA ? AM ABSOLVIT FACULTATEA (ECOLOGIE SI PROTECTIA MEDIULUI) ACUM 2 ANI IN URMA ....NU AM CARTE DE MUNCA....CE FEL DE EXPERIENTA DE MUNCA ESTE LUATA IN CONSIDERARE ??? DORESC SA PLEC CAT MAI REPEDE ! ASTEPT RASPUNSURI, OFERTE, SFATURI....

:D

cipi604
01.11.2005, 20:23
Pai toata lumea intelesese ca esti deja acolo si ai greencard. Iti trebuie carte de munca dupa cate stiu eu.

cipi604
01.11.2005, 20:26
Ar mai fi contracte care sa ateste ca ai lucrat acolo... dar e mai dificil cu asa ceva.

ovex
01.11.2005, 22:18
BUNA,

STIE CINEVA DACA EXPERIENTA DE MUNCA CERUTA SE POATE DOVEDI SI PRIN VOLUNTARIAT SAU TREBUIE NEAPARAT CARTE DE MUNCA ? AM ABSOLVIT FACULTATEA (ECOLOGIE SI PROTECTIA MEDIULUI) ACUM 2 ANI IN URMA ....NU AM CARTE DE MUNCA....CE FEL DE EXPERIENTA DE MUNCA ESTE LUATA IN CONSIDERARE ??? DORESC SA PLEC CAT MAI REPEDE ! ASTEPT RASPUNSURI, OFERTE, SFATURI....

:D

Te rog scrie-ne in ce stadiu esti tu la momentul de fata:esti in Canada sau nu?Vrei sa emigrezi sau ai fost acceptata la studii in Ca?Unde vrei sa facidovada vechimii in munca?

coriana
01.11.2005, 23:16
De fapt sunt in Romania....sine zbate din colt in colt cum sa iesim din tara. O varianta ar fi fost studiile si sotul meu sa munceasca, dar ne gandim ca am avea numai un statut temporar, in plus facultatea ar fi destul de scumpa, numai sotul ar avea drept de munca (daca eu as fi studenta). Cealalta varianta ar fi sa facem rost de niste experienta si sa plecam definitiv....numai ca in ultima varianta nu avem rabdara sa asteptam atat....si ceea ce e si mai greu.....gasirea unui loc de munca ( macar secretara) fara sa ai nevoie de pile, ca noi nu avem.

Va multumesc oricum pentru sfaturi !

ovex
02.11.2005, 06:52
V-ati calculat punctajul ptr. emigrare?

cipi604
02.11.2005, 07:41
Imi place faza cu "nu avem rabdare sa asteptam" smileys/smiley32.gif . Fara vechime nu faceti nimic, si calculati-va punctajul. De visat visam toti.

Krista
05.11.2005, 08:01
Nu te intreaba nimeni in Quebec de carte de munca, declari pe propria raspundere experienta de munca si acolo cuvantul e cuvant!

In primul rand, nu cred ca faceti puncatjul fara experienta in munca. In al doilea rand, ca sa-ti raspund la intrebare, voluntariatul poate fi considerat ca experienta de munca, dar nu e chiar floare la ureche sa fi admis si pentru asta. Nu vreau sa te descurajez, din contra, din proprie experienta "quebecoise", iti spun ca poti reusi, sunt slujbe bunicele la care poti avea acces, dar iti trebuie rabdare si perseverenta! Eu am emigrat singura si nu am avut nici un fel de sprijin sau pile, si mi-am gasit serviciu in domeniu!

Dar pana una-alta,decideti-va daca emigrati sau nu, si inarmati-va cu rabdare si vointa de fier! Nu in ultimul rand, ramaneti optimisti, dar realisti, ca nu sunt nicaieri caini cu covrigi in coada smileys/smiley2.gif! Multa bafta!