PDA

Arată versiune întreagă : Help needed! proiect pt copii Romani

monig
10.11.2004, 11:13
In Antentia celor care vor sa sprijine acest proiect

Am sa trec direct la explicatii, timpul este scurt :)

Cine sunt eu?

I am a Romanian student of George Soros's University, Central EuropeanUniversity, Budapest and a future graduate of the Business School there (awarded highest George Soros scholarship).
I am currently enrolled in an Exchange program at Case Western Reserve University, Weatherhead School of Management, Cleveland, OHIO. I have come here for the Fall semester with the strong-mindedness to become more connected to the entrepreneurial American mind, and the will to take the best with me
when I go back to Romania, my homeland.

Ce vreau sa fac?

Vreau sa incorporez o fundatie in US cu scopul de a realiza un proiect
de fundraising pentru copiii supradotati din Romania.

Proiectul va urmari fundrasing prin toate mijloacele posibile
(contactat Romanian or Romanain ancestry individuals and Romanian
companies in US) offline si online. Websitul va fi un tool pentru a obtine online payments prin donatii online de la Romani din USA (in special) si de oriunde din lume. Se vor solictita ajutoare
de orice fel (time, objects- to sell on ebay, etc si bani, in sfarsit).
Fundatia va fi incorporata in US cu scopul de a facilita in special
tax deductions for US residents.
Acum lucrez la b-plan pentru ca pentru a obtine aprob (tax exemption) de la IRS si acesta e unul dintre documente.
Apoi tb obtinute merchant account (MA) si Internet MA.
Scopul fundatiei va fi crearea initial, in prima faza,
a unui centru pilot in Romania pentru copii supradotati.
Fundatiile IRSCA Gifted Education (www.supradotati.ro), infiintata in Ro cu acest scop de Dl Florian Colceag va fi pilonul romanesc.
Fundatiile vor fi infratite.

Pana in momentul de fata am gasit suport de la:

In Romania:
Dan Tirdea, webmaster
Camelia Nicolau, Change & Development Coordinator. SOFTWIN Software &
Services
Florian Colceag, Romanian Researcher
Ioana Atasiei, 'Salvati copiii', CEU
Hans Born si Andreas Bieschke, www.pro-ngo.org and www.ngo-at-work.org

As vrea sa aflu daca pot obtine sprijin din alte surse si de alti
oameni interesati in acest proiect.

IN PRIMUL RAND, as dori sa gasesc un avocat. Am primit sprijin din partea unui coleg din scoala, dar nu se concretiseaza(pentru ca munceste voluntar :)..)si ma vad nevoita sa strig dupa ajutor.

Trebuie spus ca viza mea expira in jan 15, 2005 si ca trebuie sa-
i dau foarte tare bice sa pot sa obtin macar incorporarea fundatiei in
US. As vrea sa pot ramane pentru ca numai asa pot intra in contact cu Romani/Companii din US pentru strangeri de fonduri.
Orice idei/sugestii si in plus, ajutorul acelora care vor sa sprijine acest proiect prin orice mijloace este mai mult decat binevenit.

Va astept cu intrebari de orice fel, dand un reply la acest mesaj. Voi raspunde negresit.

Va multumesc pentru atentie.

Monica Gheorghiu
MBA Candidate
Exchange Student
Weatherhead School of Management, CWR
Cleveland, Ohio
www.weatherhead.case.edu (http://www.weatherhead.case.edu)

sorin
10.11.2004, 16:08
Monica, bine ai venit pe acest forum si iti doresc anticipat ca proiectul sa-ti reuseasca. In materie de ajutor, pot sa-ti spun ca noi vom incerca in limita posibilitatilor sa-ti promovam proiectul. Poti sa redactezi niste articole daca ai timp si noi le vom publica la stirile noastre zilnice, vizibile pe home page. In timp, poate vom gasi si alte persoane sau firme interesate in acest proiect.

monig
14.11.2004, 18:02
Draga Sorin,

Iti multumesc pentru sprijinul acordat. Ma bucur mult. Momentan scriu la business plan care va fi prezentat catorva organizatii internationale...dar voi avea nevoie de ajutorul forumului dvs.! Spuneti-mi ce anume as putea scrie la subiectul de 'stiri'. Momentan ma intereseaza foarte sa gasesc persoane interesate de proiect!

Am nevoie de ajutorul unui avocat in primul rand pentru incorporarea fundatiei!

Pot incerca si singura, caci ma ajuta mainile si mintea sa comletez formulare (desi este mai incurcata situatia, http://www.multistatefiling.org/ pentru case vor solicitafonduri online, si asta aduce fundatia sub incidenta Unified Registration Statement) dar tot va trebuie sa fie revizuit documentul final. Sunt avocati romani in US! Eu incerc sa aflu care sunt aceia care m-ar ajuta ;)

Astept parerea dvs.

Cu drag,

Moni

sorin
15.11.2004, 06:44
Monica,

O sa vorbesc cu un avocat roman pe care-l stiu, dar nu garantez nimic. Sper ca va fi dispus sa dea o mana de ajutor in acest proiect legat de copii.

sorin
04.12.2004, 02:12
Am gasit un avocat roman cu care ai putea vorbi. Daca inca te intereseaza si vrei sa-ti dau numarul de telefon da un semn.

monig
01.01.2005, 05:52
Draga Sorin

La multi ani! Tot ce-ti doresti pe anul 2005 sa se implineasca!!

Iti multumesc frumos. Pacat ca n-am citit mai devreme...

Inca n-am terminat incorporarea, m-am straduit sa atrag niste nume deosebite in the Board of trustees. Momentan ma lupt sa scriu articolele de incorporare, dar parerea unui avocat ar fi pretioasa.

Datele mele de contact: monica.gheorghiu@gmail.com (monica.gheorghiu@gmail.com)

M-as bucura sa putem comunica si sa imi fie reviziuite actele acestea. Intentionez sa incorporez in Ohio. Am mai multe intrebari legate de legea americana cu privire la fundraising in alte state decat statul incorporarii. Am citit, dar intrebarile raman. Am auzit pareri diferite, dar numai un avocat, repet, poate cunoaste mai bine 'praxis-ul'.

Orice intrebari legate de aceast nonprofit le voi adresa pe e-mail.

Astept cu interes raspunsul dvs. si va multumesc din suflet pentru increderea si sprijinul acordat.

Cu respect,

Monica Gheorghiu
MBA Candidate
Exchange Student
Weatherhead School of Management, CWR
Cleveland, Ohio
www.weatherhead.case.edu (http://www.weatherhead.case.edu/)

sorin
01.01.2005, 13:12
Monica, ti-am trimis pe email date de contact ale unui avocat roman. Sper sa te poata ajuta.

Bafta!smileys/smiley20.gif

monig
06.02.2005, 02:49
Draga Sorin,

Iti multumesc pentru contact, dar pana in momentul de fata n-am primit nici un
fel de ajutor.

Se pare ca Doamna nu ma poate ajuta, iar eu am nevoie de ajutor cat mai rapid.
Am scris saptamana trecuta 2 mesaje si Dlui Ducaru, Ambasador al Romaniei la
Washington dar iarasi nu am nici un sprijin pana in momentul de fata; sigur mai
astept

garfield
06.02.2005, 03:16
Monica, why do you need a lawyer to incorporate?

sorin
06.02.2005, 06:25
Monica, imi pare rau ca Ioana nu te-a contactat sa-ti dea niste sfaturi, eventual un pic de ajutor in postura de avocat smileys/smiley13.gif

O sa incerc sa-i mai trimit un email, sau sa o sun sa-i reamintesc, dar decizia de a se implica sau nu va fi numai si numai a ei. Din pacate, nu pot face mai mult de atat.

In ceea ce priveste Ambasada Romaniei din SUA, trebuie sa fii pregatita sa trimiti mesaje la care e posibil sa nu primesti raspuns, nefiind singura in aceasta situatie. Ceva e ciudat acolo, o gramada de adrese de emailuri de contact, dar nimeni nu raspunde. Mai incearca totusi sa trimiti si altor persoane, nu numai d-lui Ducaru.

Iti doresc multa bafta cu acest proiect care ar merita o atentie deosebita din partea autoritatilor romanesti din Romania sau oriunde s-ar afla! Daca mai aflu ceva care te-ar putea interesa o sa te anunt.

monig
10.02.2005, 10:58
Draga Sorin,

Cu multa bucurie citesc mesajul primit. Ei bine, nu disper, dau din maini si o sa inot, ce sa fac.

Avocatul ne-ar fi de folos ca sa traga semnalele de alarma asupra unor
elemente de praxis, care sunt atat de valoroase cand incepi sa
functionezi pe teritoriul unui alt stat.

Am citit singurica o gramajoara buna de articole, texte, IRS info,
nonprofit counceling...ba chiar ma pricep nitelus de am facut singura
articolele de incorporare si bylaws...am completat si Form 532 furnizat
de statul Ohio. Totu-i gatat.

Exista o persoana de mare daruire in Ohio, Dl Consul Onorific al
Statului Ohio pentru Romania, Dl George Dobrea care s-a oferit sa ne
ajute cu incorporarea.

Ok, dar pot eu oare sa-i pun in brate o stiva de documente care nu au fost revizuite de cineva avizat?

Poate trebuie sa fie revizuite, eu nu-s avocat de profesie. Nu-mi plac
greselile nedocumentate :)) care se repara greu mai tarziu.

In plus, sunt intrebari care tin de economia unei incorporari: in ce
stat e mai bine s-o realizez, in cate state s-o realizez (vom targeta
activ corporatii din diverse state prin e-mail, mail, etc si
www.multistatefiling.org spune ca trebuie sa fii incorporat ca sa poti
face activ fundraising in acest mod...etc)...pe termen lung ce costuri,
probleme pot aparea daca fac asta, sau astalalta...sunt niste intrebari
firesti. Tin de praxis, de practica operarii cu nonprofituri..

Credeti-ma si pe mine :)

Sunt multe organizatii cred in US care fac fundraising pentru Romania
(un exemplu: www.alexfund.org). Eu le-am scris ieri cerandu-le sfaturi.
Sigur mai sunt si altele.

Poate voi obtine sprijin.

Eu m-am adresat dvs., cu multa speranta...

Cu drag voua si celor care au daruirea de a ajuta.

Multam fain Sorin!

Moni

</span>