PDA

Arată versiune întreagă : business visa

inas
31.10.2005, 14:47
Stiu ca am gasit pe aici mai demult, o enumerare a tipurilor de vize,
dar cum nu mai stiu unde, va rog zice-ti-mi si mie, de stiti, ce
implica "business visa", sau unde sa caut?

...Si bine v-am regasit, ca n-am mai fost pe aici de 100 de ani smileys/smiley2.gif!!!

sorin
31.10.2005, 15:01
Business visa implica un capital investit de $500,000 - $1,000,000 si crearea a cel putin 4 sau 6 locuri de munca (nu-mi amintesc exact). Daca indeplinesti aceste conditiii, mai facem "sapaturi" pentru restul de detalii.

01.11.2005, 02:22
... sau daca vrei sa ai doar negocieri, inalniri de afaceri, etc.. ,toate pe termen scurt, exista B-1:

"if the purpose for your planned travel is to consult with business
associates, travel for a scientific, educational, professional or
business convention, or conference on specific dates, settle an estate,
or negotiate a contract, thena business (B-1) visitor visa would be
the appropriate type of visa for your travel."

http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1262.html

inas
08.11.2005, 12:17
Ideea era ca persoana in cauza a primit viza asta pt a veni la un "curs de perfectionare"smileys/smiley2.gif(ca
nu stiu cum sa-i zic altfel). E pe 10 ani; dar daca firma la care e nu
il mai trimite la curs, sau dupa aceea, cum ar putea totusi sa vina
avand viza deja. Cu o invitatie de la vreo firma de aici cumva?
Persoana e fiu-meu si macar in vizita sa poata veni smileys/smiley5.gif.

Multumesc mult.

inas
08.11.2005, 12:22
Iar de castig la Mega-million imi fac o firma de...5oo.ooo, Sorine.

Promit!smileys/smiley4.gif

08.11.2005, 13:31
persoana in cauza a primit viza asta pt a veni la un "curs de perfectionare"

Ar trebui totusi lamurit ce fel de viza este ptr. ca dupa aceea toata
informatia poate fi gasita pe Internet. Este J-1("exchange visitor"),
H-3 ("trainee") ..?

inas
13.11.2005, 13:28
Revin cu amanunte in sfarsit. Are viza B1/B2. Cica asa se da acum, viza
combinata. Deci acum pot sa caut in ce conditii poate sa vina...

Bine ca a primit-o!

Mmap
13.11.2005, 14:26
O viza B1/2 combinata afaceri+turism se da acum indiferent daca se solicita o viza de turism sau de afaceri.

Chiar daca persoana nu va mai veni aici la training, sau in interes de serviciu, poate folosi viza in scop turistic, oricand. Sunt multe informatii pe forum despre viza de turism.

In general, probabil persoana va avea un mini-interviula plecarea de pe orice aeroport din Europa, cu intrebari de genul: cine ti-a facut bagajele, cine a platit pentru bilet, cati bani ai, ai avut bagajele sub supraveghere, ce vei face in state, la cine vei locui, cat intentionezi sa stai, foarte informal.

La intrarea in state, in primul aeroport va avea parte de inca un interviu, in principiu cu aceleasi intrebari, mai insinuante insa. Putin mai dur dat fiind faptul ca daca nu te place ofiterul care te intervieveaza sau daca miroase ca scopul tau ar fi altul decat cel de turism sau daca te suspicioneaza ca intentionezi sa ramai ilegal sau sa muncesti iti poate refuza intrarea si te suie inapoi in avion.

De obicei, la prima intrare, dreptul de sedere este de 6 luni. Poate fi si mai mic. Se poate prelungi cu inca 6 luni, desi nu e recomandabil la prima intrare.

Concluzie: nu existe circumstante speciale care trebuie indeplinite pentru a intra in state, odata ce esti detinatorul unei vize B1/2. in principiu, e bine ca persoana sa aiba asupra sa evidente ca nu intentioneaza sa ramana in state, in principiu parte din aceleasi acte prezentate la interviu de viza, chiar daca e foarte putin probabil ca acestea sa fie cerute. Just in case!

Mult succes!

inas
15.11.2005, 11:45
Multumesc tare mult Mmap!

Deci nu-i mai trebuie alta invitatie, de mai stiu eu unde...doar biletul de avion! Ca asta nu stiam de fapt.

Acum mai ramane sa-l conving sa vina...smileys/smiley2.gif

Numai bine!

Mmap
15.11.2005, 16:13
E bine de stiut ca faptul ca are o viza nu ii garanteaza intrarea pe teritoriul SUA, nici macar faptul ca are un bilet nu ii garanteaza intrarea.

Trebuie sa stii ca la intrarea pe teritoriu, orice persoana care nu este permanent rezident sau cetatean, cu atat mai mult cei care utilizeaza viza ca turist,sunt supusi unui adevarat interviu, a se intelege interogatoriu, dar foarte foarte civilizat. Probabil obtinerea unei vize in scopuri de serviciu, asa cum a obtinut-o persoana despre care este vorba, a fost mai simpla - ma refer la intrebarile puse in ambasada. Cu turistii e altceva, ofiterii devin brusc mai suspiciosi.

Eu va doresc mult succes, sa dea Domnul bunutul sa va vedeti repede si sanatosi!

mitzamic
29.11.2005, 21:03
Stiti cazuri in care oamenii au fost refuzati la intrarea in state si au fost returnati acasa?

Si daca da, din ce motive? ce au zis sau ce au facut? Din cate stiu se intampla destul de rar, si din motive cu totul deosebite, sa fi refuzat de ofiterul de imigrari. Mai ales pentru cei care merg in perioada sarbatorilor in scop turistic nu cred ca oamenii aia pot fi absurzi.... su poate totusi...