PDA

Arată versiune întreagă : Mirajul Americii

Mado
10.11.2004, 10:14
Ar fi trebuit, probabil, sa scriu "MIRAJUL AMERICII" in "subject box," dar merge si asa.

Ma intereseaza sa cunosc parerile cititorilor acestui forum despre America (tara, popor, cultura, sistem de guvernare, media etc.) pareri/opinii bazate peexperienta personala, pe cele ale rudelor, prietenilor, pareri extrase din diverse texte, presa etc.

Avind in vedere ca este primul meu "post" in acest forum, consider ca este necesar sa ofer o informatie de baza despre mine: locuiesc in America, NY, de peste 15 ani, deci parerile pe care dvs. (pardon, acum se poarte pers. a II-a singular) deci parerile voastre imi vor imbogati propriul meu bagaj de cunostinte. Bagaj pe care il pot impartasi cu alti romani. Sigur, dupa atitia ani "americani" mi-am format deja o parere personala. Dar sper ca acest nou "topic" sa ne ajute sa comunicam si, in acelasi timp, sa-i ajutam pe cei care vor sa vina aici, sau pe cei care sunt deja aici, inca nedumeriti si confuzi.

Sorin, sunt impresionata de postul "Cititi numai daca va place acest forum."smileys/smiley1.gif

Felicitari pt. articol, si pt. toate informatiile din site. smileys/smiley32.gif

Salutari la toti, noroc si pace,

sorin
10.11.2004, 11:14
Mado, bine ai venit pe acest forum si te rog sa te simti ca acasa! smileys/smiley1.gif
In primul rand vreau sa-ti spun ca am schimbat denumirea topicului asa cum crezi tu ca ar fi fost mai potrivit.
Pot sa-ti spun ca au fost ceva discutii despre ce parere are lumea despre americani, daca e mai bine in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> sau <st1:country-regi&#111;n><st1:place>America</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, etc., discutii care insa dupa parerea mea nu au fost aprofundate suficient si intotdeauna exista loc pentru mai bine. Propunerea ta este binevenita si sper ca forumistii nostri sa se implice cat mai mult, iar cei care stau de mult timp pe margine (care au deja conturi pe forum sau care doar viziteaza) sa devina membri active. Eu unul mi-as fi dorit sa gasesc un astfel de forum acum 8 ani si ceva cand am venit in State si habar nu aveam ce e in jurul meu si nu aveam pe cine sa intreb cate ceva. De fapt asta a fost si ideea care m-a indemnat sa pun online aceasta baza de date si acest loc de discutii, pentru ca sa nu mai treaca si altii prin cazuri asemanatoare, cand cobori in aeroport si nu te asteapta nimeni, cand in prima ta noapte intr-o tara straina trebuie sa platesti camera la hotel din putinii bani cu care vii in buzunar sic and a doua zi trebuie sa platesti aproape $200 pe taxi sa te duca la vreo 120 de mile distanta unde locuieste singurul suflet pe care-l cunosti in aceasta tzara imensa si care american fiind si in varsta nu a putut sa te scuteasca de cheltuielile pomenite anterior.
Este adevarat, <st1:country-regi&#111;n><st1:place>America</st1:place></st1:country-regi&#111;n> reprezinta un miraj si chiar multi din cei care au o situatie materiala buna in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> ii pot rezista cu greu.
Se poate scrie mult si bine in acest topic si sper sa-l mentinem la un nivel calitativ ridicat fara sa-l

Mado
11.11.2004, 03:34
Multumesc pt. raspuns, Sorin!

Intr-adevar, este nespus de greu sa vii in aceasta tara si sa nu ai nici un punct/start de orientare. Imi aduc aminte ca in primele saptamani la NY a trebuit sa invat cum sa merg pe strada, sa invat monezile, sa inteleg ce-mi spune vanzatorul de la deli cind ii ceream un sandwich (ma intrebadaca vreau mayo, jumbo, on a roll, letuce etc.)cum sa folosesc metroul, sau bus-urile (care treceu cu viteza prin statia unde trebuia sa cobor, pt. ca nu am "tap the tab" sa-l anunt pe sofer ca vreau sa cobor, obicei atit de straniu si de ne-european) etc. etc.

Ma intereseaza mai mult -- si nu este nevoie de disertatii filozofice-- ce parere si-au format romanii despre aceasta tara, atit cei dinRomania, din "auzite" cit si din experienta personala.

Am citit, si auzit, multe pareri, si din aceste multe pareri, majoritatea mi s-au parut sablonate. Din pacate "cliche," "stereotype" este cuvantul de ordine nu numai in State, cit si in tara. Packaged ideas.

De ex: americanii sunt:

inculti; badarani; prosti de dau in gropi; insensibili;

habar nu au de geografie, habar nu au ca Bucharest este capitala Romaniei si nu a Bulgariei sau Ungariei ha ha!;

nu au istorie;

sunt mercantili, interesati numai de bani, de afaceri;

de sex;promiscui (este corect? am uitat traducerea "promiscuous")

etc. etc.

Sunt multe de spus, mai ales pareri negative. Nu mi-a fost dat sa intalnesc, pina acum, nici un roman (nu inseamna ca nu exista)care sa formuleze o idee mai aprofundata, dincolo de sabloanele de mai sus (care sunt, din pacate, partial adevarate, dar nu in totalitate)

Plec de la ideea de baza ca americanul este om ca toti oamenii: plange, rade, se bucura, se intristeaza, injura, se ia la bataie, se induioseaza... cu alte cuvinte are reactii emotionale umane, ca si noi, Romanii si restul omenirii.

Iar despre incultura lor, este mult de scris, pro &amp; con. Doar atit: nu mi se pare un pacat atit de grav sa nu stii unde este Bucurestiul. Citi romani, intrebati in viteza, stiu sa raspunda, fara sa clipeasca, undese aflaBurkina Faso si care este capitala?Btw, este o tara africana si capitala este Ougadougou (nu o fac pe nebuna, doar ofer informatia caci o am la indemana ha hasmileys/smiley2.gif)

Dar, evident, Burkina Faso este o tarisoara saraca, amarita,in Africa, nu este Romania,a carui populatie este formata din daci si romani (pina la proba contrarie?)

Just joking! Romanul este bine informat, si, evident, nascut poet!smileys/smiley2.gif

Si totusi, in ciuda celor de mai sus, de ce America este in continuare asaltata de emigranti, sute si mii,veniti din toate colturile lumii (un fel de-a spune, caci "lumea," adica planeta noastra, este rotunda)

Mirajul Dolarului? Al asa-zisei libertati -- libertate care, din cite imi dau seama, nu prea stim cu ce sa mananca?

Trebuie sa inchei aici, caci postul meu devine prea lung si plictisitor.

Cu bine

Mado

11.11.2004, 04:33
...

Mado
11.11.2004, 05:10
Snuff,

foarte interesant postul tau cu citatul respectiv, care incita la un raspuns elaborat. Dar din pacate sunt prea prinsa acum la office si nu voi putea raspunde decit diseara (daca computerul de acasa binevoiste sa-mi asculte comenzile fara sa ma admonesteze ca am comis "an illegal operation and close down on me")sau maine.

Doart atit: nu exista societate perfecta--doar Zeii sunt perfecti, se spune--deci orice forma de organizare umana, societala, statala cu toate implicatiile, morale, militare, sociale, etc. NU ESTE PERFECTA, nu a atins un stadiu ideal (idealizat) Perfectiunea, nici nu o cunoastem. Ce inseamna societate perfecta? Mereu vor fi experimente, de dreapta sau stanga, sau de mijloc... militariste, imperialiste, materialiste sau excesiv religioase.

Un extremist islamic (am cunoscut unul, pakistanez,in timpul graduate studies, la college)poate sa argumenteze ca societatea lui/felul de organizare statala islamista este perfectiunea intruchipata, pt ca asa a dictat Allah.

Deci, America este, cum se spune, far from perfect.

Trebuie sa inchei aici,si voi reveni maine (eliminind whiskiul, mi-ar fi facut placere, o placere diabolicasmileys/smiley15.gif, trebuie sa recunosc,sa fi fost de fata la dezbaterea cu cei doi intelectuali romani,detinatorii Adevarului!!)

Pe curand,

11.11.2004, 06:18
Se pare ca multi dintre noi suferim de maladia asta "detinerea adevarului absolut"

si uitam ca tot ce ne inconjoara este departe de a fi perfect.

11.11.2004, 06:58
Mado, am sa incerc sa-ti explic puntul meu de vedere si impresia mea despre mirajul americi (daca este unul). Presupun ca toti cei din america de pe acest forumsintem placeati din romania. Si pun acum intrebarea, de ce? Probabil ca multi dntre noi am plecat sa ne capatuim, sa ne imbogatim, multi au plecat sa gasesca dragoste si probabil ca uni sa scape de saracie si coruptie. Asa ca mirajul americi se schimba adata cu motivele pentru care am trecut oceanul. Pentru multi care au resuit sa se integreze in societatea americana mirajul american nu mai este un miraj, a devenit realitate. Pentru alti care incaisi cauta visul sau au renuntat deja, mirajul este doar un vis din care te trezesti in fiecare dimineata dezamagiti si frustrati. Este la indemina fiecaruia sa ne visam visele si apoi sa le si traim. Mult noroc la fiecare!

11.11.2004, 09:41
Adevarat !

13.11.2004, 01:46
<st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">america</st1:place></st1:country-regi&#111;n> a reprezentat si inca mai reprezinta un miraj pentru foarta multa lume. in scurta-i istorie ca tzara, america a reusit sa iasa din toate tiparele si sa-si creeze o imagine originala si total diferita de alte tari, a oferit posibilitatea inceperii unei vieti noi foarte multor imigranti si si-a construit o imagine de tara a tuturor posibilitatilor unde oricine poate ajunge orice, unde te simti liber sa spui ceva fara sa te uiti imprejur sa vezi daca te asculta cineva si nu in ultimul rind, unde esti tratat ca emigrant mai bine decit in toate tarile din europa, pentru ca america nu uita ca este o tzara formata din emigranti.
mirajul a existat, exista si inca va mai exista, pentru sute de milioane de oameni!

eddy168
13.11.2004, 09:08
Foarte interesant topicul...Sigur ca putem sa filosofam despre tot ceea ce ne inconjoara in tzara asta, iar parerile vor fi intotdeauna pro si contra. Ca doar romanul este nascut filosof si poet (parca) nu ?

Well, stau de destui ani aici sa pot spune ca am trecut prin toate fazele pe care le descrieti, uimire la cit de "inculti" sint americanii, determinarea de a succeed, criza de identitate, dezamagire in sistem si multe altele...suparat pe avocati ca au pompat pretul tzigarilor, pe arabi ca au umflat pretul petrolului, pe vecin ca isi lasa pisica sa umble vraiste pe gazonul meu, pe boss ca mi se pare intr-o oarecare zi ca se uita cis (vezi Doamne, cu isi permite ? -;) si multe alte motive. Dar America este tzara mea, este locul unde ma simt mai bine decit oriunde pe pamintul asta tocmai pentru ca sint liber sa fac toate cele descrise mai sus fara sa ma simt stingher, batjocorit, insultat, scuipat, impins...samd.

Ca este buna sau rea, depinde foarte mult de cee iti doresti de la ea. Am venit aici cu o singura dorintza, aceea de a putea sa fiu eu insumi..si Doamne ajuta, atita timp cit voi putea face asta nu vreau sa traiesc nicaieri altundeva oricit de multa civilizatie, cultura, clasa sau te mai miri ce. A, inca un lucru, imi este rusine sa spun ca sint roman in Europa, indeosebi.

Vlad
13.11.2004, 13:52
Daca ti-e rusine sa spui ca esti roman...nu o mai spune.Pentru ca si noua ne este rusine cu tine.

sauzimdebine
13.11.2004, 15:16
hei eddy168, nu-i nimic. nimeni nu este perfect. smileys/smiley35.gif

eddy168
14.11.2004, 01:36
Vlad, Cred ca nu ar fi rau sa faci o deosebire intre un statement si un raspuns la o afirmatie. Din punct de vdere dialectic au conotatii total opuse...iar sa fii roman si sa nu stii asta...si sa te mai si simti lezat pe deasupra...well, mon cher, asta este unul dintre motivele pentru care prefer sa stau deoparte de romani ca tine.

the_cube
14.11.2004, 02:05
Daca afirmatia ta a fost un raspuns la ce a scris yankee - "ca emigrant mai bine decit in toate tarile din europa" atunci sa zicem ca e ok, chiar daca a fost prost formulata si evident prost inteleasa. Insa daca iti este intr-adevar rusine ca esti roman, atunci si eu sunt de acord cu Vlad. Nu e normal ca mie sa-mi fie rusine de ce au facut altii care au avut mai putina minte si mai putin respect... dimpotriva, ideea e sa incerci sa schimbi ceva... ca daca ne complacem in situatia existenta nu ajungem nicaieri...

14.11.2004, 06:04
au mai fost discutii de genul acesta cind unii au spus ca le e rusine ca sint romani. asta e treaba lor daca le e rusine ca sint romani dar cred ca cel mai elegant ar fi sa nu faca ceva public din acel sentiment si sa-l tina pentru ei. bine ar fi ca de asemeni sa nu ne "infierbintam" prea tare in legatura cu aceasta si sa nu transformam aceasta discutie in ceva care nu va mai avea legatura cu subiectul initial si sa evitam sa ne aruncam cuvinte care nu ar face cinste unei discutii intre romani oriunde s-ar afla si orice ar simti. nu mi-a fost vreodata rusine ca sint roman si nu-mi va fi rusine vreodata ca sint, nu pun pe nimeni la zid pentru faptul ca ii este rusine ca e roman, dar nici nu-mi face placere sa aud asa ceva pe un forum romanesc. hai sa uitam ultimele citeva replici si sa ne concentram pe subiect, adica mirajul americii,in care sa nu mai pomenim nimic despre a ne fi sau a nu ne fi rusine ca sintem romanismileys/smiley2.gif

blacksea
14.11.2004, 14:14
care e ala cu rusinea !!! eu tin si o placa cu mine si scrie pe ea ca sunt roman sa vada lumea:))

vladone
15.11.2004, 03:35
blacksea, daca esti in Romania (asa cum se vede la 'location'), in perioada asta sunt foarte multe persoane care poarta plancarte la vedere, pe care scrie "roman", si aceleasunt politicienii!!! ai grija sa nu fii confundat cu ei! s-ar putea sa fii inteles gresit!

15.11.2004, 06:01
Ceea ce a fost mirajul american pentru mine a fost mirajul si misterul necunoasterii......Acesta insa sa spulberat destul de repede dupa ce am ajuns aicismileys/smiley19.gif

Mado
15.11.2004, 09:11
Un salut calduros la toti cei care au citit mesajul meu si care si-au exprimat parerile personale. smileys/smiley27.gif

Speaking of personal, si eu cred ca "experienta" americana, cu miraj sau fara, este foarte, foarte individuala. Adica, evident, unica. De aceea subiectul ma fascineaza in continuare, dupa atitia ani.

II inteleg pe cei ce au reactionat negativ la ultima fraza din mesajul lui Eddy168.

Eddy, te inteleg... sunt convinsa ca "deep down" nu iti este rusine, dar reactiile celor din jurul nostru--ma refer atit la co-nationali cit si la straini--cind aud ca suntem din Romania nu sunt intotdeauna cordiale. Motivele sunt numeroase. Dar sa nu uitam ca si noi, romanii, la randul nostru--poate nu toti, dar experienta mea personala este destul de vasta si dramatica--suntem plini de prejudecati.

Am citit zilele trecute in acest forum, la topicul "primele impresii americane" postul unei tinere care scria ce frica i-a fost de negrii calatori care au impresurat-o intr-un autobuz. Prea multi dintr-o data, o inteleg, si toti--well, so so black! Nu este greu sa ne imaginam un cutit intre dintii lor albi, nu-i asasmileys/smiley119.gif

Ma intreb ce ar gandi una din cele mai bune prietene ale mele, o negresa care este printre altele si church minister, o mama devotata, buna la suflet ca o paine calde,inteligenta sispirituala, daca i-as destanui ce gandesc multi romani despre negri, americani si in general. Sau despre hispanici. Sau despre evrei.As putea scrie o carte despre asta (chiar am s-o si fac!)

Un cuplu din Sydney, Australia, prieteni cu mine (romani)s=au intors dintr-un tur in Europa. Au fost, nu o data, tratati ca tzigani--nu ca tziganii nu sunt suflete si ei, so help me God--si care au avut de infruntat reactiile, de cele mai multe ori neplacute, nepoliticoase si chiar "rude" din partea confratilor nostri vest-europeni. S-au intors foarte dezamagiti. Si ei sunt foarte mandri ca sunt romani.

Ceva nu este in regula, nu-i asa?smileys/smiley5.gif

Va urma... dialogul devine din ce in ce mai interesant, chiar daca deviaza de la ideea originala!

eddy168
17.11.2004, 04:18
Mado, Mi se pare irelevant faptul ca ma declar eu sau nu a fi roman, asta nu ar trebui sa-i pese nici unui om cu capul pe umeri atita timp cit este sigur pe sine. Cred ca romanii in general mai au mult pina vor invata sa respecte opinii diferite, atitudini care ies din sablon, pluralism si toleranta. Si sa descopere, filtreze si sa-si insuseasca valorile universale...este un proces lung si destul de anevoios...dar vorba proverbului, "din greseala in greseala spre victoria finala" -;)

17.11.2004, 05:27
...

eddy168
17.11.2004, 06:26
Snuff, Imi place cum gindesti, ti-am citit citeva dintre mesaje si denota un simt de observatie, bun simt si inteligenta remarcabila. Ca sa nu mai adaug cultura-dictonul latin, pe care sint convins ca foarte putini il cunosc. Din pacate sint foarte putini indivizi ca tine.

17.11.2004, 06:55
...

Billy
18.11.2004, 06:51
Ca sa nu mai adaug cultura-dictonul latin, pe care sint convins ca foarte putini il cunosc. Din pacate sint foarte putini indivizi ca tine.

Ha,ha, ha l-am gasit cu google, destepti americanii de la google nu ?

Pentru cei multi, ca si mine aflati si voi ce inseamna: Patria este acolo unde iti este bine.

Am mai descoperit ceva care mi-a dat fiori... ce ar putea inseamna EDDY,

Electronic Device for Detecting non Yankees smileys/smiley1.gif

P. S.: Nu trage Domn' Semaca, sint eu Billyyyy .....

Mado
18.11.2004, 10:00
Mado, Mi se pare irelevant faptul ca ma declar eu sau nu a fi roman, asta nu ar trebui sa-i pese nici unui om cu capul pe umeri atita timp cit este sigur pe sine. Cred ca romanii in general mai au mult pina vor invata sa respecte opinii diferite, atitudini care ies din sablon, pluralism si toleranta. Si sa descopere, filtreze si sa-si insuseasca valorile universale...este un proces lung si destul de anevoios...dar vorba proverbului, "din greseala in greseala spre victoria finala" -;)

smileys/smiley32.gif

Eddy, este absolut irrelevant in ce "coltz" de lume ne-am nascut. In fata universului, a infinitului, a deitatii, nu are nici o importanta. Suntemsubmicroscopici, dar si unici.

Cred ca majoritateaoamenilor uita ca planeta asta albastra este atit de mica si insignificanta in geografia galaxiei... cind ma uit la o fotografie a Terrei luata din cosmos, nu vad frontiere, nu vad nationalitati, nu vad culoarea pielii locuitorilor, nu vad daca locuiesc in palate sau in cocioabe.

Revenind la neoasii nostri: am remarcat ceva interesant. De cite ori discut cu cineva venit recent din tara, de cite ori comunic o parere, o opinie, sau chiar un fapt despre care stiu ca este real sidocumentat... prima reactie verbala a interlocutorului meu romaneste "NU" urmat imediat de "Nu-i adevarat. Las' ca stiu eu." Daca intentionez sa mentin subiectul deschis, argumentele mele sunt spulberatede conlocutorul meu atotstiutor.Nu ma refer numaila discutii filosofice si metafizice unde argument-contraargument sunt bine venite pt. dinamica dialogului.

Ma straduiesc, in numele unui principiu de onestitate, sa nu generalizez.

Respectele mele ca ai exprimat o parere care nu este, se pare, politically correct!

eddy168
19.11.2004, 13:51
Merci Mado. Unii dintre noi au plecat din tzara pentru ca au aderat si inca adera la un sistem de valori care transcede nationalismul, frontierele, sabloanele sociale sau mai te miri ce..au vrut sa fie liberi sa se implineasca ca intelectuali, profesionisti sau mai stiu eu ce. Mi s-ar parea o mare tradare a personalitatii noastre si a idealurilor pe care le-am avut cind am parasit sigurantza (precara) unui sistem social si familiar ca sa ne patam acum pozind falsi doar de dragul de a fi populari pe un messageboard. It's just dumb !

Dar daca voi putea gasi aici, asa cum spuneai si tu, citeva idei care trancend micul gri cotidian,daca au conotatii metafizice cuatit mai bine, atunci timpul cheltuit sa type mesajul astais well worth it !

sauzimdebine
20.11.2004, 11:53
mai oameni buni, eu nu sunt prea dus la biserica asta unde ideile transcend micul gri cotidian, mai ales ca pentru mine cotidianul este cat se poate de colorat, de viu, deci vesel. de aceea v-as ruga sa mai explicati o data care este nuanta idealurilor intelectualitatii ce profesionist transcende frontierele nationalismului in cautarea libertatii oferite de lipsa sabloanelor organizarii sociale.
multumesc tare mult pentru intelegere.

eddy168
21.11.2004, 01:19
Raspunsul la intrebarea "Mincam sa traim sau traim sa mincam ?" este acelasi ca si cel pentru intrebarea ta. Nu exista un respuns generic, universal, este diferit pentru fiecare in functie de personalitatea, structura interioara, inteligenta, cultura si nu in ultimul rind cei 7 ani de-acasa ai fiecaruia.

sauzimdebine
21.11.2004, 05:55
multumesc. sunt lamurit bustean. de, mai greu de cap. multumesc oricum.