PDA

Arată versiune întreagă : viza sua

piratu
30.10.2005, 10:39
Am fost in 26 la interviu pt viza sua cu un training program si am fost respins. As vrea sa stiu pentru ce tip de viza ar fi mai indicat sa optez?

30.10.2005, 17:05
N-am prea inteles! Ai cerut H3 sau altceva?Iar acum vrei sa aplici tot ca trainee sau pt orice altceva care sa-ti asigure visa? Cu alte cuvinte, vrei sa stii ce viza se da mai usor ? Intreb asta, pt ca daca aplicai pt un tip gresit de viza, banuiesc ca ti-ar fi spus la interviu! ( desi s-ar putea sa nu se oboseasca sa o faca, la cat de scarbitisunt unii dintre ei!).Tipurile de vize si conditiile de acordare le gasesti la:

http://uscis.gov/graphics/services/visas.htm

Nu uita insa un lucru: viza nu-ti asigura intrarea in USA :O))) Daca ofiterului de la imigrari i se pare ceva ciudat, nu te lasa sa intri! Spun asta pt ca luna trecuta le-a casunat pe 2 francezi care trebuiau sa vina la niste cursuri. Cum nu au avut timpsa-si ia viza H3, au venit ca turisti ( pt asta nu aveau nevoie de viza). Intrebatila intrarea in USAunde o sa stea, blegii i-au aratat rezervarea la hotel ( desi nu le-o ceruse, tipul doar ii intrebase ca asa era procedura!) ..rezervare facuta bineintelescu credit card-ul, dar ala de business! Asa ca au fost fericiti ca au scapat doar trimisi inapoi, fara sa-i retina pt "declaratii false". In concluzie ai grija ce spui si mai ales ce arati cand intri in USA!

Mai jos este si explicatia cum de se poate asa ceva, adica verificarea verificarii! Si ne plangeam de birocratie acasa!

"A visa doesn