PDA

Arată versiune întreagă : Olimpiada de iarna Sochi 2014

Pisoi
11.02.2014, 19:21
Voi urmariti acest eveniment sportiv?
Ma gandeam ca ar fi bine sa facem ceva comentarii si ne dam cu parerea la orice poate fi relat de aceasta Olimpiada!

...io sincer sunt iar dezamagit de transmisiunile TV de p-aici, ca in mai ultimii ani de NBC!
...au o gramada de umplutura iar cand dau reclame poti linistit sa stai pe buda sau sa gatesti fo' omleta in bucatarie!

...poate o sa spuneti ca mai sunt si alte cateva canale dar si alea sunt oarecum subvenctionate (controlate) tot de NBC pe cablu!

p.s. Americanii transmit mai mult secvente din competitiile unde sunt implicati sportivii americani si eventual canadieni care aspira la locuri pe podium! ...comentariile fiind subiective in majoritatea cazurilor.

sorin
11.02.2014, 19:49
Nu m-am uitat pana acum aproape deloc, dar as vrea sa vad niste meciuri de hochei macar. Incearca niste posturi online, ceva de prin Europa eventual, daca vrei sa vezi ceva mai impartial.

Olga
12.02.2014, 00:56
Am vazut show-ul cu snowbord cu o zi inainte de ceremonia de deschidere, mi s-a oprit inima la zborurile si piruetele in aer al fetelor ... am urmarit si festivitatea de deschidere dar am adormit dupa primul cerc olimpic ... la fel patinajul artistic perechi m-a lasat fara cuvinte, am prins perechea din Rusia - cel mai superb show oferit vreodata in acest sport elegant, suav si artistic!!! jos palaria in fatza lor!!! Cuplul canadian ca si cu 4 ani in urma in Canada nu au avansat in tehnica deloc, tot pe loc bateau pasul, foarte nesiguri pe pasul urmator cu picioarele tremurind, era sa cada ea la un moment dat peste el ca abia a reusit sa se urce pe picioarele lui, cred ca este si cam grasa campioana pe langa ca e fara talent artistic, adica patineaza acolo si ea mai bine ca publicul in general dar e departe de cerintele olimpice. Americanii au fost si ei la inaltime, erau siguri unde se arunca in secunda urmatoare si asta conteaza aici, curajul de a patina pe gheata subtire :)))
N-am vazut pe gheata pe Evgeni Plushenko dar cred ca Presedintele Putin avea motiv serios sa-l felicite in persoana!!!
Ieri parca se concura pentru medalie de data asta, fetele cu snowboard, niste schiori au mai oferit un program aproape acrobatic, o tanara a cazut parca cu snowboard, credeam ca nu se mai ridica saraca, mi-a venit rau cand au aratat casca sparta. Ca prin minune a revenit din soc imediat ... nu eram pragatita la asta desi accidente se intampla mereu.
Peste zi n-am timp de TV doar noaptea daca mai prind ceva, insa vor fi multe retransmiteri ca si alte evenimente cum a fost si Grammy Award zilele trecute, desi la-m urmarit in direct, de cate ori se arata in reluare, am marea placere sa revad cea mai reusita premiera muzicala!!!

sorin
13.02.2014, 12:44
A inceput ce era mai important, adica hocheiul.
In primul lor meci, SUA a batut cu 7-1 Slovacia!!!! Wow!

P.S. Cotoiule, daca tot ai deschis topicul pe romaneste, numele orasului e Soci, nu Sochi ;)

Pisoi
13.02.2014, 16:42
A inceput ce era mai important, adica hocheiul.
In primul lor meci, SUA a batut cu 7-1 Slovacia!!!! Wow!

P.S. Cotoiule, daca tot ai deschis topicul pe romaneste, numele orasului e Soci, nu Sochi ;)
...ete muci! ...de unde dk sa stiu eu cum se scrie pe romaneste? ...asa au scris p-aici asa scriu si io!

...da victorie frumoasa pt inceput! ...al nostru Quick a aparat fo' 22 de suturi iar printre marcatori si al nostru Dustin Brown! :ideea:
...de la Chicago am inteses ca e doar Kane! :-?

p.s. ...da de fetele hocheiste ce zici? 9-0 cu Elvetia!!!

Olga
13.02.2014, 17:25
...de unde dk sa stiu eu cum se scrie pe romaneste?

O singura data am auzit de aceasta denumire cat am trait in Romania, de la matusa mea din Cluj care a fost mare informatoare si propagandista pentru comunisti sa primeasca butelie, TV, masina de splat rufe si frigider mai repede ca restul muritorilor. Ea cu fiul mic au fos acolo in vacanta de vara prin 1970!!! Credeam ca vorbeste aiurea ca n-am auzit de acea localitate niciunde desi mi-a placut geografia in scoala foarte mult. Cu cateva decade mai tirziu am zarit localitatea pe o harta moderna si updated al lumii, n-a fost reclamat deloc dar mergeau si din Romania cei mai buni fii la distractie. Matusa a adus de acolo un ananas, nu in conserva ci proaspat!!! Prima oara am vazut fructul asta in natura dar n-ar fi taiat nici sa mor de pofta desi au stat cateva zile la mine la Bucuresti la revenire.
Unii pe aici il pronunta "sacii" ...

sorin
15.02.2014, 12:57
SUA 3-2 Rusia

Whohoo, am batut ursul in propriul barlog. Victorie maaaare de tot. :aplause:

Pisoi
15.02.2014, 14:57
SUA 3-2 Rusia

Whohoo, am batut ursul in propriul barlog. Victorie maaaare de tot. :aplause:
...la mustatza dar e totusi victorie! :cool: ...bine ca macar si Quick a contribuit si el la victorie! :ideea:

...bai! am reusit si io sa urmaresc un meci de hochei, Latvia-Suedia 3-5 ...si am fost surprins sa constat ca Chicago are mai multe "pene" pa la altii decat la "team USA" :thatsit:
...pe de alta parte nu am stiut ca "surorile Sedin" sunt Suedezi!:surprised:

sorin
15.02.2014, 23:19
am fost surprins sa constat ca Chicago are mai multe "pene" pa la altii decat la "team USA"
Yup, cate trei bucati la suedezi si la canadieni, 2 la slovaci si cate unu' la iuesei si cehi.

...pe de alta parte nu am stiut ca "surorile Sedin" sunt Suedezi!
Cand ti-am zis ca esti varza la hochei si in afara de kingjii tai nu stiu nimic, aberai pe aicea :slap:

Pisoi
15.02.2014, 23:27
Cand ti-am zis ca esti varza la hochei si in afara de kingjii tai nu stiu nimic, aberai pe aicea :slap:
...rivali pe viata la hochei! varza vs. muratura!/:)

sorin
15.02.2014, 23:30
Nu baaa, la Soci nu suntem rivali, ca doar nu tii cu rusii sau cu canadienii. Wtf is wrong with you? :shutup:

VanDerGigi
15.02.2014, 23:32
...rivali pe viata la hochei! varza vs. muratura!/:)

Bai voi ati aparut amandoi in acelasi timp si dati de banuit.........
Eu la olimpiada tin cu Cehia ca am 3 Devils acolo.

Pisoi
16.02.2014, 15:04
Nu baaa, la Soci nu suntem rivali, ca doar nu tii cu rusii sau cu canadienii. Wtf is wrong with you? :shutup:
...cine dk a spus ca noi suntem rivali la Suci?:o ...o dai cotita dar bag' seama ca recunosti ca esti muratura! :ideea:
...Da! tin si cu Canada! :d
...a'pai abia ai mei kingshi canadieni au salvat Canada! :aplause: ....Canada-Finlanda 2-1 (OT) ...Doughty 2 gols si Carter assist!:sing:

Pisoi
21.02.2014, 19:55
Azi din semifinala US-Canada la hockey am urmarit majoritatea meciului, mai putin buna parte din prima repriza!
Parerea mea!, Canada a castigat pe deplin meritat! ...au jucat mult mai bine! ...si sper sa ia si toata "aureala' cu Suedezii :ok:
...iar eventual US sa se multumeasca cu "praful de bronz" ...asa ca de reputatie! :thatsit:

VanDerGigi
22.02.2014, 17:50
Azi din semifinala US-Canada la hockey ..
...iar eventual US sa se multumeasca cu "praful de bronz" ...asa ca de reputatie! :thatsit:

Ce s-au facut de ras americanii nostri in finala mica la hockey ..5-0 de la Finlanda. Umilinta maxima mai bine s-ar apuca de soccer mai insistent.

Sorinescule ce-a facut bre Kane, s-a cacat pe el? ..cum a ratat doua penalty-uri ..la Chicago e zmeu si la nationala mielusel.

sorin
22.02.2014, 22:59
Sorinescule ce-a facut bre Kane, s-a cacat pe el? ..cum a ratat doua penalty-uri ..la Chicago e zmeu si la nationala mielusel.
Anul asta Kane a fost varza si la Chicago la "penalty shots". Oricum, nu putem da vina pe el cum nu putem da vina nici pe Quick ca a lasat 5 goluri. PP = zero, PK = zero, joc haotic, fara creier. Cred ca tot la meciul cu Canada le era gandul. O rusine nationala!!!

Pisoi
22.02.2014, 23:20
Anul asta Kane a fost varza si la Chicago la "penalty shots". Oricum, nu putem da vina pe el cum nu putem da vina nici pe Quick ca a lasat 5 goluri. PP = zero, PK = zero, joc haotic, fara creier. Cred ca tot la meciul cu Canada le era gandul. O rusine nationala!!!
...taci si ..."da la zapada"! ...varza sunt astia noi de prin vest! ....aia cu pene sunt "muraturi" :ideea:
..."cozonacii dospesc" mai bine prin CA sau EU ...dar si noi astia din US avem posibilitatea sa ne mandrim cu ei prin NHL!:-$

sorin
23.02.2014, 17:06
Clasamentul final pe medalii (top 5):
1. Rusia: 33
2. SUA: 28
3. Norvegia: 26
4. Canada: 25
5. Norvegia: 24

manolica1
23.02.2014, 21:49
''Ruşii au făcut o demonstraţie de autoironie la ceremonia de încheiere a Jocurilor Olimpice de la Soci, amintind de eroarea tehnică de la festivitatea de deschidere, când s-au deschis doar patru din cele cinci inele olimpice. De această dată, cercurile au fost formate din oameni şi al cincilea nu s-a deschis intenţionat în primă fază, spre amuzamentul audienţei.''

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3941/12135200/2/sochi-takes-a-shot-at-itself-for-ring-malfunction-in-opening-cer.gif?height=337&width=600

browneyes
24.02.2014, 06:55
Frumos realizat, mi-a placut deschiderea jocurilor, incheierea inca nu am vazut-o dar am timp :)
Din ce vad aici mai sus se pare ca au un dezvoltat simt al umorului, admirabil!

Mi-a parut rau ca s-a retras Plushenko :( Am fost incintata sa vad patinatoarea de 15 ani dind dovada de atita tenacitate si putere de munca! WOW! De cistigatorii de gold de la perechi nu mai zic.... :)

La noi a fost o mare dezbatere cu hocheiul. Cum ca echipa noastra US e de fapt echipa internationala si cu canadieni native...ahaha, dar las baietii la hochei, e prea violent pentru gusturile mele :P