PDA

Arată versiune întreagă : Exista o comunitate romaneasca in Dusseldorf?

Katharina
22.01.2014, 11:11
Buna ziua tuturor!
Partenerul meu si cu mine urmeaza sa ne (stra)mutam in Dusseldorf in doua saptamani, pe o perioada nelimitata.
Ma intrebam daca exista o comunitate Romaneasca in zona. Mi-ar placea sa particip la diverse evenimente romanesti si sa intalnesc alti romani local. Sunt sigura ca-mi va fi un pic greu la inceput din punct de vedere al socializarii, asa ca ma gandeam sa 'testez apele' un pic in avans.

Multumesc mult anticipat pentru sfaturi sau sugestii referitoare la o tranzitie cat mai usoara.

diva
22.01.2014, 11:22
Buna Katharina!
Noi stam in Duesseldorf de 2 ani. Exista o comunitate romana destul de mare, in principiu in jurul bisericii. In oras exista doua parohii ortodoxe romane (le gasesti prin search pe google) iar in orasele invecinate (Essen, Dortmund etc.) exista si acolo cate una. Totusi, v-as recomanda sa va integrati cat mai repede in societatea germana, mai ales daca planuiti sa stati pe termen lung/nedefinit.

Mult succes!

Katharina
22.01.2014, 11:40
Buna Diva,
multumesc mult pentru raspunsul prompt. Partenerul meu (viitor sot) este german. Asta o sa ne acopere partea de integrare germana, sper. Desi e 'de loc' din Heidelberg, asa ca si el o sa fie un pic strain in Dusseldorf, dar macar nu e strain de cultura germana. :)
Ma gandeam ca e posibil ca eu sa tanjesc dupa companie si m-am gandit ca poate cea romaneasca va fi un pic mai la indemana, la inceput, posibil. Am locuit 15 ani in Anglia si acum trebuie sa facem mutarea asta pentru ca partenerul meu a fost mutat la un birou din Dusseldorf. Ma incita ideea de a locui intr-o alta tara, insa sunt un pic stresata de tranzitie. Imi poti recomanda, te rog, ceva cursuri de limba germana, ieftine si bune daca se poate. Intre noi vorbim engleza si cred ca bariera de limba ma va lovi destul de tare, de-asta vreau sa inlatur acest handicap cat de repede posibil.
Sunt foarte recunoscatoare ca ti-ai rupt putin din timpul tau sa-mi raspunzi. Multumesc.

Melina
22.01.2014, 13:57
Suna destul de bine:

Curs intensiv de limba germana , la Goethe Institut

ca. 8 Wochen, 170 UE*, ca. 25 UE* pro Woche

http://www.goethe.de/ins/de/spr/deindex.htm

tonita
22.01.2014, 15:00
Willkommen Katharina!

Testeaza cu încredere si apele forumului dupa ce ai bagat degetul în Rin. Poti sa afli aici una,...alta. La Düsseldorf "se da" destul de des teatru românesc.

Katharina
23.01.2014, 07:33
Multumesc mult Melina, multumesc mult Toni. Cred ca o sa fiu membru activ al forumului, cel putin pentru o perioada.
Va rog mult sa continuati sa-mi oferiti sfaturi si pareri.

Nicksson
23.01.2014, 07:46
... Intre noi vorbim engleza si cred ca bariera de limba ma va lovi destul de tare...
Ecaterina, eu zic să începi urgent să-nveţi germana, întâi cu număratul. Până la trei te învăţ eu: ainţ, ţvai, drai - dai? n-ai! ia nu da, să vezi cum ai! Şi în casă forţează-te să foloseşti germana, până ce o înveţi. Eu cunosc 5 limbi şi până ies la pensie sper că voi învăţa şi nemţeasca, să pot citi în original etichetele de bere... Dacă, evident, şi timpul, şi Domnul îmi vor permite.
:d

Nicuşor,
poliglot amator

Katharina
23.01.2014, 09:37
Nicusor,
M-a amuzat tare aia cu 'dai? n-ai'... da' tot nu te cred daca nu mi-o spui in germana.:) Incerc sa-ti urmez sfatul dar consortul oboseste repede si o da pe 'englezeasca' ca-i mai comod. Da' nu ma las nici eu...

CM25
25.01.2014, 02:55
Buna,
din pacate nu exista o comunitate romaneasca in Düsseldorf sau cel putin nu am auzit. Si eu sant nou in Düsseldorf si nu prea cunosc multi romani. Am locuit innainte in Bochum (ca. 20 ani).
Nu ar fi o idee rea sa "infiintzam" o comunitate romaneasca.

tonita
25.01.2014, 08:26
Salut CM! Eu vin destul de des în Düsseldorf, poate ne întâlnim! Am vazut ca ca faci Steuererklärung. Eu l-am facut singur pâna acum, dar poate ai un tip, doua ca sa ma ajuti si pe mine;-)

adimucu
25.01.2014, 22:05
eu am lucrat în zonă 2 ani și pot să vă spun că acolo nemții sunt foarte de gașcă, mai ales în comunitățile mai mici, nu neapărat în metropole ca dusseldorf sau dortmund. ei își fac tot felul de „cluburi tematice” sau „bresle” și le place să se întâlnească mereu și să păstreze tradiția în aceste cluburi. iar zona e una dezvoltată și acolo criza se resimte destul de puțin, așa că nemții o țin tot într-un chef și o veselie acolo din ce am văzut eu. dacă cumva într-o săptămână nu e sărbătoare, inventează ei una!!! :D

așa că n-ar fi rău să încercați să vă apropiați și de ei, chiar dacă nu găsiți imediat români. că doar engleza e ca a doua limbă în germania, iar voi puteți învăța germană mult mai repede așa decât din „ghid de conversație român-german”

dacă stați chiar în Dusseldorf, sigur veți găsi până la urmă o grupare organizată undeva, e oraș destul de mare și dacă sunt mulți români acolo sigur s-au organizat.

adimucu
25.01.2014, 22:08
DEUTSCH-RUMÄNISCHER FREUNDSCHAFTSVEREIN „DRFV” e.V AACHEN (Asociaţia Prieteniei Germano-Române „DRFV” Aachen)
Doamna Dohmen: Telefon – 02423 – 6027
Fax – 02423 – 107868
Mail – dchrys@t-online.de
Internet: www.drfv-aachen.de
Conducere: CHRISTINA DOHMEN - preşedinte

DEUTSCH-RUMÄNISCHER VEREIN „WESTFALIA” e.V. MINDEN (Asociaţia Germano-Română „Westfalia” Minden)
Domnul Vărzaru. Telefon – 05772 – 3503
Fax – 05772 – 3505
Mail – westfalias@t-online.de
Internet: www.westfalias.de
Conducere: GABI VĂRZARU – preşedinte

CULTURAL EVENTS „HOFFMANN & PANZ” DÜSSELDORF (Agenţia de Evenimente Culturale „Hoffmann si Panz” Düsseldorf)
Doamna Hoffmann: Telefon – 02131 - 602869
Fax - idem
Mail – virginiahoffmann@t-online.de , f.panz@online.de
Internet: www.cultural-events.de
Conducere: VIRGINIA GILDA HOFFMANN, MIHAELA PANZ

DEUTSCH-RUMÄNISCHER KULTURKREIS „DIALOG” IN KÖLN (Cercul Cultural Germano-Român „Dialog” din Köln)
Domnul Timoschenko: Telefon – 0221 – 865177
Mail – timoschenko@netcologne.de
Internet: www.dialog-koeln.de.vu
Conducere: ALEXANDER TIMOSCHENKO – preşedinte

tonita
26.01.2014, 05:21
... ainţ, ţvai, drai - dai? n-ai! ia nu da, să vezi cum ai! ...

cool! Lai noi mai e o vorba, asa ca de la concern la popor: drai, ţvai, ainţ, ... meinţ!!! "Meinţ" înseamna în limba germana, al meu!!
E sloganul firmei Ebay, ... care îl contrazice cu nerusinare pe Nicusor!
Cât se stie in Romania despre Ebay?

tonita
26.01.2014, 05:36
.... ei își fac tot felul de „cluburi tematice” sau „bresle” și le place să se întâlnească mereu și să păstreze tradiția în aceste cluburi....

Excelent adimucu! "Verein" este numele acestor asociatii si este asa cum zici cel mai placut si util mod de integrarea în societatea germana. Daca E-Katherina are un hobby va gasi cu siguranta reteaua sociala de care are nevoie. Si chiar fara hobby. Mai toate Verein-ele se bucura de membri noi si sunt deschise schimbului cultural.

Sustin ideea Verein-ului pentru ca e si experienta mea personala, Sportverein de peste 15 ani...
adi (daca nu-s prea indiscret) esti si tu în Verein?

Katharina
26.01.2014, 06:25
Buna,
Wow, nu am intrat pe forum o zi si ce mai aflux de mesaje... Multumesc mult pentru contacte, o sa ma uit mai in detaliu saptamana viitoare cand voi ajunge acolo. Eu ma gandeam ca are sens ca un prim pas sa ma inscriu la un curs intensiv de limba, dupa care sa-mi terorizez partenerul sa ma 'intretina' in germana. :)
Asa am auzit si eu ca Dusseldorf e un oras bogat in evenimente si surse de socializare. Toni, adimucu, daca organizati vreo 'iesire' poate ma informati si pe mine, daca nu e cu suparare. Oricum, bun pontul cu 'Verein', o sa ma informez mai mult in directia asta.
Mai spuneti, ca spuneti bine. :)

Katharina
26.01.2014, 06:27
Buna CM,
poate planuim o seara in care sa ne vedem mai multi romani la o bere si vedem pe mai departe. :)

adimucu
26.01.2014, 14:33
adi (daca nu-s prea indiscret) esti si tu în Verein?

din păcate, eu n-am stat destul în Germania ca să pot ajunge într-un „club” și nici n-am avut norocul să obțin acte pentru „unbefristet” (au avut grijă patronii să nu-mi facă decât contracte sub 1 an :D ).

dar am trăit o experiență foarte plăcută cel puțin dintr-un punct de vedere. chiar dacă munca mea a fost una destul de grea și în general „nu prea căutată” :P (am fost om bun la toate la un Schausteller), patronul meu era prezent cu chioșcurile aproape peste tot unde erau așa-numitele „Zilele Orașului”. Și acolo de multe ori această sărbătoare coincidea cu un jubileu a ceea ce în românește s-ar putea traduce prin „Clubul Vânătorilor”. Aceste jubilee erau în așa fel „programate”, încât 3 luni de-a lungul verii, pe tot întinsul regiunii Nordrhein/Westfalen, săptămână de săptămână era câte unul în altă așezare. Iar ceea ce făceau nemții cu ocazia acestor jubilee m-a impresionat. Bineînțeles că nu am pretenția ca doamna care a creat subiectul aici și soțul ei să intre direct într-un „Schützenverein” de felul acesta (probabil nici nu ar fi primiți :P ). Doar că de acolo mi-a venit ideea cu cluburile și așa am știut și cum să caut acele adrese. Dacă sunt folositoare mă bucur!

Katharina
26.01.2014, 15:48
Hmm, Clubul Vanatorilor suna bine. In special partea cu 3 luni de jubilee. Chiar ca suna bine! Vedem...Macar stiu la ce sa ma astept si la ce poate fi. Acum am sansa de a ma da mare in fata consortului ca stiu ce-s alea 'Scutzeneverein', 'Verein' etc.

Iar lista de adrese e foarte binevenita ca punct de plecare. Sunt sigura ca-mi vor fi utile. Multumesc din nou, adimucu.

diva
05.02.2014, 16:12
Confirm evenimentele culturale in romaneste - piese de teatru, concerte ale unor artisti romani, etc. Se intampla fie in Düsseldorf, fie in Köln, fie in orasele din jur. Confirm si ca online nu prea pare sa existe o comunitate romaneasca in zona, asa ca tin la observatia mea ca un prim contact prin biserica si comunitatea din jur poate ajuta mai mult decat cautarile online.

Mai stiu de comunitatea medicilor din Germania (grup pe Facebook) care mai organizeaza din cand in cand intalniri in zona. De asemenea, exista un restaurant romanesc in Gelsenkirchen si unul in Wuppertal. Din experienta, cel din Gelsenkirchen e mai "adevarat" ;) iar mancarea e mai buna.

Cat despre cursuri de germana, recomand cu tarie Goethe Institut! Nu sunt cei mai ieftini, dimpotriva, dar metoda de predare da roade. Ar mai fi IAA si Berlitz despre care am auzit lucruri bune (n-am incercat insa). Cel mai ieftin este la Volkshochschule (vhs) dar si calitatea predarii si a progresului este pe masura. Din punctul meu de vedere, nici nu se compara cu Goethe. Daca nu lucrezi si ai timp in cursul zilei, recomand cursurile intensive de 4h/zi, in fiecare zi. Daca nu, exista cursuri de seara (Abendkurse). Conditia esentiala pentru progres, oricare ar fi cursul sau scoala alese, este sa studiezi si individual, sa-ti faci temele si sa investesti timp in invatare.

Spor la toate!

tonita
06.02.2014, 01:37
... Confirm si ca online nu prea pare sa existe o comunitate romaneasca in zona, asa ca tin la observatia mea ca un prim contact prin biserica si comunitatea din jur poate ajuta mai mult decat cautarile online.

Spor la toate!

...unde esti, diva?

Katharina
14.02.2014, 07:46
Multumesc mult Diva. Sunt aici de 2 saptamani deja si sentimentul general este unul pozitiv. Multumesc pentru sfaturile referitoare la cursuri in particular.

tonita
15.02.2014, 05:55
Sunt si la "stat" cursuri de limba. Si un topic în Germana pe aici pe undeva...:)