PDA

Arată versiune întreagă : intrebare

26.10.2005, 08:45
<DIV>Salut,</DIV>
<DIV>oare imi diminuez sansele de a primii visa de turist, pe care vreau sa o solicit la inceputul anului viitor, daca intre timp aplic la loteria vizelor anul acesta. Sunt nou pe site, nu prea cunosc multe despre aceste lucruri, poate ma puteti lamurii. </DIV>

26.10.2005, 10:03
In ceea ce ma priveste mi-am expus punctul de vedere pe thread-ul de loteria vizelor. Click aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=294 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2946&amp;PN=1) 6&amp;PN=1

26.10.2005, 10:56
Mersi mult pentru indrumare, oricum am o temere si nu sunt sigur ca voi aplica anul acesta pentru loterie, deoarece sunt invitat la o nunta in primavara la niste buni amici si nu vreau sa risc. Chiar nu stiu ce sa fac, oricum mersi.

GNChicago
26.10.2005, 11:28
Cred ca as aplica la loterie ptrca sansele sint mai mari acum ptrca unii players (polonia parca, rusii,nu participa).

S-ar putea ca Ambasada sa nu aibe acces la listele celor care au aplicat.

Sau cere vizita ptr nunta acum si pe urma aplici la loterie.

Mult succes!

26.10.2005, 15:29
Cred ca as aplica la loterie
ptrca sansele sint mai mari acum ptrca unii players (polonia parca,
rusii,nu participa).

Asa pare la prima vedere insa daca examinam procedeul de alocare al
locurilor total disponibile pentru zona codificata EU vedem ca
suplimentul pe care tari ca Polonia, UK sau Rusia l-ar fi adus este
eliminat. Pentru cei cu o rabdare de fier:

http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/inserts/slb/slb-1/slb-22/sl (http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/inserts/slb/slb-1/slb-22/slb-1306?f=templates&amp;fn=&#100;ocument-frame.htm#slb-act203) b-1306?f=templates&amp;fn=document-frame.htm#slb-act203

sectiunea

c) Diversity Immigrants. -

</span></span>Asadar, sansele nu sunt marite pentru romani dar, spre deosebire de loto, nu ii costa nimic sa joace (daca rezolva cu poza).

27.10.2005, 10:49
inca o data mersi de sfat, doar ca nu voi aplica anul acesta pentru visa turist deoarece, prietenului meu care mi-a facut invitatia i s-a spus de catre autoritatile de acolo ca pentru a avea maximum de sanse sa primesc visa cel mai bine ar fi sa aplic la inceputul anului si nu acum catre sfarsitul lui 2005, deoarece ambasada din RO si-a cam facut planul pe anul asta la acordat vize,casa ma exprim asa. Asa sa fie oare?

27.10.2005, 11:25
"Plan", adica limite anuale, exista la imigranti. Reiese chiar din
link-ul dat de mine mai sus. La fel, din motive lesne de inteles, mai
sunt limite anuale la unele vize de lucru. De limite anuale ptr. B1/B2
nu am auzit in viata mea. Daca amicul are "inside information" din
consulate ("secret memos", etc..) sa le posteze ca devenim chiar un
forum tare!

29.10.2005, 02:51
Nu sunt un detinator de informatii, doar am postat sfatul care l-a primit prietenul meu de acolo, oricum ptr. mine nu este o urgenta sa aplic acuma pentru viza-turist din moment ce am nevoie de ea doar in primavara. Cat despre formum, tocmai de aceea am postat aici, pentru ca mi s-a parut un forum tare, nu cunosc multe amanunte despre cum se poate ajunge acolo iar discutiile de aici mi sau parut interesante. Este unicul site de acest fel unde " m-am bagat in seama", ca sa zic asa.smileys/smiley1.gif

GNChicago
29.10.2005, 06:53
Cred ca ar fi stupid din partea Americii sa limiteze cifra de turisti, care inseamna business.

Cred ca e vorba de o neintelegere si de un sfat confuz a celui care a spus asaceva. Exista limite doar la vizele de emigranti permanenti, dar nu la turisti!

Repet, cred ca as cere viza turistica acum si dupa obtinerea ei as aplica la loterie. Timpul cind poti aplica la loterie expira in curind si asta inseamna o sansa mai putin, mai ales ca acum toate aplicatiile se fac electronic si nu toti au posibilitatea de aplicare electronica, poze digitale, etc.

Mult succes and keep in touch!

29.10.2005, 12:40
Nu bag mana in foc dar parca era o regula cum ca o viza poate fi ceruta cu cel mult</span> 6 luni inainte de data intrarii in vigoare.

sfatul care l-a primit prietenul meu de acolo

Daca ai ocazia, nu ezita sa-l intrebi ce il face sa creada asta. Din doua una:

1) Ori stie de niste norme interne de aplicare a legii de care numai
cineva care a lucrat la consulat le-a putut afla (eu nu am gasit pe
nicaieri ceva public). SUA este o democratie dar ptr. straini pot crede
ca sunt si instructiuni secrete, mai ales dupa 9/11. Insa cum zicea
GNChicago nu prea are sens. Vizele B1/B2 se dau in primul rand ca lumea
sa vina sa-si cheltuie banii in America.

2) Ori amicul a ramas, cum zicea Plesu, omul fara de dileme si da
crezare la orice zvonistica. Tu nu ai nici o vina ca ai pus intrebarea
- este o dovada ca ai dileme.

31.10.2005, 10:39
<DIV>Mersi oameni buni pentru sfaturi, ne mai auzim. O sa aplic pentru viza.Bye</DIV>

Mmap
02.11.2005, 09:02
Aplicarea pentru viza de turist nu are absolut nimic de-a face cu aplicarea pentru loterie.

Aplicarea pentru o viza turistica in arna are singurul avantaj ca mult mai putina lume deat vara aplica, si prin urmare perioada de asteptare de la plata taxei pana la interviu e mai mica (eu am asteptat 3 saptamani in februarie, spre deosebire de datele curenet, daca va uitati pe site-ul ambasadei sunt cel putin 6 saptamani).

Aplica si pentru loterie, nu te costa nimic daca-ti aranjezi poza la dimensiunile solicitate chiar tu, si ai si-un prieten, daca nu chiar tu, un aparat digital.

Mult succes, si nu astepta cu loteria, poate o sa iei , poate nu o sa iei viza, oricum vei afla intre mai-iulie anul viitor (asta daca primesti plicul nr 1 de la KCC!smileys/smiley2.gif

19.11.2005, 05:16
<DIV>Salut din nou.</DIV>
<DIV>daca aplic ptr. loterie si castig(sa zicem),dar intre timp ma casatoresc, care v-a fi statutul sotiei. v-a putea sa vina cu mine sau nu ? </DIV>

sorin
19.11.2005, 05:26
Daca te casatoresti dupa ce ai trimis aplicatia la loterie, o sa poata lua si sotia viza daca tu o sa castigi intre timp loteria. O sa trebuiasca sa completezi formularelerespective pentru interviu.

19.11.2005, 06:18
<DIV>aha, </DIV>
<DIV>mersi mult sorin,... </DIV>
<DIV>La reauzire.</DIV>