PDA

Arată versiune întreagă : Unde e comunitatea Romanilor?

ahhemitsme
25.10.2005, 19:08
Salut Romani dragi!

Sunt un American si am stat 2 ani in tara voastra in timpul asta si mi e placut fft mult de ea. M-am mutat tocmai la New York City si as vrea sa gasesc comunitatea romaniilor in NYC sa mananc niste sarmalute si poate un pahar (mai bine zis cateva) de tuica.

pa pa

Trent

irene_magda
10.01.2006, 06:43
ma numesc magda sunt din iasi .caut relatii despre o buna prietena stabilita in New York numele ei este adriana ,este casatorita , are doi copii si astat in Romania in jud Valcea com. saliste .Daca aveti informatii va rog sa-mi trimiteti pe adresa irene_magda@yahoo.com multumesc

sorin
10.01.2006, 06:52
Daca dai si numele de familie, poate putem gasi ceva informatii in bazele de date publice.

irene_magda
10.01.2006, 07:06
cum dau de niste prieteni stabiliti in sua daca n-am tel. sau adresele lor

garfield
10.01.2006, 07:07
Salut Romani dragi!

Sunt un American si am stat 2 ani in tara voastra in timpul asta si mi e placut fft mult de ea. M-am mutat tocmai la New York City si as vrea sa gasesc comunitatea romaniilor in NYC sa mananc niste sarmalute si poate un pahar (mai bine zis cateva) de tuica.

pa pa

Trent

Try Astoria si Long Island City

GNChicago
10.01.2006, 07:15
Irene, ptr a fi treaba mai usoara ar trebui sa ai si numele de familie cum spune Sorin.

Daca nu ai numele de familie si cum doamnele iau numele sotului atunci cautarea devine mai grea dar nu imposibila.

Am inteles ca prenumele este Adriana....

Atunci incepi sa cauti Adriana A ; Adriana B ; Adriana C ;..pina la ...Adriana Z ; Trebuie sa ai multa rabdare.

Trebuie ca toate aceste cautari le poti face pe diferite date de baze.

Una din ele ar fi: http://switchboard.com/

O sa gasesti extrem de multe posibilitati si va trebui sa vinezi numele sau sa suni in nestire si sa intrebi, sa lasi mesaje, etc.....

Rabdare si tutun cum se spune....

SUCCES!

Annais
11.01.2006, 07:07
de cand sunt in america, nu prea mult- 3 luni, am auzit de tot felul de
comunitati - de unguri, de rusi, polonezi etc. insa romanii mi se par greu de
reunit intr-o comunitate, cel putin in comparatie cu celelalte natii care par a
fi mult mai unite. care sa fie explicatia?

nkog
11.01.2006, 12:03
...insa romanii mi se par greu de
reunit intr-o comunitate, cel putin in comparatie cu celelalte natii care par a
fi mult mai unite. care sa fie explicatia?

Presimt o navala...de raspunsuri.smileys/smiley17.gif Cum e, cum nu e, uite ca multi venim pe forum. Stiu ca nu e acelasi lucru cu comunitatea pe care tu poate o descrii, sau la care te gindesti...dar mai bine decit nimic. Cum vezi tu lucrurile Annais, din punctul tau de vedere, e bine sau e rauceea ce ai sesizat ?

GNChicago
11.01.2006, 13:30
Annais, sti povestea cu capra vecinului?

Toate comunitatile au probleme dar vazute din afara arata frumos sau mai frumos, dar probleme sunt la toti!

Esti prea noua in USA, ai grija sa nu iei tzeapa de la romanasi sau alte nationalitati.

Nu uita cine au venit aici primii, cei care au fost mai razvratiti! Crezi ca e bine sa ne organizam in cete care sa asculte de cineva de sus, ori sa gindim liberi si sa facem ce credem noi.

Desigur in probleme vitale, cum ar fi intrarea in NATO,CE, romanii au fost uniti si au reactionat la unison.

ANNAIS bine ai venit in AMERICA si LA MULTI ANI!

garfield
11.01.2006, 16:39
Din cate am observat eu in NY de cand sunt aici (27 ani) comunitatea de romani nu e nici pe aproape cu comunitatile de alte natii.

In timp ce am locuit in Queens, am cunoscut oameni din toate natiile, si amfost surprins cat de mult se ajuta intre ei, in special cat ajutor ofera la cei noi veniti. Apartamente, mobila, haine, ajutor financiar, scoala, babysitting free, etc. etc.

Sincer sa fiu nu am cunoscut foarte multi romani, dar pe care i-am cunoscut, au fost mai interesati in barfa, show-off de diplome, ca asta automat ii facea mai superiori (cei cu diploma nu stateau de vorba cu cei fara, chiar daca acum conduceau taxi) si competitie de cine are cel mai mult (materialistic) cine castiga mai mult, cine conduce masina mai grozava, etc. etc. Ajutor de la ei? Nici poveste.

In plus, mie nu-mi placea de loc sa vad pe atitia care se credeau destepti si grozavi ca lucreaza pe cash, si in acelasi timp primesc welfare de la 'tampitii de americani'. Sickening. smileys/smiley11.gif

GNChicago
11.01.2006, 16:57
Garfield, sa sti ca am observat ca sunt cel putin doua categorii de romani veniti din Romania. Inainte de '89 cind foarte putini oameni cu diplome ieseau din romania si cu greutati incomensurabile, vezi politica lui ceausescu ptr platirea scolarizarii, etc....

Veneau multi care veneau de la santierele de constructii unde munceau muncitori romani, care isi etalau muschii si banii cistigati ptrca se incadrau direct in societate ptrca faceau acelasi lucru si erau mai bine platiti decit ceilalti neobisnuiti cu munca fizica. Nu vreau sa generalizez ptrca am intilnit si oameni cu mult bun simt, nu numai cu muschi.....

Romanii veniti dupa '89.....foarte multi cu studii superioare, multi, foarte multi doctori majoritatea se adapteaza rapid, cunosc limba la perfectie, dau examenele si incep rezidenta si lucru si ajung usor sa faca juma de milion pe an.....dar multi se retrag in turnul de fildes si se rup de comunitatea romaneasca fiind f. ocupati profesional sau satui de tzepari.

Romanii ramasi in Ro. care duc greul, incearca sa razbata un sistem care nu promoveaza de loc businessul, un guvern sustinut de lucratorii din afara cu billioane de dollari, un guvern care are puterea sa schimbe o constitutie la comanda Europei....o europa la care nu-i pasa de pensionari, pensionari care dupa o munca de o viata nu au de ajuns sa plateasca apa, gazul lumina, caldura...... Curat dezastru!

garfield
11.01.2006, 17:12
E posibil sa ai dreptate, dar asta nu explica rautatea, invidia si necinstea. Cam acelasi fel de oameni au venit si din Rusia, Polonia, Czechoslovakia, etc.

Prietenul meu cel mai bun din liceu (aici) era un everu din Rusia. Am petrecut mult timp la el in casa si am observat ce ajutor au primit de la societatea lor de everi, ce grup de prieteni a avut care i-au ajutat in toate felurile.

Am avut si romani in liceul unde am fost, dar parintii lui au vrut sa stie cati bani castig eu (lucram full time also), cati bani fac parintii mei, ce serviciu faceau ei in Romania, etc. etc.

Astea nu cred ca sunt chestii de diploma sau educatie, ci cultura si firea oamenilor din diferite natii. Normal ca eu m-am retras la prieteni americani si cei de alte natii care nu ma interogau, si eram tratat ca egal.

Just my oppinion from what I've experienced. smileys/smiley5.gif

nkog
12.01.2006, 01:42
"Sincer sa fiu nu am cunoscut foarte multi romani, dar pe care i-am cunoscut, au fost mai interesati in barfa, show-off de diplome, ca asta automat ii facea mai superiori (cei cu diploma nu stateau de vorba cu cei fara, chiar daca acum conduceau taxi) si competitie de cine are cel mai mult (materialistic) cine castiga mai mult, cine conduce masina mai grozava, etc. etc. "

smileys/smiley1.gifHop si eu. Absolut aceeasi parere si experienta si la mine. Plus cealalta extrema care vede totul rau si negru, vad pe oricine altcineva de vina, de la societate, guvern, americani, etc.,fara nici o intentie de a-si vedea rolul propriu in tot tabloul...

Forumul insa ca si comunitate, parca iti ofera un filtru, un baraj si poate nu o implicatie directa cu cei care nu te simti comfortabil in a dezvolta o relatie. E adevarat ca de multe ori aparentele insala dar hey, nimic nu e perfect pe lumea asta.

Just my 2c.

sorin
12.01.2006, 01:58
Din cate am observat eu in NY de cand sunt aici (27 ani) comunitatea de romani nu e nici pe aproape cu comunitatile de alte natii.

In timp ce am locuit in Queens, am cunoscut oameni din toate natiile, si amfost surprins cat de mult se ajuta intre ei, in special cat ajutor ofera la cei noi veniti. Apartamente, mobila, haine, ajutor financiar, scoala, babysitting free, etc. etc.

.............................

Ajutor de la ei? Nici poveste.
<st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Garfield</st1:place></st1:City>, se spune ca exemplul personal in orice domeniu are un mare impact asupra celor din jur. Fa in fiecare zi ceva care sa fie in ajutorul celor de care te lovesti zi de zi si mai devreme sau mai tarziu vor incepe ei sa se comporte la fel.
Tu pe cati romani ai ajutat in cei 27 de ani? Ai incercat sa aplici ce ai vazut la celelalte natii? Sau doar ai mers pe principiul pe care merge marea majoritate, adica ceva de genul:

GNChicago
12.01.2006, 05:14
Garfield, am avut si eu de-aface cu romani de tot soiul, pe unii i-am just ignorat!!!

Nu m-am asteptat nimic de la ei si nici nu astept desi m-au intrebat dupa un timp cum sa ma recompenseze si le-am raspuns:" Cheama si tu pe cineva si fa cam acelasi lucru sa vezi cum e...."

La altii, rude le-am spus: bai ce noroc am avut, bai ce noroc am avut....si tot asa ...bai ce noroc am avut! La care ei foarte veseli in buna dispozitie si curiosi m-au tot intrebat, spune-ne si noua ce noroc ai avut si dupa citeva insistente le-am spus: " CE NOROC AM AVUT CA A-TI VENIT VOI LA MINE SI NU AM VENIT EU LA VOI!"

Sa le vezi fetzele rizind complicitari cu vinovatie, dar ei s-au obisnuit sa le spun totul upfront...., urmat de o bere rece sau vin in ordinea specificata.... Berea dupa vin e un CHIN, dar vinul dupa bere e o PLACERE....

garfield
12.01.2006, 06:01
Tu pe cati romani ai ajutat in cei 27 de ani? Ai incercat sa aplici ce ai vazut la celelalte natii?

Adica eu ca persoana trebuia sa platesc la cineva chiria pe 6 luni, sa le donez mobila, haine, sa le platesc scoala de engleza si sa le fac si baby sitting???

Astea sunt facutede organizate de comunitati si asociatii ale acelor natii, nu de individuali. Prietenul me rus nu s-a dus la cineva acasa sa-i ceara bani sau mobila. S-a dus la sinagoga si la asociatia lor care au dat acest ajutor la toata lumea care venea aici. Deci, la ce ma refeream eu, nu e treaba de o persoana singura.

Aia bineninteles ca nu inseamna ca individual nu putem ajuta pe cei din preajma noastra cand se iveste posibilitatea. Sa nu uitam totusi ca pentru mine situatia a fost un pic diferita. Eu cand am venit in America la 16 ani, a trebuit sa merg la scoala full time, si dupa scoala aveam job full time, pentru ca trebuia sa-mi platesc chiria, si sa mananc.Sambata si duminica, aveam al doilea job, cate 12 ore in fiecare zi. Nu am avut foarte mult timp de socializing in acea perioada.

Tinand cont de experientele avute cu romanii pe care i-am cunoscut, nici num-am amestecat cuei. De fapt cartierul in care locuiam nu era foarte aproape de cartierul unde majoritatea romanilor locuiesc. Dupa vreo zece ani, m-am mutat si mai departe, deci zero familii de romani.

De atunci, am adus doi verisori (unul cu fiica, celalalt cu familia toata) si a iesit cu suparare si reprosuri, ca orice faceam, nu era de ajuns, trebuia mai mult si mai mult si mai mult. Credeau ca sunt la Club Med si eu sunt financierul. Fiecare din ei, dupa luni de zile de stat la mine in casa, toata ziua la televizor sau cu burta la soare, s-au suparat cand am sugerat sa-si gaseasca servici si un apartament. Pana la urma tot eu am ramas ala al dracului, ca nu am facut destul pentru ei, si acum ei fac pe suparatii.

Prostul de mine, pentru ca nu m-am invatat minte din primele experiente, am mai ajutat o mama cu fica-sa sa vina in US, si ghici cum a iesit?

Sa nu uit ca am dus alta romanca cu un baietel la Walt Disney World de Craciun acum vreo 10 ani. Si cu citiva ani in urma am mai dus copilul la o familie de romani, peste tot unde mergeam noi (eu cu sotia si fiica mea) L-am dus la Six Flags, la skiat, la ocean, camping, movies, chiar si la Disney World. Parintii s-au bucurat, copilul lor s-a bucurat, si eu m-ma bucurat ca fiica mea era si ea fericita ca avea cu cine sa se joace.

Dar vezi tu, cand incerci sa ajuti, si la sfarsit in loc de multumesc, primesti suturi in cur, ajungi la un moment cand iti cauti alte metode de a contribui la aceasta societate.

Curent eu sponsorizez (de fapt de vreo 10 ani) un copil prin Save The Children si unul prin Christian Children's Fund, si de 10 ani sunt volunteer firefighter si paramedic in orasul unde locuiesc.

Deschide tu un topic unde fiecare sa insire cum ajuta pe alti romani, sau cum contribuie la comunitatea in care locuiesc. But talk is cheap.Daca poti, organizeaza tu o societate de romani unde toti noii veniti se pot inregistra si de unde pot primi ajutor, fie in sfaturi folositoare, sau in ajutor la gasit apartament, servici, inregistrat in scoli, etc. etc. Cam c<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
12.01.2006, 07:18
Garfield, multumesc pentru raspunsul detaliat. Asa cum am precizat si mai inainte, intrebarea era generala si nu adresata strict tie.
Sa stii ca nu esti singurul care ai ajutat pe cineva si ai avut parte de orice altceva decat macar un simplu

GNChicago
12.01.2006, 08:35
Garfield, cred ca si tu poti spune:" Ce NOROC AM AVUT, CE NOROC AM AVUT....." si tot asa ca la urma le poti spune ca ;"au venit ei la tine su ai venit tu la ei"....iti dai seama ce tragedie ar fi fost....

Ai uitat sa mentionezi, Garfield despre fata care poate ca a sosit in Florida si nu mai stim nimic de ea, speram ca e OK....am lucrat impreuna la acest caz.

Daca va uitati in SOLIA editata de Episcopia Ortodoxa, o sa gasiti prin anii '85 cred si urmatorii ani, o societate de ajutorare a noilor veniti infiintata de mine la care au participat o mana de oameni..... Au venit acolo oameni care erau de 5-7 ani in America cerind bani....unul a cerut zece dollari si i-am dat dar i-am spus ca scopul societatii e sa dam unditza nu pestele. Deasemenea am precizat ca daca dam la fiecare o suta de dollari la cei potential o mie de solicitanti, nu aveam O SUTA DE MII DE DOLLARI, care ar fi insemnat circa 34 de centi pe zi de om, azi nu ar fi de ajuns nici sa cumperi ziarul.

Trebuie sa plec urgent.....

garfield
12.01.2006, 10:55
Ai uitat sa mentionezi, Garfield despre fata care poate ca a sosit in Florida si nu mai stim nimic de ea, speram ca e OK....am lucrat impreuna la acest caz.

I wouldn't take any credit for that, since you did all the work (you made all the arrangements). smileys/smiley9.gif

GNChicago
12.01.2006, 11:37
But I counted on your help and you offered to drive a couple of hours to be in Miami.

It is always good to know that there is a plan A, B, C, etc...

sauzimdebine
15.01.2006, 18:28
nu stiu cum este prin alte parti, in ny comunitatea romaneasca este sublima dar ... lipseste cu desavarsire.

cam ce se spune este foarte aproape de adevarat, cel putin aici daca nu si altundeva, cu mici exceptii cei drept.

suturi in cur am luat toti si o sa mai luam. asta nu inseamna ca
trebuie sa ne intoarcem cu spatele la toti. orice padure are uscaturi
dar si multe, foarte multe ramuri verzi. depinde pe care la nimeresti -
sau mai bine zis le alegi.

cat despre a infiinta o societateasociatie/organizatie in sensul spus
de Garfield ... greu de realizat dar nu imposibil. particip si eu cu
una alta sau cu timp, dupa nevoi. in rest ... rai or fi dar sunt ai
nostri.