PDA

Arată versiune întreagă : sfaturi/sugestii pt noi veniti

cocolina2004
24.10.2005, 16:46
Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi/sugestii despre cum poate cineva care a castigat la loterie are viza deja, dar nu cunoaste pe nimeni in Detroit sa-si gaseasca o locuinta, job.....sunt anumite proceduri ce tb urmate in momentul in care ajungi in state pt acte?? carnetul din ro e valabil poti conduce/inchiria masina sau exista un sistem de transport bun si nu ai nevoie de masina? ce zone sunt decente pt cautat apart de inchiriat, cam care e un pret bun?

livia
25.10.2005, 05:29
Iti raspund in masura in care ma pricep:

"sunt anumite proceduri ce tb urmate in momentul in care ajungi in state pt acte"... cred ca mai intai trebuie sa te prezinti la Social Security pentru SSN... fara el nu poti lua carnetul de conducere...

nu stiu care este in cazul tau procedura pentru green card daca vine acasa sau trebuie sa aplici pentru asta... daca da, trebuie sa mergi la INS, este in Detroit pe Mount Elliot Street

din auzite , o chirie decenta inseamna cam 600-700$/luna

clar, in Michigan , fara masina esti legat de maini si de picioare, transportul in comun este ca si inexistent aici, sfatul meu este sa-ti scoti cat de repede poti SSN-ul (dureaza cam 2-3 saptamani) in mod normal... apoi sa iti iei carnetul de conducere american , nu cred ca poti face mare lucru fara el... ma refer la a cumpara o masina si la asigurarea ei....

steagu
27.10.2005, 07:25
1. Primul pas e sa te duci la Social Security.

2. in baza permisului din Ro, Secretary of State Office iti da un permis temporar ( in urma unui examen teoretic scris) si dupa ce dai si road test iti da permis american, care va fi si actul tau de identitate.

3. cum a zis Livia, transport in comun aproape inexistent, obligatoriu iti trebuie masina.

4.zona decenta inseamna mai scump. zone mai putin decente poti gasi la 500+$/luna.

5. Green Card-ul iti vine la adresa din SUA pe care o dai tu la serviciul de imigrari. Poti sa schimbi adresa asta odata ajunsa aici.