PDA

Arată versiune întreagă : viza turistica

ralux
21.10.2005, 22:45
Salut!
Imi poate spune si mie cineva ce trebuie facut pentru a cere o viza de turist?Am primit o invitatie de la niste prieteni romani care au cetatenie din 97.Trebuie sa merg la ambasada sa ma programez pentru interviu?
Stiu ca nu exista certitudini in ceea ce priveste acest tip de vize,dar credeti ca as avea sanse sa obtin viza?EU am terminat medicina anul acesta ,dar am mai fost de 4 ori in SUA cu work&travel.Acum mai sunt studenta si la un colegiu de nursing(in ultimul an) dar nu cred ca voi mentiona acest lucru.Sau poate ar trebui?
Daca imi puteti da sfaturi...v-as fi profun recunoscatoare.
Va multumesc!

Pisoi
25.10.2005, 10:53
Ai primit doar invitatia sau si Affidavit of Support, ori doar la asta te referi?

ralux
31.10.2005, 21:12
am primit affidavit of Support.
Insa am citit ce a postat sorin despre vize...si am vazut ca pt viza turistica iti mai trebuie si alte hartoage pe care sa le trimita cei care iti fac chemarea....eu insa nu am decat aceasta AOS.

01.11.2005, 03:14
http://www.usembassy.ro/Romana/Visa_FAQ.html

Ca turist, ce ar trebui sa aduc cu mine la interviul pentru viza?

Trebuie sa prezentati un pasaport
valabil, chitanta de la Banca Transilvania reprezentand taxa de
procesare a vizei in valoare de $100 pentru fiecare solicitant in parte
(inclusiv copiii) si o fotografie recenta color, tip pasaport
(fotografie frontala). Va rugam sa verificati cerintele specifice
pentru fotografie in format Adobe Acrobat (25 Kb) (http://www.usembassy.ro/Romana/resources/forms/NIVPhotoReqRo.pdf) sau Microsoft Word (112 Kb) (http://www.usembassy.ro/Romana/resources/forms/NIVPhotoReqRo.doc) - pentru specificatii. Acestea sunt singurele documente obligatorii necesare la momentul interviului pentru viza.

Va puteti sustine cazul aducand dovezi ca aveti legaturi puternice cu
Romania si ca veti reveni in Romania dupa o sedere scurta in Statele
Unite. Astfel, ar trebui sa aduceti orice credeti dvs. ca va poate
ajuta sa convingeti un ofiter consular ca nu sunteti un potential
emigrant in Statele Unite si ca nu va trebui sa lucrati pe timpul cat
veti fi in Statele Unite. Puteti lua in considerare prezentarea unor
documente referitoare la proprietati (titluri sau certificate de
proprietate pentru case, apartamente si alte proprietati), referitoare
la serviciul dvs. (contracte de munca, adeverinte de salariu, cartile
de munca, taloanele de pensie), referitoare la situatia financiara
(extrase de cont, certificate de investitor), referitoare la situatia
familiala (certificate de casatorie, certificate de nastere) sau
referitoare la afacerea dvs. (extrase de cont, bilanturi anuale,
statutul firmei si actele de constituire).

Unii solicitanti gasesc de asemenea util sa aduca o invitatie de la
sponsorul din SUA, sub forma unei scrisori sau a unui Affidavit of
Support (DOJ Form I-134).

Unitatea Non-Immigrant Visa (NIV)

Telefon: (40 21) 316-4052

Fax: (40 21) 316-3360

visasbucharest@state.gov

Mmap
02.11.2005, 12:34
Din experienta mea personala, vezi viza turist pt sua, am descris acolo ce si cum

ralux
21.11.2005, 03:59
Va multumesc la toti pentru informatii.
Am fost programata la interviu pe data de 22 decembrie(sper sa-mi faca un cadou frumos de Craciun).Eu am mai fost de 4 ori in State cu viza J1(programe Work & Travel), si am respectat intotdeauna perioada vizei.
Eu am terminat anul acesta facultatea de medicina si invat acum pt step-uri.In paralel am facut si o facultate de nursing de 4 ani (acum sunt in ultimul an si acolo).
Proprietati nu am pe numele mea..singurul lucru pe care as putea sa-l arat pt"legaturi cu tara" ar fi un cont de aprox 7000$.
Acum problema pe care o am este ca nu prea stiu ce sa scriu la "employer" (nu am dat rezi anul asta,am terminat medicina..deci sa scriu unemployed?Sau sa trec student ..ma gandesc insa sa nu comenteze in legatura cu scoala (cum plec eu in mijlocul scolii..etc...
Ce sfaturi imi puteti da?
va multumesc anticipat si astept parerile voastre.

Mmap
21.11.2005, 05:01
Mai bine student decat unemployed. Asta e inca o legatura cu tara!

GNChicago
21.11.2005, 06:52
Ralux, esti doctor, ai facut niste bani pe aici si a-i vrea sa-i cheltuiesti tot pe aici, dar totodata parca a-i vrea sa iei niste cursuri, eventual Kaplan ptr step 1 si 2. Esti Dr. unemployed in Ro. si totodata student ptr nursing ptrca esti o perfectionista, deaceea vrei o viza ptr a combina turismul, Christmas time cu utilul, dorinta expresa sa-ti urmezi profesia ta de dr. ptrcare ai muncit atitia ani si nu vrei sa renunti la cariera ta de doctor....

21.11.2005, 10:26
Relativ la scoala de nursing mai este un aspect care sincer nu stiu cat de important este.

Lasand la o parte cazurile de oameni cu publicatii, premii si/sau
titluri internationale care le dau un anumit renume in meseria lor,
cazurile de "certified professional nurses" si "physical therapists"
sunt singurele care califica pe cineva direct pentru "green card". Mai
exact, nu mai au nevoie sa mai treaca prin circul demonstratului lipsei
de americani ptr. job-ul respectiv cu anunturi pe Internet, la ziare,
etc.. (permanent labor certification). Ofiterii consulari stiu asta si ma intreb daca ei nu vad un/o
absolvent(a) de scoala de nursing (o scoala recunoscuta in US) ca pe
cineva care poate ramane usor (permanent) in SUA daca isi da examenul
(NCLEX-RN+TOEFL) si i-se face oferta de lucru in domeniu.

Sunt anumite conditii ca o scoala de nursing sa fie recunoscuta. Cel mai bine stiu cei de la:

http://www.cgfns.org/default.shtml

desi vazusem ca mai se gasea ceva si prin voluminosul document:

http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/pdf/PERM_Final_R (http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/pdf/PERM_Final_Rule_12-27-04_FR.pdf) ule_12-27-04_FR.pdf

pe care mi-e acum lene sa-l frunzaresc.

ralux
23.11.2005, 20:07
Eu nu am terminat inca Nursing-ul.Sunt in ultimul an.Am terminat anul acesta facultatea de medicina.
Deci ,pana la urma,voi spuneti sa trec ca sunt studenta...Credeti ca ar fi utila cate o foaie matricola de la ambele scoli (am note destul de mari-media in jur de 9).
Si daca ma vor intreba ce se va intampla cu scoala in timpul plecarii mele...CA nici vacanta nu e mai mult de 3 saptamani..si ce cursuri Kaplan as putea face eu in 2-3 saptamani.
Stiu ,de la vizitele anterioare la ambasada,pt J1 visa, ca sunt foate intransigenti in ceea ce priveste scoala.Ne lasau sa plecm numai in perioada oficiala a vacantei.
Oricum multumesc pentru sfaturi,si daca mai aveti si altele v-as fi recunoscatoare.

yona
25.11.2005, 07:49
Eu am invitat mama si sunt rezidenta in State de 6 ani sotu e cetatean american si a fost refuzata de 3 ori la viza asa de idioti sunt aia care intervieviaza

yona
25.11.2005, 07:52
NU stiu cum sa mai procedez Am scris la Consul General sa imi spuna de ce i s-a refuzat viza mamei mele de turist si primesc numai raspunsuri standarde fara sens si am scris si la senator si tot asa nu stiu cui sa ii mai scriu .. Stie cineva ceva?

yona
25.11.2005, 07:54
Este f trist ec se intimpla cu viza de turist pina si sotul si-a invitat mama lui are a fost in State acum 6 ani in vizita si i s-a refuzat viza.

ralux
25.11.2005, 07:58
Inseamna ca va trebui sa merg la biserica si sa ma rog sa obtin aceasta viza...Sau poate sa-i scriu lui Mos Craciun ..ca tot e perioada...Poate cine stie...

yona
25.11.2005, 07:59
Stie cineva alte informatii referitoare la refuzul vizei de turist ce se poate face , ce demersuri se pot face din cite surse am aflat ca depinde de starea alora de la interviu daca vor iti dau viza daca nu depinde cum le pici la interviu E adevarat? SE poate asa ceva?

yona
25.11.2005, 08:02
Chiar mam saturat de dat telefoane si de scris si totul fara nici un rezultat Ma gindesc ca are mama interviu air in 2 sapt cine stie ce se mai intimpla vor legaturi puternice cu tara dar la o amica de a mea mama ei a primit viza pe 10 ani fara prea multe intrebari cred ca depinde f mult de noroc

GNChicago
25.11.2005, 08:16
Scrie-i lui Mos CRACIUN si trimite o copie si la consul, poate are simtul humorului si a-l realitatilor.