PDA

Arată versiune întreagă : Ajutor!

Pinacolada
16.04.2013, 13:54
Buna tuturor!
Este prima data cand apelez la un forum asa ca mi cer scuze daca mesajul nu este postat unde trebuie.
Am green card ul pentru usa valabil pana in aprilie 2014. Don pacare este cel conditional iar cand voi aplica pentru cel de 10 ani va fi cam dificil pentru ca sunt divortata, iar sansele de acceptare in asemenea situatie este relativ micuta. Am o avocata buna, insa trebuie sa fiu realista: exista probabilitatea ca eu sa nu o obtin si sa trebuiasca sa parasesc usa. De recasatorit nu se pune problema.
Intrebarea mea este... Pentru voi cei care ati reusit si aveti informatii... Incotro m as putea indrepta? Daca nu mi iese as vrea tare mult sa ma reorientez spre canada sau alra tara, pentru ca nu doresc sa ma reintorc in romania. Daca aveti orice fel de info despre cum as putea sa aplic, cerinte si tot...
Va multumesc mult!

christianT
16.04.2013, 14:34
Nu ma erijez in mare cunoscator al legilor canadiene... dar totusi imi permit sa-mi dau cu parerea.
Spui ca ai green cardul ptr USA valabil pana in 2014. OK. Good luck! Dar de ce-ti pui problema sa te orientezi spre Canada? Green cardul pentru USA nu-ti da nici un drept pentru Canada, sunt tari diferite chiar daca in multe se aseamana. Poate stie cineva de pe forum in plus, oricum, mult succes in viata.

PS Te inteleg perfect ca nu vrei sa te mai intorci in Romania. Foarte mult te inteleg.

Pinacolada
16.04.2013, 14:45
Nu ma erijez in mare cunoscator al legilor canadiene... dar totusi imi permit sa-mi dau cu parerea.
Spui ca ai green cardul ptr USA valabil pana in 2014. OK. Good luck! Dar de ce-ti pui problema sa te orientezi spre Canada? Green cardul pentru USA nu-ti da nici un drept pentru Canada, sunt tari diferite chiar daca in multe se aseamana. Poate stie cineva de pe forum in plus, oricum, mult succes in viata.

PS Te inteleg perfect ca nu vrei sa te mai intorci in Romania. Foarte mult te inteleg.

In principiu ( cu riscul de a parea disperata) ma intereseaza orice alta tara. Ma pregatesc psihic in cazul in care la renewal o sa fiu respinsa.... Trebuie sa am optiuni, sa cercetez asa ca orice info sunt de mare ajutor. Multumesc inca o data

christianT
16.04.2013, 16:03
Mai fac uneori cosmaruri aici in Canada, si sunt plecat de mult. Ma trezesc uneori plin de sudoare dupa un cosmar teribil. Imi amintesc perfect ce am visat: se face ca sunt in Romania la un salariu de 200 euro pe luna si ma uit la televizor la o emisiune cu Basescu (sau Ponta, la alegere!) ce-mi explica cat de mult iubesc ei poporul roman.

PS. De ce nu-ti iei in calcul emigrarea in Canada? Daca aplici pentru Quebec in 2 ani esti in Canada.