PDA

Arată versiune întreagă : As dori un sfat

gabytza
19.10.2005, 11:39
Salut , tuturor , este prima data cand intru pe acest forum si vreau sa va spun ca imi place foarte mult ca da-ti niste sfaturi foarte bune , desigur si eu am nevoie de un sfat si sa ma invete cineva cum sa procedez in cazul meu. Am un frate in America (mai exact in Virginia ), in prezent este casatorit , sotia fiind cetatean american si au si un baietel impreuna , iar acum pe 18 octombrie fratele meu a devenit cetatean american.Problema pe care o am eu este ca vreau sa ajung la ei si imi doresc sa traiesc acolo , sper sa-mi placa. Acum 2 ani fratele meu si sotia lui mi-au trimis o invitatie , pt . a merge acolo ca(turist) , ei mi-au pus refuz pe pasaport , o stampila si mi-au spus sa numai merg la ei pana ce nu se va schimba ceva in situatia fratelui meu (cetatenia) . Eu in prezent sunt studenta Anul IV, si as vrea sa incerc din nou la ambasada , dar pt. ce viza as putea aplica , pt. ca stiu foarte bine ca pt. reintregirea familiei este greu sa mi se acorde . Va mutumesc frumos si sper ca nu va-ti plictisit citind atat de mult .

sorin
19.10.2005, 11:44
Poate ca cea mai buna solutie ar fi sa aplici pentru viza de vizitator. O alta solutie ar fi sa aplici si pentru ceva vize de studii, sa te inscrii la o facultate in State. Cu reintregirea familiei pentru frati sunt posibilitati foarte mici.
Nu in ultimul rand, nu uita sa participi la loteria vizelor, care a inceput si care se va incheia pe 4 decembrie.Multa bafta!

VicolA
19.10.2005, 22:55
Poti incerca programul Work & Travel pentru studenti, poti cauta cu ajutorul fratelui tau o firma angajatoare, poti sa te inscrii la masterat in US, sunt mai multe cai , iti sugerez sa te uiti si aici (http://www.usimmigrationforall.com)pentru mai multe informatii.

02.11.2005, 14:25
cel mai sigur pt viza turistica, ai mai multe sanse si procedura merge mai repede

gabytza
04.11.2005, 08:34
Cu viza de turist am mai incercat acum doi ani si mi-au refuzat viza , credeti ca acum daca fratele meu are cetatenie americana , as avea sanse mai mari , si daca as avea sanse ce documente mi-ar trebui , probabil sa schimbat multe lucruri de acum 2 ani, va pup mult si mutumesc pt. ajutorul pe care mi-l acordati , acest forum este minunat cu oameni deosebiti ,pupicihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley32.gif

Mmap
04.11.2005, 09:49
invitatie de la fratele tau, affidavit of support, taxele pe ultimii 3 ani, adeverinta de la facultate ca esti studenta, proprietati daca ai, adeverinta de la serviciu daca lucrezi, cu salariul evident. Or sa te intrebe ce relatii /legaturi de familie ai in tara, ce planuri de viitor ai, etc etc etc (vezi subiecte asemanatoare cu viza de turist pt sua pe acest forum).

E o diferenta mare intre acum 2 ani si acum acum, pentru ca fratele tau a devenit cetatean american.

Mult succes

darcy
06.11.2005, 04:37
Cel mai simplu ar fi sa vii cu viza de student.

Phoenix
10.11.2005, 21:45
Fratilor,
explicati-mi si mie, da' asa ca sa pricep! Ce importanta are pentru
biata fata (just joking) daca fratele ei n-a fost cetatean american
acu' 2 ani, cand ea a fost reject-ata, si acum, cand el e cetatean
american??!!</span><br style="font-family: verdana,arial,helvetica,sans-serif;">
<br style="font-family: verdana,arial,helvetica,sans-serif;">
Pentru B1/B2 eu zic ca n-are nici o relevanta statutul persoanei care face affidavit of support (I-134) atata timp cat </span></font>reuseste sa demonstreze ca:

"As the sponsor, you must show you have sufficient income and/or
financial resources to assure that the alien you are sponsoring will
not become a public charge while in the United States."

Asta am cules-o de aici: http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/i-134.pdf (http://uscis.gov/graphics/&#102;ormsfee/&#102;orms/files/i-134.pdf)

Daca aveti argumente concrete ca ar fi altfel sunt gata sa mi le
insusesc... Ganditi-va ca e vorba de B1/B2, nu de reintregirea
familiei, unde s-ar schimba putin situatia, dar nu foarte mult, pentru
ca relatia de rudenie nu e de gradul 1.

Gabytza, tocmai am postat un raspuns </font>despre viza de turist </font>la topicul asta . http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=321 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3217&amp;PN=1) 7&amp;PN=1

Citeste-l si ai sa stii mai multe. Mmap zice bine ce zice, mai putin
despre chestia cu cetatenia. Sau poate ma insel eu, dar sunt gata sa
imi schimb opinia daca aflu si alte opinii.

Daca n-ai bani suficienti viza de student nu e o alternativa. Cred ca
pentru tine doar viza de turist este o alternativa viabila.

</font>

WAROCK
10.11.2005, 23:11
Salut tuturor ! Sunt nou pe-aici si deci daca nu fac bine ceva va rog sa aveti rabdare k sa invat cum se umbla p-aici...ce bine k existatismileys/smiley1.gif.

As dori si eu un sfat...am participat la loteria vizelor pt anul 2006 (impreuna cu sotia mea), am primit actele cu programarea la interviu...si deci sunt fff fericit. Dar, sunt cu mentalitate romaneasca si imi este putin teama de acest interviu despre care toata lumea zice k este usor...! Indeplinesc toate conditiile lor, dar...intotdeauna exista minim 1%sanse negative. Cum recomandati sa ma comport sau ce tipuri de intrebari vor adresa??? De ce n-as castiga viza??

WAROCK
10.11.2005, 23:14
Salut tuturor ! Sunt nou pe-aici si deci daca nu fac bine ceva va rog sa aveti rabdare k sa invat cum se umbla p-aici...ce bine k existatismileys/smiley1.gif.

As dori si eu un sfat...am participat la loteria vizelor pt anul 2006 (impreuna cu sotia mea), am primit actele cu programarea la interviu...si deci sunt fff fericit. Dar, sunt cu mentalitate romaneasca si imi este putin teama de acest interviu despre care toata lumea zice k este usor...! Indeplinesc toate conditiile lor, dar...intotdeauna exista minim 1%sanse negative. Cum recomandati sa ma comport sau ce tipuri de intrebari vor adresa??? De ce n-as castiga viza?? am 26 ani, sunt profesor de pedagogie si psihologie

roxanici
11.11.2005, 01:25
Salut Warock!

La interviu trebuie sa te comporti natural, sa fi tu insuti, sa lasi emotiile la usa ambasadei, sa raspunzi fara ezitari la intrebarile ce iti vor fi adresate, sa ai o tinuta ingrijita si decenta. Daca vei citi cu rabdare si atentie mesajele postate la sectiunea Loteria vizelor vei gasi posibile intrebari la interviu + alte experiente ale forumistilor care deja au trecut cu bine interviul. Numai bine si multa bafta! Sa ne povestesti si noua cum a fost la interviusmileys/smiley2.gif