PDA

Arată versiune întreagă : pt Ekklesia

katalin
19.10.2005, 04:30
Buna - m am hotarat sa plec (si eu ) din tara. Povestea este simpla - m am gandit prima data la Canada dar ne am reorientat intre timp spre Australia. Mi am facut punctajul - ca aplicant principal prietena mea - si am obtinut 125 de puncte. As vrea sa i au legatura cu Ekklesia pt un feed back pe tema asta si sa vedem cum putem sa dam drumul la treaba...asa ca daca citesti mesajul asta astept un raspuns de la tine pe katalin1977@yahoo.com. Multumesc frumos!

PS. Mai am inca 3 nelamuriri :

1. Este nevoie sa faci dovada in cadrul procesului de emigrare ca deti o anumita suma de bani (asa cum este cazul pt Canada)? Si daca da - la cat se ridica aceasta?

2. In cadrul procesului - exista vreo etapa care sa implice si acordarea unui interviu catre un ofiter de emigrare? (la fel asa cum este cazul pt Canada) sau nu este nevoie de asa ceva?

3. In cazul in care ai prieteni in Australia (rezidenti permanenti) - iti poate folosi in vreun fel pt procesul de emigrare? sau sei au in calcul strict numai rudele?

4. Cat de mult sau mai bine spus are capacitatea Consulatul General al Australiei din Rom sa se implice in procesul de emigarea a unui cetatean roman ?

Ekklesia
02.11.2005, 23:58
Buna - m am hotarat sa plec (si eu ) din tara. Povestea este simpla - m am gandit prima data la Canada dar ne am reorientat intre timp spre Australia. Mi am facut punctajul - ca aplicant principal prietena mea - si am obtinut 125 de puncte. As vrea sa i au legatura cu Ekklesia pt un feed back pe tema asta si sa vedem cum putem sa dam drumul la treaba...asa ca daca citesti mesajul asta astept un raspuns de la tine pe katalin1977@yahoo.com. Multumesc frumos!

PS. Mai am inca 3 nelamuriri :

1. Este nevoie sa faci dovada in cadrul procesului de emigrare ca deti o anumita suma de bani (asa cum este cazul pt Canada)? Si daca da - la cat se ridica aceasta?

2. In cadrul procesului - exista vreo etapa care sa implice si acordarea unui interviu catre un ofiter de emigrare? (la fel asa cum este cazul pt Canada) sau nu este nevoie de asa ceva?

3. In cazul in care ai prieteni in Australia (rezidenti permanenti) - iti poate folosi in vreun fel pt procesul de emigrare? sau sei au in calcul strict numai rudele?

4. Cat de mult sau mai bine spus are capacitatea Consulatul General al Australiei din Rom sa se implice in procesul de emigarea a unui cetatean roman ?
<DIV> </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Hello Catalin,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>1. Pentru tipul de viza "Skilled Independent" Nu este nevoie sa demonstrezi ca ai sau investeti o anumita suma de bani in Australia.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>2. Pentru tipul de viza "Skilled Independent" Nu se da interviu.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>3. Doar rudele de gradul 1-2 pot sa te sponsorizeze.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>4. Consulautul sau ambasada romana nu are nici o responsabilitate sau vre-un rol in acest proces.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>
<DIV>Asa dupa cum cred ca stii exista 4 conditii de baza care trebuiesc indeplinite pentru a te califica sa aplici iar odata indeplinite trebuie sa acumulezi 120 de puncte pentru Skilled Independent Visa (136) saucel putin 70 si sa obtii sponsorizarea unui stat australian pentru STNI visa. Cele 4 conditii sunt dupa cum urmeaza:</DIV>
<DIV>1. Sa ai sub 45 de ani.</DIV>
<DIV>2. Sa nominalizezi o meserie care se regaseste pe SOL (Skill Ocupational List)si sa obtii o evaluare pozitiva a acesteia -evaluare facuta de catre o agentie din Australia.</DIV>
<DIV>3. Sa obtii minim 5 din 9 la examenul de limba engleza -IELTS.</DIV>
<DIV>4. Sa ai experienta recenta intr-o meserie de pe SOL -de preferat in meseria nominalizata, minim 12 luni din 18 daca nominalizezi o meserie de 60 de puncte sau minim 24 din 34 daca nominalizezi o meserie de 40 sau 50 puncte.</DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Daca ai intrebari nu ezita s ama contactezi pe email.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Gabi Pal</DIV>
<DIV>GMPal@yahoo.com</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>